بهترین کود برای درخت زردآلو


قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک  است.

کود شوک ده ایکس

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

بهترین کود برای درخت زردآلو

نحوه کوددهی به درختان زردآلو

برای درختان زردآلو کودهای شیمیایی و ارگانیک در نظر گرفته می شود. زمانی درختان زردآلو به حداکثر رشد خود می رسند که عنصرهای مغذی مثل نیتروژن، پتاسیم و فسفر به آن‌ها داده شود. نیتروژن کمک می کند تا رشد رویشی به بهترین نحو صورت بگیرد. فسفر نیز به گسترش ریشه و جوانه در درختان کمک شایانی می نماید. پتاسیم یا پتاس نیز کمک می کند تا درختان زردآلو در برابر انواع بیماری‌ها مقاوم شوند و در واقع سیستم ایمنی آن‌ها قوی شود. بهترین کود برای زردآلو، کود شیمیایی حل شده درآب است که به طور اختصاصی برای درختان جوان زردآلو استفاده می شود.

 مراقب باشید تا بیشتر از حد به درختان زردآلو کود ندهید؛ زیرا ممکن است درختان توازن خود را در رشد از دست بدهند  که این خود می تواند بر تولیدات محصول بسیار اثر گذار باشد و درخت را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها و آفت‌ها نماید.

مواد مغذی

نیتروژن و فسفر و پتاسیم در خاک سالم وجود دارند. بنابراین درختان زردآلو می توانند از آن‌ها بهره بگیرند و رشد خوبی را پشت سر بگذارند. اما ممکن است که خاک ناسالم باشد به این معنی که مواد غذایی مورد نیاز رشد درختان در آن کم باشد یا وجود نداشته باشد. در این صورت است که لازم خاک را نیز تقویت نمایید.

درختان زردآلو به عناصر ریز مغذی در خاک نیاز فراوان دارند که این امر می تواند سبب شود که ریزمغذی‌های موجود در خاک به راحتی در دسترس این درختان قرار بگیرد. برای مثال مولیبدن برای اصلاح و بهبود نیتروژن در خاک بسیار مفید است. مس و روی نیز از ایجاد لکه‌های رنگی  بر روی برگ درختان جلوگیری به عمل می آورند. کلسیم نیز یکی دیگر از مواد ریز مغذی مفید است که به رشد و پرورش درختان زردالو کمک می کند و سبب می شود تا برگ  و میوه این درختان مرغوب شود.

تاثیر فروت ست بر درخت زردآلو

بیشتر بخوانید: کود کامل برای درخت

انواع بهترین کود برای درخت زرد آلو

کمپوست

درختان زردآلو نیاز به خاک مرطوب و خوبی دارند که قابلیت زه کشی داشته باشد و نسبت به خاک رس در زمین واکنش ضعیفی نشان می دهند. آن‌ها در خاکی که با مواد آلی غنی شده باشد نیز به خوبی رشد می کنند. افزودن کمپوست یا مواد آلی مثل کود دامی پوسیده یا برگ‌های ریز شده به خاک تمام نیازهای درختان زردآلو را برطرف می کند. زیرا این مواد می توانند سبب بهبود ساختمان خاک شوند و سطح رطوبت خاک را افزایش بدهند. اضافه کردن مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر بسیار مهم است.

مالچ آلی

این ماده نیز برای رشد درختان زردآلو بسیار مهم است. مالچ کمک می کند تا ریشه‌های درختان زردآلو به خوبی خنکی را تجربه کند و با کم کردن تبخیر، سطح رطوبت خاک را بهتر می کند. این امر در آب و هوای گرم که درختان زردآلو رشد می کنند  بسیار خوب نتیجه می دهد. مالچ درختان زردآلو را تغذیه می کند و کم کم شروع به تجزیه شدن می کند و نیتروژن و مواد آلی را در زیر خاک آزاد می کند.
مواد مالچ آلی مثل تراشه های چوب یا پوست خرد شده که در یک لایه 4 اینچی در دوره درختان زردآلو قرار می گیرند و بهترین نتیجه عاید شما می شود. مالچ بایستی به اندازه 12 اینچ از تنه درختان زردآلو دور باشد، چون تماس مداوم با سطح درختان سبب می شود تا درختان دچار پوسیدگی و مریضی های قارچی شوند.

هرس درخت زردآلو

بیشتر بخوانید: طریقه کاشت زردآلو

بهترین کود سنتی برای درخت زرد آلو

درختان زردآلو در فصل بهار تنها یک بار با یک کود سنتی تغذیه می شوند. زیرا این درختان به فصل پرورش فعال خود نزدیک می شوند. این درختان به کودهای دانه ای کامل بسیار خوب پاسخ می دهند.

 درختان زردآلو در زیر نور خورشید و در خاک مرطوب که به خوبی زهکشی شده باشند به خوبی پرورش می یابند. درختان زردآلو در میان انواع میوه‌های سنگی بسیار مقاومت خوبی دارند و تنها در دوره‌های طولانی که خشکسالی است نیازمند آبیاری هستند. نیاز است تا درختان را با فاصله بکارید تا بتوانند نور خورشید را به خوبی دریافت کنند. مراقبت از قارچ‌ها و آفات و حشرات سبب می شود تا سلامت گیاهان برای همیشه تضمین شود.

بهترین زمان آبیاری درخت زردآلو

بهترین کود زرد آلو

یک کود عالی برای زردآلو نیتروژن است، نیتروژن رشد رویشی را تقویت و  قبل از رسیدن درخت زردآلو به سال‌های میوه‌دهی، آن را تقویت می کند.

همیشه قبل از استفاده از هر گونه کود خاک را آزمایش کنید، خاک های مختلف می توانند مقادیر متفاوتی از عناصر  مورد نیاز برای تقویت رشد و نمو درخت زردآلو داشته باشند.

اگر متوجه شدید که خاک شما فاقد هرگونه مواد مغذی لازم (نیتروژن، فسفات، پتاس و غیره) است، حتماً کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تامین کند.

کود دهی زردآلو همیشه لازم نیست، اگر رشد کافی در درخت مشاهده کردید، ممکن است نیازی به تغذیه آن نداشته باشید.

رشد خوب  شامل (25 تا 50 سانتی متر)  کوددهی برای درختان جوان و (20 تا 25 سانتی متر)  کوددهی برای درختان بالغ و مسن تر در هر سال است.

اسید هیومیک زرد آلو

نحوه کوددهی درخت زرد آلو

درخت زردآلو جوان خود را در سال اول و دوم  کود دهی نکنید، پس از آن، هنگامی که درخت شروع به میوه دادن کرد، می توانید از کود نیتروژن یا کود مخصوص میوه هسته دار  شوک در فصل گلدهی (بهار) استفاده کنید.

از مصرف کود زردآلو در اواخر تیرماه خودداری کنید، درخت زردآلو به نیتروژن زیادی  نیاز دارند، که می تواند عامل محدود کننده مواد مغذی باشد.

در خاک شنی، زردآلو ممکن است دچار کمبود روی و پتاسیم شود. همان طور که ذکر شد  خاک خود را قبل از کوددهی آزمایش کنید. اگر درخت نیاز به تغذیه داشت،  حدود نصف تا یک فنجان (118 تا 236 میلی لیتر) کود برای درختان جوان استفاده کنید.

هیچ دو باغی  شبیه هم نیستند و هیچ کس نمی تواند در مورد روش های کوددهی بدون در نظر گرفتن داده های آزمایش خاک مزرعه، تجزیه و تحلیل بافت برگ و تاریخچه محصول به شما توصیه  کوددهی کند.

به طور متوسط، یک باغ زرد آلو  در هر هکتار به:

140-180 کیلوگرم نیتروژن (معمولاً به صورت نیترات آمونیوم)

70-120 کیلوگرم پنتا اکسید فسفر

120-180 کیلوگرم اکسید پتاسیم

در این کاربردهای سالانه، بسیاری از باغداران مقادیری نیترات کلسیم و منیزیم  شوک را به ترتیب حدود 200 و 40 کیلوگرم در هکتار اضافه می کنند. در عین حال، ریزمغذی هایی مانند بور (B) و روی نیز می توانند اضافه شوند.

بهترین زمان آبیاری درخت زردآلو

نیازهای کودی  زرد آلو

در اواخر زمستان اعمال 3/2 از کل نیتروژن مورد نیاز در سال، 1/2 از اکسید پتاسیم و 3/2  پنتا اکسید فسفر  انجام می شود. در بیشتر موارد از کود مناسب شوک  که هر 3 عنصر (N-P-K) را ترکیب می کند استفاده می شود (مثلاً کود 20-5-10) که باعث  تقویت رشد برگ و تشکیل میوه است.

پانسمان بالا در اواسط بهار (و اوایل تابستان) با 3/1 نیتروژن، 3/2 اکسید پتاسیم  و 3/1 پنتا اکسید فسفر اعمال می شود. پتاسیم در این مرحله کلیدی است زیرا می تواند بزرگ شدن و وزن میوه را افزایش دهد.

کوددهی پس از برداشت در اواخر تابستان نیز لازم است  که 6/1 کیلو گرم  نیتروژن کافی است.

در مواردی که واریته های حساس به ترک خوردگی میوه دارید، ممکن است 3 مرحله  محلول پاشی با اکسید کلسیم  شوک (برای سفتی میوه) در مراحل رشد میوه مورد نیاز باشد.

در باغ‌های زردآلو با سیستم آبیاری قطره‌ای، کشاورزان ممکن است کودهای تکمیلی (پس از کوددهی پایه) را با کوددهی انجام دهند و مقادیر توصیه شده را به دوزهای بیشتری تقسیم کنند.

 این امکان کنترل دقیق تری از تغذیه زردآلو را فراهم می کند زیرا درختان در مراحل مختلف رشد خود نیازهای متفاوتی دارند.

قبل از کاشت زردآلوهای پیوندی جوان، بسیاری از کشاورزان استفاده از کود غنی از نیتروژن را انتخاب می کنند. در این مورد، از افزودن آنها نزدیک به سیستم ریشه جوان خودداری کنید، زیرا ممکن است آسیب ببیند.

کود دامی پوسیده یا کمپوست غنی از پتاسیم می تواند به عنوان جایگزینی برای کودهای شیمیایی-سنتتیک در باغات زردآلو کشت ارگانیک استفاده شود، یک پیشنهاد رایج اضافه کردن 10 تا 20 تن کود دامی پوسیده  شوک در هکتار در هر یک یا دو سال است.

بهترین زمان آبیاری درخت زردآلو

مهمترین کمبودهای درخت زردآلو

کمبود نیتروژن

علایم کمبود نیترون در زردآلو  زرد شدن برگهای پایینی پیرتر که با کاهش سرعت رشد و تولید میوه به میزان قابل توجهی همراه است. اگر کمبود شدید باشد، ممکن است برگها شروع به قرمز شدن کنند.

کمبود آهن

درختان زردآلو که از کمبود آهن رنج می برند، شروع به ایجاد علائم مشخصه کلروز بین رگه ای، ایجاد رنگ سبز روی شاخ و برگ تازه توسعه یافته خود می کنند.

کمبود روی

علائم کمبود روی شامل برگهای خالدار زرد رنگ  است. برگ های جوان به طور قابل توجهی کوچکتر و نزدیک به بیرون می آیند، و جوانه های برگ جانبی ممکن است رشد نکنند.

کمبود بور

علائم کمبود بور با کلروز و تغییر شکل در برگ های جوان ظاهر می شود که در نهایت  برگها می میرند. در بیشتر موارد، درخت موفق به تولید میوه نمی شود.

پرورش و نگهداری درخت زردآلو

کودهای  درخت زردآلو

کودها – هم مصنوعی و هم آلی اصلاح‌کننده‌های خاک هستند که با “تجزیه و تحلیل مواد مغذی مانند نیتروژن (N)، فسفات (P) و پتاس (K) استفاده می شوند.

اصلاحات ارگانیک خاک  مانند کمپوست از ضایعات باغ تهیه کنید  یا حتی کمپوست، کود و سایر اصلاحات خاک ارگانیک را از یک منبع محلی قابل اعتماد  (شرکت آل کود )تهیه می شوند.

به طور کلی، درختان زردآلو زمانی رشد می کنند که درشت مغذی هایی مانند نیتروژن ،  فسفر  و پتاسیم وجود داشته باشند. نیتروژن به رشد رویشی (برگ ها و شاخه ها) کمک می کند.

فسفر رشد ریشه و شکوفه را تقویت می کند. پتاسیم/پتاس مسئول اثربخشی مقاومت طبیعی درخت زردآلو در برابر بیماری و سیستم هایی است که از سلامت کلی آن حمایت می کند،  می باشد.

کود k60 برای درخت زرد‌آلو 

درشت مغذی و ریز مغذی  زرد آلو

نیتروژن، فسفر،  پتاسیم درشت مغذی های  درختان زردآلو برای رشد طبیعی هستند، در خاک سالم وجود دارند، اما ممکن است در صورت کمبود خاک اضافه شوند.

 نیتروژن ماده مغذی است که بیشتر در رشد درختان زردآلو استفاده می شود. در سرتاسر خاک حرکت می کند، با رشد طبیعی شسته می شود و باید با ترکیبات مصنوعی یا آلی جایگزین شود.

منبع اصلی نیتروژن مواد آلی در حال پوسیدگی است. علائم کمبود درشت مغذی در درختان زردآلو شامل برگ های قرمز یا کم رنگ، برگ های باریک یا کوچک شده و لکه های مرده روی برگ ها است.

درخت زردآلو همچنین به ریزمغذی‌هایی در خاک نیاز دارد که به در دسترس قرار دادن عناصر درشت مغذی برای درخت کمک می‌کند. به عنوان مثال، مولیبدن به تثبیت نیتروژن در خاک کمک می کند. مس و روی از  بدشکل شدن برگها جلوگیری می کند.

کلسیم یکی دیگر از ریزمغذی های ضروری است که  باعث رشد درختان زردآلو می شوند  و کیفیت برگ و میوه را بهبود می بخشد.

ساده‌ترین راه برای افزودن ریزمغذی‌ها، افزودن کمپوست قدیمی یا کود خوب و متعادل درختان میوه است.

بهترین کود برای درخت زردآلو

زمان باروری درختان زرد آلو

در خاک غنی از مواد مغذی، می توانید تا زمانی که درختان زردآلو شما شروع به میوه دادن کنند، از کود استفاده نکنید (متوسط: 2 تا 5 سال پس از کاشت).

اگر درختان زردآلو تازه کاشته شده  در طول فصل رشد نکردند، کوددهی را از بهار  سال بعد شروع کنید.

به طور معمول برای درختان زردآلو، می توانید کوددهی را پس از شکستن جوانه ها شروع کنید، اما به هیچ وجه دیرتر از ماه تیر نباشد.

 برای هر دستورالعمل استفاده از کود خاص، همیشه به اطلاعات چاپ شده روی برچسب محصول خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که توصیه های محلی در مورد کوددهی ممکن است در زمان های خاصی از سال موثر باشد.

درختان خود را مالچ پاشی کنید و علف های هرز را هرس کنید ، زیرا علف های هرز برای مواد مغذی با درختان زردآلو شما رقابت می کنند.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

مزایای کود ده ایکس شوک برای  درختان زرد الو

زردآلو یک میوه شیرین، تابستانی و سالم است . استفاده از کودهای مناسب ده ایکس شوک به رشد بهتر درختان و تولید میوه های آبدار زردالو کمک می کنند.

نیازهای درختان زردالو  بسته به محیط متفاوت خواهد بود، بنابراین برای یافتن بهترین کود درخت زردآلو لازم است  با متخصصین آل کود مشورت نمائید.

قبل از کاشت درختان  زردآلو یا استفاده از هر روش کوددهی، ضروری است که آزمایش خاک  انجام شود  تا اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی های خاک و در دسترس بودن مواد مغذی داشته باشید.

هیچ دو باغی  شبیه هم نیستند ، بنابراین نمی توان از روش کوددهی یک باغ  برای تمام باغات  استفاده کرد، معمولا  توصیه می شود آزمایش خاک باغات زردالو در تابستان انجام شود.

اگر کمبودی آشکار شود کشاورز ممکن است مستقیماً برای اصلاح آن مداخله کند (از طریق کوددهی برگی). با این حال، بهتر است ابتدا با متخصص  دارای مجوز خاص  مشورت کنید.

به طور متوسط، یک باغ در هر هکتار

140-180 کیلوگرم  نیتروژن (معمولاً به صورت نیترات آمونیوم)

70-120 کیلوگرم  فسفات

120-180 کیلوگرم پتاس  نیاز دارد.

در این کاربردهای سالانه، بسیاری از کشاورزان مقادیری کلسیم (به عنوان نیترات کلسیم) و منیزیم را به ترتیب حدود 200 و 40 کیلوگرم در هکتار اضافه می کنند. در عین حال، ریزمغذی هایی مانند بور (B) و روی نیز اعمال می شود.

کود k60 برای درخت زرد‌آلو 

نیاز تغذیه ای کود زرد الو

در اواخر زمستان با اعمال دو سوم  از کل نیتروژن مورد نیاز در سال، یک دوم  از پتاسیم  و یا دو سوم   پتاس کوددهی  انجام می شود، در بیشتر موارد از کود ده ایکس  شوک  استفاده می شود ، چون تمام عناصر مغذی را دارد .

با استفاده از پانسمان بالا در اواسط بهار (و اوایل تابستان) با یک سوم  از نیتروژن ، دو سوم  از پتاسیم  و یک سوم  باقی مانده فسفات  اعمال می شود. پتاسیم در این مرحله کلیدی است زیرا می تواند بزرگ شدن و وزن میوه را افزایش دهد.

کوددهی پس از برداشت در اواخر تابستان اعمال می‌شود و یک ششم  نیتروژن را تامین می‌کند،  مقدار کمی فسفر نیز ممکن است استفاده شود.

در مواردی که واریته های حساس به ترک خوردگی میوه هستند  ممکن است 3 نوبت  محلول پاشی کود ده ایکس  (ضروری برای سفتی میوه) در مراحل رشد میوه مورد نیاز باشد. استفاده اضافی با کود مس نیز مفید می باشد.

در باغ‌های زردآلو با سیستم آبیاری قطره‌ای، کشاورزان ممکن است کودهای تکمیلی مانند کود ده ایکس را استفاده کنند و مقادیر توصیه شده را به دوزهای بیشتری تقسیم کنند.

 این امکان کنترل دقیق تری از تغذیه زردآلو را فراهم می کند زیرا درختان در مراحل مختلف رشد خود نیازهای متفاوتی دارند.

قبل از کاشت زردآلوهای پیوندی جوان، بسیاری از کشاورزان استفاده از کود غنی ده ایکس اعمال می کنند،  در این مورد، از افزودن آنها خیلی نزدیک به سیستم ریشه جوان خودداری کنید، زیرا ممکن است آسیب ببیند.

همچنین کشاورز باید  از کود دهی بیش از حد که می تواند باعث  (تشکیل بیش از حد میوه) و افزایش حساسیت به بیماری باشد، اجتناب کند. کود دامی پوسیده یا کمپوست غنی از پتاسیم  شوک می تواند به عنوان جایگزینی برای کودهای شیمیایی-سنتتیک در باغات  ارگانیک زردآلو استفاده شود.

اضافه کردن 10 تا 20 تن کود دامی پوسیده در هکتار در هر یک یا دو سال می تواند مفید باشد.

تاثیر فروت ست بر درخت زردآلو

مهمترین کمبودهای درخت زردآلو

با توجه به اینکه کود ده ایکس شوک حاوی عناصری چون نیتروژن، آهن، روی و بور می باشد کمبود آنها حائز اهمیت است. بنابراین کمبود عناصر غذایی ناشی از عوامل محیطی مختلف منجر به ناتوانی در جذب مواد مغذی درخت می شود.

کمبود نیتروژن

اگر درختان ما به نیتروژن بیشتری نیاز داشته باشند،کمبود آن موجب  زرد شدن برگهای پایینی خواهد  شد که با کاهش سرعت رشد و تولید میوه به میزان قابل توجهی همراه است. اگر کمبود شدید باشد، ممکن است برگها شروع به قرمز شدن کنند.

کمبود آهن

درختان زرد آلو با کمبود آهن شروع به ایجاد علائم کلروز بین رگه ای، همراه با ارگه های سبز روی شاخ و برگ تازه توسعه یافته خود می کنند.

کمبود روی

علائم کمبود روی  در درختان زرد الو شامل برگهای خالدار زرد است که برگ های جوان به طور قابل توجهی کوچکتر و نزدیک به بیرون می آیند، و جوانه های برگ جانبی رشد نخواهند کرد.

کمبود بور

علائم کمبود بور با کلروز و تغییر شکل در برگ های جوان ظاهر می شود که در نهایت می میرند. در بیشتر موارد درخت موفق به تولید میوه نمی شود.

15 تا 20 روز قبل از برداشت میوه عمدتاً با استفاده از کود ده ایکس شوک  استفاده می شود. هدف از این کار گسترش سریع میوه های ارقام متوسط و دیررس زردالو ، افزایش اندازه میوه، افزایش عملکرد، بهبود کیفیت میوه و افزایش محتوای قند است.

کود کالمکس برای زردآلو

زمان کود دهی درختان زرد آلو

درخت زردآلو جوان خود را در سال اول یا دو سال کود دهی نکنید. پس از آن، هنگامی که درخت شروع به میوه دادن کرد، می توانید از کود نیتروژن یا کود ده ایکس شوک  در فصل شکوفه دادن میوه ها (بهار) استفاده کنید.

از مصرف کود زردآلو در اواخر تیرماه خودداری کنید، نحوه کود دهی درخت زردآلو درختان میوه در صورت نیاز به تغذیه بیشتر به نیتروژن نیاز دارند.

در خاک شنی، زردآلو ممکن است دچار کمبود روی و پتاسیم شود. بهتر است جهت تشخیص این کمبودها خاک محل  کاشت درختان زرد آلو را  قبل از کوددهی آزمایش کنید.

بهترین کود برای سیب زمینی

کود ده ایکس در امتداد ریشه درخت اعمال کنید و بلافاصله آن را در خاک آبیاری کنید تا مواد مغذی از دست نرود.

عناصر ریز مغذی نیز در خاک مورد نیاز درختان زرد آلو شامل مس و روی است  که از لک شدن و بدشکل شدن برگها کمک می کند. کلسیم  موجود در کود ده ایکس که به بهبود کیفیت برگ و میوه کمک می کند.

به طور معمول درختان زردآلو را می توانید پس از رشد جوانه در طول فصل رشد کوددهی کنید. پس از اینکه درخت زرد الو  شروع به میوه دادن کرد، جذب نیتروژن موود در کود ده ایکس افزایش می یابد.

بنابراین برای تامین نیتروژن جهت رشد برگ و شاخه)، فسفر جهت  رشد ریشه و جوانه زنی و پتاسیم برای مقاومت طبیعی درخت در برابر بیماری و سلامت کلی) مورد نیاز درختان زرد آلو است.

بنابراین استفاده  از کود ده ایکس شوک که حاوی تمام عناضر مورد نیاز درختان است ضروری می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366