کود ریشه زا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

معرفی کود ریشه زایی

دانستن اینکه گیاه برای ریشه زایی به چه ترکیبات و عناصری احتیاج دارد، برای کشاورزان و باغداران بسیار مهم است. زیرا با انتخاب یک کود درست شما می‌توانید توسعه و رشد ریشه‌های گیاه را افزایش دهید و در انتهای کار، نتیجه‌ی بهتر و محصولی عالی تر برداشت نمایید‌.همه می‌دانیم که ریشه مهم‌ترین نقش را در ساختار گیاه دارد. در نتیجه باید به ریشه و تقویت آن توجه‌ای ویژه نمود. در این مقاله ما سعی بر آن داریم که عناصر لازم برای ریشه زایی گیاهان را به شما معرفی کنیم.

چرا باید ریشه گیاه را قوی کنیم؟

 

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

ریشه‌ها در بستر کشت گیاه رشد می‌کنند. این قسمت گیاه آب، مواد مغذی و اکسیژن را جذب کرده و به قسمت‌های دیگر می‌رساند. در بخش‌های بالاتر، مواد معدنی وارد برگها شده و در نتیجه‌ی تابش نور خورشید به آنها، به کربوهیدارت‌ها تبدیل خواهند شد.

کود برای ریشه زایی

از کارهای مهمی که بخش ریشه در گیاه به عهده دارد می‌توان به تثبیت موقعیت گیاه در خاک اشاره نمود. که ریشه‌های عمیق و محکم می‌توانند گیاه را در برابر آب‌های روان، بادها و دیگر تنش‌های فیزیکی مقاوم کنند که این امر با استفاده از کود ریشه زا محقق می شود.از دیگر عملکردهای ریشه ترشح ترکیباتی است که روی میکروارگانیسم‌های خاک تاثیر گذاشته تا گیاه بتواند در برابر آفات از خود محافظت کند. بر اساس این تعاریف ریشه عضو بسیار مهمی در گیاه است‌ و استفاده از تقویت کننده‌ی ریشه برای داشتن گیاهی سالم و شاداب و قوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

استفاده از کود ریشه زا چه تاثیری بر سلامتی گیاه دارد؟

لازم است بدانید که در گیاهان هورمون‌های ریشه زایی به طور طبیعی وجود دارد. این هورمونها کاربردهای مختلفی دارند، اما مهم‌ترین آن‌ها تحریک ریشه است. اما امروز دانشمندان کشاورزی با تحقیقات فراوان توانسته‌اند نوع مصنوعی و آزمایشگاهی آن را نیز تهیه کرده تا بتوانند در شرایط غیر طبیعی و قلمه زنی از آن برای تقویت ریشه استفاده کرد.کودها انواع مختلفی دارند و هر کدام برای مصرف گیاهان خاصی تولید شده‌است. این کودها به صورت مایع، پودری، مصنوعی و شیمیایی تولید شده و توسط شرکت‌های مختلف در دسترس کشاورزان و باغداران قرار می‌گیرند. این کودها نسبت به کودهای خانگی باعث رشد بیشتر ریشه خواهند شد. با توجه به مواردی تا حال در مورد آن صحبت شد، رعایت نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود، می‌توانید نتیجه‌ی بهتری از محرک ریشه گرفته و سلامتی گیاه را تضمین کنید. به این موضوع توجه کنید که بعضی از گیاهان در زمان جوانه زنی و رشد اولیه ریشه از بذر احتیاج به مواد مغذی دارند. بعضی دیگر از گیاهان پس از مرحله جوانه زنی و قلمه زنی مواد مغذی لازم دارند.

کود ریشه زا

شناخت عناصری که برای ریشه زنی گیاه مناسب هستند؟

سه ماده مغذی مورد نیاز گیاهان فسفر، پتاسیم و نیتروژن است. این مواد باعث افزایش ریشه‌زنی عمقی خاک می‌شوند. این عناصر با تقویت ریشه‌های اصلی باعث ایجاد ریشه‌های فرعی در گیاه می‌شود. البته فسفر علاوه بر تقویت کردن ریشه‌ها به رشد و تولید میوه بهتر در گیاه کمک شایانی می‌کند. گیاه احتیاج دارد که در فصل رشد خود که معمولا بهار و تابستان است مواد و عناصر رشد ریشه به آن افزوده شود تا گیاه مقاومت بیشتری در فصول دیگر داشته‌باشد. البته توجه داشته‌باشید که اگر می‌خواهید ریشه‌های گیاه رشد کنند ولی افزایشی در گلدهی و باردهی گیاه صورت نگیرد، شما باید قبل از کاشت بذر فسفر و پتاسیم را اضافه کنید. در این صورت تا زمان گلدهی گیاه، بسیاری از مواد معدنی را جذب کرده‌است. شما باید کود را در عمق ۱۰ سانتی خاک بریزید تا ریشه‌ها کم کم مواد را جذب کنند. اما اگر هدف شما این است که علاوه بر ریشه‌، گیاه گل‌های زیادی بدهد باید این کودها را پس از جوانه زدن گیاه به آن اضافه کنید. با توجه به مقاصدی که شما از کاشت گیاه دارید کوددهی آن نیز با هم فرق خواهد کرد مثلاً گیاه نعناع با هدف استفاده ازبرگ‌های آن کاشته می‌شود. و کود دهی آن با گل‌هایی که برای زیبایی استفاده می‌شود فرق دارد. از انواع دیگر محرک‌های رشد ریشه می‌توان به ویتامین B۱، آهن، مس، منیزیم و هورمون هایی به نام اکسین اشاره کرد.

کود ریشه زا

طریقه استفاده از کود ریشه زا و قلمه و بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

  • مقدار مناسبی از کود را در ظرفی بریزید، اندازه را طوری تعیین کنید که کود هدر نرود.
  • ۲ونیم سانتی متر از انتهای قلمه را داخل کود ریشه زا یا پودر فرو کنید.
  • خاکی که مناسب گیاهتان است را داخل گلدان مورد نظر بریزید.
  • توسط یک مداد سوراخی در خاک ایجاد کنید تا در هنگام کاشت قلمه در گلدان مواد از ساقه آن پاک نشود.
  • اگر گیاه شما جز گیاهانی است که سخت ریشه می‌دهند ۲۰ روز دیگر نیز هورمون را به گیاه اسپری نمایید.
  • با توجه به نوع گیاهان باید مراقبت‌های لازم را از گیاه به عمل آورید تا گیاه ریشه دهد. مانند حفظ رطوبت خاک، داشتن دمای مناسب، نور مناسب

در گیاهانی که تکثیر آنها از طریق برگ انجام می‌شود استفاده از کود ریشه زا برای ریشه‌زنی برگ بسیار مهم است. برای این منظور انتهای برگ‌ها را در محلول هورمون فرو کرده تا به اندازه کافی پودر یا مایع جذب انتهای برگ شود. در گیاهانی که با خواباندن برگ‌ها تکثیر می‌شوند، شما باید پشت برگ‌ها را کامل به هورمون آغشته کرده و به صورت خوابیده روی شن بکارید.

سخن پایانی بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

گیاهان برای رشد و ریشه‌زنی در مراحل مختلف نیاز به کودهایی دارند که نیاز آنها را تامین کند. با نگاهی کلی می‌توان گفت که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست که ما برای گیاهان تمامی این کود ریشه زایی را به صورت جداگانه تهیه کنیم. ما برای شما خبری خوش داریم، شما می‌توانید با تهیه کودی که به شما معرفی می‌کنیم تمامی نیازهای گیاهتان را برطرف نمایید. با تهیه کود ریشه زایی ، که کودی فوق العاده بوده و تمامی نیازهای گیاهتان را برای ریشه زنی در تمامی مراحل رشد آن مرتفع می‌کند، از نظر اقتصادی نیز می‌تواند برای شما بسیار مقرون به صرفه باشد. خبر خوب اینکه اگر از سایت آل کود برای تهیه کود ریشه زا اقدام کنید ۵ درصد نیز تخفیف خواهید گرفت. برای اطلاعات بیشتر و خرید کود ریشه زا با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *