بهترین زمان کود دهی درخت انجیر

بهترین زمان کود دهی درخت انجیر

یکی از راهکارهای مهم برای رسیدن به میوه ی شیرین و لذت بخش انجیر و همچنین پر بار و پر ثمر شدن درخت انجیر کوددهی در زمان معین و به مقدار لازم و کافی است تا بین عناصر مورد نیاز خاک تعادل برقرار کرده و بتواند غذایی کامل برای درخت انجیر باشد.

یکی از موارد اساسی و مهم که هر باغداری و کشاورزی باید اطلاعات خود را در آن زمینه ارتقا دهد و به صورت حرفه ای و تخصصی بتواند درخت انجیر را پرورش دهد داشتن اطلاعات لازم و کافی در خصوص بهترین زمان کود دهی درخت انجیر است.

اگر شما از بهترین زمان کود دهی درخت انجیر مطلع نباشید نمی‌توانید به موقع احساس نیاز به عناصر درخت را تشخیص داده و اقدام به تامین آن نمایید و در این صورت به زودی شاهد افت کمیت و کیفیت محصول نهایی خواهید بود از این رو اصلی‌ترین پیشنهاد و توصیه ما به شما این است که اطلاعات خود را در زمینه بهترین زمان کود دهی درخت انجیر گسترش دهید و با اطمینان خاطر اقدام به کوددهی درخت انجیر نمایید.

کود دهی درخت انجیر راهی مناسب برای مقابله با کمبود عناصر حیاتی

همانطور که می‌دانید وجود عناصر در ادامه حیات درخت و یا به طور کلی گیاه شما بسیار موثر است بنابراین می توان گفت که علاوه بر اینکه رشد درخت را تحت تاثیر خود قرار می دهند  بلکه در تعیین سطح کیفی محصول نهایی نیز بی تاثیر نیستند.

مواد مغذی مخصوصی وجود دارند که لازمه ادامه حیات درختان میوه از جمله درخت انجیر هستند سه مورد از اصلی ترین این مواد عبارتند از عنصر فسفر عنصر پتاسیم و عنصر نیتروژن که به اختصار به آنها عناصر ان پی کا گفته می شود. اما توجه داشته باشید که تنها این سه عنصر کافی نیست و درخت شما برای رشد خود به عناصر دیگری مانند آهن گوگرد بور کلر منگنز مس منیزیوم و روی احتیاج دارد.

مواد نام برده شده تاثیر مستقیمی روی عملکرد های اصلی و اساسی درخت دارند و در صورت کم بود حتی یک مورد از این عناصر درخت شما از خود واکنش نشان می دهد د و چنانچه این کمبودهای تغذیه ای جبران نشوند متاسفانه درخت شما از بین خواهد رفت.

توجه داشته باشید که اگر به ظاهر زمین خاکی شما جزء بارور ترین و پر ثمر ترین زمین ها دسته بندی می شود اما با گذشت چندین سال زمینی فقیر خواهد شد بنابراین شما به خیال این که همان طور پرثمر باقی می ماند نباشید و هر چه زودتر اقداماتی را در راستای ثبات باروری زمین خود انجام دهید. بنابراین پس از گذشت زمان لازم است تا برای داشتن گیاهان قوی و درختانی پر ثمر و سالم به خاک زمین خود کود مناسب را بیافزایید و آنها را از جهت تغذیه ای پشتیبانی کنید. اما نگران نباشید تغذیه زمین‌های خاکی شما به راحتی از طریق افزودن کودهای حیوانی و یا شیمیایی ممکن و میسر می شود. تنها کافیست که شما بهترین زمان کود دهی درخت انجیر را بشناسید‌.

بیشتر بخوانید: کود درخت فندق

عناصر شیمیایی در کود دهی درخت انجیر چه نقشی دارند؟

اگر هدف شما کوددهی شیمیایی است باید علاوه بر دانستن بهترین زمان کود دهی درخت انجیر این را هم بدانید که هر یک از عناصر شیمیایی و مواد مغذی در کود دهی درخت انجیر نقش های گوناگونی را بر عهده دارند.

به عنوان مثال عنصر نیتروژن به طور مستقیم روی رشد برگ ها درخت انجیر تاثیر می گذارد فسفر به عنوان عنصر دوم تاثیری بسزا و مستقیم روی قسمتهای انتهایی درخت و ریشه آن می گذارد علاوه بر آن روی گلدهی و ثمر دهی درخت انجیر نیز بی تاثیر نیست. سومین عنصر مهم پتاسیم است که به گونه ای غیر مستقیم واکنشهای آنزیمی را فعال میکند و به سیستم کلی گیاه و عملکردهای گلی درخت اثر می گذارد تا هرچه بهتر فرآیندها و واکنش‌های خود را انجام دهند. کمبود میزان گوگرد اثراتی زیانبار را در پی دارد از جمله اینکه باعث رشد کند و ضعیف و ایجاد برگهای زرد رنگ و بدون سبزینه درخت انجیر می شود.

بهترین زمان کود دهی درخت انجیر

بهترین زمان کود دهی درخت انجیر چه زمانی است؟

درخت انجیر جزو درخت هایی است که طبیعتی ساده و آسان دارد این شرایط منجر شده است تا نیاز به مراقبت های دشوار و ویژه ای نداشته باشد و کار را برای باغداران و کشاورزان ساده می کند. تشخیص بهترین زمان کود دهی درخت انجیر کمک بسیار فراوانی به رشد آن می کند همچنین مقدار کوددهی و برنامه کوددهی این درخت در حین رشد انجیر تنها در یک بازه زمانی کوتاه مدت مفید است.

توجه داشته باشید که نمی توان به طور کلی بهترین زمان کود دهی درخت انجیر را تعیین کرد چراکه متناسب با نوع کودی که به کار می رود زمان های متفاوتی تعیین می شود. اگر شما درخت انجیر را با نیتروژن زیاد کوددهی کنی از طرفی باعث افزایش بیش از حد رشد درخت شده و از طرفی دیگر رسیدن میوه های شیرین انجیر را به تعویق می‌اندازید. با توجه به موارد گفته شده میتوان یک نتیجه‌گیری گلی کرد که بهترین زمان کود دهی این درخت در فصل بهار یا اوایل تابستان است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت انجیر

کود دهی درخت انجیر با استفاده از کود حیوانی

خوب است بدانید که کود حیوانی را با نام‌های کود ارگانیک یا کود آلی نیز می شناسند ساختار کود حیوانی به گونه ای است که به انتشار آهسته تمایل دارد از این رو شرایطی طبیعی را در خاک ایجاد میکند. طی واکنش باکتری ها کودهای حیوانی آزاد می شوند و به مصرف ریشه‌ درخت انجیر میرسند.

چارپایانی مانند اسب و گاو و گوسفند بهترین کود ارگانیک برای درخت انجیر است توجه داشته باشید که کودهای ارگانیک نیز سرشار از عناصری مانند نیتروژن فسفر و پتاسیم یا همان ان پی کا های معروف هستند. ساختار شیمیایی و خواص فیزیکی آنها با ساختار شیمیایی و خواص فیزیکی خاک سازگار است و ph طبیعی خاک را حفظ می کنند.

اگر زمین های خاکی شما شامل خاکهای سنگینی مانند گلی و رسی است نگران نباشید چرا که استفاده از کود حیوانی خاک های سنگین را به راحتی پوک می کند از این جهت یک زهکشی برای درخت شما ایجاد می کند.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366