نقش کود k60 برای درخت هلو 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هنگام کوددهی درختان هلو ، باید سن درخت و سرعت رشد، تجزیه و تحلیل خاک/بافت و همچنین مکان را در نظر بگیرید. از آنجایی که درختان هلو تا دو سال اول پس از کاشت میوه نمی دهند، کود کمتری نسبت به درختان میوه بالغ نیاز است. شاخص های بینایی مانند تغییر رنگ برگ و رشد ضعیف از نشانه های کمبود مواد مغذی هستند. معمولا این درخت به پتاسیم زیادی برای باروری نیاز دارد و کود k60 برای درخت هلو سرشار از پتاسیم است. در ادامه بیشتر به موضوع نقش کود k60 برای درخت هلو  خواهیم پرداخت.

چگونه از کود k60 برای درخت هلو استفاده کنیم؟

از مهم ترین نکاتی که باید برای استفاده از لین خاک بدان توجه داشته باشید بررسی خاک قبل از کود دهی است. آزمایش خاک قبل از کاشت برای شناسایی عوامل خاک مانند PH که ممکن است باعث کمبود برخی مواد مغذی شود، انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر، HGIC 1652، آزمایش خاک را ببینید. هنگامی که درختان بارور شدند، وضعیت تغذیه آنها را با تجزیه و تحلیل برگها آزمایش کنید. در ماه جولای، یک نمونه برگ از 50 تا 100 برگ کاملا باز شده (در گره های 4 تا 5) بردارید. اگر چندین درخت مشابه در یک منطقه وجود دارد.

درختان بالغ هلو بیشتر به نیتروژن (N) و پتاسیم (K) نیاز دارند، دو ماده مغذی که در غلظت های بالاتر در میوه ها یافت می شوند. فسفر رشد ریشه را تشویق می کند و برای درختان جوان ضروری است.

نقش کود k60 برای درخت هلو درختان بالغ را با کودهای ذکر شده قبلی یا سایر کودهای N و K مانند نیترات پتاسیم کود دهید. کلسیم، منیزیم و بیشتر ریز مغذی های گیاهی در مقادیر نسبتاً کم استفاده می شود. بنابراین، به طور کلی نیازی به افزودن این مواد مغذی نیست، مگر اینکه تجزیه خاک/برگ سطوح پایین یا کمبود را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: نقش کود k60 برای درخت پسته 

همیشه قبل از استفاده از هر گونه کود خاک خود را آزمایش کنید. خاک های مختلف می توانند مقادیر متفاوتی از عناصر بومی مورد نیاز برای حمایت از سلامت و توسعه درخت هلو داشته باشند. اگر متوجه شدید که خاک شما فاقد هر گونه مواد مغذی لازم (نیتروژن، فسفات، پتاس و غیره) است، حتماً کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تکمیل کند.قبل از هر گونه تغییر خاک خود را بشناسید و اهمیت آزمایش خاک را کشف کنید.

کود k60 برای درخت هلو از چه موادی ساخته شده است؟

نقش کود k60 برای درخت هلو هم مصنوعی و هم آلی (مشتق شده به طور طبیعی) – اصلاح‌کننده‌های خاک هستند که با “تجزیه و تحلیل تضمینی” مواد مغذی مانند نیتروژن (N)، فسفات (P) و پتاس (K) برچسب‌گذاری شده‌اند.

به طور متناوب، اصلاحات ارگانیک خاک، مانند کمپوست و کود دامی کهنه/پوسیده وجود دارد. آنها مانند کود استفاده می شوند، اما از نظر فنی کود نیستند. شما می توانید اصلاحات ارگانیک خاک خود را بسازید، مانند کمپوست از مواد غذایی یا ضایعات باغ، یا حتی کمپوست، کود و سایر اصلاحات خاک ارگانیک را از یک منبع محلی قابل اعتماد پیدا کنید. در حالی که اینها به افزودن مواد مغذی به خاک برای حمایت از درختان هلو کمک می کنند، ارزش “تجزیه و تحلیل تضمینی” نخواهند داشت.

به طور کلی، درختان هلو زمانی رشد می کنند که درشت مغذی هایی مانند نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) وجود داشته باشند. نیتروژن به رشد رویشی (برگ ها و شاخه ها) کمک می کند.

فسفر رشد ریشه و شکوفه را تشویق می کند. پتاسیم/پتاس مسئول مقاومت طبیعی درخت هلو در برابر بیماری ها و سیستم هایی است که از سلامت کلی آن حمایت می کند، مانند سیستم ایمنی. کود محلول در آب Stark® Tre-Pep® ما به طور ویژه برای استفاده در درختان جوان هلو (و همه درختان میوه جوان) فرموله شده است، زیرا مواد مغذی این درختان جوان را در اولین سالهای زندگی خود در زمین فراهم می کند.

نقش کود k60 برای درخت هلو درشت مغذی ها در کود k60 برای درخت هلو

نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و منیزیم مواد مغذی بزرگی هستند که درختان هلو برای رشد طبیعی به آنها نیاز دارند. در واقع می توان گفت نقش کود k60 برای درخت هلو بسیار موثر است. آنها در خاک سالم وجود دارند، اما ممکن است در صورت کمبود خاک اضافه شوند. نیتروژن ماده مغذی است که بیشتر در رشد درختان هلو استفاده می شود. در سرتاسر خاک حرکت می کند، با رشد طبیعی شسته می شود و باید با ترکیبات مصنوعی یا آلی جایگزین شود. منبع اصلی نیتروژن مواد آلی در حال پوسیدگی است. علائم کمبود درشت مغذی در درختان هلو عبارتند از: برگ های قرمز یا کم رنگ، برگ های باریک یا کوچک شده و نقاط مرده گرد روی برگ ها.

ریز مغذی ها در کود k60 برای درخت هلو

درختان هلو نیز به ریزمغذی‌های موجود در خاک نیاز دارند که به در دسترس قرار گرفتن درشت مغذی‌ها برای درخت کمک می‌کند. به عنوان مثال، مولیبدن به تثبیت نیتروژن در خاک کمک می کند و کلر نور خورشید را به غذا تبدیل می کند (فتوسنتز). مس و روی از لک شدن رنگ و بدشکل شدن برگها جلوگیری می کند. ساده ترین راه برای افزودن ریز مغذی ها، افزودن کمپوست قدیمی یا کود خوب و متعادل درختان میوه است.

چه زمانی درختان هلو را کود دهی کنیم؟

در خاک غنی از مواد مغذی (که با آزمایش خاک مشخص می شود)، تا زمانی که درختان هلو شما شروع به میوه دادن کنند، نیازی به کوددهی نیست (متوسط: 2-4 سال). اگر درختان هلو جدید شما در طول فصل رشد به طور متوسط ​​8 تا 12 اینچ رشد سبز جدید ایجاد نکردند، کود دهی را در بهار آینده در نظر بگیرید.

به طور معمول، کودها در طول فصل رشد استفاده می شود، به محض اینکه خاک در اوایل بهار قابل استفاده است – اما تا 1 ژوئیه * متوقف شود. همیشه برای دستورالعمل های کاربردی خاص به اطلاعات چاپ شده روی برچسب محصول خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که توصیه های محلی در مورد کوددهی ممکن است در فصول مختلف سال موثر باشد. به خاطر محیط محلی خود، لطفاً به این محدودیت ها پایبند باشید.

پس از شروع میوه دهی درختان هلو، جذب نیتروژن آنها افزایش می یابد، بنابراین استفاده از کود با نیتروژن بالا یک بار در اوایل بهار توصیه می شود. یکی از انواع کودهای خوب با نیتروژن بالا، گرانول کود Stark® Orchard ما است.

کود k60 برای درخت هلو و نسبت  N-P-K

یک کود متعادل برای درختان هلو به خوبی کار خواهد کرد و نسبت N-P-K یا نیتروژن، فسفر و پتاسیم 10-10-10 به خوبی کار خواهد کرد. اگر نمی توانید 10-10-10 را پیدا کنید، می توانید از کودهای متعادل مانند 20-20-20 نیز استفاده کنید و آن را به نصف رقیق کنید.

نقش کود k60 برای درخت هلو اگر درخت هلو شما به مواد مغذی خاصی نیاز دارد یا در مرحله خاصی از فصل رشد است، ارزش آن را دارد که کود درخت هلو را با ترکیب خاصی از N-P-K در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر خاک شما فاقد این ماده مغذی است و متوجه شده اید که شاخ و برگ درخت هلو زرد شده و برگ ها در حال ریزش هستند، نسبت نیتروژن (N) بیشتری را انتخاب کنید. همچنین در صورت کمبود نیتروژن ممکن است گلدهی و باردهی با تاخیر را در درخت هلو تجربه کنید.

برعکس، نیتروژن بیش از حد باعث رشد شاخ و برگ درخت شما می شود، اما ممکن است میوه کم شود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای برنج

فسفر (P) به گیاهان کمک می کند تا از سایر مواد مغذی برای رشد استفاده کنند. اگر خاک شما فسفر کمی دارد، درخت هلو شما ممکن است رشد کند و گل های بسیار کمی داشته باشد و در نتیجه برداشت کمی داشته باشد. اگر برای شما مشکل ایجاد می کند، کودی با نسبت فسفر بالاتر را در نظر بگیرید.

پتاسیم (K) به درختان هلو کمک می کند تا قوی تر شوند، در برابر آفات مقاومت کنند و میوه بیشتری تولید کنند. بدون پتاسیم کافی، درختان شما ممکن است برگ های قهوه ای تا زرد داشته باشند و رشد نکنند.

تعادل مناسب نیتروژن، فسفر و پتاسیم به درختان هلو شما بهترین فرصت را برای رشد قوی و برداشت کامل هلو می دهد.

نقش کود k60 برای درخت هلو 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *