علائم کمبود عناصر در مرکبات

علائم کمبود عناصر در مرکبات

علائم کمبود عناصر در مرکبات

مرکبات جزء درختان پر کشت و میوه آنها در دسته پر مصرف ترین مواد غذایی در کشور هستند که باغداران در پرورش این درختان، با مشکلات عمده ای روبرو میشوند که آنها را بسیار سردرگم و نگران می کند. با دانستن علل کاهش کیفی و کمی مرکبات، تغییر زیادی در رشد و باردهی درختان شاهد خواهید بود؛ یکی از راه های تشخیص کاهش باروری مرکبات و تولید میوه، بررسی علائم کمبود عناصر در مرکبات می باشد که راهکار ساده اما بسیار مهمی برای باغداران به شمار می آید.

کسب اطلاعات کافی پیرامون نیازهای درختان مرکبات و علائم کمبود عناصر در مرکبات که در پی کاهش مقدار مجاز این مواد غذایی رخ می‌دهد، از ریزش میوه، رنگ پریدگی برگها، کاهش رشد، ترکیدگی میوه، لکه های قهوه ای، ترش مزه بودن پرتقال و … جلوگیری خواهد نمود. باغداران پس از آگاهی و مشاهده این نشانه ها در درختان خود، بایستی در اسرع وقت با کوددهی مناسب و متعادل سعی در برآورده کردن نیاز غذایی درخت نمایند. با ما در این مقاله جذاب و بسیار خواندنی از سایت آل کود همراه باشید تا باغ پربار به همراه میوه های بسیار باکیفیتی داشته باشید.

نشانه های کمبود نیتروژن در مرکبات

نیتروژن به عنوان عنصر متحرک و پر مصرف، برای رشد درختان مرکبات و تولید پروتئین بسیار ضروری است. این عنصر یکی از اجزای اصلی کلروفیل گیاهی است لذا همزمان با کمبود نیتروژن در مرکبات، برگ ها رنگ پریده شده و ابتدا به رنگ سبز متمایل به زرد و با ادامه روند کمبود، زرد رنگ خواهند شد.

با کاهش این عنصر در مرکبات، رشد ساقه، شاخه و برگ افت کرده و بسیار ضعیف و لاغر خواهند شد زیرا نیتروژن لازمه اصلی رشد رویشی گیاهان است. به سبب اینکه نیتروژن عنصر متحرکی می باشد، نشانه های کمبود ابتدا در برگ های پیر ظاهر می گردد.

نشانه های کمبود نیتروژن در مرکبات

بیشتر بخوانید : کوددهی مرکبات شمال

علائم کمبود فسفر در مرکبات

  • فسفر یکی دیگر از عناصر پر مصرف و متحرک است که کمبود آن ابتدا در برگ های پایینی و قدیمی تر خود را نشان میدهد. فسفر لازمه تلقیح در گلها، گسترش سیستم ریشه ای، انتقال انرژی در بخش های مختلف گیاه، ساخت اسید نوکلئیک و تشکیل دانه می‌باشد.
  • با کاهش مقدار فسفر در مرکبات، رشد ریشه و به دنبال آن رشد بخش های هوایی درختان با مشکل مواجه می گردد به گونه ای که ریشه ضعیف و کم حجم شده و برگ ها دچار کوتولگی و نازکی خواهند شد. همانطور که می‌بینید شناخت علائم کمبود عناصر در مرکبات در باغداری بسیار اهمیت دارد.
  • از دیگر علائم کمبود فسفر در مرکبات میتوان به کاهش تعداد جوانه های جانبی، مرگ جوانه های کناری، عدم رشد ساقه های جانبی، کاهش توان درخت در تولید شکوفه و در نهایت افت میزان تولید دانه و محصول مرکبات اشاره نمود.
  • نشانه های کمبود فسفر در برگ به خوبی قابل تشخیص می باشد زیرا برگها به سمت سبز تیره رفته و در نهایت به رنگ بنفش یا آبی کدر دیده می شوند. کمبود فسفر در طعم مرکبات بسیار آسیب زاست زیرا خاصیت انبارداری و بازار پسندی میوه به سبب طعم بسیار ترش کاهش چشمگیری خواهد یافت.

علائم کمبود فسفر در مرکبات

علائم کمبود پتاسیم در مرکبات

یکی از عناصری که کمبود آن کیفیت میوه ها و سلامت درختان مرکبات را تحت تاثیر قرار میدهد، عنصر پویا و پر مصرف پتاسیم می باشد که وظایف مختلفی درون سلول ایفا میکند. با کمبود پتاسیم مقاومت درختان مرکبات در برابر سرمازدگی، حمله آفت و تنش های محیطی به دلیل افت سیستم ایمنی کاهش می یابد. از نشانه های کمبود پتاسیم در مرکبات، کاهش اندازه و حجم میوه ها بوده و طعم و کیفیت بازارپسندی نخواهند داشت. هم چنین نوک برگ به سمت پایین متمایل شده و حاشیه برگها قهوه ای و سوخته خواهند شد.

کمبود پتاسیم در مرکبات

برای مطالعه : کود درخت لیمو

نشانه های کمبود کلسیم در مرکبات

حتما تاکنون شاهد ترکیدگی پوست میوه پرتقال، نارنگی و …شده اید و دنبال دلیل آن بوده اید؛ علت اصلی این اتفاق، کمبود عنصر کلسیم است که مقاومت پوسته و دیواره سلولی کاهش یافته و به سبب آن میوم دچار ترکیدگی می گردد. این عنصر نقش مهمی در کیفیت میوه، کاهش ریزش شکوفه و میوه و هم چنین جلوگیری از پیری زودرس درخت دارد.

نشانه های کمبود کلسیم در مرکبات

علائم کمبود آهن در مرکبات

آهن عنصر مهم در ساخت کلروفیل گیاهی و طعم شیرین پرتقال و نارنگی است؛ در صورت کمبود این عنصر، مقدار کلرفیل کاهش یافته و برگها به رنگ زرد در می آیند؛ هم چنین میوه شیرینی دلچسب خود را از دست خواهد داد.

علائم کمبود آهن در مرکبات

 

مطلب مرتبط : کود آهن مرکبات

علائم کمبود منگنز در مرکبات

در اثر کمبود منگنز، ابتدا برگ های پیر درگیر می شوند که به سبب آن ابتدا میان رگبرگ ها زرد و در ادامه سوخته می گردند اما برگ های جوان سبز رنگ خواهند بود. در اثر کمبود منیزیم،اکثر برگ های موجود در سر شاخه بجز برگ ناحیه نوک شاخه دچار ریزش شده و سرشاخه لخت می گردد؛ این عارضه به کچلی معروف است که در پی آن درختان مرکبات در انجام فرایند فتوسنتز و تولید فرآورده های حاصل برای تولید میوه دچار مشکل خواهند شد.

علائم کمبود گوگرد در مرکبات

کمبود این عنصر منجر به کاهش تعداد سلول های برگ و سطح برگ می گردد که به سبب آن میزان کلروفیل کاهش می یابد. به سبب اینکه گوگرد جزا عناصر غیر متحرک می یاید، برگ های مسن سبز اما برگ های جوان دچار زردی در برگ خواهند شد. این موضوع یکی دیگر از موارد علائم کمبود عناصر در مرکبات می باشد.

علائم کمبود گوگرد در مرکبات

اسید هیومیک برای مرکبات

نشانه کمبود منگنز در مرکبات

این عنصر در واکنش های فتوسنتز که منجر به انتقال الکترون میشود دخالت دارد در نتیجه در تولید میوه و کلروفیل نقش مهمی ایفا میکند؛ با کمبود منگنز رگبرگ ها سبز بوده اما کناره برگ زرد و در موارد شدید نقاط زرد یا قهوه ای در سطح برگ ظاهر می گردد.

علائم کمبود منگنز در مرکبات

نشانه کمبود بور

در اثر کمبود عنصر بور، جوانه انتهایی رشد نکرده و اولین نشانه ها در برگ های جوان دیده خواهد شد به گونه ای که در پی توقف رشد جوانه های انتهایی، برگ های جوان سبز کمرنگ می گردند.

علائم کمبود بور در مرکبات

نشانه کمبود روی در درختان مرکبات

کمبود روی در خاک های آهکی شدت بالایی دارد؛ این عنصر درساخت پروتئین گیاهی، به عنوان کاتالیزور فعالیت های آنزیمی و تشکیل بذر فعالیت دارد. علائم کمبود بور در مرکبات به ویژه بخش های جوان درخت را درگیر نموده و سبب می شود میانگره سرشاخه ها کوتاه شده، لکه های سبز، سفید یا زرد میان رگبرگ ها پدیدار گردد.

علائم کمبود روی در مرکبات

علائم کمبود مس در مرکبات

با کمبود مس،درخت مرکبات با اینکه شاخه های زیاد با برگ های فراوان و بزرگ‌ را تولید می نماید، اما برگ ها دارای لکه های زرد بوده و به رنگ سبز تیره تغییر رنگ میدهند. با کمبود این عنصر جوانه انتهایی از بین رفته و رگبرگ ها مقداری چروکیده شده و در برخی مواقع کناره برگ دچار سوختگی می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366