بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها

بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها : قلمه زدن یکی از روش های موثر در ازدیاد گیاهان مختلف است که کاربرد گسترده ای در کشاورزی، باغبانی و تکثیر گیاهان آپارتمانی دارد. در این روش که جزء شیوه های تکثیر غیر جنسی میباشد، قسمتی از ساقه، ریشه یا برگ از گیاه اصلی جدا شده و پس از قرار گرفتن در مکان دارای شرایط نوری، رطوبتی و بهداشتی مناسب، شروع به ریشه دهی میکند‌.

بعد از تکمیل این مرحله، قلمه ریشه دار را کاشته و گیاه حاصل دقیقا ویژگی ظاهری و صفات گیاه مادر را دارا خواهد بود. بسته به انواع گیاهان، قلمه بریده شده ممکن است به راحتی و در کوتاه ترین زمان اقدام به ریشه دهی کند اما ارقامی نیز هستند که برای تکمیل پروسه ریشه دهی قلمه و رشد مناسب آن، نیاز به استفاده از بهترین کود برای ریشه دار شدن قلمه ها یا هورمون های ریشه زایی دارند. جهت کسب اطلاعات مفید پیرامون اثرات بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها، ما را در این مقاله از سایت آل کود همراهی نمایید.

آنچه در این مقاله آمده است:

۱. اهمیت استفاده از بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها

۲. بهترین کود برای ریشه زایی قلمه ها، بهترین منبع طبیعی برای گیاه

۳. معرفی بهترین کود ریشه دار کردن قلمه ها و وظایف آن

۴. استفاده از بهترین کود برای ریشه زایی قلمه ساقه

۵. کاربرد هورمون ریشه زایی برای قلمه برگ

۶. نحوه استفاده از هورمون ریشه زایی برای قلمه ریشه

۷. خرید بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها

اهمیت استفاده از بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها

در روش قلمه زدن، هدف تکثیر گیاهانی با حفظ ویژگی ها و قابلیت های رشدی آنها هستیم. با توجه به اینکه قلمه بریده شده از گیاه مادر همیشه به راحتی ریشه دار نشده و خیلی سخت تکثیر میگردد، میتوان از مواد کمکی برای بهبود ریشه دار کردن قلمه ها استفاده نمود از جمله استفاده از هورمون های محرک ریشه زایی و بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها که از جمله آن میتوان به عصاره جلبک دریایی اشاره نمود.

بهترین کود برای ریشه زایی قلمه ها، بهترین منبع طبیعی برای گیاه

استفاده از بهترین کود برای قلمه ها به ویژه برای افرادی که علاقه ای به افزودن کود شیمیایی به گیاه خود ندارند بسیار کاربرد دارد زیرا دارای منشا طبیعی و ارگانیک هستند. این مواد برای گستره وسیعی از گیاهان موثر بوده و به بهترین نحو اثر خود را اعمال میکنند.

■نکته: مصرف بهترین کود برای ریشه زایی قلمه ها و هورمون های رشد گیاهی زمانی ضرورت دارد که قلمه ها ضعیف بوده و امکان رشد مناسب و ریشه زایی آن پایین باشد به ویژه هنگام پرورش قلمه درون آب.

معرفی بهترین کود ریشه دار کردن قلمه ها و وظایف آن

اگر به دنبال مناسب ترین گزینه جهت ریشه دار کردن قلمه ساقه، ریشه و برگ گیاه خود هستید، استفاده از هورمون های ریشه زایی و جلبک دریایی را جدی بگیرید! انتخاب هر کدام از این موارد بسته به شرایط گیاه شما و نظر کارشناس پس از بررسی گیاه دارد.

هورمون های ریشه زایی انواع مختلفی دارند که عبارتند از: اکسین، سیتوکینین، جیبرلین و …این هورمون ها وظیفه اصلی را در تحریک رشد بهتر گیاهان بر عهده دارند.

هم چنین یکی از گزینه های عالی برای معرفی بهترین کود برای قلمه ها، میتوان به جلبک دریایی اشاره نمود زیرا این کود  ۱۷ آمینواسید و افزون بر هورمون های معروف معرفی شده، بیش از ۶۵ گونه هورمون های محرک رشد را در خود جای داده است.

جلبک دریایی از ایجاد تنش در گیاه بریده شده و حین انتقال به گلدان برای کاشت جلوگیری نموده و سبب افزایش مقاومت آن میگردد. هم چنین سبب بروز بهتر ویژگی های گیاه اصلی نظیر جذب بهتر عناصر توسط ریشه، توسعه ریشه و گسترده شدن آن در خاک، افزایش کلروفیل و …میشود.

توصیه میشود در انتخاب بهترین کود برای ریشه زایی قلمه به سراغ کودهای مایع مانند عصاره جلبک دریایی بروید زیرا دارای استفاده آسان، جذب بهتر و کیفیت بالاتری نسبت به انواع پودری هستند.

استفاده از بهترین کود برای ریشه زایی قلمه ساقه

ابتدا قلمه سالم و تازه تهیه کنید سپس شروع به جدا کردن برگهای قلمه از ساقه نمایید؛ اکنون ۲.۵ سانتی متر از قلمه را درون هورمون ریشه زایی قرار دهید. بهتر است مقدار اندکی از هورمون را در ظرف ریخته و سپس قلمه را با این ماده تماس دهید. با اینکار در کوتاه ترین زمان شاهد ظهور ریشه های جدید خواهید بود.

کاربرد هورمون ریشه زایی برای قلمه برگ

موثر ترین روش ازدیاد برخی از گیاهان آپارتمانی مانند ساکولنت ها از طریق قلمه برگ میباشد. بدین منظور سعی کنید بخش مرکزی برگ با هورمون ریشه زایی تماس پیدا کند سپس برگ را بر سطح خاکی که از قبل آماده کرده اید قرار دهید.

روش آغشته کردن برخی از برگها به هورمون ریشه زایی بدین نحو است که قسمت پشتی برگ کاملا آغشته شده و سپس آن را بر سطح خاک بدون شن فشار دهید. ضمنا تا زمانی که شاهد ظهور ریشه های مطلوب نشده اید، قلمه ها را همچنان در محیطی دور از تابش خورشید نگهداری کنید.

نحوه استفاده از هورمون ریشه زایی برای قلمه ریشه

بدین منظور با کنار زدن خاک روی ریشه اصلی، بخش هایی از ریشه که تقریبا ۵ سانتی متر هستند را از بخش نازک ریشه جدا نمایید و دوباره خاک اطراف ریشه اصلی را به گلدان بریزید. بخش های جدا شده ریشه را به خوبی درون ظرف حاوی هورمون ریشه زا بغلتانید و اقدام به کاشت آن در عمق کم گلدان نمایید. سعی کنید محیط اطراف ریشه مرطوب باشد اما از خیس بودن بیش از حد آن خودداری کنید.

خرید بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها

یکی از موضوعات مهم پیرامون تهیه هورمون های موثر در ریشه دار کردن قلمه ها یا کودهای مرتبط، خریداری از منبع معتبر به منظور کارایی صد درصد پس از استفاده از محصول میباشد. سایت آل کود عرضه کننده بهترین هورمون های ریشه زایی و کود جلبک دریایی درجه یک برای ریشه دار کردن قلمه های ساقه، برگ و ریشه بوده و شما عزیزان با اطمینان خاطر میتوانید اقدام به سفارش این محصولات نمایید.

بهترین کود برای ریشه دار کردن قلمه ها
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

  • سلام واسه قلمه زدن کاج لاوسون از چ نوع کود ریشه زایی استفاده کنم؟هورمون ریشه زایی بهتره یا کود واسه تولید قلمه انبوه میخوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *