بهترین کود برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای کود دادن به درختان سیب تنها نمی توان به کودهای دامی اکتفا کرد. زیرا نمی توان فقط با بهره گیری از این کود برای درختان سیب به حداکثر باروری و محصول دهی در درختان سیب امیدوار بود. اگر سه تا چهار سال از یک برنامه غذایی مدون و مرتب برای درختان سیب استفاده کنید که این خود نیاز به صرف هزینه و زمان دارد می تواند در ختان سیب را به بهترین نحو بارور نماید. بنابراین می توانید به بالاترین کیفیت در درختان سیب دسترسی پیدا کنید. کیفیت بالا سبب می شود تا بازار پسندی میوه‌ها بیشتر شود و سود حاصل از فروش آن‌ها افزایش یابد. این همان کاری است که باغدارن نمونه در هر استانی انجام می دهند. لازم است بدانید که درختان بر خلاف صیفی جات نمی توانند در مدت زمان کوتاهی به خوبی بارور شوند. بنابراین نیاز به زمان بیشتری دارند. اما یک راه وجود دارد تا بتوانید درختان سیب را در عرض مدت یک سال به نهایت باروری برسانید و آن استفاده از کود اسید هیومیک شوک مایع است. این کود به دلیل فرمولاسیون خاصی که دارد می تواند درختان سیب را در عرض مدت یک سال به نهایت باروری و رشد برساند. با استفاده از این کود در همان یک سال اول حداقل میزان رشد درختان سیب را می توانید تا 30 الی 40 درصد بالا ببرید. ولی همان طور که در قبل متذکر شدیم برای کود دادن به درختان سیب و رسیدن به حداکثر باروری لازم است تا از یک برنامه غذایی مدون بهره بگیرید. در این بین می توانید از نظر کارشناسان کشاورزی مجرب نیز استفاده کنید تا بهترین کود برای درخت سیب را به شما معرفی کنند.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای ذرت علوفه‌ای

کودهای شیمیایی

 امروزه استفاده از کودهای شیمیایی بسیار رایج  شده است. اگر چه استفاده از این کودها می تواند در برخی از موارد تا حدی مفید باشد و نیازهای تغذیه ای در درختان سیب را برطرف سازد اما از طرف دیگر می تواند برای خاک و درختان ضررهایی نیز داشته باشد. همچنین به علت اینکه امروزه کودهای شیمیایی در بازار فراوان هستند و این کودها شامل میزان زیادی از دو عنصر کلر و سدیم هستند لذا برای درختان سیب می توانند بسیار آسیب رسان باشند. همچنین میزان بالای این عناصر سبب می شود تا خاک شور شود. شوری خاک نیز می تواند سبب سوزانده شدن ریشه درختان شود و به نابودی آن‌ها ختم شود. از طرفی کودهای شیمیایی بسیار گران قیمت نیز هستند.

بهترین کود برای درخت سیب

بیشتر بخوانید: برنامه کوددهی درخت سیب

کود کامل ده ایکس شوک بهترین کود برای درخت سیب

 در این جا لازم است تا به معرفی یک کود بسیار کامل بپردازیم و آن کود ده ایکس شوک کامل است. این کود دارای حداقل ده نوع ماده مغذی و آلی در خود است که همه این مواد می توانند باعث رشد درختان سیب شوند و تمام کمبودهای تغذیه ای در درختان سیب را رفع نمایند. با استفاده از این کود دیگر نیازی به استفاده از کودهای شیمیایی نخواهید داشت و این می تواند از نظر اقتصادی برای شما عالی باشد. کود ده ایکس شوک یک کود آمریکایی است. این کود با بهره گیری از به رووز ترین متدها در آمریکا تولید شده است. در ساخت این کود از فناوری نانو استفاده شده است. به علت همین فناوری است که درختان می توانند بعد از تغذیه شدن با این کود به سرعت نتایج عالی ایجاد نمایند. با تغذیه درختان سیب با کود ده ایکس شوک کامل می توانید به سرعت نتایج حیرت انگیز آن را ببینید. اما لازم است تا این کود را تنها از مراکز معتبر تهیه نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. بسیاری از جاها هستند که کود تقلبی را به نام کود ده ایکس شوک به فروش می رسانند. بنابراین با استفاده از این کودها نه تنها نمی توانید کمکی در جهت رشد و پرورش درختان سیب بنمایید بلکه حتی استفاده از کودهای تقلبی بی کیفیت می تواند موجبات از بین رفتن آن‌ها را فراهم کند.

نیتروژن موجود در این کود سبب می شود تا درختان سیب رشد و نمو عالی داشته باشند. اگر مقدار نیتروژن در خاک کم باشد، باعث می شود تا برگ‌های درختان رنگ پریده و ریز شوند. به تدریج شاخه‌های درختان سیب رو به کوچکی می گذارند و در نهایت خشک می شوند. بنابراین بایستی در نظر داشته باشید که حتما در خاک یا کود، نیتروژن به مقدار کافی موجود باشد. به همین علت آزمایش خاک بسیار ضروری به نظر می رسد تا مشخص شود چه ماده ای و به چه میزانی در خاک کم است تا بتوان مقدار لازم را اضافه نمود. همچنین با تغذیه نیتروژن، بازدهی گرده افشانی در درختان سیب تا حد قابل توجهی بالا می رود. از طرف دیگر، میوه‌های درخت سیب می توانند به خوبی بسته شوند و بسیار مرغوب گردند. پتاسیم موجود در این کود کامل، نیز به رنگ آوری در درختان سیب کمک شایانی می کند. همچنین پتاسیم می تواند در یکنواختی اندازه در درختان نیز کمک کننده باشد. کیفیت بالا و افزایش کارایی از دیگر هدایای استفاده از پتاسیم است. اگر میزان پتاسیم در خاک کم باشد سبب می شود تا برگ‌ها کوچکتر شوند و رشد شاخه‌ها بسیار آهسته شود. اگر خاک از پتاسیم عاری باشد سبب می شود تا کناره‌ها و سر برگ‌ها دچار نکروز گردد و به سوی بالا خم شود و اندازه میوه‌ها نیز کوچکتر گردد. بنابراین از این جا می توان به اهمیت پتاسیم در درختان سیب پی برد. کود ده ایکس شوک به شکل مایع است و انحلال پذیری بسیار بالایی دارد. این کود دارای غلظت بالایی است. بنابراین لازم است تا در موقع استفاده آن رابا مقدار مناسبی از آب مخلوط نمایید. این کود را می توانید با استفاده از روش محلول پاشی و آبیاری به درختان بدهید. اسید هیومیک موجود در این کود برای اظلاح خاک بسیار لازم است.

سخن آخر

در مجموع می توان چنین نتیجه گرفت که بهترین کود برای درخت سیب کود ده ایکس شوک کامل است. بنابراین کشاورزان نباید از مصرف این کود کامل، غافل شوند.

بهترین کود برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *