نقش کود k60 برای درخت پسته 

نقش کود k60 برای درخت پسته 

نقش کود k60 برای درخت پسته  چیست؟ نقش پتاسیم در گیاهان کمک به جذب آب و تسهیل باز و بسته شدن منافذ برگ است. همچنین مصرف کود k60 برای درخت پسته باعث افزایش درصد خنده و کاهش پوکی استخوان می شود. در صورت کمبود پتاسیم در پسته مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها کاهش می یابد. حاشیه برگ به سمت بالا و حاشیه برگ سوختگی قهوه ای را نشان می دهد.

نقش کود k60 برای درخت پسته

عنصر پتاسیم ، عناصر مهمی است که نقش بزرگی را در عملکرد و بازدهی درخت پسته ایفا می‌کند. در واقع این عنصر در سال‌های بارآوری پسته کاملاً ضروری و مهم هست و باید درختان را با کودهای پتاسیمی کوددهی کرد.

طبق بررسی‌های مشخص‌ شده از سوی کارشناسان کشاورزی درختان پسته بعد از آنکه نیاز به نیتروژن بیشتر برای باردهی دارند خاک آن نیز باید به آغشته پتاسیم بوده تا بتواند رشد چشمگیری را داشته باشد.

نقش کود k60 برای درخت پسته عنصر پتاسیم تأثیرات قابل‌ توجهی را در افزایش کیفیت میوه درخت پسته انجام داده و سبب بهبود باردهی درخت می‌شود.

برای تامین پتاسیم درخت پسته باید از کودهای پتاسیمی استفاده کرد که معمولاً در قالب مواد غذایی برای درختان فراهم می‌شود . نکته حائز اهمیتی که باید در کوددهی این درختان مورد توجه قرار بدهید کیفیت و مرغوبیت کود های استفاده‌ شده است تا بتواند به رشد درختان کمک کند.

بیشتر بخوانید: چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟

چرا باید از کود k60 برای درخت پسته  استفاده کنیم؟

تغذیه پتاسیمی مناسب برای درخت پسته مهم‌ترین کلید بازدهی و افزایش عملکرد باغات پسته است. بیشترین میزان پتاسیم در برگ‌ها معمولاً در مرداد و شهریور هر ماه سال مشاهده می‌شود. طبق این مشاهده در این دوره زمانی حساس درخت نباید از نظر پتاسیم دچار کمبود شده تا و میوه‌ی آن نیز بی‌کیفیت شود.

پتاسیم موجود در ریشه درخت باید به‌قدر کافی باشد تا عملکرد رشد درخت و رساندن مواد غذایی به ساقه دچار اختلال نشود. معمولاً در درختان پسته میزان جذب پتاسیم از خاک در شهریور ماه پایین‌تر از میزان جذب پتاسیم از خاک در ماه‌های مرداد است.

درختان پسته در بهار معمولاً به غلظت پتاسیم زیر ۱ درصد می‌رسند که در طی این غلظت رشد و توسعه میوه به‌ صورت شگفت‌ انگیز افزایش پیدا کرده و در ماه‌های تیر تا شهریور نیز بلو زمان بلوغ و تشکیل پوسته و مغز و میوه درخت رو به اتمام رفته و درنتیجه جذب پتاسیم از ریشه به درخت افزایش پیدا می‌کند.

بعد از آن غلظت پتاسیم در برگ‌ها در ماه مهر یعنی بعد از دوره برداشت کاهش پیدا کرده که در این زمان کاربرد کود پتاسیم در دوره بعد از برداشت در باغات مشاهده نمی‌شود.

نقش کود k60 برای درخت پسته نحوه استفاده از کود k60 برای درخت پسته

کوددهی درخت پسته با استفاده از کودهای پتاسیمی افزایش مقاومت درختان را در پی داشته و میوه را از تنش‌هایی مانند کم‌آبی، سرمازدگی، آفات و بیماری‌های مختلف محافظت می‌کند. اگر پتاسیم کافی در اختیار درخت پسته قرار نگیرد خوشه‌ها و دانه‌ها به شکل اندکی تولید شده و درنتیجه پسته‌های خندان و دارای وزن کاهش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که اگر کوددهی پتاسیم در درخت پسته به شکل کافی انجام نشود تعداد خوشه‌ها و دانه‌ها کاهش پیدا کرده و این کمبود سبب می‌شود تا باغات پسته کاملاً از باروری بیافتد.

از مهم‌ترین علائم کمبود پتاسیم در این درختا سوختگی حاشیه برگ‌ها ی آن است که با توجه به این سوختگی می‌توان اظهار نظر داشت که پتاسیم حساسیت درخت را به آفتاب‌سوختگی کاملاً کاهش داده و درنتیجه درخت را مقاوم می‌کند.

انواع روش‌های استفاده از کود k60 برای درخت پسته

در سال‌های اخیر کوددهی پتاسیم در درخت پسته از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد مانند کلر پتاسیم، سولفات پتاسیم، کودهای کشکتی، و …

معمولاً سطح پتاسیم در روش کلر پتاسیم بالاتر از کودهای سولفات پتاسیم است اما به‌ علت قلیایی بودن شدید خاک و آب در مناطق پسته‌خیز ایران ترجیح بیشتر کشاورزان بر این است که از کودهای پتاسه در فرم سولفات استفاده شود.

در سال‌های اخیر کودهای زیادی در بازار ایران آمده‌ است که تاثیر بسیار خوبی در رشد درخت پسته داشته‌ است. سولوپتاس ها از کودهای پتاسه ای هستند که حدوداً ۶۰ درصد از پتاسیم را در ترکیب خود داشته و ویژگی‌های خاصی مانند کاربرد در خاک، استفاده از طریق تزریق در آب، استفاده به شکل محلول پاشایی، را دارند.

نقش کود k60 برای درخت پسته مشخصات کود k60 برای درخت پسته

کود k60 برای درخت پسته در درخت پسته منبع غنی از گوگرد و پتاسیم است که به کمک آن رفع کمبود گوگرد در درختان پسته انجام می‌شود میزان عنصر گوگرد در این کودها حدوداً ۷۰ درصد است و یکی از کودهای پتاسه ای است که در کمترین میزان شاخص شوری را داشته و با توجه به املاحی که در ریشه درختان ایجاد می‌کند سبب افزایش پتاسیم و همین‌طور جلوگیری از ایجاد مسمومیت کلر در درختان پسته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  هیومیک اسید برای نهال

این کود به وسیله آب‌شویی به راحت ی از دسترس ریشه درخت خارج نشده و دوام بسیار خوبی را در خاک دارد. اگر زمین‌ها با بافت شنی همراه باشد این کود در آبیاری قرباقی از طریق سیستم آبیاری قابل‌ استفاده است.

کود k60 برای درخت پسته  به دلیل داشتن منگنز سبب مقاومت خاصی در گیاه خواهد شد. زمانی‌که خاک در بعضی از کشورهای ایران دارای فسفر بسیار بالا است این کود با داشتن عنصر منگنز در خود گیاه را از مواد غذایی بی نیاز می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366