بهترین کود جایگزین کود حیوانی

بهترین کود جایگزین کود حیوانی

به هر نوع ماده ای که دارای عناصر غذایی باشد و حاصلخیزی خاک را افزایش دهد کود نامیده می شود که دارای انواع حیوانی، شیمیایی و … می باشد. گیاه از کود تغذیه می شود و باعث افزایش کیفیت و کمیت محصول می شود. اما می خواهیم بدانیم که بهترین کود جایگزین کود حیوانی چه کودی است؟

استفاده از کود حیوانی در خاکهای شنی بسیار سبک یا خاکهای رسی که خیلی سنگین هستند مناسب است. همچنین افزودن این نوع کود به مقدار زیاد به خاک کهنه و فرسوده باعث بهبود خاک و مرغوبیت آن می شود.

کودهای شیمیایی یکی از عناصر پرمصرف گیاهی یا عناصر کلان هستند و برخی نیز بخشی از عناصر کم مصرف گیاهی یا ریزعناصر هستند. گیاهان مختلف بر اساس نیاز خود و با در نظر گرفتن نتایج آزمایشات برگ و خاک به این نوع کودها نیاز خواهند داشت. ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف که عنصر مشابهی دارند با یکدیگر بسیار متفاوت است. باید به این تفاوت ها در مصرف، روش پخش، زمان کوددهی و اثربخشی کودها توجه ویژه ای شود.

ویژگی های کود حیوانی با کیفیت

 باید کاملاً نرم، توخالی، بی بو و رنگ تیره باشد.- اگر پوسیده باشد، اگر کود حیوانی به صورت تازه استفاده شود، بوی بدی ایجاد می کند، علاوه بر این، تخم حشرات و بذر علف های هرز را به زمین می آورد. کود دامی پوسیده نیز آماده جذب توسط ریشه است.

بهترین کود جایگزین کود حیوانیانواع کود حیوانی

 گاو: گرمتر از کود گوسفندی، مقدار غذا کمتر از کود گوسفندی است

 گوسفند- اسب: نسبتا خشک، غنی از نیتروژن، با سرعت تخمیر بالا، تولید حرارت بالا (که کود گرم نیز نامیده می شود)، بیشترین مصرف در زمین های سرد و مرطوب، مناسب برای گیاهان اسید دوست، توانایی متوسط ​​در استفاده از مواد مغذی

 طیور: بیشترین مواد مغذی در مقایسه با سایر کودها (باید با کودهای دیگر مخلوط شود)، در فصول سرد قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: کود آمین استار

انواع کودهای شیمیایی

(عناصر ماکرو یا عناصر پرمصرف) از جمله: نیتروژن، فسفات، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و منیزیم- ریز عناصر یا عناصر کم مصرف) از جمله: آهن، منگنز، روی، مس، بور، مولیبدن.انواع مذکور به صورت پودر، گرانول، مایع و گاز توسط کشاورزان تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.کاربرد کود حیوانی:- اصلاح خاک ضعیف و فرسوده- بهبود کیفیت خاکهای سنگین- تقویت گیاهان باغات-

 اصلاح خاکهای سبک و دلایل استفاده از کود شیمیایی

افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات، خشکی و بیماری های گیاهی- افزایش تولید و کیفیت محصول.البته موارد فوق برای استفاده از کودهای شیمیایی به طور کلی، اما کودهای شیمیایی با توجه به نوع و ماده به کار رفته در آن مانند نیترات کلسیم، سولفات منگنز، اوره، سولفات آمونیوم، کلرید آمونیوم و… خود را دارند و هر کدام نقش جداگانه ای دارند.

بهترین کود جایگزین کود حیوانیبه عنوان مثال:موارد استفاده از کود سولفات منگنز:مهمترین نقش منگنز تشکیل کلروپلاست و سیستم های آنزیمی گیاه است و استفاده از این کود باعث بهبود فتوسنتز گیاه و افزایش تولید محصول می شود. منگنز آنزیم های زیادی را فعال می کند.موارد استفاده از کود سولفات روی:برای فعالیت های آنزیمی، تولید هورمون های رشد، تلقیح، باروری و تشکیل میوه، وجود روی ضروری است و کمبود آن باعث محدودیت رشد، ریزش برگ، تاخیر در باز شدن گل، ریزش میوه و خشک شدن می شود. روی بیش از 300 نوع آنزیم را در انسان، حیوانات و گیاهان فعال می کند و نقش مهمی در بیشتر مکانیسم های محافظتی بدن دارد.

معایب استفاده از کود حیوانی

ناهماهنگی در مقدار مواد مغذی- وجود باکتری های بیماری زا- نسبت بالای کربن به نیتروژن- بسیاری از املاح- هزینه بالای خرید، حمل و نقل و سمپاشی.معایب استفاده از کود شیمیایی:- ورود بی رویه عناصر سمی به زنجیره غذایی انسان- افزایش بیماری های ناشناخته، انواع سرطان ها و ناهنجاری های ژنتیکی

زمان استفاده از کود حیوانی

 اواخر پاییز- اواخر زمستان- اوایل بهاربا توجه به بارش برف و باران در زمستان، بهترین زمان برای استفاده از کود حیوانی پاییز است زیرا بهتر می پوسد و به راحتی به ریشه دسترسی پیدا می کند.

بهترین کود جایگزین کود حیوانیزمان استفاده از کود شیمیایی

اواخر زمستان- اوایل بهارروش کوددهی:ابتدا باید کود را به صورت یکنواخت و یکنواخت روی سطح خاک پخش کنیم سپس با بیل یا بیل آن را کاملا با خاک مخلوط می کنیم. پس از انجام این مراحل، زمین را کاملا صاف و یکنواخت می کنیم و بذر یا نهال گیاهان را می کاریم. اگر در اواخر پاییز زمین را بارور کنیم، می‌توانیم پس از بیل‌زنی زمین را تا اواخر زمستان ترک کنیم تا تهویه کامل شود.

روش چالکود بهترین روش کود دهی در باغات است.در این روش کودهای حیوانی و شیمیایی به صورت محلی در خاک قرار داده می شود. با استفاده از روش چالکود در فصل زمستان در زیر خاک کود تهیه می شود تا درخت در ابتدای فصل رشد گیاه از آن استفاده کند.

بیشتر بخوانید: شخم زدن نامناسب

عملکرد و راندمان کود مصرفی در این روش بیشتر از روش پخش کود روی سطح و قابلیت جذب بهتر کود توسط ریشه، تهویه بهتر و نفوذ بهتر آب از سوراخ های اطراف ریشه است. درخت از دیگر مزایای این روش لقاح است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366