کود ریز مغذی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود ریز مغذی

کود ریز مغذی چون روی، در درختان عامل کنترل کربوهیدرات و قند محسوب می شود و برای اینکه رشد محصول از هر نحو مطلوب باشد، وجود آن جزء ملزومات است. روی درختان و گیاهان را فعال کرده و آن ها را از ضعف و یا توقف رشد دور نگه می دارد. روی در زمینه های مختلفی چون فتوسنتز،  تشکیل میوه و تعادل هورمون ها نقش دارد و برای این که درختان بتوانند در مراحل اولیه رشد خوبی را آغاز کنند، نیازمند این عنصر ارزشمند هستند. افراد برای اینکه به آسانی تشخیص دهند این عنصر در درختان آن ها با کمبود مواجه است یا خیر ابتدا به برگ درخت ها توجه کنند.

بهترین ریز مغذی ها برای پستهزردی برگ ها نشان از کمبود روی است که توسط محلول پاشی کود های حاوی روی رفع خواهد شد. همچنین اگر برگ های جوان در درخت کم باشد، نشانه ای دیگر از کمبود روی در این نوع درختان می باشد. طول میانگره ها، شاخصه ی دیگری است که با توجه به آن میزان کمبود روی نشان داده خواهد شد و اگر طول میانگره ها با کاهش مواجه باشد، باید هر چه زودتر آن درخت را با روی تغذیه نمود.

بیشتر بخوانید: کوددهی درخت پسته در بهار

نقش بور در درخت پسته

همچنین برای این که درخت بتواند به خوبی میوه دهد، رشد خوبی داشته باشد و میزان گل دهی و باروری آن افزایش یابد به غیر از روی به تعداد فراوانی عنصر دیگر نیاز دارد. تمامی آیتم هایی که گفته شد وابسته به وجود بور در درخت است. این عنصر جزء ضروری ترین نیاز های هر درخت و گیاه است و وجود آن سبب افزایش تولید دیواره سلولی شده و بر میزان اسید آمینه ها نیز می افزاید. تغییر شکل برگ ها و رنگ پریدگی آن ها از عمده ترین مشکلات کمبود روی در درختان است که همین عامل به خودی خود مشکلات دیگری چون دچار شدن درخت به آفت را در پی دارد. در زمان استفاده از این عنصر برای درختان باید توجه بسیار داشت و حتما آن را قبل از رسیدن مرحله گلدهی به درختان تغذیه نمود چرا که بعد از آن بور دیگر اثری نخواهد داشت.

بهترین ریز مغذی ها برای پستهنقش مگنز در درخت پسته

وجود مگنز در درختان پسته در صدر سایر عنصر پس از نیتروژن قرار دارد و وجود آن به تولید هرچه بیشتر آنزیم کمک ویژه ای می کند. از عناصری که به صورت کاملا مستقیم با نیتروژن در ارتباط است و سبب فتوسنتز می گردد مگنز است. وجود این عنصر در درخت بر سرعت رشد آن افزوده و باعث باردهی زودتر درخت نیز می شود. برای این که درخت را به حالت اولیه برگرداند و آن را از بی حال دور کرد، لازم است از کود مگنز در این جهت در مرحله اول استفاده نمود. کمبود مگنز علاوه بر بی حال و پژمردگی درخت، سبب کلروز نیز شده که زردی رگبرگ های درخت نشانه ای از آن است.

نقش آهن در درخت پسته

برای اینکه بتوان بر میزان باردهی درختان پسته افزود، وجود عنصر آهن در قدم اول شرط کسب این هدف است. کود های بسیاری در این راستا تولید شده و به عنوان کود آهن شناخته می شوند و بهتر است از آن ها هم برای خاک و هم درخت استفاده نمود. لازم به ذکر است که آهن سبب تولید و ذخیره انرژی می شود و می تواند از سال آوری هم جلوگیری کند. وجود این عنصر سبب می شود که انتقال مواد مغذی از ریشه تا برگ به سرعت بالاتری انجام شود. از جمله موارد دیگر خاصیت عنصر آهن، می توان به کلروفیل اشاره نمود. کلروفیل در درخت سبزینگی درخت را افزایش داده که این موضوع در فتوسنتز نیز موثر است. کمبود آهن در درخت نیز همانند مگنز باعث زرد شدگی رگبرگ ها شده که در مورد آهن بیشتر این اتفاق میان برگ های جوان رخ می دهد.

بهترین ریز مغذی ها برای پستهبهترین روش استفاده از کود های ریز مغذی برای درختان پسته

برای این که استفاده از کود های ریز مغذی برای درختان پسته موثر تر واقع گردد بهتر است روشی را که با این نوع درخت تطابق دارد انتخاب کرد. چالکود از جمله این روش ها است که میزان استفاده از کود های ریز مغذی وابسته به نوع خاک نیز هست. برای این کار افراد باید ابتدا نوع خاک را شناسایی کرده و سپس با اطمینان خاطر اقدام به استفاده از این کود ها کنند.

بیشتر بخوانید: مراحل کود دهی زعفران

کود های میکرو همچنین می توانند با سایر کود ها ترکیب شوند و سپس بکار گرفته شوند. محلول پاشی نیز از عمده ترین روش های استفاده از کود های ریز‌مغذی است که امروزه در کشاورزی توسط اکثریت تولید کنندگان بکار گرفته می شود و ثابت شده که محلول پاشی، بسیار اثر بخش تر واقع شده است.

بهترین ریز مغذی ها برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *