بهترین کود مناسب درخت گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از روش های عالی برای این که بخواهیم مواد مغذی هم چون نیتروژن را که در خاک وجود دارند پر کنیم کود دادن است، نیتروژن رشد کردن گیاه را تشویق می کند و دقیقا قصد شما کشاورزان و باغداران هم این است که پیش از این که درخت گیلاس به باردهی برسد این عنصر را تقویت کنید. موضوع بحث این مقاله بهترین کود مناسب درخت گیلاس است. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید محصولات با کیفیت تری را برداشت نمایید.

درخت گیلاس وکوددهی آن

پیش از کوددهی خاک مزرعه و زمین آزمایش بشود، خاکی ک انواع مختلفی داشته باشد می تواند عناصر متفاوتی هم داشته باشد تا بتواند موجب رشد ونمو درخت گیلاس شود، اگر احیانا متوجه این شدید که خاکتان مواد مغذی ضروری و لازم هم چون فسفات، پتاس، ازت را ندارد، در خرید کود به این نکته توجه کنید که کود بتواند کم بودن مواد مغذی و عناصر مهم خاک را تامین بکند.

بهترین کود مناسب درخت گیلاسنکات لازم برای تهیه کود درخت گیلاس

کود ها هم به شکل مصنوعی و هم به آلی،یعنی به طور طبیعی مشتق شده اند اصلاحاتی در خاک وجود دارند که با تحلیل و تجزیه مناسب که تضمین هم می شوند مواد مغذی و عناصری هم چون: نیتروژن و فسفات و پتاس برچسب گذاری گردیده اند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت زرد‌آلو 

کود پیر و کمپوست اصلاحات آلی هستند که در خاک وجود دارند و هم چون کود مورد استفاده قرار می گیرند، ولی از لحاظ فنی جز کود ها به حساب نمی آیند و شما باغداران و کشاورزان نیز می توانید به شکل ضایعات باغ و یا از طریق مواد غذایی، کمپوست که یکی از اصلاحات درجه یک خاک است را انجام بدهید، و یا از منبعی که کاملا مورد اعتماد است کود و دیگر مواد آلی که خاک به آن ها نیاز دارد را تهیه کنید.

هنگامی که این مواد به مواد مغذی به عنوان حامی برای درخت های گیلاس یاری می رسانند ولی ارزش تحلیل و تجزیه ای که تضمین شده باشد را ندارند و معمولا درخت های گیلاس هنگامی رشد می کنند که عنصر ها و مواد مغذی مثل فسفر و پتاسیم و نیتروژن داشته باشند.

نیتروژن برگ و شاخه هارا به رشد کردن تشویق می کند، فسفر هم به رشد شکوفه و ریشه ها کمک می کند، هم چنین پتاسیم هم مسئولیت مقاوم کردن گیاه و درخت را در مقابل بیماری و سیستم های دفاعی درخت گیلاس را هم چون سیستم ایمنی بدن برعهده دارد،برای کودی به نام محلول در آب که مناسب درخت گیلاس است فرمول خاصی دارد که مواد مغذی درخت ها را در سال های اول بعد از این که روی زمین استقرار پیدا کرد، تامین می کند.

بهترین کود مناسب درخت گیلاسنهال گیلاس نیز کودی که نیتروژن کمی دارد را ترجیح می دهد از این رو لازم هست که بیش از اندازه کود دهی نشوند درغیر این صورت درخت نامتعادلی را پرورش خواهید داد، که روی تولید و باردهی میوه هم اثر گذار است و درخت هم در معرض آفت ها و بیماری ها قرار می گیرد.

مواد های مغذی که درشت هستند شامل چه عناصری می باشند؟

عنصر های مغذی درشت درخت گیلاس عبارت اند از:

  • فسفر، ازت، فسفات، پتاسیم، پتاس.

همه این عناصر به شکل طبیعی در خاک وجود دارند اما در صورت کمبودشان به خاک اضافه می شوند، در بین همه این ها نیتروژن بیشتر موردنیاز درخت گیلاس است.

مواد آلی که در حال پوسیده شدن هستند منبع اصلی نیتروژن می باشند، درخت گیلاس اگر کمبود مواد مغذی داشته باشد:

  1. برگ هایش قرمز یا کم رنگ می شود
  2. دارای برگ های باریک و یا کوچک شده
  3. و درنهایت لکه های مُرده روی آن ها مشاهده می گردد.

درخت های گیلاس علاوه بره درشت مغذی ها به ریز مغذی هاهم احتیاج دارد که به عنصر های مغذی گیاه کمک می رساند برای مثال: مولیبدن نیتروژن موجود در خاک را تثبیت می کند، روی و مس هم از ایجاد شدن لکه و یا برگ های نامناسب پیشگیری می کند.

ریزمغذی دیگر که برای درخت گیلاس ضروری است و کیفیت برگ و میوه را بهبود می دهد، کلسیم می باشد.

آسان ترین روش برای اضافه کردن ریزمغذی ها اضافه کردن کمپوست پیر و یا کود مناسب یا متعادل درخت میوه می باشد که شامل ریز مغذی ها قسمتی از فرمول هست.

بهترین کود مناسب درخت گیلاسکود میکرو و ماکرو

کود های میکرو المنت همچون: مگنز، مس، روی، آهن، بور، مولیبدن ، کلر که گیاهان و درختان در صورت نیاز و طبق نتیجه آزمایش های خاک و برگ به کود های بالا نیاز پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید: فوائد کود حیوانی برای درخت سیب

درست است که گیاه به صورت واضح به این کود های میکرو المنت نیازمند می شود ولی برعکس نیاز کم گیاه جایگاه به خصوصی در تولید های کشاورزی دارند از این رو به آن ها عنصر های خود با اثرات مکان گویند.

موضوع مقاله و بحث مارا کود های ماکرو تشکیل می دهند که این کود ها از جمع سه عنصر فسفر و پتاسیم و ازت با نسبت های متفاوت و مختلف و مناسب با زمان بندی بارور شدن و رشد کردن گیاه تشکیل می شوند.

بهترین کود مناسب درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *