کود مخصوص چای | زمان کوددهی| کاشت| برداشت| هرس

بهترین کود برای چای

کود مخصوص چای


کود مخصوص چای سبز خانواده کاملی است که بومی کشور چین ، تبت و شمال هند است. دو نوع اصلی گیاه چای وجود دارد. گونه کوچک برگ ، در مناطق خنک و کوهستانی در مرکزی چین و ژاپن رشد می کند.
واریته وسیعی از برگ ، در آب و هوای مرطوب و گرمسیری موجود در شمال شرقی هند و استان های سچزوان و یوننان چین بهترین رشد را دارد. این گیاه برگهای تیره ، برگهای براق و شکوفه های کوچک و سفید ایجاد می کند.

کود مخصوص چای
طبق یک گفته قدیمی چینی ، “چای برتر از کوههای مرتفع می آید”. ارتفاعات و لبه های کوهی به محافظت در برابر نور زیاد خورشید کمک می کند و دمای و رطوبت مناسبی را ایجاد می کند تا برگ ها به آرامی رشد کنند و صاف شوند.
همانطور که در مورد شراب ، کیفیت و طعم یک چای خاص تحت تأثیر محیط (خاک ، آب و هوا و ارتفاع) و سازنده چای است (چه کسی تصمیم می گیرد چه زمان و چگونه برگ برداشت شده و چگونه فرآوری می شود).
بیشتر گیاهان چای معمولاً در طول زمستان دارای مرحله رشد و دوره خفته هستند. با ظهور چایهای جدید (یا “جوشانده”) برگها جمع می شوند. در آب و هوای گرم ، گیاهان دارای گرگرفتگی های مختلفی هستند و می توان در طول سال برداشت کرد.
در شرایط خنک تر در ارتفاعات بیشتر ، فصل برداشت مشخصی است. برگ هایی که از شستشو های اولیه وجود دارد ، معمولاً در بهار ، بهترین چای را با کیفیت می بخشند.

چهار نوع اصلی چای وجود دارد

چای سبز ، چای سیاه ، چای اولانگ و چای سفید. تمام چای از همان گیاه تهیه می شود. تنوع خاص گیاه چای نحوه پردازش برگها پس از برداشت نوع چای ایجاد شده را تعیین می کند.
گونه گرمسیری بومی مناطق جنوبی آسیا است و در آب و هوای گرم و مرطوب بهترین رشد را نشان می دهد ، انواع مختلفی در مناطق سردسیر و معتدل تطبیق داده شده است و اکنون گیاه چای از نظر تجاری در آن کشت می شود. کشورهای مختلف ، مانند هند ، اندونزی ، ژاپن ، انگلستان ، روسیه و ویتنام.

خاک مناسب گیاه چای

گیاهان چای در خاک خوب زهکشی که دارای پی اچ اسیدی و خنثی هستند ، عملکرد بهتری دارند . برای درک محتوای مواد مغذی آن و نحوه اصلاح آن برای رشد بهینه ، همیشه قبل از کاشت آزمایش خاک انجام دهید. در اکثر اوقات ، مخلوط کردن کمپوست و خاک می تواند به بهبود خاکهایی با پی اچ بالا کمک کند.

کاشت چای

در حالی که گیاهان چای به راحتی از بذر قابل رشد هستند ، اما به احتمال زیاد از نظر کیفیت نیز متفاوت خواهند بود. به همین دلیل ، کاشت بذر چای برای فرآوری تجاری توصیه نمی شود ، اگرچه ممکن است برای گیاه خانگی ، حیاط خلوت مناسب باشد.

مناسب ترین کود برای چای
هنگام کاشت چای از دانه:از دانه‌های تازه برداشت استفاده کنید و آنها را 24 ساعت در آب خیس کنید.دانه های شناور را از دانه هایی که در حال غرق شدن هستند جدا کنید و از آنها فقط بذرهای غرق کننده استفاده کنید ، زیرا احتمال رشد آنها در گیاه سالم است.دانه ها را در آفتاب ریخته و با سم پاشی آنها با آب آنها را مرطوب نگه دارید.
بعد از گذشت یک یا دو روز ، فقط بذرهایی را که شروع به خرد شدن در گلدانهای باغ زیر تقریباً یک اینچ (3 سانتی متر) گلدان خاک بکارید. گلدان ها را مرتباً در یک منطقه سایه دار و آب نگه دارید.
وقتی دانه ها جوانه زده و جوانه می زنند ، به تدریج آنها را به مناطق آفتابی منتقل کنید تا آنها را برای پیوند آماده کنید. هنگامی که گیاهان تقریباً 12 اینچ (31 سانتی متر) قد دارند ، می توان آنها را به مکان های دائمی خود پیوند داد.
از طرف دیگر ، تولید کنندگان ممکن است کاشت قلمه هایی از گیاهان مادر را انتخاب کنند. شاخه های اخیراً بالغ را انتخاب کنید. توصیه می شود قبل از کاشت آن در یک محیط ریشه دار مانند گلدان خاک ، انتهای برش را درون یک پودر ریشه دار تجاری آغشته کنید.
چاه را آب کنید و برش را سایه بزنید تا سیستم ریشه ای خوبی داشته باشد و بتواند به یک مکان دائمی پیوند زده شود.

مراقبت از گیاه چای

1.آبیاری
گیاه چای خود را به طور مکرر در حین طلسم خشک ، به خصوص هنگامی که گیاه جوان است و هنوز تأسیس نشده است ، آب کنید. آبیاری را در فصول سرد سال کاهش دهید.

2.باروری به وسیله کود مخصوص چای

توصیه می شود مقادیر کمی از کود را بطور منظم برای تقویت رشد سالم بمالید . کود باید حاوی ترکیب کاملی از نیتروژن ، فسفات ، پتاس و منیزیم باشد. کود آهسته ترشح توصیه می شود.

خاک مناسب گیاه چای
به خاطر داشته باشید که با تشکیل گیاه چای ، ریشه های آن ممکن است به دور از درخت گسترش یابد. به همین دلیل ، کود دهی بیش از حد ممکن است منجر به کاهش رشد و تولید برگ شود.
3.کنترل علفهای هرز
هنگامی که گیاه چای جوان است ، از بین بردن هر گونه رقابت علفهای هرز که ممکن است در رشد آن دخیل باشد ، بسیار مهم است. توصیه می شود به سختی با چوب در اطراف پایه گیاه مالچ کنید . مالچ را تقریباً هشت اینچ (20 سانتی متر) از تنه نگه دارید.

4.هرس گیاه چای

هنگامی که گیاهان جوان هستند و سیستم ریشه ای خوبی ندارند ، هرس باید در شکل گیری و آموزش محدود باشد. درختان چای می توانند تا 55 فوت (17 متر) قد رشد کنند ، اما در محیط های تجاری معمولاً هر ساله با هرس کوچک نگهداری می شوند.
پس از رسیدن درخت به 5 – 6 پا (1.5 – 1.8 متر) ، برای حفظ یک سطح قابل کنترل و رشد مجدد رشد باید آن را قطع کرد. معمولاً بیشترین رشد بارها و بارها برش داده می شود تا بوته ای صاف شکل بگیرد.
5.کنترل آفات و بیماریها
آفات
بسیاری از آفات حشرات وجود دارد که به گیاهان چای حمله می کنند ، و اغلب منجر به از بین رفتن متوسط محصول 5 – 15٪ می شود. برخی از آفات اصلی شامل برگ گیاهان ، کنه ها ، شته ها ، تریپس ها و کرم ها است .
تشخیص زود هنگام برای مدیریت و جلوگیری از آلودگی بسیار مهم است ، زیرا این حشرات با جویدن برگها و تغذیه با شیره گیاهی باعث از بین رفتن مستقیم محصول می شوند و در نهایت به برگها و جوانه های جوان آسیب می رسانند. برای کنترل بسیاری از آفات حشرات ممکن است از حشره کشهای مناسب استفاده شود.

کاشت و برداشت چای
فلس یک آفت حشرات بسیار رایج است که گیاهان چای را هدف قرار می دهد. آنها از بافت گیاه تغذیه می کنند و شیره را استخراج می کنند. فلس ها ظاهری از حشرات معمولی ندارند ، زیرا کوچک ، بی حرکت هستند و پاهای قابل مشاهده ندارند.
جای تاسف دارد که جمعیت آنها غالباً می توانند قبل از اینکه متوجه شوند ، به سطح آسیب رسان برسند. فعالیت آنها باعث ضعیف شدن گیاه می شود و باعث زرد شدن برگ ها ، شکوفه های کمتر ، افت برگ و در موارد شدید و مرگ گیاه می شود.
اگر آلودگی جزئی باشد ، مقیاس را می توان از گیاه جدا کرد و دور ریخت. همچنین برای از بین بردن و از بین بردن برگهای آلوده مؤثر است. برای جلوگیری از آلودگی ، در بهار روغن باغبانی بمالید.
بیماریها
بیماری های بسیاری وجود دارد که روی گیاهان چای تأثیر می گذارد. یکی از شایع ترین بیماری در سطح جهانی و همه گیر است سوختگی ، ناشی از هر آن قارچ. بیماری های بلایت معمولاً به صورت ضایعات کوچک و بیضی در برگ هایی که رشد می کنند شروع می شوند.
با افزایش ضایعات و خشک شدن برگ ها ، بافت برگ خشک می شود و درنهایت ریخته می شود. ارقام مختلف چای مقاومت مختلفی در برابر این بیماریهای قارچی نشان می دهند.
در حالی که بلایت اغلب یک بیماری جزئی برگ محسوب می شود ، می توان با استفاده از قارچ کش های مناسب و شیوه های کشت چای را کنترل کرد.
یکی دیگر از بیماریهای مضر گیاهی ، بیماری قوطی است که به سرعت رشد می کند و می تواند باعث از بین رفتن نیمی از محصول شود. علائم بیماری های کانکر شامل پژمردگی و از بین رفتن درخشش برگ است. سرانجام برگهای آلوده زرد و خشک می شوند.
کنترل بیماری های پوکر بسیار دشوار است. به همین دلیل بهترین روش کنترل پیشگیری است . در هنگام خیس شدن گیاه ، از هرگونه زخم های غیرضروری خودداری کنید و انواع چای را انتخاب کنید که به مقاومت آنها در برابر بیماری ها مشهور است.
6.برداشت چای
برگهای چای با دقت با دست جمع می شوند و فقط ترمینال دو تا سه برگ و جوانه ترمینال را انتخاب می کنند.

کود مخصوص چای
7.ذخیره سازی چای
پردازش و ذخیره برگهای چای بستگی به نوع چای ساخته شده دارد. پس از برداشت محصول ، برگهای چای تازه به طور مساوی روی قفسه های خشک کن ، در یک منطقه پوشیده و تازه پخش می شوند. برای کاهش رطوبت اغلب از فن ها استفاده می شود.
پس از خشک شدن برگ ها ، می توان آنها را در یک محیط خشک و خنک در یک ظرف هوایی نگهداری کرد.

کود مخصوص گیاه چای

چای به کود درمانی پاسخ می دهد و تخمین زده شده است که برای تولید 100 کیلوگرم چای ساخته شده ، گیاه چای به طور متوسط 10.2 ، 3.2 و 5.4 کیلوگرم ازت ، فسفر و پتاس در هکتار استفاده می کند.
پس از ریشه زدن (پس از 4 ماه) 30 گرم مخلوط محلول (آمونیوم فسفات (20:20) 35 قسمت ، سولفات پتاسیم و سولفات منیزیم هر 15 قسمت و سولفات روی و سولفات منیزیم هر 15 قسمت و سولفات روی 3 قسمت) حل می شوند.
بیست درصد کل نیتروژن به شکل سولفات آمونیوم در ماه فروردین / اردیبهشت داده می شود.اوره در ماه خرداد / تیر توصیه می شود و از ماه های مونوزون پس می گیرید که از دوره های بسیار مرطوب و بسیار خشک خودداری کنید و به 65 درصد کل نیتروژن می رسد.
پانزده درصد کل نیتروژن به شکل نیترات کلسیم آمونیوم در دوران قبل از زمستان (آذر-دی) اعمال می شود.
ازت و پتاسیم همیشه با هم استفاده می شوند. نسبت برای شخم زدن مزارع استفاده می شود در حالی که برای یک میدان هرس 2: 3توصیه می شود.
برای جوانسازی زمینه هرس 1: 2 نسبت نان پیشنهاد شده است. افزایش نرخ استفاده از پتاسیم در سالهای هرس ، تشویق تشکیل کشاورزان سالم است. موریات پتاس منبع پتاسیم مورد استفاده در مزارع چای است.

مناسب ترین کود برای چای
کودهای ان کا از طریق پخش برای چای بالغ استفاده می شوند و در طول دایره قطره چای های جوان پخش و پخش می شوند. فاصله بین دو برنامه پی در پی باید حداقل 3-4 هفته باشد.
ریز مغذی ها:در میان ریز مغذی ها ، کمبود روی اغلب در شاخه های جوانی مشاهده می شود که با کاهش اندازه برگ ، برافروختگی ، کلروز و تشکیل شاخه های بیشتر بانجی شناخته می شوند.
استفاده از سولفات روی 6 تا 8 کیلوگرم در هکتار برای مزارع با بازده بالا در هر سال توصیه کلی است. مقدار فوق را می توان در 4 تا 5 مورد استفاده تقسیم کرد که در ترکیب دیگر ریزمغذاها مانند ، سولفات منگنز 15 گرم / 10 لیتر و اسید بوریک 5/5 گرم و 10 لیتر حجم اسپری همراه با اسپری سولفات روی مفید است.
آهک:در خاک های تپه ای ، به دلیل شستشوی پایه ها توسط باران و همچنین به دلیل استفاده مداوم کود مخصوص چای تشکیل دهنده اسید ، پی اچ خاک اغلب کاهش می یابد که بر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک تأثیر می گذارد.
بنابراین ، استفاده دوره ای از آهک از خصوصیات اساسی خاک است. بنابراین ، استفاده دوره ای از آهک برای اصلاح خاک و حفظ پی اچ بهینه ضروری است. آهک کشاورزی (کربنات کلسیم) و آهک دولومیتی (کلسیم کربنات منیزیم کلسیم) به طور کلی برای خاکهای چای توصیه می شود.
میزان کاربرد آن بر اساس پی اچ خاک ، بارندگی ، میزان استفاده از کود مخصوص چای و طول چرخه هرس است. تقریباً آهک / 1.5 میلی لیتر در هکتار برای pH بین 4/4 تا 4/9 ، 3/3 تن در هکتار برای پی اچ بین 4/4 تا 4/4 و 4/4 مایل در هکتار برای پی اچ کمتر از 4/4 پیشنهاد شده است..
آهک با پخش یکنواخت قبل از هرس یک بار در چرخه هرس استفاده می شود. پس از گذشت 6 هفته ، اولين كاهش زخمي بعد از 6 هفته و حداقل 15 سانتيمتر باران بايد در اين مدت بدست آيد.

خاک مناسب گیاه چای
تغذیه گیاهان ضروری و کود مخصوص چای

گیاه چای نیز مانند سایر گیاهان برای رشد مناسب و تولید پایدار به مقدار کافی از مواد مغذی مواد معدنی نیاز دارد. با این حال ، بسیاری از افراد مغذی گیاهان را با کوددهی گیاه اشتباه می گیرند.
تغذیه گیاه به عناصر شیمیایی موجود در گیاهان است که برای رشد و نمو آنها ضروری است. کوددهی اصطلاحی است که در هنگام تهیه این عناصر به محیط (خاک ، برگ) اطراف گیاهان استفاده می شود.
گیاهان برای رشد طبیعی به 16 عنصر احتیاج دارند. کربن ، هیدروژن و اکسیژن در هوا و آب یافت می شوند. 13 عنصر باقی مانده از خاک مشتق شده اند. نیتروژن ، فسفر و پتاسیم مورد نیاز گیاه توسط گیاهان به مقدار زیادی جذب می شود و به آنها مواد مغذی اصلی یا اصلی گفته می شود.
کلسیم ، منیزیم و گوگرد مواد مغذی ثانویه نامیده می شوند. 7 عنصر باقی مانده روی ، مس ، آهن / منگنز ، بور ، مولیبدن و کلر به مقدار نسبتاً کمتری مورد نیاز است و به آنها میکرو مواد مغذی گفته می شود.
کمبود هر یک از مواد مغذی اساسی می تواند عامل محدود کننده رشد ، توسعه و عملکرد چای باشد.

علائم کمبود عناصر مغذی در چای

نیتروژن – علائم کمبود نیتروژن شامل کاهش رشد ، زرد شدن برگها (کلروز) و کاهش شکافهای جانبی تغییر شکل با برگهای زیرین شروع می شود و تا برگهای فوقانی ، شاخه های کوچک و برگهای کوچک گسترش می یابد.
پتاسیم – کمبود پتاسیم منجر به کاهش رشد ، گره های کوتاه بین فاصله ، حاشیه برگ سوخته یا سوزانده شده ، لکه های نکروزه (مرده) در برگ ، کاهش شکاف های جانبی و تمایل به پژمردگی سریع می شود ، برگ ها در نوک بهبودی ضعیف از هرس و خشکسالی می شوند.

فسفر- کمبود فسفر در گیاهان عموماً با کاهش رشد ، رنگ آمیزی شدید ، رنگ قهوه ای یا پاکسازی شاخ و برگ در برخی گیاهان ، شاخه های نازک ، کاهش شکاف های جانبی ، از بین رفتن برگهای پایین و کاهش گلدهی بیان می شود.

کاشت و برداشت چای
کلسیم – وقتی پی اچ پایین تر از 4.0 قرار می گیرد. فرورفتگی رو به پایین برگهای بالغ و به دنبال آن عقرب حاشیه ای از نوک برگ ، فعالیت های آپیکال بسیار کاهش یافته و بعداً برگها افت می کنند.

گوگرد – برگهای جوان تر به رنگ سبز تا زرد کم رنگ به نظر می رسد ، رگه ها به رنگ سبز و علائم کلروز بسیار متمایز به نظر می رسند.
فلز روی- با توجه به توسعه نابرابر لمینا در هر دو طرف به برگهای دنده میانی کوچکتر ، تیره تر و داسی شکل با گره های کوتاه تر ظاهر می شود.
بورون – جوانه های کمکی سقط و خوشه شاخه های کوچک (گل سرخ کردن) در زیر محورها ظاهر می شوند ، سیب های شاخه ای می میرند ، برگها به رنگ سبز تیره و ضخیم شکل گرفته و چوب پنبه در قسمت بالای ساقه برگ ایجاد می شود.
منگنز – کلروز بین وریدی برگهای پیر و جوان ، ایجاد لکه های نامنظم ، رگه ها و مناطق اطراف آن به رنگ سبز باقی مانده است ، لکه های نکروتیک در لکه های کلروتیک عمدتاً نزدیک به حاشیه برگ ها ایجاد می شوند.

کود مخصوص چای در سال های اولیه

برای حفظ سطح بالای بهره وری استفاده از کود مخصوص چای کافی از سال های اولیه مورد نیاز است. سیستم ریشه در گیاهان جوان چای تحت یک روند مداوم توسعه قرار دارد.
از این رو ضروری است که مقادیر کمکی در فواصل کم و مرتب انجام شود. برای تهیه 100 کیلوگرم اوره پرکننده (شن و ماسه خشک) استفاده می شود. این مخلوط متعاقبا می تواند به عنوان کود در چای های جوان استفاده شود.

در صورتی که مقدار پتاسیم در سطح زیر کشت کمتر از 100 باشد ، برای تهیه باید 25 کیلوگرم پتاسیم و 22.02 کیلوگرم پرکننده (شن و ماسه خشک) استفاده شود.باید در مرحله سازنده در حلقه های اطراف ناحیه یقه استفاده شود. بعد از هر 6-7 هفته تا 3 سال. در سال 4 و 5 ، مخلوط ممکن است در دو شکاف مساوی در نوارها اعمال شود .
از آنجا که محصولی که از بوته های چای به دست می آید برگ سبز است و کوبیدن آن در سال چندین بار انجام می شود. مهم است که از دوباره پر کردن کافی مواد مغذی موجود در خاک حذف شده توسط محصول اطمینان حاصل شود.

کود مخصوص چای
زمان کوددهی مخصوص چای

به طور کلی، بهترین زمان برای کود مخصوص چای پس از باران اولین بار در بهار است که رطوبت خاک به عمق 45 سانتی متر است و برخی از رشد جدید در چای وجود دارد.
در چای هرس و خرد شده ، کود مخصوص چای باید پس از تولید برگهای جدید بکار برده شود. علفهای هرز باید از بین بروند و باغ قبل از استفاده از کود علفهای هرز آزاد شود.
ازت فقط پس از گذشت دو هفته از زمان استفاده از کود مخصوص چای در دسترس گیاه است ، طی 5-16 هفته به اوج خود می رسد و جذب آن توسط گیاهان به مدت 4-5 ماه ادامه می یابد.
اما به دلیل بارندگی زیاد در شمال شرقی هند ، معمولاً توصیه می شود که اوره و مونو آمونیوم فسفات را در دو شکاف استفاده کنید ، 60٪ دوز اوره و مونو آمونیوم فسفات باید در ماه مارس – آوریل (اول تقسیم) و 40٪ باقیمانده استفاده شود. در اوت-سپتامبر (تقسیم 2) اعمال می شود. کل را باید در ابتدای فصل به همراه اولین تقسیم اوره و پتاس استفاده کرد.

مواد مغذی کود باغ چای

کلسیم و منیزیم : نیاز کلسیم و منیزیم به گیاه چای را می توان با حفظ پس پی اچ خاک در حد 4.5-5.5 برآورده کرد. با این وجود ، اسپریهای شاخ و برگ سولفات منیزیم از 1 تا 2٪ می توانند بین پاییز و بهار (مهر – فروردین) اسپری شوند که به جلوگیری از بروز علائم کمبود کمک می کند.
گوگرد : آزمایشات مختلف نشان داده است که استفاده از خاک گوگرد با وزن 2.67-5.33 کیلوگرم در بیگ باعث افزایش عملکرد و کیفیت چای می شود وقتی خاک موجود در گوگرد زیر حد بحرانی 40 پی پی ام باشد. با این حال ، گوگرد را نباید در خاک غوطه ور استفاده کرد زیرا به سولفید هیدروژن ، که سمی است ، کاهش می یابد.
ریز مغذی : روی در واکنش به چای غیرمستقیم و خرد شده در شمال شرقی هند واکنش بسیار خوبی نشان داده است. کاربرد شاخ و برگ سولفات روی در غلظت 1-2٪ سودمند بوده و تا 10٪ افزایش عملکرد دارد.

مناسب ترین کود برای چای
مواد مغذی شاخ و برگ

تغذیه شاخ و برگ در شرایط تنش مانند ورود به سیستم آب و شرایط خشکسالی مفید است. پاشیدن شاخ و برگ پتاس به میزان 1٪ مونو آمونیوم فسفات در طول تنش رطوبت می تواند باعث افزایش راندمان مصرف آب بوته ها شود. مونو آمونیوم فسفات1٪ و سولفات منیزیم 1٪ برای بهبود و بهبود اثرات خشکسالی در چایهای غیرمصرف از بهمن تا فروردین پاشیده می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366