کود ده ایکس شوک برای گلابی

تاثیر فروت ست بر روی درخت گلابی

مزایای کود ده ایکس شوک برای گلابی

درختان گلابی از خانواده Rosaceae که  در تمام مناطق معتدل جهان کشت می شوند.   برای تولید بهتر درختان گلابی  لازم است از کود مخصوص و مناسب گلابی  مانند ده ایکس شوک  استفاده شود.

این کود ها تضمین می کنند که درخت گلابی تمام مواد مغذی درشت و ریز مغذی مورد نیاز برای تولید محصولی فراوان را در طول فصل رشد خواهد داشت.

کود پتاس بالا برای درخت گلابی

زمان مصرف کود ده ایکس برای درختان گلابی

زمان بهینه برای استفاده از کود درخت گلابی درست قبل از باز شدن جوانه ها است. زمانی  که درخت تمام انرژی خود برای شکوفه دادن صرف  می کند، در غیر این صورت  می توانید درختان  گلابی را در هر زمانی تا اواخر تابستان کوددهی کنید.

پس از این مرحله از دادن کود به درخت گلابی خودداری کنید زیرا باعث رشد مجدد  و در زمستان در برابر سرما آسیب پذیر خواهد بود.

درختان گلابی جوان را می توان یک بار در ماه از بهار تا اواخر تابستان کود دهی کرد، کود دهی منظم درختان گلابی آنها را تشویق می کند تا قبل از شکوفه دادن، شاخ و برگ های ضخیم رشد کنند.

درختان گلابی بالغ تنها باید یک بار در سال، چند هفته قبل از شکوفه دادن، کود دهی  می شوند.

کود k60 برای درخت گلابی

شرایط انتخاب کود برای درختان گلابی

اگر خاک فقیر است و درختان گلابی شما به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند،  نوع مناسب کود را انتخاب کنید.  کود درخت گلابی باید ترکیبی متعادل از نیتروژن، فسفر و پتاسیم  مانند کودهای ده ایکس باشند.

یک کود متعادل درخت گلابی  مانند کود ده ایکس شوک حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز درختان گلابی برای رشد شاخ و برگ و تولید ریشه های قوی فراهم می کند.  نیتروژن باعث تحریک رشد شاخساره ها و برگ ها می شود و فسفر و پتاسیم برای رشد ریشه و تشکیل جوانه ها و میوه های گلابی  مورد نیاز است.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گلابی

کود دهی درختان گلابی

باغداران باید قبل از کاشت خاک خود را آزمایش کنند تا میزان آهک و کود مورد نیاز را تعیین کنند.

قبل از کاشت: pH خاک را بین 6.0 تا 6.5 نگه دارید ، آهک یا خاکستر چوب اغلب برای افزایش و حفظ pH بالاتر و همچنین برای تأمین کلسیم و منیزیم اضافه می‌شوند.

آهک به کندی عمل می کند، بنابراین در صورت امکان باید در پاییز قبل از کاشت استفاده شود. خاکستر چوب سریعتر از آهک عمل می کند و می توان آن را در بهار قبل از کاشت استفاده کنید.

هر سال آهک یا خاکستر چوب اضافه نکنید مگر اینکه آزمایش خاک نیاز را نشان دهد.

هنگام کاشت،  درختان گلابی  را با کود ده ایکس  کوددهی نکنید  سه هفته پس از کاشت، زمانی که خاک به طور کامل در اطراف ریشه ها نشست، ½  از کود ده ایکس شوک  را در یک  روش دایره شکل  از تنه اعمال کنید.

پس از کاشت: هر سال کودهای ده ایکس  را به صورت تقسیم شده مصرف کنید: نصف در اواخر فروردین و نیمی در اواخر اردیبهشت . این کودها  را به طور مساوی در زیر شاخه های درختان گلابی  اعمال کنید.

تغذیه درختان گلابی  با کود بخش مهمی از نگهداری درختان میوه در فصل بهار است. درختان میوه برای سالم بودن و تولید میوه نیاز به مجموعه کاملی از مواد مغذی مختلف دارند. یک کود آلی متعادل مانند یک مولتی ویتامین برای درختان شما عمل می کند.

بهار بهترین زمان برای کود دهی درختان گلابی  است زیرا بهار زمانی است که درختان برای برگ ریزی  جدید و پرورش میوه به انرژی زیادی نیاز دارند. درختان گلابی را  قبل از خواب، در هنگام جوانه  زنی یا در طول فصل رشد، تغذیه کنید.

اوایل بهار بهترین زمان برای تغذیه درختان گلابی  با کودهای ده ایکس  است. تغذیه در اوایل بهار باعث می شود  که درختان از خواب زمستانی خارج می شوند و شروع به رشد شکوفه ها و برگ ها کنند، چون  مواد مغذی کافی در دسترس دارند.

می توان به درختان گلابی در حالی که هنوز فصل زمستان است، تغذیه بهاری داد، یا می توان تا جایی که شکوفا شده و شروع به رشد برگ های سبز خود کرده اند، کوددهی شوند.

کود k60 برای درخت گلابی

کوددهی درختان گلابی در پاییز

کود دهی درختان گلابی خانگی در پاییز ممنوع است،  اکثر صاحبان درختان میوه هر نوع تغذیه را در اواخر پاییز و اوایل زمستان انجام نمی دهند. کود دهی درختان میوه رشد را ترغیب  می کند.

در پاییز، درختان باید برای هوای سرد آینده آماده شوند، نه اینکه روی رشد شاخه ها و برگ های جدید تمرکز کنند. شاخه‌ها و برگ‌هایی که در پاییز رشد می‌کنند ممکن است در هنگام شروع هوای سرد هنوز کاملاً حساس باشند و آنها را در معرض آسیب زمستانی قرار دهد.

نیتروژن و پتاسیم موجود در کودهای ده ایکس برای رشد برگ، گلدهی و تشکیل میوه بسیار مهم هستند، در حالی که فسفر برای توسعه یک سیستم ریشه قوی به ویژه در مراحل اولیه رشد گیاه بسیار مهم است.

کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و بور موجود ده ایکس نیز  برای مراحل مختلف رشد جوانه، گلدهی و باردهی مهم هستند و هرگونه کمبود آن بر تعداد، کیفیت و سلامت عمومی درخت تأثیر منفی خواهد داشت.

به عنوان یک قاعده کلی، درختان گلابی میوه دار بالغ نسبت به درختان جوانی که وارد دوره باردهی خود نشده اند به کوددهی بیشتری نیاز دارند.

مزایای کود ده ایکس شوک برای پسته

گلابی‌کاران حرفه‌ای اغلب از 2 سالگی شروع به کود دادن  کود ده ایکس به درختان می‌کنند. یک طرح کوددهی متداول که توسط بسیاری از کشاورزان گلابی کار  استفاده می شود، اضافه کردن (82 کیلوگرم) نیتروژن، 63 کیلوگرم فسفر  (50 کیلوگرم) منیزیم ، 182 کیلوگرم پتاس در هر هکتار، با فرض وجود 600-800 درخت در هکتار و بدون محصول پوششی برای گلابی لازم است.

 کودهای بور، روی و کلسیم بر اساس تجزیه برگ اضافه می شوند. برنامه های تغذیه برگی از بهار تا زمان برداشت انجام می شود.

اما دوره بحرانی 5-7 هفته پس از گلدهی است. مورد دیگه اینکه  بسیاری از کشاورزان یک بار در سال (0.9 – 1.4 کیلوگرم) منیزیم در هر درخت جوان و (3-5.4 کیلوگرم) منیزیم  در هر درخت گلابی بالغ استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که کودهای ده ایکس شوک علاوه بر تقویت رشد درختان گلابی به کیفیت و باروری میوه آن نیز کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366