بهترین کود برای شلیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود دادن به درختان میوه می تواند از تنوع بالایی برخوردار باشد. استفاده از یک نوع کود خاص به هیچ عنوان توصیه نمی شود.  باید بدانید که تنها با استفاده از کودهای دامی نمی توانید محصول دهی درختان شلیل خود را به حداکثر میزان برسانید. اگر سه یا چهار سال برنامه مدون غذایی برای درختان شلیل داشته باشید که این خود می تواند زمان بر باشد و به هزینه زیادی نیز احتیاج داشته باشد می توانید محصول بسیار پر ثمر و با کیفیت در منطقه خود دریافت دارید که بسیار بازار پسند باشد و از لحاظ مزه و مرغوبیت نیز بسیار عالی و ایده آل باشد. این سبب می شود تا فروش میوه های شما بالا رود و بتوانید سود بسیاری خوبی را از آن خود نمایید.

بنابراین لازم است تا برنامه کودی بسیار عالی برای درختان شلیل در نظر بگیرید تا بتوانید ثمرات آن را ببینید. این کاری که باغداران نمونه در هر استانی پیشه خود می سازند. درختان نمی توانند مانند صیفی جات خیلی فوری به یک ماده غذایی واکنش نشان دهند؛ بلکه نیاز به صرف مدت زمان بیشتری برای باروری و رسیدن به نتایج عالی دارند تا بتوانند رشد خود را نشان دهند. تنها راهی که می تواند باعث رشد و عملکرد درختان شلیل با سرعت شود استفاده از اسید هیومیک شوک مایع است که آن نیز نیازمند یک سال زمان است تا درختان به باروری مورد نظر کشاورزان برسند. با استفاده از این کود درختان شلیل می توانند باروری 30 تا 40 درصدی از خود نشان دهند. این کود تنها کودی است که به دلیل فرمول خاصی که دارد بسیار سریع جواب می دهد.

ولی همان طور که در قبل متذکر شدیم این درختان برای رسیدن به حداکثر محصول دهی نیاز دارند تا برنامه غذایی بسیار منظم و مدونی داشته باشند. اگر نمی دانید که چگونه یک برنامه مدون برای درختان شلیل داشته باشید لازم است تا با کارشناسان کشاورزی تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را در این خصوص دریافت دارید. توجه داشته باشید هر چه برنامه منظم تر و دقیق تری با کسب آگاهی های لازم داشته باشید می توانید بهترین ثمردهی را بگیرید.

 شلیل جزیی از خانواده هلو است که مزه شیرین تر از هلو دارد. این درخت می تواند از ارتفاع 4 تا 10 متر رشد داشته باشد و همیشه از درختان کم عمر به حساب می آید. دلیل آن این است که چوب های شکننده و ترد دارد. چنانچه بخواهیم از خواص بی نظیر و فوق العاده این میوه بسیار خوشمزه صحبت کنیم باید بگوییم که این میوه خواص بی نظیری دارد و از نظر ارزش غذایی بسیار سودمند است.  شلیل حاوی فیبر و آنتی اکسیدان ها و ویتامین های  بسیاری است. بنابراین می تواند در پیشگیری و بهبود انواع سرطان ها نقشی مهم ایفا نماید. مصرف شلیل برای حفظ سلامت انسان ها بسیار ضروری است. این میوه دارای قدمت بسیار بالایی است. این میوه از آسیا به دیگر نقاط جهان گسترش پیدا کرده است. شلیل میوه بدون کرک است که دارای رنگ و مزه و عطر بسیار خوبی است.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای خرما

 زمان کاشت درخت شلیل

 قبل از اینکه بخواهید درختان شلیل را بکارید لازم است تا شرایط محیطی را مورد سنجش قرار دهید. به طور معمول درختان شلیل را در فصل تابستان می کارند؛ زیرا بر طبق مطالعات انجام گرفته روشن شده است که شلیل میوه ای تابستانی است و می تواند در مقابل گرمای تابستان بسیار مقاوم باشد.

 در بسیاری از کشورها که دمای هوا در بیشتر روزهای سال سرئ و یا یخ زده است کاشتن شلیل با مشکل روبرو می شود. درختان شلیل ممکن است که نتوانند سرما را به خوبی تحمل کنند ولی در تابستان می توانند بسیار میوه های مطلوب و مرغوبی به بار آورند.

شرایط خاک مناسب برای پرورش درختان شلیل

 پس از آن که شرایط بیرونی و دمای مورد نیاز برای کاشت درختان شلیل فراهم شد لازم است تا به این موارد توجه کنید:

  • لازم است تا خاک درختان شلیل سبک باشد که بتواند به خوبی زه کشی شود.
  • اگر هوا در خاک به جریان نیفتد درختان می توانند با برگ های زرد و پوسیده مواجه شوند.
  • بنابراین تهویه خاک بسیار مهم است و کاشت بر روی خاکی که سنگین است بایستی در بالای تپه باشد.
  • از کاشتن درخت در خاک های رس و یا سنگین خودداری کنید.

بهترین کود برای شلیل

مواد مغذی جهت رشد درخت شلیل

 یکی از موضوعات بسیار مهمی که بایستی در خصوص کاشتن گل و گیاه و علی الخصوص درختان میوه توجه کنید این است که به تغذیه ریشه گیاه توجه کافی مبذول دارید. کود اسید هیومیک دارای فسفر، ازت و پتاسیم است. این مواد یک منبع غذایی بسیار عالی برای رشد درختان شلیل  و دیگر مرکبات هستند که بایستی از آن ها حتما برای پرورش درختان شلیل استفاده نمایید.

 کشاورزان باید توجه داشته باشند که برای اینکه درختان شلیل به رشد دلخواه برسند و پایداری خوبی از خود نشان دهند به عنصرهای آهن و پتاسیم و فسفر نیازمند هستند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت خرمالو

آبیاری درختان شلیل

 اگر آبیاری درختان شلیل به خوبی انجام شود می تواند به جذب بهتر کود توسط درختان شلیل بسیار کمک کند. لازم است بدانید که درختان شلیل به آبیاری فراوانی نیاز دارند تا بتوانند مرغوبیت و کیفیت بالایی داشته باشند و به حداکثر میزان باروری برسند و طعم محصولات بی نظیری داشته باشند. شرایط رطوبت خاک نیز برای جوانه زدن و گل دهی و درشت شدن میوه ها نیز بسیار مهم است. آبیاری در کل می تواند به دو دسته تقسیم شود. پیش از اینکه میوه درختان تشکیل شود و هسته آن ها شروع به سخت شدن نماید لازم است تا درخت به خوبی آبیاری شود. دقت داشته باشید که در سال های اولیه رشد و در زمانی که درختان شلیل در حال رشد هستند حتما بایستی به مقدار کافی آبیاری را انجام دهید. با دو روش می توانید کار آبیاری را به انجام برسانید. روش قطره ای و کرت دو روش آبیاری هستند که برای درختان انجام می شوند. روش قطره ای بهتر است به این دلیل که به درختان اجازه نفس کشیدن را می دهد. آبیاری کرت برای اینکه تهویه مناسبی انجام شود  نامناسب است.

بهترین کود برای پرورش درخت شلیل

 اولین و بهترین کود برای شلیل کود اسید هیومیک است. این کود برای مقوی کردن درختان شلیل بسیار مهم است. کود آهن به علت اینکه عنصرهای مفیدی دارد برای پرورش و رشد درختان شلیل و رویش آن ها بسیار مفید فایده است.

بهترین کود برای شلیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *