بهترین کود افزایش تناژ گندم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود افزایش تناژ گندم : برای افزایش تناژ در گندم چه آبی و چه دیم نیاز به برنامه غذایی منظم و مرتب داریم. در هر مرحله از رشد گندم تقویت یک ناحیه از اجزای گندم اعم از ریشه ساقه و سنبله ضروری می باشد. در این مقاله قصد داریم تا با مراحل رشد گندم شما عزیزان آل کودی را آشنا کنیم و عناصری که باعث می شوند گندم ما به نحو عالی رشد کنند و با افزایش چشمگیر تناژ گندم در واحد سطح کمک به رشد اقتصادی کشاورزی ایران مان کنیم. در مراحل رشد گندم ما شاهد چندین مرحله رشد رویشی و زایشی گندم هستیم. اما سه زمان گندم ما نیاز مبرم به عناصر غذایی برای افزایش عملکرد و به دنبال آن افزایش تناژ در واحد سطح را دارد.

پنجه زنی

ساقه دهی

خوشه دهی

بهترین کود افزایش تناژ گندم در پنجه زنی :

در ابتدای کشت گندم رخ می دهد و هر چه پنجه بزرگتر با ریشه های فراوان تری داشته باشیم جذب عناصر غذایی از خاک به شدت افزایش میابد. در این مرحله توصیه اکیدمان استفاده از کود معجزه آسای شوک ده ایکس است. شوک ده ایکس همانطور که از نام آن پیداست دارای ده عنصر قابل جذب برای گندم می باشد. که می توانیم از آن به عنوان بهترین کود برای افزایش تناژ گندم یاد کنیم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

در زمان پنجه زنی عناصر مورد نیاز مان استفاده از اسید هیومیک و فسفر می باشد. فسفر داخل کود شوک ده ایکس به شکل فسفیت بوده و علاوه بر ریشه زایی شدید خاصیت قارچ کشی عالی ای دارد.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

کود شوک ده ایکس در بسته بندی های بیست لیتری ، پنج لیتری و یک لیتری موجود می باشد. در گندم دیم مجبور به محلول پاشی هستیم و باید با دوز مصرف دوم و نیم در هزار لیتر آب یا یک لیتر در ۴۰۰ لیتر آب از کود معجزه آسای شوک ده ایکس استفاده کنیم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

در کشت آبی گندم توصیه اکید بر روی استفاده خاکی از این کود فوق العاده می کنیم. تزریق بین ۵ الی ۱۰ لیتر در هکتار در زمین هایی که کشت گندم به صورت آبی داریم توصیه میگردد.

بهترین کود افزایش تناژ گندم در ساقه دهی :

در زمان ساقه دهی توصیه آل کود صرفا استفاده از کود سیلیکات پتاسیم شوک ۷۰ درصد می باشد. نقش اساسی سیلیس افزایش استحکام ساقه های گندم می باشد. و برای جلوگیری 100 در صدی از ورس مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد نیز در بسته بندی بیست ، پنج و یک لیتری می باشد. دوز مصرف سیلیکات پتاسیم نیز دو و نیم در هزار لیتر آب می باشد.

بهترین کود افزایش تناژ گندم در خوشه دهی ( سنبله ) :

مهمترین زمان برای استفاده از کود شوک ده ایکس به منظور افزایش تناژ چشمگیر گندم در واحد سطح. در این مرحله از ترکیب دو نوع کود شوک ده ایکس و کود پتاس بالای شوک به اسم کا ۶۰ می توانیم باردهی و افزایش تناژمان را در گندم به شدت بالا ببریم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

ترکیب این دو کود فوق العاده باعث می شود قدرت انفجاری به گندم مان دست دهد. تفاوت گندم دیم و گندم آبی در این مرحله به این شکل است که در گندم دیم تنها دو مرحله فقط بصورت محلول پاشی باید این دو کود را با دوز مصرف ۲ لیتر از کود شوک ده ایکس و ۲ لیتر از کود کا۶۰ شوک در هزار لیتر آب طی فاصله یک ماه از زمان تشکیل سنبله به کار ببریم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

ولی در گندم آبی توصیه آل کود اینست که : دو مرتبه طی ۱۵ روز به صورت آبیاری استفاده از ترکیب همزمان کود کا۶۰ و کود شوک ده ایکس ۵ لیتر از هر کدام در هکتار استفاده کنیم. محلول پاشی از زمان تشکیل سنبله حداقل یک مرتبه و حداکثر ۳ مرتبه توصیه می شود.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

با پیشبرد این برنامه غذایی شگفت انگیز ما شاهد افزایش چشمگیر تناژ گندم در واحد سطح هستیم. طی تحقیقات میدانی انجام شده افزایش تناژ گندم در هر منطقه از سطح کشور با توجه به مناطق جغرافیایی و آب و هوایی متفاوت بود. ولی حداقل افزایش تناز گندم در بدترین حالت ۳۰ درصد و در بهترین حالت ۳۰۰ درصد بود. بهترین حالت زمانی بود که در حالت عادی ۴ تن در هکتار برداشت گندم را داشتیم که با استفاده از این برنامه غذایی و کود های بینهایت با کیفیت شوک توانستیم تناژ گندم در هکتار را نزدیک به ۱۵ تن برسانیم.

نکته : اگر از مراحل اولیه جا ماندیم و نتوانستیم طبق کود دهی و برنامه غذایی پیش برویم تنها در مرحله سنبله و خوشه دهی طبق برنامه غذایی استفاده از کودهای شوک باعث می شود حداقل ۵۰ درصد افزایش راندمان داشته باشیم.

هدف آل کود اینست که کشاورزان سرزمین مان با حداقل هزینه بتوانند بیشترین برداشت را در واحد سطح داشته باشند. افزایش تناژ گندم باعث می شود قیمت گندم و به دنبال آن قیمت نان که غذای مصرفی پایه هر خانواده ایرانی است به شدت کاهش یابد و به دنبال آن شاهد جلوگیری از واردات گندم به میهن مان هستیم. به امید روزی که بتوانیم پس از تامین گندم و آرد مورد مصرف ایران به کشورهای همسایه صادرات گندم را آغاز کنیم.

با تشکر از توجه شما آل کودی عزیز

کود مخصوص افزایش باردهی در گندم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

3 دیدگاه ها

  • سلام و عرض ادب خدمت تمام کارکنان آل کود و هموطنان عزیزم امیدوارم زیر سایه ی خدا درکنار خانواده تون همیشه موفق وشاد وسلامت باشید
    آیا کود فروت ست برای گندم و آفتاب گردان خوبه؟!
    واینکه این دو محصول کا ۶۰وده ایکس ذکر کردین با محلول پاشی نسبت به تزریقی چند درصد تفاوت داره برای گندم دیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *