مراقبت از نهال گلابی

مراقبت از نهال گلابی

یکی از محبوب ترین و خوش طعم ترین میوه ها، گلابی است. منشا تولید این میوه خوشمزه و بسیار مقوی، درخت گلابی می باشد. جالب است بدانید که درخت گلابی، در اکثر نقاط کشور رشد می کند و آن را می توان در خانه نیز نگهداری نمود. بسیاری از افراد، بسیار علاقه مند هستند که یک یا چند درخت گلابی در خانه خود داشته باشند. البته این امر، دشوار نیست و افراد می توانند به آسودگی در خانه خود نهال گلابی را بکارند و از آن مراقبت کنند تا نهال تبدیل به یک درخت گلابی شود.

نگهداری از درخت گلابی

برای این که بتوانید در خانه خود یک درخت گلابی خوب داشته باشید که بتوانید هرسال از میوه های آن تناول نمایید، می بایست از آن به خوبی نگهداری کنید. برای مراقبت از نهال گلابی، می بایست به نکات بسیار زیادی از جمله آبیاری، نوع خاک و … دقت کنید تا بتوانید نهال را به خوبی پرورش دهید و آن را به یک درخت تنومند و پربار تبدیل نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های نگهداری از درخت و نهال های گلابی آشنا شوید و بتوانید به خوبی آن ها را پرروش دهید و لذت ببرید.

مراقبت از نهال گلابی

نکاتی که باید پیش از کاشت نهال گلابی دقت کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست پیش از کاشت نهال گلابی بدانید، این است که به آب و هوای آن منطقه توجه ویژه ای داشته باشید. درست است که نهال گلابی در اکثر نقاط کشور رشد می کند اما، هرچه آب و هوای منطقه ای که نهال را در آن جا می کارید خنک تر باشد، سبب می شود که نهال شما به سرعت و با کیفیت بسیار بالاتری رشد کند. میانگین دمایی که درخت گلابی می تواند در آن رشد کند بین 13 تا 25 درجه سانتی گراد است.

یکی دیگر از نکات مهمی که می بایست پیش از کاشت نهال گلابی به آن توجه کنید، نوع خاک است. همانطور که می دانید، تمامی گیاهان برای رشد و زنده ماندن به خاک نیاز دارند؛ گرچه نوع خاک های مورد استفاده گیاهان متفاوت است ولی ترکیب اصلی تمامی خاک ها یکسان است. خاک مناسب برای کاشت نهال گلابی، خاکی است که بتواند آب و رطوبت را در خود، تا مدت بسیار زیادی نگهداری کند. البته مقوی بودن خاک نیز نقش بسزایی در رشد نهال گلابی دارد. برای تقویت خاک نهال، می توانید از کود های طبیعی و کمپوست استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: تکثیر بابا آدم

البته پیش از کاشت نهال در خاک، می بایست به سلامت کامل نهال توجه نمایید. برای این که بتوانید از سلامت نهال اطمینان کافی حاصل کنید، می بایست به نکاتی توجه نمایید. یکی از نکاتی که نشان دهنده سلامت نهال هستند، رنگ برگ ها است. زمانی که برگ ها کاملا سبز هستند، یعنی نهال از سلامت کافی برخوردار است. اما اگر برگ ها پژمرده بودند و رنگ آن ها کمی تیره یا زرد شده بود، یعنی ریشه گیاه دچار آسیب شده است و ممکن است پس از کاشتن، از بین برود و خشک شود.

مراقبت از نهال گلابی

مراقبت از نهال گلابی پس از کاشت در زمین اصلی

پس از آن که نهال را خریداری کردید و از سلامت آن اطمینان حاصل نمودید، می بایست آن را در محل مورد نظر خود بکارید. برای این کار، می بایست پیش از کاشتن ( حدودا 2 الی 3 روز)، نهال را در گلدان خود قرار دهید و آن را به وسیله کود های طبیعی تقویت کنید و سر موقع آبیاری نمایید تا گیاه پیش از کاشته شدن در خاک، انرژی کافی را کسب کند و در هنگام کاشت دچار شوک نشود چرا که این امر سبب می شود که 80 درصد گیاهانی که در حالت شوک کاشته شده اند، دارای طول عمر بسیار کمی هستند.

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست پس از کاشت نهال گلابی در خاک دقت کنید، آبیاری دقیق نهال است. همانطور که می دانید، هر گیاه پس از کاشته شدن به مدت مشخصی نیاز به آبیاری زیاد دارد تا بتواند به خوبی رشد کند. برای رشد نهال گلابی پس از کاشت، می بایست حداقل هفته ای سه الی چهار بار آن را آبیاری کنید تا انرژی لازم را دریافت کند. پیشنهاد می شود در هنگام آبیاری گیاه، مقداری آفت کش به آن بپاشید تا آفات مانع رشد آن نشوند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت نارنج

پس از رشد نهال گلابی، بسیاری از عناصر هستند که سبب آسیب رساندن به درخت می شوند و اگر به آن ها توجه نشود، سبب خشک شدن و از بین رفتن درخت می شود. موریانه ها، حشرات و آفات سبب آسیب رسیدن به نهال می شوند و این امر سبب می شود تا آن ها غذای نهال را از خاک بگیرند و آن را تضعیف نمایند. البته هیچ جای نگرانی نیست چرا که با وجود سموم مختلف و آفت کش ها، می توانید به راحتی این مشکل را حل کنید. پیشنهاد می شود هر 15 روز یک بار با استفاده از اسپری، مقداری سم و آفت کش به درخت بپاشید تا آفات از بین بروند.

پس از آن که نهال گلابی را در خاک کاشتید و مدتی گذشت، می بایست مجددا خاک را تقویت نمایید. چرا که نهال گلابی در حین رشد، به مواد مغذی بسیار زیادی نیاز دارند تا بتوانند به سرعت رشد کنند. برای تقویت خاک نهال گلابی، می بایست از خاک برگ ها و کود های طبیعی استفاده نمایید. البته برای رشد بهتر، می توانید مقدار بسیار کمی از کود های شیمیایی را به آن اضافه نمایید و شاهد رشد نهال زیبای گلابی باشید.

مراقبت از نهال گلابی

نهال گلابی، یک درخت منحصر به فرد و خوب است که در زمان بالغ شدن، بسیار پر بار است. بسیاری از افراد که در خانه خود دارای باغچه هستند، علاقه دارند که یک درخت تنومند گلابی داشته باشند که بتوانند هرسال از خوردن میوه های آن لذت ببرند. اگر می خواهید در خانه خود یک درخت گلابی داشته باشید که در فصل تابستان بتوانید زیر سایه آن بنشینید و میوه خوشمزه و مقوی آن را نوش جان کنید، پیشنهاد می شود نهال گلابی را حتما از فروشگاه های نهال خریداری کنید و آن را در باغچه خود بکارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366