بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته

کود حیوانی با توجه با آزمایشات گوناگونی که بر روی آن انجام شده، مشخص شده است که این کودر نسبت به سایر کود ها، اثر بخشی بیشتری داشته و عناصر مفید تری را در خود دارد. کود حیوانی دارای مقدار بیشتری ازت است و از این رو با درختان و گیاهان تطابق بسیاری دارد. اکثر عناصر مورد نیاز درختان در این نوع کود موجود است و با تهیه آن از خرید دیگر کود های شیمیایی بی نیاز خواهید شد. گرچه که کود حیوانی می تواند برای درختان موثر و مفید باشد و نیاز های آن ها را برآورده کند اما این کود نمی تواند به خوبی رطوبت و آب را در خاک نگه دارد. درادامه با بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته بیشتر آشنا می شوید.

کود حیوانی و انواع آن

از فضولات انواع دام و پرندگان در مراکز پرورشی، کود حیوانی به دست می آید. همچنین ذکر شده شده که این فضولات با خاک ترکیب شده و به صورت کود ناخالص به فروش می رسد که نسبت به کود خالص کیفیت کمتری دارد. از جمله عواملی که سبب کاهش کیفیت کود حیوانی می شود، این است که ضایعات موجود در بستر پرورش کود ها مانند بذر علف های هرز، سبب رشد علف های هرز در صورت استفاده از چنین کود هایی می شود که در نتیجه املاح معدنی به خوبی به درختان و گیاهان انتقال نمی یابد و علف های هرز راه انتقال مواد مغذی از کود به درخت را سد می کنند.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پستههمچنین امروزه کود حیوانی را به همراه مواد صنعتی غنی ساخته که باز هم یک کود ناخالص به دست آمده و از کیفیت کار کاسته می شود.  روش مصرف کود، شیوه نگهداری از کود، و نوع تغذیه دام ها از جمله عواملی هستند که بر کیفیت کود حیوانی تاثیر می گذارند و برای تولید یک کود با درجه کیفی بالا، ابتدا باید حداکثر توجه در این مراحل به خرج رود. برای این که نتیجه مطلوب تری از کود حیوانی بگیرید بهتر است نوع خاک زمین خود را شناسایی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین ریز مغذی ها برای پسته

تفاوت کود حیوانی با دیگر کودها

اگر بخواهیم یکی از عوامل مهمی که سبب تمایز کود حیوانی با دیگر کود ها می شود را نام ببریم، همین میزان ازت موجود در آن است. ازت یکی از عناصر اصلی و حیاتی برای رشد درختان و گیاهان محسوب می شود و با تامین این نیاز از درخت، رشد درخت به صورت استاندارد تا فصل برداشت میوه ادامه می یابد. پتاسیم و فسفر نیز درصد بالایی در این کود داشته و به همین خاطر نسبت به سایر کود ها، نتیجه دلخواه بهتر حاصل می گردد. همچنین کود حیوانی، یک مزیت دیگر دارد و این است که میزان جذب آن توسط درختان زودتر از هر نوع کود دیگری است؛ با این که کود حیوانی ویژگی های مثبت بیشتری در میان انواع کود ارگانیک و طبیعی دارد اما باز هم میزان تولید آن کم تر از سایر کود ها است.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پستهبهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته

پرورش دهندگان درخت پسته باید در زمان مناسب کود حیوانی را بکارگیرند تا احتمال هر گونه ضرر و آسیب به محصولات خود را کاهش دهند. بکارگیری کود حیوانی نیازمند تخصص و دانش خاصی نیست و افراد خود می توانند کوددهی را انجام دهند و از آن در تمام فصول سال استفاده کنند. اما استفاده در زمان رشد درختان پسته شایسته ترین زمان ممکن است چرا که میزان گرسنگی درخت در این زمان بیشتر بوده و درست در همین زمان باید کود را به میان آورد.

کود دهی در زمان های دیگر در صورت دچار شدن محصولات به آفت و یا جلوگیری از سرمازدگی می تواند انجام شود. لازم به ذکر است که کود حیوانی دارای میزان بسیاری آمونیاک است و در صورت استفاده بیش از حد استاندارد سبب سوزاندن ریشه درخت می شود و جذب آب توسط درخت کمتر می شود.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پستهبه طور کلی تولید کود حیوانی در سراسر جهان گسترش یافته و تمامی کشاورزان جهان از این نوع کود استفاده می کنند اما حال با وجود کود های شیمیایی، در کشور ما میزان تولید و مصرف کود حیوانی بسیار کاهش یافته و مناطق رفسنجان و کرمان که دارای زمین شور و خشک هستند برای رفع این مشکلات از این کود استفاده بیشتری می کنند. در مورد استفاده از کود حیوانی این نکته نیز فراموش نشود که هرگز از آن در تابستان و هوای گرم استفاده نشود چرا که نه تنها کود اثر نمی کند بلکه سبب مرگ حتمی درختان نیز می شود و آن ها را با کمبود آب شدید مواجه می سازد.

بیشتر بخوانید: کود گوجه

نحوه استفاده از کود حیوانی برای درخت پسته

چالکود و محلول پاشی دو طریقه برگزیده استفاده از این نوع کود است که مورد دوم باید با کود حیوانی مایع انجام شود، زیرا حالت محلولی دارد و به راحتی با آب ترکیب شده و توسط درخت جذب می گردد. در روش چالکود نیز با آبیاری درختان کود سریعا به ریشه گیاه رسیده و ریشه مواد مغذی را جذب می کند. اگر سعی دارید راهی برای کاهش هزینه های تولید بیابید بهتر است کود حیوانی را در برنامه خود داشته باشید و در مواقع بسیار ضروری کود های شیمیایی را وارد عمل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366