بهترین کود برای کیوی

بهترین کود برای کیوی

درخت کیوی یکی از درختانی است که‌ میوه خاصی دارد و شرایط پرورش و‌ نگهداری آن متفاوت و‌سخت است. انتخاب بهترین کود برای کیوی مرحله مهمی است و در این مقاله به بررسی کوددهی درخت کیوی پرداخته شده است.

درخت کیوی چه ویژگی هایی دارد؟

درخت کیوی از درختان بومی کشور چین است وبرای  اولین بار در این کشور کاشته شده است. میوه کیوی تخم مرغی شکل و دارای پوستی قهوه ای رنگ و پرزدار است. قسمت گوشتی این میوه سبز رنگ و شفاف بوده که دانه های ریز سیاه رنگ هم داخل ان وجود دارد. امروزه کشور ایتالیا برترین تولید کننده این میوه است و بعد از آن کشورهای شیلی و نیوزیلند در رتبه های بعدی هستند. نام کیوی از نام یک پرنده زیبا در نیوزلند گرفته شده است. کشور ایران  در رتبه چهارم تولیدکنندگان کیوی قرار دارد و پرورش این درخت در کشور طرفداران زیادی دارد چرا که ازنظر اقتصادی و صادرات بازدهی بالایی دارد.

بهترین کود برای کیویمیوه کیوی بسیار پرخاصیت است. این میوه حاوی مقادیر زیادی ویتامین ث است و برای گوارش مفید است همچنین این میوه در پیشگیری از دیابت و بیماری های قلب و عروق موثر است. میوه کیوی روی سیستم ایمنی بدن تاثیرات مثبتی دارد و قدرت آن را بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود آهن برای درخت هلو

گیاهشناسی کیوی

کیوی از درختان دو پایه است و گل های نر و ماده هر دو روی یک پایه رشد می‌کنند. گرده افشانی این درخت توسط باد و حشرات انجام می‌گیرد. گل های درخت کیوی در ابتدا شیری رنگ بوده و با گذشت زمان طلایی می‌شوند. این گل ها در اواخر فصل بهار به شکوفایی می‌رسند. برگ های کیوی قلبی شکل هستند و در فصل پاییز به طور کامل ریزش می‌کنند. میوه های درخت کیوی از اوایل آبان برای برداشت آماده هستند.

کوددهی درخت کیوی

درخت کیوی برای رشد کافی و مطلوب به مواد و عناصر مغذی مختلف نیاز دارد. کمبود هر یک از این عناصر موجب بروز اشکالاتی در رشد درخت و تولید محصول آن می‌شود. کوددهی در زمان های مناسب نیازهای درخت را رفع می‌کند وباعث رشد و باروری بالای آن می‌شود. درخت کیوی به عناصر اصلی و مهمی مثل پتاسیم، نیتروژن و فسفر نیاز زیادی دارد و استفاده از کودهای حاوی این عناصر اهمیت بسیار زیادی برای درخت دارد و باعث رشد بیشتر آن می‌شود. کوددهی برای درختان کیوی باید یک سال بعد از کاشت درخت آغاز ‌شود و تا پایان فصل برداشت طبق برنامه ریزی صورت بگیرد.

بهترین کود برای کیوی

با توجه به اهمیت کوددهی برای این درختان، انتخاب بهترین کود برای کیوی مهم بوده و‌ باید دقیق انجام شود. از نظر مصرف مواد مغذی این درخت پرتوقع است و باید به میزان کافی این ترکیبات را دریافت کند. کمبود هر کدام از عناصر مغذی به صورت علائم ظاهری روی درخت مشخص می‌شوند. برای عملکرد بهتر درخت لازم است از کودهای طبیعی و شیمیایی استفاده شود. در مصرف هر کدام از این کودها باید حد اعتدال رعایت شود در غیر اینصورت موجب آسیب درخت می‌شود.

بهترین کود برای کیوییکی از عناصر مهمی که کمبود آن در درخت کیوی دیده می‌شود نیتروژن است. این عنصر روی سرعت رشد درخت تاثیر زیادی داشته همچنین باعث افزایش گلدهی و میوه دهی می‌شود‌. در زمان ریزش شکوفه ها کود نیتروژن باعث می‌شود میوه دهی سریع تر صورت بگیرد.

در زمان تشکیل میوه بهترین کود برای کیوی کودهای پتاسیم دار هستند که باعث افزایش رنگ پذیری میوه، طعم بهتر و درشت شدن میوه می‌شود‌. از معروف ترین کودهای پتاسیم دار کود NPK است. این کودها همچنین باعث افزایش مقاومت ریشه های درخت و دیگر اندام ها هم می‌شوند.

عناصر ریز مغذی مختلف هم در رشد درخت کیوی بی تاثیر نیستند. کودهای حاوی این عناصر مثل بور، منگنز و آهن به مقدار کم تری استفاده می‌شوند اما همین مقدار تاثیرات زیادی برجای می‌گذارد. به طور مثال کودهای آهن برای جبران کمبود آهن درختان استفاده می‌شود. آهن عنصر اصلی محرک فعالیت های درخت است و در نبود آن درخت انرژی کافی برای رشد ندارد.

به کار گیری بهترین کود برای درخت کیوی باعث تولید محصول پربار و با کیفیت می‌شود و راندمان باغ بالا می‌رود.

خاک مناسب کیوی

خاک مناسب برای رشد بهتر درخت کیوی خاک های شنی لومی هستند. این نوع از خاک ها نفوذپذیری بالایی دارند و زهکشی مناسب آن ها باعث می‌شود رطوبت مدت بیشتری در داخل خاک حفظ شود. این رطوبت برای ریشه های درخت کیوی ضروری است. قلیایی بودن خاک برای ریشه های این درخت آسیب زننده است بنابراین خاک باید کمی اسیدیته هم داشته و پی اچ آن در حدود ۵/۵ باشد.

بهترین کود برای کیویآبیاری هم از ملزومات نگهداری گیاهان و درختان است. برای درختان کیوی آبیاری نقش مهمی در برداشت محصول دارد.. آبیاری به نوعی با افزایش باردهی درخت رابطه مستقیم دارد. در فصل رشد و هنگام تشکیل میوه ریشه درخت نباید در معرض خشکی قرار بگیرد و رطوبت خاک باید مداوم حفظ شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور

نور خورشید برای درخت کیوی از نکات بسیار مهم است و یکی از عوامل موثر در گلدهی درخت تابش نور خورشید است.

تحمل دمایی درخت کیوی بین ۱۴ الی ۲۴ درجه سانتی گراد بوده که گرمای زیاد و همین طور دمای کم تر از ۸ درجه سانتی گراد برای این درختان ضرر دارد و مانع رشد کامل آن می‌شود. با فراهم کردن شرایط مناسب رشد درخت کیوی رسیدن به میزان برداشت بالا دور از ذهن نخواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366