زمان مناسب شخم زدن باغ

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شخم زدن باغ یا کشاورزی یکی از بهترین اتفاقاتی بود که در تاریخ کشاورزی و باغداری اتفاق افتاد در زمان های قدیم برای شخم زدن زمین ها و باغ ها از گاو هاو اسب ها استفاده می کردند. اما امروزه این کار را به وسیله ماشین آلات کشاورزی  مانند تراکتور انجام می دهند که این امر هم به کیفیت کار و هم سرعت بخشیدن به آن کمک می کند. به وسیله تراکتور می توان خاک رویی را برداشت کرد و کلوخه های سفت را خرد کرد و در نتیجه این امر باعث نرم شدن خاک می شود.  همچنین خاکی  همراه با مواد مغذی بسیار زیاد به شما تحویل می دهد. شخم زدن باعث می‌شود که علف های هرز و همچنین باقی مانده محصولات قبلی از بین بروند همچنین می تواند باعث دور شدن حشرات شود. شخم زدن زمین ها را می توان هم در فصل پاییز و خم در فصل بهار انجام دادم  که با توجه به نوع زمین، خاک و محصول باید تصمیم بگیرید که کدام فصل برای شخم زنی زمین یا باغ شما مناسب است البته برای یک باغ یا مزرعه می توان هم در فصل پاییز و هم در فصل بهار شخم زنی انجام داد. در این مقاله درباره زمان مناسب شخم زدن باغ صحبت خواهیم کرد.

 بهترین زمان برای شخم زدن

  وقتی از باغداران دوست دارن که زمین خود را در دو فصل پاییز و بهار شخم بزنند آنها در زمین های خود را در پاییز و اول بهار شخم میزنند شخم زدن در فصل پاییز می تواند زمین را برای رشد بهتر محصولات آماده کند اما به علت سردی هوا در فصل پاییز و همچنین سفت شدن زمین ممکن است شخم زدن در این فصل سخت و دشوار باشد برای شخم بهتر و آسانتر زمین در فصل پاییز بهتر است که صبر کنیم تا هوا کمی گرم شود تا رطوبت موجود در زمین از بین برود در زمین نرم تر شود اگر شخم زدن چند هفته بعد از برداشت انجام شود می‌تواند آلودگی‌ها را وارد خاک کند و باعث شود که علف های هرز سریعتر رشد کند پس بهتر است تا چند هفته بعد از برداشت زمین ها را شخم نزنید. البته شخم زدن پاییزی در تپه های ساحلی یا زمین های شیب دار توصیه نمی شود بنابراین از انجام آن خودداری کنید. 

زمان مناسب شخم زدن باغ شخم زدن در بهار

 شخم زدن در فصل بهار بسیار مناسب است زیرا در این فصل زمین سرمایه خود را از دست داده است و نرم تر شده است. البته بهترین کار این است که شخم زدن را یک بار در فصل پاییز و یک بار در فصل بهار انجام دهید این کار باعث نرم شدن خاک میشود. برخی از باغداران یک ماه قبل از کاشت محصول زمین های خود را شخم می زنند تا حشرات را از آنها دور کند. اما بعضی از باغداران معتقدند که دو بار شخم زدن در سال باعث ضعیف شدن خاک می شود که این امر باعث کاهش کیفیت محصولات می شود. اگر در مناطقی زندگی می کنید که بادهای شدیدی می وزد بهتر است که در  زمان رشد محصول یا گیاه از شخم زدن خودداری کنید. می توان گفت برای زمین هایی نیاز به شخم زنی سطحی دارند و همچنین خاک های شنی بهتر است شخم زنی در فصل بهار انجام شود.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری گل قاشقی

 بافت خاک

 برای شخم زدن بهتر است که خاک مرطوب باشد. اگر خاک انتخابی خیس باشد در مرحله شغل زدن باعث گل شدن خاک می شود. اگر خاک بیش از خشک باشد. باند مواد مغذی موردنیاز و کافی را بعد از شخم زدن به گیاه برساند. بنابراین بهترین خاک برای شخم زدن خاکی است که مرطوب باشد.

زمان مناسب شخم زدن باغ مراحل شخم زدن زمین

۱ ابتدا باید زمان مناسب را برای شخص زدن انتخاب کنید سپس هدفی را که برای شخم زدن دارید را مشخص کنید

۲ در مرحله بعد برای شخم زدن باید یک جهت مشخص را معین کنید و آن را تا آخر مرحله های شوت زدن تغییر ندهید

۳ در این مرحله باید  عمق های مناسبی را در خاک ایجاد کنید و خاک را زیر و رو کنید بهترین روش شخم زدن این است که خاک زیر را رو بیاورید و آن را عوض کنید

۴ بعد از تمام شدن شخم زدن برای افزایش کیفیت خاک می توانید مقداری کود گیاهی به خاک اضافه کنید

انواع مختلف شخم زنی

  • شخم زنی عمیق
  • شخم جایگزین خاک
  • شخم  دائمی

هدف از شخم زدن زمین

۱ درست کردن خاک و خرد کردن کوه های موجود در خاک

۲ از بین بردن بیماری،ها حشرات و آفات

۳ از بین بردن لوله های مویین و جلوگیری از تبخیر آب موجود در اعماق خاک

۴ جلوگیری از سله بستن و همچنین سفت شدن خاک

زمان مناسب شخم زدن باغ

عوامل موثر در انتخاب زمان مناسب شخم زدن

  • نوع خاک
  • موقعیت زمین
  • نوع کشت
  • نوع محصول

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای رشد کدو

سخن پایانی

 شخم زدن زمین فرایندی است که باعث می شود  خاک زمین مورد نظر نرم شود و همچنین کلوخه های موجود در آن هم خورد شوند علاوه بر آن شخم زدن باعث زیرورو شدن خاک می شود که این امر سبب می شود حشرات موجود در خاک در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و از بین بروند. شخم زدن باعث افزایش کیفیت محصول نهایی می شود و همچنین زمین را برای کاشت محصول بعدی نیز آماده می کند. فرایند شخم زدن می تواند علف های هرز را نابود کند و باقی مانده های محصولات قبلی را نیز به عمق بیشتر ببرد و آنها را منبع تغذیه برای محصولات جدید تبدیل کند. بنابراین شخم زدن یک فرایند مهم است که باید در زمان مکان مناسب و با هدف مشخصی انجام شود.

زمان مناسب شخم زدن باغ
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *