بهترین کود برای رشد یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده از بهترین کود برای رشد یونجه باعث افزایش محصول می شود کشاورزان با استفاده از کود های مناسب سعی در بالا بردن رشد سریع یونجه دارند. یونجه می تواند تا 7 سال محصول داشته باشد در بررسی رشد سریع یونجه آزمایش خاک و بررسی ان از جمله کار های مهم قبل از کاشت یونجه است از این رو با آنالیز خاک می توان به عناصر موجود در خاک پی برد و برای جبران کمبود مواد لازم خاک از بهترین کود برای رشد یونجه استفاده کرد. کود های مناسب برای این گیاه عبارتند از: ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم که همه ی این کود ها باید در زمان مناسب استفاده شود زیرا در صورت استفاده در زمان نامناسب باعث آسیب به گیاه می شود با توجه به نوع کود به عقیده بیشتر مهندسان کشاورزی یکی از بهترین زمان ها برای افزودن کود به خاک زمان بذر پاشی است.

یونجه علوفی پر مغذی برای حیوانات اهلی است که دارای انواع مختلفی است این علوفه ریشه ای راست و مستقیم دارد. علاوه بر این که این گیاه علوفه اصلی برای برخی حیوانات است یونجه یک گیاه دارویی با مقادیر زیادی از ویتامین های  A، D، E  و K است.

همان طور که در ابتدای بخش گفتیم آهن و گوگرد و نیترات و پتاس از جمله مهم ترین موارد در رشد یونجه است که کمبود هر کدام از این موارد می تواند تاثیر نامطلوبی بر رشد و کیفیت یونجه داشته باشد از این رو با استفاده از بهترین کود برای رشد یونجه محصولی مطلوب و با کیفیت را از مزارع کشت و برداشت نمود.

تاثیر نیتروژن برای رشد یونجه

کود نیتروژن برای رشد قدی یونجه بسیار مناسب است و کمبود این کود باعث کوتاه شدن قد گیاه و زرد شدن برگ های یونجه می شود. معمولا زمانی که گیاه شروع به جوانی زنی کرد و ازتفاع ان به 5 الی 8 اینچ رسید علائم کمبود نیتروژن کاملا مشهود است. همان طور که کمبود نیتروژن باعث اسیب به یونجه می شود نیتروژن بیش از حد در خاک نیز باعث کاهش تثبیت N توسط باکتری ریزوبیوم در ریشه یونجه می شود.

بهترین کود برای رشد یونجهپتاسیم بهترین کود برای رشد یونجه

برای رشد بهتر و سریع یونجه استفاده از پتاسیم به عنوان بهترین کود برای رشد یونجه بسیار مورد توجه است کود پتاس باعث سبزی برگ های یونجه می شود توقف رشد گیاه و باریک و ضعیف شدن ان نشانه کمبود کود است از این رو جهت ارزیابی میزان استفاده از مواد مغذی نمونه برداری و آزمایش خاک قبل از استفاده از پتاسیم امری بسیار ضروری است.

بیشتر بخوانید: قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه

تاثیر ازت برای رشد یونجه

یکی از مهم ترین کود های رشد سریع یونجه ازت است گیاه یونجه برای داشتن برگ های پهن و سبز و افزایش فتوسنتز به ازت نیاز دارد. استفاده از این کود به صورت محلول پاشی انجام می شود و برای نتیجه گیری بهتر از این کود ارزیابی خاک بهترین کار است.

تاثیر کود آهن برای رشد یونجه

 ریشه نقش زیادی را در بالا رفتن توانایی رشد گیاه دارد کود مناسب گیاه یونجه برای بالا رفتن توانایی رشد کود آهن است این کود علاوه بر افزایش وزن یونجه باعث تقویت ریشه و ساقه یونجه می شود و با استفاده از این علوفه رشد سریع تری پیدا می کند.

بهترین کود برای رشد یونجهتاثیر گوگرد بر روی یونجه

گیاهان سالم دارای برگ های سبز و شادابی هستند؛ در بسیاری از گیاهان مانند: علوفه یونجه کمبود گوگرد، علاوه بر این که باعث زرد شدن رنگ برگ های جوان می شود بلکه؛ باعث نازک شدن ساقه و کم شدن رشد یونجه می شود.

تاثیر فسفربرای رشد یونجه

بعد از کشت، کشاورز به دنبال برداشت محصولی با رشد بهتر و مقاوم است کمبود فسفر باعث توقف رشد گیاه و ضعیف شدن برگ های آن می شود برای تامین کود فسفر در یونجه با استفاده از دستگاه های مخصوص بعد از شخم کود فسفر را به صورت خشک به خاک اضافه می کنند.

تاثیر کلسیم برای رشد یونجه

گیاه برای رشد نیاز به کلسیم دارد این ماده موجب می شود تا رشد گیاه سریع تر شود برای یونجه کود کلسیم یکی از اصلی ترین تغذیه های مورد نیاز است که این کود بایستی در گیاه به میزان کافی وجود داشته باشد. کمبود کلسیم در گیاه باعث زرد و پژمرده شدن و توقف رشد علوفه می شود.

بهترین کود برای رشد یونجهنحوه مصرف بهترین کود برای رشد یونجه

برای رشد یونجه نحوه استفاده از کود رشد یونجه به دو روش پودری و محلول پاشی انجام می شود. از کود پودری بعد از شخم زدن زمین مقداری از آن را روی خاک پاشیده و با استفاده از دستگاه های شخم زن آن را در خاک مخلوط می کنند برای این که کود به شکل عالی در داخل خاک نفوذ کند زمین را آبیاری  می کنند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای خیار و گوجه

در روش محلول پاشی، کود را با آب مخلوط کرده و با دستگاه سمپاش آن را روی خاک می پاشند معمولا این روش در مقایسه با روش کود پودری، تاثیر بیشتری دارد و باعث جذب سریع تر ودر نتیجه  رشد بهتر و درشت تر شدن برگ های یونجه می شود.

بهترین کود برای رشد یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *