بهترین کود برای درخت خرمالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت خرمالو یکی از مقاوم‌ ترین درختانی است که می‌تواند در اکثر شرایط محیطی به رشد خود ادامه دهد و میوه‌های لذیذی تولید کند. البته برای رشد بهتر محصولات نیاز دارد که در زمان‌های مشخص با استفاده از کودهای غنی تغذیه شود. بنابر این اگر شما هم‌ مانند اکثر باغداران به‌ دنبال بهترین کود برای درخت خرمالو هستید و می‌خواهید با استفاده از آن باردهی درختان خود را افزایش دهید، بهتر است از کود مغذی همچون کود شوک 10X بهره بگیرید.

در حال‌ حاضر کودهای شیمیایی و طبیعی بیشماری در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما دقت داشته باشید نباید از هر کودی به‌ صورت خودسرانه استفاده کنید زیرا ممکن است محصولات‌تان دچار آسیب شوند و از بین برود. بنابر این پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید تا شما را با بهترین و مغذی ترین کود برای درخت خرمالو آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت نارنگی

کود شوک 10X برای درخت خرمالو

کود 10 ایکس یک کود آمریکایی مایع است که غلظت بسیار بالایی دارد و اگر از آن به‌ صورت اصولی استفاده کنید، می‌توانید شاهد نتایج فوق‌ العاده‌ای باشید. در ساختار این کود بی‌نظیر از سدیم و کلر استفاده نشده‌ است و به‌ همین‌ علت نیز با مصرف زیاد آن هم هیچ‌ گونه سوختگی در ریشه یا برگ درخت خرمالو ایجاد نخواهد شد.

این مورد از بهترین کود برای درخت خرمالو می‌تواند شوری خاک را به شکل بی‌نظیری از بین ببرد و اجازه ندهد باکتری‌های مضر در خاک به رشد خود ادامه دهند‌. بنابر این اگر خاک زمین باغ‌تان حاصلخیز نیست، حتماً قبل‌ از کشت درخت خرمالو آن را با استفاده از کود 10 ایکس شوک تغذیه کنید تا یک محیط غنی برای رشد ریشه درخت خرمالو فراهم شود و درختانی شاداب‌تر داشته باشید.

با بهره گرفتن از این کود کامل می‌توانید حجم ریشه درختان خرمالو را چند برابر افزایش دهید و اجازه ندهید آن‌ها در اثر عوامل محیطی آسیب‌زا دچار خشکی، پوسیدگی و کاهش رشد شوند. کود شوک 10X مقاومت تنه درخت را افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد باکتری‌ها، آفات یا عوامل آسیب‌زا صدمه‌ای به سلامت‌ محصولات وارد نمایند.

باغدارانی که از کود غنی شوک به‌ صورت مرتب استفاده کنند، می‌توانند میزان تولید محصولات خود را به شکل قابل‌ توجهی افزایش دهند و سیستم ایمنی درخت خرمالو را نیز تقویت کنند. شما می‌توانید به‌ راحتی بهترین کود برای درخت خرمالو را با سایر کودها مخلوط نمایید و سپس مورد استفاده قرار دهید.

در واقع با انجام این کار، هیچ‌ گونه اختلالی در عملکرد کود 10 ایکس به وجود نمی‌آید و همچنان تأثیرات مثبت کود بر روی درخت قابل‌ مشاهده خواهد بود.

کود غنی 10 ایکس از خشکی و ریزش برگ درخت خرمالو جلوگیری می‌کند و همچنین اجازه نمی‌دهد شکوفه‌های آن دچار ریزش شوند. این کود فوق العاده، وزن میوه‌ها را دو برابر می‌کند و طعم آن‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

 

بهترین کود برای درخت خرمالو

نحوه کوددهی یا تغذیه کردن درخت خرمالو

کود 10X شوک از انحلال‌ پذیری بسیار بالایی برخوردار است و از این‌ رو شما می‌توانید با کمک روش‌های محلول پاشی یا مستقیم، آن را در اختیار درختان خرمالو قرار دهید. بهترین کود برای درخت خرمالو باید قبل‌ از مصرف به‌ خوبی با آب مخلوط شود تا نتیجه عالی از کوددهی به دست آید. پس‌ از این‌ که کود موردنظر را با آب مخلوط کردید و یک محلول با غلظت کافی حاصل شد، می‌توانید آن را به‌ صورت آبیاری پای درختان خرمالو بریزید تا ریز مغذی‌های لازم از طریق ریشه جذب درخت شوند و به سایر قسمت‌ها نیز برسند.

برای تغذیه کردن درختان خرمالو با استفاده از روش محلول پاشی نیز لازم است کود قبل‌ از مصرف با آب ترکیب شود. پس‌ از انجام این کار می‌توانید با استفاده از سم‌پاش، کود را به شاخه و برگ‌های درخت خرمالو اسپری کنید. دقت داشته باشید کوددهی درخت خرمالو با استفاده از روش محلول پاشی نباید در روزهایی که احتمال بارندگی وجود دارد انجام شود.

زیرا در چنین مواقعی کود موجود بر روی درخت شسته خواهد شد و دیگر نتیجه عالی حاصل نمی‌شود. برای تقویت بهتر درختان خرمالو بهتر است کوددهی را حتما در زمان‌های لازم با استفاده از هر دو روش آبیاری و محلول ‌پاشی انجام دهید.

 

بهترین کود برای درخت خرمالو

بهترین زمان استفاده از کود 10X شوک برای درخت خرمالو

کود شکر به‌ طور معمول ضرری برای درختان خرمالو به‌ همراه ندارد،  به ‌همین‌ علت نیز باغداران می‌توانند هر زمانی که احساس کردند درختان‌شان ضعیف شده‌اند و به تغذیه احتیاج دارند، کار کوددهی را انجام دهند.

برای افزایش مقاومت درختان خرمالو می‌توانید هنگام کاشت نهال، از این کود مغذی استفاده کنید و باروری درختان خود را چند برابر کنید. کوددهی درخت خرمالو نباید به یک زمان کوتاه محدود شود و شما باید به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده، بهترین کود برای درخت خرمالو را مصرف کنید.

بهتر است در نظر داشته باشید کوددهی در اوایل فصل بهار و اواخر زمستان نیز بسیار مؤثر است و افرادی که در این زمان کار تغذیه رسانی را انجام دهند، می‌توانند مواد مغذی که در خاک وجود دارد را افزایش دهند و رشد درخت خرمالو را هم بیشتر کنند.

 

 

بهترین کود برای درخت خرمالو

میزان مصرف کود 10 ایکس شوک برای درختان خرمالو

برای این‌ که نتیجه مطلوبی از عمل کوددهی درختان خرمالو حاصل شود، باید از مقدار مناسبی کود جهت تغذیه‌دهی بهره بگیرید و در میزان مصرف آن زیاده‌روی نکنید. بنابر این بهتر است بعد از خرید کود 10 ایکس، به موارد مهمی که بر روی جلد آن ذکر شده توجه کنید و کار کوددهی را به‌ صورت خودسرانه انجام ندهید.

دقت داشته باشید به‌ طور کلی نمی‌توان یک میزان مشخص برای مصرف این کود در نظر گرفت زیرا این امر به عواملی همچون سن درخت، میزان کمبودهای موجود در خاک، فصل، شرایط آب‌ و هوائی و… بستگی دارد. از این رو سعی کنید قبل کوددهی حتما آزمون خاک را انجام دهید و سپس با کمک یک کارشناس کشاورزی و پاسخ آزمون، کار تغذیه‌دهی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: کود خرمالو

 

خرما درختی گرمسیری که از گیاهان بومی مناطق آسیای جنوبی بوده، میوه ی آن خوراکی و رنگ آن نیز نارنجی و قرمز تیره است. این درخت در ایران نیز طرفداران خاص خود را داشته و کشت می شود. جهت داشتن میوه ای باکیفیت تر با راندمان تولید بالاتر شما باید کوددهی مناسب و نگهداری صحیح از این درخت داشته باشید.

در این مقاله از سایت ایران کود به بررسی کوددهی خرمالو و کود مناسب آن می‌پردازیم تا بتوانیم اطلاعات کاربردی را در اختیار شما باغداران محترم داشته باشید.

 

بهترین کود برای درخت خرمالو

شناخت خرمالو

خرمالو از خانواده گیاهانی انانسی‌ها می‌باشد، تحقیقات نشان می‌دهد که ابتدا در سرزمین‌های آسیای شرقی مانند: چین و ژاپن کشت شده است. این درخت را از جمله درختانی می‌نامند که دائماً سبز هستند.

خرمالو می‌تواند در سن ۱۰ سالگی محصول تجاری و با کیفیت بالا تولید نماید. درخت خرمالو می‌تواند بین ۵۰ تا ۲۲۵ سال عمر کند. بهترین گونه خرمالو، خرمالوی معمولی چینی است که طرفداران زیادی دارد.

معمولاً خرمالو به دو روش گرده افشانی و بکر باری تولید میوه می‌شود. میوه‌هایی که بکربار باشند روشن‌تر بوده و طعم گس تری نسبت به میوه‌های که با روش گرده افشانی (میوه‌های دانه‌دار ) تولید می‌شوند، دارند.

معمولاً کیفیت و بازارپسندی میوه‌های بکربا نسبت به میوه‌های دانه‌دار بیشتر است. طعم میوه نارس آن گس بوده و میوه این توانایی را دارد که بعد از چیده شدن نیز برسد.

این میوه مناطق گرم، دارای مواد معدنی مانند: پتاسیم، کلسیم، گوگرد، فسفر، آهن و سلولز است. همچنین دارای ویتامین‌های B1,B2,B3,Cمی‌باشد. خرمالو معمولاً از روش قلمه زدن تکثیر شده و در ایران خرمالو را با پیوند زدن بر پایه وحشی که آن را خرمندی می‌نامند تکثیر می‌کنند.

معمولا درخت خرمالو به ۸ تا ۱۲ متر رسیده و خرمالوی کاشته شده ابتدایی دارای ۴ تا ۵ جوانه است‌. معمولاً پیش از رسیدن بهار ۳۰ تا ۵۰ درصد از شاخه‌های آن را هرس می‌کنند. به طور کلی در ایران بیشتر از به کاشت خرمالوی ایتالیایی، خرمالوی ویرژینیا و خرمالوی معمولی می‌پردازند.

تاثیر فروت ست بر خرمالوعوامل مورد نیاز جهت کاشت خرمالو

خاک

خاک درخت باید سبک بوده و زهکشی مناسبی داشته باشد، بهتر است خاک آن مرطوب باشد و خاک‌های زمین های قدیمی می‌تواند گزینه ی خوبی برای کاشت خرمالو باشد. برای کاشت باید از خاکی که با کودهای دامی پوسیده مخلوط شده استفاده کنید.

خرمالو در اسفند ماه نیاز به شخم زنی دارد. این میوه بیشتر در مناطقی کشت می‌شود که دارای آب و هوای خنک و معتدل بوده و آفتاب کافی داشته باشد. هوای سرد به خرمالو آسیب می‌زند و برای جلوگیری از سرمازدگی باید اطراف آن را محافظت نمود. اما به سرمای زمستان برای رشد خود محتاج است.

خاک خرمالو باید بافتی متوسط داشته باشد. بهتر است در مناطقی که دارای خاک اسیدیته هستند و ph آن بین ۶/۵ و ۷/۵ باشد کشت می‌شود. بهتر است فاصله بین کاشت درختان خرمالو بین ۵ تا ۶ متر از هم باشد.

آبیاری

از آنجا که خرمالو نسبت به خشکی مقاومت کمی دارد، به آب زیادی برای رشد محتاج است. البته غرقاب شدن گیاه باعث ریزش میوه های درخت خرمالو خواهد شد‌. آبیاری باید مطلوب بوده و با آبیاری مناسب رشد ریشه قوی خواهد شد. نهال خرمالو را باید در گودال بکارید.

بهترین کود برای درخت خرمالو

کودهی خرمالو

 

باید با آزمایش خاک به کمبود عناصر موجود در خاک پی برده و سپس در صدد رفع آن برآیید. اما به صورت کلی درخت خرمالو به کودهای ریزمغذی (میکر) چون: منگنز، مس، بور، مولیبدن، کلر، آهن و روی احتیاج دارد. همچنین به عناصر درشت مغذی ( ماکرو) چون: فسفر، ازت و پتاسیم احتیاج دارد.

از آنجا که رشد گیاهان شامل چند مرحله رویشی نمو و گلدهی است، باید در هر مرحله بدانید چه کودی را برای گیاه خود استفاده کنید. برای ریشه‌دهی و شروع سوخت و ساز به ازت احتیاج داشته و برای انجام دادن بسیاری از وقایع فیزیولوژیکی گیاه به کود پتاسیم محتاج است.

اگر از کود ازته بیش از حد استفاده کنید گیاه وارد دوره گلدهی نمی‌شود. بهتر است اواخر زمستان و یا اوایل بهار درخت خرمالو را کوددهی نمایید.

 

شما باغدار محترم می‌توانید با تهیه این کودها به صورت جداگانه و یا تهیه یک کود کامل که تمامی این عناصر را در خود دارد تمامی موارد مورد نیاز خرمالو را برطرف نمایید.

می‌توانید با تهیه کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی خود را از خرید سایر کودها بی نیاز کرده و خیال خود را از بابت رسیدن تمامی مواد غذایی مورد نیاز خرمالو راحت کنید.

بهترین کود برای درخت خرمالو

بیماری ها و آسیب درخت خرمالو

 

بیشترین آسیب را به خرمالو آفاتی به نام مگس سفید و تریپس‌ها می‌زنند. این مگس‌ها به پوست خرمالو نفوذ کرده و آنها را بد رنگ و آسیب دیده خواهند کرد. آبیاری زیاد ریشه را می سوزاند. موش نیز می‌تواند به ریشه خرمالو آسیب بزند.

همچنین گل دادن زود هنگام خرمالو، ریزش میوه، ترک خوردن میوه و آفتاب سوختگی آن از دیگر موارد آسیب درخت خرمالوست. البته ریزش میوه در درختانی مانند خرمالو امری طبیعی است، شما می‌توانید با استفاده از کود دامی پوسیده این میزان را بسیار کمتر نمایید.

 

کاشت درخت خرمالو

چگونگی تکثیر درخت خرمالو

در تکثیر خرمالو به نکات زیر توجه کنید:

  1. از آنجا که خرمالو به جابجایی حساس است بهتر است پیوند را در ۱۵ اسفند انجام دهید زیرا قبل از آن باعث سرمازدگی و از بین رفتن نهال خواهد شد.
  2. نهال را نه عمیق و نه سطحی بکارید و آن را از زمان کاشت در خزانه تا محل کاشت اصلی در خاک نگه دارید.
  3. هنگام کاشت نهال از کود حیوانی و شیمیایی استفاده نکنید، بهتر است برای تقویت نهال از سال دوم کاشت اقدام به کوددهی کنید.
  4. پس از اینکه نهال را کاشتید یک بار آبیاری کنید و هنگامی که درخت شما شروع به جوانه زنی کرد آبیاری بعدی را انجام دهید.
  5. می‌توانید از سال دوم به بعد طی ۲ تا ۳ سال عمل سربرداری و فرمدهی خرمالو را انجام دهید.

کود 10X شوکجمع بندی

همانطور که در مقاله به آن اشاره کردیم این میوه بازار پسند با داشتن خواص بسیار زیاد در بین مردم طرفداران خود را دارد. اگر شما باغدار محترم می‌خواهید در بین سایر رقبا حرفی برای گفتن داشته باشید باید با عملکرد صحیح کوددهی و نگهداری اصولی از درختان خرمالو به میوه‌ای با کیفیت دست پیدا کنید.

در این مقاله از سایت ایران کود به بررسی نگهداری اصولی و کوددهی مناسب خرمالو پرداختیم تا شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات درخت خرمالوی سالم و با کیفیت داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کود می‌توانید با کارشناسان ایران کود در تماس باشید.

بهترین کود برای درخت خرمالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *