بهترین زمان کوددهی باغچه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای نگهداری از درختان و گیاهانی که در باغچه وجود دارند، لازم است علاوه‌بر هرس و کار آبیاری، به‌ صورت منظم کوددهی را هم انجام دهید. در واقع کوددهی باغچه یک راه مؤثر و مفید است که به بارور کردن و رشد بهتر گیاهان کمک می‌کند اما باید این کار را به‌ صورت مناسب و اصولی انجام دهید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. از این رو دقت داشته باشید انتخاب بهترین زمان کوددهی باغچه اهمیت زیادی دارد و نباید این کار را در هر زمانی انجام داد.

کوددهی باغچه اگر در زمان‌های صحیح انجام شود، گیاهان و درختان‌تان در برابر آفات و بیماری‌ها در امان خواهند بود و آسیبی نمی‌بینند. بنابر این سعی کنید در فصل بهار با کمک کودهای غنی، کار تغذیه رسانی باغچه را انجام دهید تا خاک آن حاصلخیز شود و ریشه گیاه بتواند بدون مشکل در آن به رشد خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: کود کامل اختصاصی سیر و پیاز

نحوه کوددهی و تغذیه کردن باغچه

برای تغذیه کردن خاک باغچه اول از هر چیزی باید یک آزمون خاک انجام دهید تا کمبودها و نیازهای موجود در آن به خوبی مشخص شوند. پس‌ از به دست آمدن پاسخ آزمون خاک، باید در بهترین زمان کوددهی باغچه کار تغذیه رسانی را با استفاده از کودی کامل انجام دهید.

دقت داشته باشید اکثر کودهای مایع دارای غلظت بالایی هستند و نباید از آن‌ها به‌ تنهایی استفاده کنید زیرا گیاهان دچار آسیب خواهند شد. بنابر این اگر قصد دارید از کودهای مایع استفاده کنید، پیش‌ از مصرف حتما آن‌ها را به‌ خوبی با آب ترکیب کنید تا ساختارشان رقیق و یک‌دست شود. پس‌ از آماده شدن محلول مورد نظر نیز می‌توانید آن را به‌ صورت مستقیم به خاک باغچه اضافه کنید تا جذب شود و اثرات خود را به جای بگذارد.

کوددهی باغچه را می‌توانید به روش پخش سطحی نیز انجام دهید. در این روش باید از یک کود پودری استفاده کنید و آن را به صورت کامل بر روی سطح خاک پخش کنید. در این روش کود به‌ مرور زمان با خاک مخلوط می‌شود اما و اگر در باغچه‌تان گیاه یا درختی وجود ندارد، می‌توانید آن را خودتان با خاک مخلوط نمایید.

بهترین زمان کوددهی باغچه

نکات مهم برای کوددهی باغچه

 • دقت داشته باشید بهترین زمان کوددهی باغچه در واقع هنگامی است که خاک به مواد غذایی احتیاج دارد. از این رو سعی کنید هر چند وقت یک‌بار خاک باغچه خود را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید تا اگر کمبودی در آن وجود دارد، بهتر مشخص شود و شما نیز در زمان مناسب آن‌ها را برطرف کنید.
 • اگر گیاهان و درختان موجود در باغچه‌تان بسیار ضعیف هستند و رشدشان نیز کاهش‌ یافته است، بهتر است با کمک کودهای مغذی کار تغذیه رسانی را انجام دهید زیرا قطعا در چنین شرایطی خاک دچار اختلال شده است و ریشه گیاه نیز نتوانسته مواد مورد نیاز خود را برای رشد دریافت کند.
 • به طور معمول درختان و گیاهان در فصل زمستان و پاییز به خواب می‌روند و استراحت می‌کنند اما شما باید در این زمان از کوددهی باغچه‌تان غافل نشوید و کار کوددهی را حتما انجام دهید. در واقع تغذیه کردن باغچه در فصل پاییز و زمستان کمک می‌کند مقاومت درختان به سرما تا حدود زیادی افزایش یابد و همچنین در فصل بهار هم رشد آن‌ها بهتر شود.
 • برای کوددهی و تغذیه کردن باغچه‌تان حتما سن درختان و گیاهان موجود در آن را در نظر بگیرید و طبق دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود موردنظر، اقدامات لازم را انجام دهید.
 • کوددهی باغچه را با استفاده از کودهای مختلف بیش‌ از اندازه انجام ندهید زیرا ممکن است خاک کیفیت خود را از دست بدهد و دچار آسیب شود.
 • به طور معمول با در نظر گرفتن بهترین زمان کوددهی باغچه می‌توانید نتایج مطلوب‌تری به دست آورید. بنابر این سعی کنید یک برنامه ریزی منظم طراحی کنید و کوددهی را در دوره‌های مختلف به صورت اصولی انجام دهید.
 • شما می‌توانید کودهای حیوانی، شیمیایی و ارگانیک زیادی را برای تغذیه کردن خاک باغچه‌تان انتخاب کنید اما دقت داشته باشید برای افزایش حاصلخیزی خاک و مراقبت بهتر از گیاهان، کودهای حیوانی و ارگانیک گزینه‌های بهتری هستند. به همین علت سعی کنید بیشتر از این نوع کودها استفاده کنید.
 • تا حد امکان سعی کنید از کودهایی بهره بگیرید که سرشار از املاح مغذی همچون نیتروژن، فسفر، پتاسیم و آهن هستند زیرا اگر این املاح به میزان کافی در خاک وجود نداشته باشند، رشد گیاهان دچار اختلال خواهد شد.
 • بهتر است بدانید بهترین زمان کوددهی باغچه در واقع پیش از کاشت درختان یا گیاهان مختلف است. به همین علت سعی کنید در این زمان حتما کار کوددهی را انجام دهید تا تمام ناخالصی‌ها و مواد مضر موجود در خاک از بین بروند.
 • هنگام کوددهی باغچه احتیاط خود را بسیار بالا ببرید و حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید تا مشکلی برای سلامت‌تان به وجود نیاید.
 • برای تغذیه کردن باغچه‌تان از کودهایی نظیر کود اسید هیومیک، کود شوک 10X، کود جلبک دریایی، کود مرغی، کود آهن، کود گوگرد و کودهای نیتروژنه بهره بگیرید زیرا این کودها اگر به صورت اصولی مصرف شوند، هیچ گونه ضرری برای گیاهان ندارند و نتایج عالی نیز از خود به جای می‌گذارند.
 • اگر زمانی متوجه وجود آفات یا رشد علف هرز در باغچه‌تان شدید، در اولین فرصت کار کوددهی را انجام دهید و این کار را تا زمانی که تمام علائم از بین می‌روند ادامه دهید.
 • به طور کلی بهتر است در فصل‌های گرم سال از کودهای حیوانی برای تغذیه کردن باغچه استفاده نکنید و به جای آن‌ها سراغ کودهای غنی دیگر بروید.
 • کوددهی باغچه را در ساعاتی از روز که نور خورشید شدید است انجام ندهید و این کار را به اوایل صبح یا غروب که هوا خنک‌تر است موکول کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان کوددهی درخت انجیر

سخن پایانی

دقت داشته باشید بهترین زمان کوددهی باغچه در واقع توسط شما تعیین خواهد شد و این زمان می‌تواند برای هر باغچه متفاوت باشد. از این رو هر زمانی که احساس کردید باغچه‌تان به تغذیه احتیاج دارد، سریعا کار کوددهی را با استفاده از کودهای مغذی انجام دهید. البته برای به دست آمدن نتیجه‌ای مطلوب‌تر بهتر است قبل از مصرف کودهای مختلف حتما آزمون خاک را انجام دهید و یا این که از کارشناسان کشاورزی که تجربه کافی در این زمینه دارند کمک بگیرید.

بهترین زمان کوددهی باغچه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *