قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یونجه یکی از علوفه های پرکاربرد در صنعت کشاورزی محسوب می شود که روز به روز کشت آن در حال توسعه و پیشرفت است. با توجه به اینکه یونجه از انواع مختلف نگهداری مواد غذایی مانند پروتئین و مواد مغذی مانند ویتامین ها و کلسیم بهره می برد و همچنین بسیار خوش طعم و مرغوب است، گزینه بسیار مناسبی برای تغذیه و سلامت دام در دام محسوب می شود. صنعت. به طور کلی با توجه به کشت و تولید گیاهان علوفه ای مانند یونجه، علاوه بر اینکه می تواند کمبود غذایی در سیستم غذایی دام های مختلف را تامین کند، می تواند در حفظ منابع طبیعی و اقتصاد کشور نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. کشور عزیز ایران یونجه نیز مانند هر گیاه دیگری نیاز به کود مخصوص دارد تا روند رشد آن تسریع شود. اگر قصد کاشت این گیاه را دارید و می خواهید اطلاعات مناسبی در مورد قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه به دست آورید، در ادامه این مقاله می پردازیم.

اهمیت کود برای رشد یونجه

 یونجه برای استفاده صحیح از آن بسیار مهم بوده است. ارزش غذایی این گیاه تولیدی بالاست و این گیاه به ملکه گیاهان معروف است. همچنین یکی از گیاهان مهم در بین علف ها برای حیوانات اهلی به شمار می رود. اهمیت این موضوع در این است که دارای پروتئین بسیار بالا و فاکتورهای مختلف ویتامین و انرژی و قابلیت هضم است.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجههمچنین یونجه کاربرد و کاربرد بسیار خوبی برای حاصلخیزی خاک، بهبود ظرفیت نگهداری خاک و آب و حذف مواد معدنی و نیتروژن در لایه های نهایی دارد. یکی از راه های افزایش عملکرد رشد و نمو یونجه این است که این گیاه را متراکم و قوی تر کنیم به گونه ای که به موضوع پایداری و استقرار گیاه در زمین کشاورزی که از طریق ایجاد می شود توجه ویژه ای داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: کود سیلیکات پتاسیم

کود مخصوص رشد یونجه بهترین کودی که می توانیم برای رشد رویشی یونجه معرفی کنیم کود نیتروژن بالا هلندی N-Extra است که دارای 30 واحد اوره فنی است و بعد از هر برداشت یونجه می تواند رشد مناسبی به گیاه بدهد. N-EXTRA به عنوان محلول پاشی استفاده می شود و دارای 5 واحد پتاسیم، 5 واحد فسفر و درصد قابل توجهی ریز مغذی است.

مهمترین کودهای مورد نیاز یونجه

از جمله مهمترین کودهایی که برای گیاه یونجه استفاده می شود و رشد خوبی را برای آن فراهم می کند، کودهای فسفاته، سولفات پتاسیم است. و به استفاده از گوگرد و ریزمغذی ها قبل از کار و کشت یونجه اشاره کرد. از این کودها قبل از شخم و کاشت استفاده می شود و سپس شخم زده می شود. در صورت استفاده از کود حیوانی برای این گیاه بهتر است دو ماه قبل از کاشت یونجه کود را با شخم خوب با خاک انجام دهید. نظر باید مخلوط و در زمینه ثابت شود. خاکی که قرار است یونجه در آن کاشته شود باید از نظر کمبود مواد مغذی به طور کامل مورد آزمایش قرار گیرد و در نتیجه می تواند در این شرایط بسیار مناسب به رشد و نمو مناسب دست یابد.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجهاستفاده از نیتروژن برای یونجه

با توجه به اینکه گیاه یونجه دارای سطح بسیار بالایی از باکتری های تثبیت کننده نیتروژن خاک است، معمولاً به این صورت است که یونجه بسیاری از نیازهای خود را از طریق باکتری های تثبیت کننده همزیستی برآورده می کند و با توجه به این امر بسیار کاربردی و کاربردی محسوب می شود. گزینه مهم برای کاشت یونجه لازم است قبل از کاشت این گیاه 20-30 کیلوگرم کود نیتروژن با خاک مخلوط شود و بعد از هر برداشت یونجه چیزی حدود 20-25 گرم کود نیتروژن با خاک مخلوط شود. در زمین مورد نظر سرکه تزریق کنید.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجهاز مهمترین دلایل استفاده از کود نیتروژن برای یونجه مواردی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد: شرایط آب و هوایی – خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک – چین خوردگی بیش از حد – در صورت عدم تلقیح تبدیل بذرها به باکتری – همچنین در صورت وجود علف های هرز در زمین، دوره عملکرد و پایداری گیاهان به طور مشهود و قابل توجهی کاهش می یابد و با توجه به این موضوع، قبل از اینکه بخواهیم کشت یونجه را در زمین کشاورزی آغاز کنیم، علف های هرز به طور کامل حذف شوند. از بین بردن به طور کلی گیاه یونجه جزو محصولات و گیاهانی است که عملکرد اقتصادی بسیار خوبی دارد و در صورت کاشت و نگهداری صحیح و بهینه می توان تا 5 سال از این گیاه در زمین کشاورزی مورد نظر استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین کودهای خارجی

 نحوه و روش کاشت گیاه یونجه

 به طور کلی برای هر هکتار زمین باید حدود 20 تا 25 کیلوگرم بذر یونجه کاشته شود. باید به خوبی با باکتری های مخصوص مخلوط شده و به این باکتری ها آغشته شود. مراحل کاشت این گیاه باید به صورت سطحی و حداکثر 12 سانتی متر انجام شود زیرا در غیر این صورت خطر پوسیدگی بذر در زمین های کشاورزی وجود دارد. و فقط دانه هایی که سبک هستند می توانند تا حدودی عمرشان را افزایش دهند. همچنین می توان یونجه را در اوایل فصل پاییز پس از برداشت محصولات تابستانی از زمین مورد نظر و همچنین در اوایل فصل بهار کاشت.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *