تاثیر فروت ست روی پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود فروت ست برای پرورش خشکباری چون پسته، امروزه با توجه به وضعیت زمین ها، یک ماده ضروری محسوب می شود‌. فروت ست مرغوبیت پسته را دو برابر کرده و میزان باروری این درخت را دو برابر سابق خواهد کرد.  بسیاری پیش می آید که جوانه های پسته با ریزش مواجه خواهند شد که این بخاطرعدم وجود کود مرغوب و کمبود برخی عناصر مورد نیاز در خاک است. به همین جهت بهتر است در همان ابتدا از این محصول به جای هر گونه کود دیگر استفاده شود تا خیال افراد بابت عملکرد کود راحت باشد. اگر میخواهید از تاثیر فروت ست روی پسته بیشتر مطلع شوید با ما همراه شوید.

ناگفته نماند که مقداری مواد مغذی و مفید برای رشد درختان و گیاهان در خاک وجود دارد که البته به تنهایی نمی توانند مورد تغذیه درختان واقع شود و نیاز به کودی دارند که این کار را به بهترین نحو انجام دهد، به همین ترتیب کود فروت ست می تواند این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

دلیل استفاده از فروت ست برای پسته

درختان در هر حالی باید به آن ها رسیدگی شود و تفاوتی ندارد که زمان گل دهی درخت باشد و یا زمان برداشت آن ها؛ اگر این مورد رعایت گردد رشد درختان تا مدت ها به نحو بسیار خوبی ادامه پیدا کرده و میوه ‌‌ی حاصله نیز از کیفیت والایی برخوردار می شود. آن چه که محلول پاشی این ماده را مطلوب می سازد، وجود عناصری چون نیتروژن است. همچنین این عنصر سبب رها سازی عنصر دیگری به نام کلسیم نیز می گردد. این کود حاوی مقداری بور است که در صورت استفاده از کود فروت ست برای درختان پسته سبب می شود که محصول حالت پوکی مانند به خود نگیرند.

تاثیر فروت ست روی پستهبرای این که میزان بازدهی باغات پسته دو برابر شود، لازم است که ماده را به جهت افزایش گرده افشانی بکار برد. کود فروت ست یکی از قابلیت هایی که به خوبی آن را انجام می دهد عملیات افزایش لقاح و گرده افشانی در درختان است. کافی است برای یک بار از این کود استفاده کرد و عملکرد آن را در کوتاه مدت مشاهده نمود. برای رفع کمبود تمام عناصر تغذیه ای و مورد نیاز درخت پسته، فروت ست هم خود حاوی مواد مغذی است و هم مواد مغذی را از خاک به درخت می رساند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی مرکبات

مزایای فروت ست برای درخت پسته

از جمله خاصیت منحصر به فردی که کود فروت ست دارد، تبدیل گل های بیشتری به میوه پسته است. عمل کود دهی برای درختان پسته مهم ترین عامل پس از آبیاری است. به جهت حفاظت از درخت پسته در صورت هر گونه خطر و آفت، کود فروت ست شایسته ترین گزینه پیش رو است. به علاوه درخت پسته که از سال آوری مجزا نیست به سبب کاهش این رویداد، استفاده از چنین محصولی را ضروری تر می سازد. اگر جلوی سال آوری گرفته نشود، با این که تولید کننده در سال جاری با یک بازدهی خوب رو به رو بوده است اما سال آینده این میزان بازدهی وجود نخواهد داشت و به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. اقدامی که در این جهت باید انجام داد مقاوم سازی جوانه های پسته است که می توان برای این عمل بر روی فروت ست حساب کرد.

تاثیر فروت ست روی پستهزمان استفاده از فروت ست برای پسته

تولید کنندگانی که از فروت ست استفاده می کنند بهتر است بهترین زمان بکارگیری این ماده را به زمان متورم شدن جوانه ها موکول کنند. پیش از شگوفه زنی درخت پسته، محلول پاشی قکود فروت ست باید انجام گردد. از آن جایی که در مهره ماه جوانه ها شکل می گیرند بسیار مهم است که به این دوره به جهت استفاده از کود فروت ست توجه شود. وجود بور و روی از جمله عواملی هستند که جوانه ها را تقویت بخشیده و انرژی را در درون جوانه ها ذخیره می سازند. استفاده از فروت ست را نباید به تعویق انداخت و پیش از آن که برگ ها بریزند باید از آن استفاده کرد زیرا این بازه، جذب مطلوب تر صورت گرفته و در صورت ریزش برگ ها این خاصیت وجود نخواهد شد و در نتیجه سبزینگی برگ ها، عاملی مهم در جهت جذب کود فروت ست محسوب می شود.

تاثیر فروت ست روی پستهنکاتی برای استفاده از فروت ست برای پسته

برای این که نتیجه نهایی از استفاده از فروت ست به نحو مطلوب تری صورت گیرد، باید نکاتی را به جهت میزان و زمان استفاده از این ماده رعایت نمود. برای این که به محلول پاشی با استفاده از فروت ست بپردازید بهتر است به دمای محیط توجه بسیار کرد. معمولا بهترین زمان انجام این عمل در صبح زود و عصرها است و به هیچ وجه نباید این فعالیت در ظهر و دمای بسیار بالا انجام شود. درختان پسته مسن را از جوان جدا کرده و هر کدام را متناسب با میزان مورد نیاز محلول پاشی نمایید.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای بنجامین | رشد گیاه| نحوه کوددهی

نکته دیگر این است که در هنگامی که درختان پسته میوه داده اند به میزان کم تری از این کود استفاده کرد زیرا ترکیبی شیمیایی بوده و در کنار مزایای زیاد معایبی چون از بین رفتن میوه به جهت استفاده زیاد را به همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید بسیار مهم است که فروت ست تحت هیچ عنوانی نباید همراه با کود های گوگردی استفاده شود.

تاثیر فروت ست روی پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *