قویترین کود مایع گندم

Fertilizing wheat land

قوبترین کود مایع گندم کدام کود است؟ شرایط و زمان استفاده از آن چگونه است؟ برای پاسخ به این سوالات این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

چرا کوددهی برای گیاه گندم اهمیت دارد؟

گندم یکی از مهم ترین و پرمصرف غلات در جهان است. اهمیت و نقش این گیاه در غذای مردم جهان، گندم را به محصولی استراتژیک تبدیل کرده است که کاشت و پرورش آن از مهم ترین برنامه های دولت ها به شمار می‌رود.

در ایران هم وسعت زیادی از زمین های کشاورزی تحت کشت گندم هستند و خودکفایی در تولید این محصول از چند سال پیش حاصل شده است.

قویترین کود مایع گندمبا کشت مداوم و هر ساله گندم، مزارع به مرور مواد معدنی خود را از دست داده اند و به اصطلاح خاک آن ها ضعیف شده است‌. یکی از مزایای کوددهی تقویت خاکی است که گندم در آن کشت می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای خربزه

گیاه گندم از گیاهان علفی است که برای رشد کافی به انواع عنصرهای مغذی نیاز دارد. بخش زیادی از این عناصر را باید با کوددهی مناسب و منظم تامین کرد.

از مهم ترین عنصرهایی که در مراحل مختلف رشد گندم موثر هستند، عناصر درشت مغذی یعنی پتاسیم، فسفر و نیتروژن است. در کنار این عنصرها، عناصر ریز مغذی هم برای گیاه ضروری هستند هرچند به آن ها عناصر فرعی گفته می‌شود اما نقش زیادی در تکمیل رشد گندم دارند. عناصری همچون آهن، منگنز، روی، بور و منیزیم در دسته عناصر میکرو قرار می‌گیرند‌.

کودهایی که حلوی این عنصرهای مهم باشند، روی مراحل مختلف رشد گندم تاثیرات بسزایی دارند.

در هر کدام از مراحل رشد گندم چه کودی موردنیاز است؟

رشد گندم و رسیدن آن به مرحله برداشت طی چند مرحله انجام می‌شود. اهمیت هر کدام ازاین مراحل در تولید محصول با کیفیت بسیار زیاد است.

برای تسریع یا تقویت هر کدام از این مراحل، باید از کود مناسب استفاده کرد.

رشد گندم با مرحله جوانه زنی آغاز می‌شود و بذر بعد از آبیاری اولیه شروع به رشد کرده و جوانه می‌زند. عنصر موثر در این مرحله نیتروژن است که باعث افزایش رشد گیاه شده و سرعت جوانه زنی گیاه را افزایش می‌دهد. کودهای نیتروژن دار را باید در این مرحله استفاده کرد.

مرحله رشد و نمو برگ گندم بعد از جوانه زنی اتفاق می‌افتد و در آن برگ ها شروع به رشد کرده و به مرور سطح آن ها افزایش پیدا می‌کند. در این زمان استفاده از کودهای فسفردار روی رشد برگ ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

در مرحله پنجه زنی که زمان رشد و تشکیل پنجه های گندم است، کوددهی با کودهای پتاسیم دار باعث می‌شود تا پنجه های بیشتری رشد کند.

پس از این مرحله خوشه های گندم رشد می‌کنند و کودهای حاوی پتاسیم و نیتروژن موردنیاز گیاه است.

در مرحله تشکیل دانه هم، پتاسیم باعث افزایش حجم و اندازه دانه ها می‌شود.

قویترین کود مایع گندمانواع کود گندم

برای گندم از کودهای مختلفی می‌توان استفاده کرد که هر کدام مزایای زیادی برای گیاه دارند.

یکی از کودهایی که برای رشد گندم بسیار مناسب است، کودهای NPK است که با داشتن تمامی عناصر مورد نیاز گندم، به رشد بهتر و پربارتر آن‌ کمک می‌کند.

این کودها انواع بسیار متنوعی دارند و باید طبق یک برنامه منظم و با توجه به نیازهای گیاه استفاده شوند.

قبل از آغاز کاشت گندم ها، می‌توان از کود مرغی استفاده کرد. زمان کاشت بذرها هم کودهای اوره و کود گوگرد دار مناسب هستند. روش استفاده از کود در این مرحله روش بذرمال است.

بعد از کاشت بذر و انجام اولین آبیاری، نیاز گیاه به عنصرهای فسفر، پتاسیم و نیتروژن افزایش یافته و کود کامل انتخاب مناسبی برای این مرحله است.

در آغاز جوانه زنی گندم ها هم کود هیومیک اسید می‌تواند آثار مثبت زیادی روی سرعت رشد جوانه ها داشته باشد. کود کامل سه بیست را هم می‌توان در این زمان استفاده کرد.

در مرحله رشد ساقه ها و خوشه ها هم استفاده از کودهای پتاس بالا ضروری است.

قویترین کود مایع گندمقویترین کود مایع گندم

یکی از بهترین انواع کود از نظر فیزیکی کودهای مایع هستند. این کودها به راحتی در آب حل شده و جذب بسیار سریعی دارند. به همین دلیل استفاده از آن ها بسیار رایج است و طرفدار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای آلو

استفاده از قویترین کود مایع گندم مزایای زیادی برای گیاه دارد مثل:

  • افزایش میزان محصول و‌ کیفیت آن
  • افزایش میزان طول خوشه های گندم و دانه های آن
  • افزایش حجم و وزن هزار دانه
  • بیشتر شدن مقاومت گیاه در برابر سرما و گرمای هوا
  • این کودها قابلیت ترکیب با انواع سموم شیمیایی را هم دارند و به عنوان آفت کش از آن ها استفاده می‌کنند‌.
  • روشی که اغلب برای کوددهی با کود مایع استفاده می‌شود، محلول پاشی است. این کار بهتر است اول صبح و یا عصر انجام شود.
  • کودهای مایع را با روش اضافه کردن به خاک هم می‌توان استفاده نمود و باید قبل از این کار وضعیت خاک و گیاه را به دقت بررسی کرد.
  • میزان مصرف کود مایع برای گیاهان جوان کمتر بوده ولی گیاهان مسن به میزان بیشتری از این کود نیاز دارند.
  • قویترین کود مایع گندم می‌تواند در برنامه کوددهی این گیاه نقش موثری داشته باشد و باید طبق برنامه ریزی و به مقدار مناسب استفاده شود تا بیشترین تاثیر را روی رشد گیاه داشته باشد.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366