بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود حیوانی با توجه با آزمایشات گوناگونی که بر روی آن انجام شده، مشخص شده است که این کودر نسبت به سایر کود ها، اثر بخشی بیشتری داشته و عناصر مفید تری را در خود دارد. کود حیوانی دارای مقدار بیشتری ازت است و از این رو با درختان و گیاهان تطابق بسیاری دارد. اکثر عناصر مورد نیاز درختان در این نوع کود موجود است و با تهیه آن از خرید دیگر کود های شیمیایی بی نیاز خواهید شد. گرچه که کود حیوانی می تواند برای درختان موثر و مفید باشد و نیاز های آن ها را برآورده کند اما این کود نمی تواند به خوبی رطوبت و آب را در خاک نگه دارد. درادامه با بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته بیشتر آشنا می شوید.

کود حیوانی و انواع آن

از فضولات انواع دام و پرندگان در مراکز پرورشی، کود حیوانی به دست می آید. همچنین ذکر شده شده که این فضولات با خاک ترکیب شده و به صورت کود ناخالص به فروش می رسد که نسبت به کود خالص کیفیت کمتری دارد. از جمله عواملی که سبب کاهش کیفیت کود حیوانی می شود، این است که ضایعات موجود در بستر پرورش کود ها مانند بذر علف های هرز، سبب رشد علف های هرز در صورت استفاده از چنین کود هایی می شود که در نتیجه املاح معدنی به خوبی به درختان و گیاهان انتقال نمی یابد و علف های هرز راه انتقال مواد مغذی از کود به درخت را سد می کنند.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پستههمچنین امروزه کود حیوانی را به همراه مواد صنعتی غنی ساخته که باز هم یک کود ناخالص به دست آمده و از کیفیت کار کاسته می شود.  روش مصرف کود، شیوه نگهداری از کود، و نوع تغذیه دام ها از جمله عواملی هستند که بر کیفیت کود حیوانی تاثیر می گذارند و برای تولید یک کود با درجه کیفی بالا، ابتدا باید حداکثر توجه در این مراحل به خرج رود. برای این که نتیجه مطلوب تری از کود حیوانی بگیرید بهتر است نوع خاک زمین خود را شناسایی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین ریز مغذی ها برای پسته

تفاوت کود حیوانی با دیگر کودها

اگر بخواهیم یکی از عوامل مهمی که سبب تمایز کود حیوانی با دیگر کود ها می شود را نام ببریم، همین میزان ازت موجود در آن است. ازت یکی از عناصر اصلی و حیاتی برای رشد درختان و گیاهان محسوب می شود و با تامین این نیاز از درخت، رشد درخت به صورت استاندارد تا فصل برداشت میوه ادامه می یابد. پتاسیم و فسفر نیز درصد بالایی در این کود داشته و به همین خاطر نسبت به سایر کود ها، نتیجه دلخواه بهتر حاصل می گردد. همچنین کود حیوانی، یک مزیت دیگر دارد و این است که میزان جذب آن توسط درختان زودتر از هر نوع کود دیگری است؛ با این که کود حیوانی ویژگی های مثبت بیشتری در میان انواع کود ارگانیک و طبیعی دارد اما باز هم میزان تولید آن کم تر از سایر کود ها است.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پستهبهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته

پرورش دهندگان درخت پسته باید در زمان مناسب کود حیوانی را بکارگیرند تا احتمال هر گونه ضرر و آسیب به محصولات خود را کاهش دهند. بکارگیری کود حیوانی نیازمند تخصص و دانش خاصی نیست و افراد خود می توانند کوددهی را انجام دهند و از آن در تمام فصول سال استفاده کنند. اما استفاده در زمان رشد درختان پسته شایسته ترین زمان ممکن است چرا که میزان گرسنگی درخت در این زمان بیشتر بوده و درست در همین زمان باید کود را به میان آورد.

کود دهی در زمان های دیگر در صورت دچار شدن محصولات به آفت و یا جلوگیری از سرمازدگی می تواند انجام شود. لازم به ذکر است که کود حیوانی دارای میزان بسیاری آمونیاک است و در صورت استفاده بیش از حد استاندارد سبب سوزاندن ریشه درخت می شود و جذب آب توسط درخت کمتر می شود.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پستهبه طور کلی تولید کود حیوانی در سراسر جهان گسترش یافته و تمامی کشاورزان جهان از این نوع کود استفاده می کنند اما حال با وجود کود های شیمیایی، در کشور ما میزان تولید و مصرف کود حیوانی بسیار کاهش یافته و مناطق رفسنجان و کرمان که دارای زمین شور و خشک هستند برای رفع این مشکلات از این کود استفاده بیشتری می کنند. در مورد استفاده از کود حیوانی این نکته نیز فراموش نشود که هرگز از آن در تابستان و هوای گرم استفاده نشود چرا که نه تنها کود اثر نمی کند بلکه سبب مرگ حتمی درختان نیز می شود و آن ها را با کمبود آب شدید مواجه می سازد.

بیشتر بخوانید: کود گوجه

نحوه استفاده از کود حیوانی برای درخت پسته

چالکود و محلول پاشی دو طریقه برگزیده استفاده از این نوع کود است که مورد دوم باید با کود حیوانی مایع انجام شود، زیرا حالت محلولی دارد و به راحتی با آب ترکیب شده و توسط درخت جذب می گردد. در روش چالکود نیز با آبیاری درختان کود سریعا به ریشه گیاه رسیده و ریشه مواد مغذی را جذب می کند. اگر سعی دارید راهی برای کاهش هزینه های تولید بیابید بهتر است کود حیوانی را در برنامه خود داشته باشید و در مواقع بسیار ضروری کود های شیمیایی را وارد عمل کنید.

کاشت پسته در مناطق سردسیری
?

بهترین کود حیوانی برای درختان پسته

اخیرا  در فناوری های تولید محصولات باغی از جمله درختان  پسته  تغییرات گسترده ای به وجود آمده است که  منجر به گسترش فناوری های جدید  در مورد مدیریت مواد مغذی شده است. عامل حیاتی مدیریت مواد مغذی  در درختان آجیلی  مانند پسته، افزایش عملکرد خالص و بهبود کیفیت میوه های آجیلی  است.

پرشدن مغز پسته می تواند مستقیماً با مدیریت تغذیه  و کوددهی آن مرتبط باشد . امروزه کودها نقش اساسی در تغذیه درختان میوه  و آجیلی دارند. به دلیل عوارض جانبی مضر کودهای شیمیایی، استفاده از کودهای زیستی و آلی  اخیراً رو به افزایش است. کودهای آلی، مانند کود حیوانی  سابقه  استفاده طولانی استفاده توسط باغداران و کشاورزان را  دارد.

کاشت پسته در گلدان

کاربرد کودهای حیوانی در درختان پسته

کارشناسان و متخصصان  کشاورزی بهترین راه اصلاح خاک باغات پسته را استفاده از کود حیوانی می دانند و در بین کودهای حیوانی کود مرغی مناسبتر از کود گاوی و گوسفندی است. اما برخی کارشناسان معتقد هستند کودهای مرغی نمی تواند پاسخگوی تمام نیازهای درختان آجیلی پسته باشد. بنابراین  معمولا توصیه می شود ترکیبی از کود مرغی، گاوی و گوسفندی استفاده شود.

البته نظرات باغداران در مورد استفاده از کودهای حیوانی متفاوت است و برخی استفاده از هر سه نوع کود حیوانی مانند کودهای گاوی و گوسفندی و مرغی  را توصیه می کنند که البته به دلیل تجربه متفاوت باغداران در شرایط آب و هوایی مختلف است.

  استفاده از کودهای گاوی در خاک های شور بهتر  از کود گوسفندی است، هر چه خاک سنگین تر باشد، دوره های آبیاری بیشتر خواهد بود . علاوه بر این، کودهای گاوی عناصر کمتری نسبت به کود گوسفندی دارند.

برخی دیگر از پسته کاران معتقدند کود مرغی مناسب تر است و باعث افزایش عملکرد می شود. کود مرغی سرشار از نیتروژن، فسفر، کلسیم، سدیم و گوگرد است. به طور کلی کودهای مرغی درصد نیتروژن و فسفر و پتاس بالایی دارند.

البته لازم به ذکر است که کود مرغی در شرایط کمبود شدید نیتروژن و فسفر مناسب تر است و برای خاک های مناطق  جنوبی و بافت متوسط  و سبک خاک کاربرد بیشتری دارد  و در واقع باغاتی که با آب کافی و با کیفیت خوب آبیاری می شوند کود مرغ بازده بیشتری دارد.

البته مصرف و کاربرد کودهای مرغی در مناطقی که دارای آب شور و خاک شور هستند مناسب نیست. بنابراین بهترین کودهای حیوانی برای درختان پسته کودهای مرغی هستند.

نقش کود k60 برای درخت پسته 

نحوه کوددهی درختان پسته با کودهای مرغی

به گفته کارشناسان و متخصصان  زمان طلایی کوددهی باغات پسته  با کودهای مرغی  اواخر پاییز و اوایل زمستان است. اگر باغداران دیرتر از این زمان  اقدام  به کوددهی کنند، احتمال بروز اختلالات فیزیولوژیکی مانند زرد شدن برگ های درختان  پسته زیاد است.

در مورد نحوه کوددهی درختان پسته می توانید  هر 2 سال یکبار به طور متناوب  در یک طرف درخت کود مرغی  را در زیر خاک قرار دهید. از ریختن کود حیوانی در سطح خاک به خصوص در خاک های رسی خودداری کنید. زیرا نور خورشید باعث تجزیه سریع کود و هدر رفتن آن می شود.

همچنین وجود این کودها در سطح خاک  باعث می شود گیاهان آب و مواد مغذی بیشتری را جذب کرده و مواد مغذی آن تامین شود. این امر باعث  می شود رشد ریشه درختان به سمت سطح خاک  متمایل شود، بنابراین خشکی تابستان و سرمای زمستان می تواند ریشه درختان را تهدید کند.

اگر قصد داشتید کود گوسفندی و گاوی  را برای درختان پسته استفاده کنید، این کودها باید کاملا پوسیده باشند، شما می توانید کود مرغی را نیز باید با کود گوسفندی یا گاوی مخلوط کنید و در شیاری به عمق حداقل 40 سانتی متر بسته به سن درخت و عرض 40 سانتی متر در انتهای درخت  داخل خاک قرار دهید.

فصل کوددهی درختان پسته با کودهای حیوانی از جمله کودهای مرغی  فصل خواب زمستانه  درختان است.مخلوط کردن کود شیمیایی کامل   ان پی کا و کودهای ده ایکس شوک با کود حیوانی از جمله کودهای مرغی  نیز  می تواند مطلوب باشد.

کاشت پسته در گلدان

زمان مصرف کودهای مرغی در درختان پسته

کود های حیوانی مانند کودهای مرغی را می توان در نیمه دوم اردیبهشت جهت افزایش جوانه های رویشی و زایشی استفاده کرد و در نیمه دوم تیرماه برای پرشدن مغز  پسته در درختان آجیلی مناسب است.

میزان کود مصرفی حیوانی طبق نظر کارشناسان 100 گرم تا 200 گرم در هر درخت  پسته می باشد.

بهترین خاک برای پسته

مقایسه کودهای مرغی با کودهای آلی دیگر در درختان پسته

همان طور که ذکر شد بهترین کودآلی برای درختان  پسته کودهای مرغی هستند،  زیرا در مقایسه با کودهای دیگر مانند گاو و گوسفندی  دارای ان پی کا  بالاتری می باشند.  با این حال، اگر به درستی فرآوری شود، تقریباً هر کود برای درختان میوه مفید است. به عنوان مثال، کود مرغی گرم است و قبل از استفاده باید کمپوست شود.

البته  کودهای گاوی و  گوسفند و سایر کودهای  برای درختان میوه مفید هستند، از آنجایی که این  کودها گرم هستند، ابتدا کمپوست شوند، بهتر است.  آنها همچنین به اندازه کود مرغ غلظت مواد مغذی بالایی ندارند، بنابراین باید حجم بیشتری را مصرف کنید. از نظر اقتصادی کودهای مرغی نسبت به سایر کودهای حیوانی به صرفه تر هستند.

توجه داشته باشید از آنجا که تمام کودهای شوک آلی و ارگانیک هستند و کودهای حیوانی از جمله کودهای مرغی هم جز کودهای شوک و برند معتبر آن است، شما باغداران می توانید با اطمینان خاطر از کودهای مرغی شوک استفاده کنید. این کودها علاوه بر این ارگانیک و کاملا طبیعی هستند و می توانند نیاز درختان پسته شما را تامین کنند بلکه از نظر اقتصادی و نحوه مصرف کاملا مقرون به صرفه هستند.

کود 36 12 12 برای درخت پسته

مزایای مصرف کودهای مرغی در درختان پسته

1-جذب سریع و راحت در درختان

2-دریافت کامل مواد مغذی توسط درختان

3- حاصلخیزی خاک

4- بهبود ساختار و بافت خاک

نکته مهم در مصرف کودهای مرغی در درختان پسته اینکه اگر این کودها را به صورت تازه مصرف می کنید ابتدا آنها را کمپوست کنید زیرا این نوع کودها نیتروژن کافی برای سوختن گیاهان را دارا هستند.

لازم به ذکر است که نحوه مصرف و زمان کوددهی نیز در روی بسته های کود های مرغی برند شوک کاملا درج شده است. همچنین شما باغداران محترم نیز می توانید هر گونه سوالات در مورد نحوه مصرف کودهای مرغی داشته باشید با کارشناسان مجموعه و با شماره درج شده در بالای صفحه سایت ما در ارتباط باشید.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *