کود سه بیست برای درختان

کود سه بیست برای درختان

درختان برای باردهی مناسب و عالی علاوه بر خاک مناسب و نور و شرایط آب و هوا نیاز به کود نیز دارند یکی از مناسب ترین کود های تقویت درختان کود سه بیست برای درختان است که این کود از ترکیب  کودهای کریستالون است و با دارا بودن املاح معدنی و نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای تامین نیاز های گیاهان بسیار مناسب است. در بیشتر بسته بندی این کود ها مقدار زیادی ریز مغذی مانند منگنز، بورات، روی و آهن هم  دیده می شود. این کود به شکل پودر است و با توجه به این که قابلیت حل شدن در آب را دارند، از همین رو نیز محلول کردن آنها در آب بهترین روش استفاده از این نوع کودها است. با توجه به کاربرد بسیار زیاد این کود در صنعت کشاورزی و باغداری این نوع کود به دو شکل در بازا موجود است به شکل پودر و مایع که شکل مایع نیز مانند پودر قابلیت های یکسانی دارد و هیچ تفاوتی با هم ندارند و تنها تفاوت آن فقط نحوه مصرف است، در حالت پودر برای استفاده از کود ۲۰۲۰۲۰  باید آن را به نسبت گفته شده روی بسته با آب ترکیب کنید و سپس به شکل آبیاری به گیاه بدید ولی کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰ نیازی به ترکیب کرد با آب ندارد.

کود سه بیست برای درختان چه رنگی دارد ؟

با توجه به کاربرد زیاد این کود شرکت های تولید کننده زیادی NPK 20-20-20 را در رنگ های مختلف تولید و به فروش می رسانند. از همین رو نباید با رنگ به دنبال کود کریستالون باشید. در حالت کلی و بیشتر مواقع کود سه بیست پودری صورتی و سفید کود سه بیست مایع هم بیشتر مواقع سبز یا بی رنگ است. استفاده مناسب از این کود علاوه بر این که باعث افزایش عمل فتوسنتز و نیز سبزینگی گیاه می ­شود. می تواند با توسعه دادن و تقویت ریشه های گیاه باردهی محصول آن را نیز بهبود بخشد.

کود سه بیست برای درختان

کود سه بیست برای گیاهان و مزرعه

یکی از کود های بسیار پرکاربرد برای کشاورزان استفاده از کود NPK 20-20-20  است که کشاورزان برای درختان میوه و مزرعه از آن به وفور استفاده می کنند علاوه بر درختان از این کود برای گیاهان آپارتمانی هم میتوان به راحتی استفاده کرد زیرا این کود علاوه بر کمک به رشد گیاهان به علت داشتن عناصر مورد نیاز رشد موجب شادابی آنها خواهد شد. از این رو می توانید تا برای رشد گیاهان با خیال راحت از آن استفاده کنید. همان طور که گفتیم کود سه بیست برای درختان میوه، کشت‌ های فضای باز، گلخانه‌ ای و گل های آپارتمانی قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک ده ایکس برای پسته

منع استفاده از کود سه بیست برای مرحله گلدهی درختان

معمولا زمان گل دهی درخت در دوره‌ای است که درخت بیدار می‌شود و جوانه زنی را اغاز کرده باشد از همین رو به دلیل سردی خاک امکان استفاده از کود بصورت ریشه‌ای وجود ندارد و علاوه بر این تازه به علت تازه بودن جوانه ها و شکوفه های درختان و به دلیل شیمیائی بودن کود سه بیست محلول ‌پاشی این کود روی جوانه و گل‌های تازه تشکیل باعث آسیب ‌های جدی می شود. برای همین هم باغدار ها از کود سه بیست ویژه که نوعی کود بهاره است در مرحله بیدار شدن درختان و آغاز جوانه زنی و گلدهی تا پس از برداشت میوه از این کود استفاده می کنند.

کود سه بیست برای درختانفواید و خواص کود سه بیست برای گیاهان

* مناسب برای کود دهی محصولات زراعی، درختان میوه، صیفی‌جات و حتی گلهای آپارتمانی

* باعث رشد بیشتر  گلها

* افزایش میوه دهی درختان

* افزایش پروتئین خاک

* بالا رفتن رشد ساقه و برگ گیاه

* باعث افزایش رشد ریشه

* باعث جدب عناصر مورد نیاز گیاه

* افزایش گل‌دهی و سایز میوه

مضرات کود سه بیست برای درختان و گیاهان چیست ؟

هر کودی می تواند در کنار مزایای بسیاری که دارد گاهی اوقات آسیب زا هم باشد اما در حالت کلی و استفاده درست از کود سه بیست ( 20-۲۰-۲۰ ) محصولات باغی و درختان دچار هیچ گونه افت و یا عارضه ای نمی شوند استفاده درست و اصولی و به اندازه باعث رشد مناسب و میوه دهی درختان می شود اما در صورتی که میزان استفاده از این کود رعایت نشود گیاه و محصولات شما دچار مشکلات خفیف خواهد شد. از این رو بیشتر گلخانه ها به علت داشتن نیتروژن در این کود از این کود برای رشد گیاهانی مانند کاکتوس و ساکولنت استفاده و توصیه نمی کنند

کود سه بیست برای درختانموارد مصرف کود سه بیست

ممکن است این سوال پیش بیایید که از کود سه بیست (20-20-20) علاوه بر درختان برای چه گیاهانی می توان استفاده کرد ؟ باید بگوییم که با توجه به ترکیبات عالی از این کود می توان برای گیاهان آپارتمانی، گیاهان داخل باغچه، سبزیجات کاشته شده در باغچه و گلدان و مزرعه استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: هرس درخت آلوچه

روش مناسب استفاده از کود سه بیست (20-20-20)

این کود پر مصرف و پرکاربرد به دو شکل پودری و مایع توسط شرکت های مختلفی به باغداران عرضه می شود که همانطور که در ابتدای مطلب گفتم روش استفاده از کود پودری کود سه بیست به این شکل است که باید آن را در آب حل کنید و به شکل آبیاری به گیاهان خود بدهید.  از آن جایی که این کود ها برای تقویت ریشه به کار می رود از این رو توصیه می شود تا به هیچ عنوان این محلول را به شکل اسپری بر روی گیاه اسپری نکنید. شکل مایع کود سه بیست (20-20-20) برای درختان نیز با توجه به این که مایع است اما دارای غلظت بسیاری است بهتر است تا طبق توصیه ای که در روی بسته بندی آن شده است  مایع را با آب ترکیب کنید و به شکل آبیاری به گیاه بدهید در غیر این صورت باعث ایجاد مشکل در گیاه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366