سوپر فسفات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود سوپر فسفات

به دلیل اینکه مدیریت درستی از جانب کشاورزان و باغداران در راستای تامین مواد مغذی گیاهان و جانواران و خاک که منبع تامین نیازهای ریشه می باشد انجام نگرفته، تعادل عناصر غذایی در گیاهان به هم خورده و این خود عامل بزرگی در کاهش کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی می باشد. یکی از عناصری که به دلایل ذکر شده و کاربرد ناصحیح کود ها و حتی آبیاری کمبود آن در اکثر خاک های کشور مشاهده می شود، عنصر فسفر می باشد. به طور کلی عنصر فسفر  در دسته  دومین عناصر مغذی محدود کننده تولید محصولات باغی و زراعی به شمار می رود که واقعا بایستی چاره ای در این باره اندیشیده شود زیرا فسفر کاربردهای مهمی در بخش کشاورزی دارد و نبود آن در مقادیر کافی صدمات جبران ناپذیری را بر محصولات وارد می سازد. در این مقاله از اثرات مهم عنصر فسفر بر گیاهان و محصولات و کود جبران کننده کمبود آن یعنی سوپر فسفات مطالب مهم و مفیدی در اختیارتان خواهیم داد.

نقش فسفر در گیاهان:

در ابتدا لازم به ذکر است فسفر نقش پر رنگی در متابولیسم های گیاهی مانند ساخت آدنوزین تری فسفات که به تامین انرژی مورد نیاز گیاهان برای انجام فرآیندهای سلولی  مانند فتوسنتز می پردازد نقش داشته و چنان عنصر پر اهمیتی می باشد که از ابتدای کاشت بذر در خاک تا رشد و نمو و بلوغ آن برای آن بسیار حیاتی می باشد زیرا:

-توسعه ریشه و بهبود عملکرد آن هم چنین تحریک رشد ریشه به فسفر وابسته است تا وقتی به مقدار کافی در اختیار ریشه قرار نگیرد، راندمان ریشه کمتر شده و در جذب کافی عناصر به خوبی ایفای نقش نخواهد کرد از طرفی درون خاک پایداری و استحکام لازم را برای حفظ گیاه نخواهد داشت. فسفر با تقویت تثبیت نیتروژن در لگوم ها سبب می شود گیاهان از مقادیر کافی ازت برای رشد کافی بهره مند گردند.

-گیاهان و درختان به کلسیم و فسفر برای افزایش استحکام در ساقه و شاخه نیاز مبرم دارند.

_وجود مقادیر کافی فسفر منجر به افزایش تشکیل گل  و تولید دانه و در نتیجه بهبود کمی و کیفی محصولات خواهد شد.

-اگر دیدید محصولات تان دیر به بلوغ رسیده اند یا نمی رسند ظن خود را به سمت کمبود فسفر ببرید زیرا این عنصر به بلوغ سریع و یکنواخت محصولات هم چنین ارتقا سطح کیفی میوه ها و سبزیجات کمک شایانی می نماید. پس با وجود فسفر بلوغ محصولات جلو انداخته خواهد شد در نتیجه از اثرات منفی سرمازدگی برخی از محصولات که ممکن است به سرمای پاییزه بخورند در امان خواهند بود.

-بزرگ شدن سلول و افزایش تقسیم سلولی و تامین انرژی اندام های مختلف گیاه از طریق انتقال آن همه و همه به کمک عنصر فسفر انجام می گیرد.

کود سوپر فسفات چیست؟

به منظور جبران کمبود فسفر در خاک هایی که از درصد کافی فسفر برخوردار نیستند، و از سطوح پایین تری از فسفر دارا می باشند، از کود سوپر فسفات بدین منظور استفاده می گردد. در راستای معرفی سوپر فسفات تریپل گفتنی است یکی از انواع کود سوپر فسفات دارای ۴۶ درصد از اکسید فسفر می باشد که به برطرف نمودن کمبود فسفر در درختان و گیاهان می پردازد. کود سوپر فسفات دارای انواع سوپر فسفات تریپل و ساده می باشد که در ادامه مطالب بدان اشاره خواهد شد.

مشخصات کود سوپر فسفات تریپل یا SPT:

این ماده یک کود فسفات دار مغذی تغلیظ شده می باشد که حاصل شده از اسید فسفریک و سنگ فسفات بوده و همانطور که اشاره شد ۴۴ الی ۴۶ درصد اکسید فسفر را در خود جای داده است که مقدار آن تقریبا بیش از دو برابر در سوپر فسفات معمولی است. این کود اکثرا در حالت جامد و گرانوله به منظور سهولت در استفاده تولید می گردد و به خوبی در آب حل می شود.

پیش از استفاده از کود سوپر فسفات بایستی خاک مورد آزمون قرار گرفته باشد تا از کمبود و میزان درصد پایین فسفر آگاهی کافی بدست آورید و عملی انجام ندهید که به گیاه آسیب برسد؛ در ادامه مطالب به بررسی روش های استفاده از کود سوپر فسفات می پردازیم:

روش پخش کردن یکنواخت کود سوپر فسفات و مخلوط نمودن با خاک:

برای انجام این روش پیش از اقدام به کاشت محصول یا دانه کود را بایستی به طور یکنواخت پخش نمود و با خاک مخلوط کرد؛ این روش در مقایسه با روش نواری برای خاک هایی که دارای مقادیر بسیار پایین تا متوسط می باشند از کارائی کمتری برخوردار می باشد لذا برای کارائی بهتر و کسب نتیجه مساوی با روش نواری، در پخش و مخلوط کردن باید از مقادیر بالاتر همچون دو الی چهار برابر از کود سوپر فسفات استفاده نمود.

شیوه نواری:

در این روش کود سوپر فسفات حین عملیات کاشت به شکل نواری در نزدیکی بذر گذاشته شده و به طور معمول به فاصله ۵ الی ۵.۲ سانتی متر در محل نزدیک و در قسمت پایین بذر قرار داده می شود.

کود سوپر فسفات ساده:

این کود افزون بر عنصر فسفر که ماده مغذی اصلی گیاهان به شمار می رود، دارای دیگر عناصر غذایی مانند گوگرد، کلسیم، منیزیم، آهن، روی و منگنز می باشد همانطور که می دانید این عناصر از جمله عناصر بسیار مهم در رشد و نمو گیاهان می باشد.

مقدار درصد فسفر در کود سوپر فسفات ساده، حداقل ۲۱.۵ درصد می باشد و افزون بر آن در این کود ۱۲ درصد عنصر گوگرد و ۲۰ درصد کلسیم نیز وجود دارد.

سخنان تکمیلی:

کود های سوپر فسفات حین کوددهی با آهن، منگنز و دیگر عناصر در خاک وارد واکنش شده و منجر به تثبیت فسفر محلول می گردد. هر چه میزان درصد کود بیشتر باشد، غلظت آن بیشتر بوده و می تواند حجم زیادی از نیاز زمین ها را تامین نماید.

کمبود فسفر در گیاهان:

از علائم کمبود فسفر کوتاهی، باریک شدن و نازکی برگ ها، تغییر رنگ برگ ها به ارغوانی و بنفش، کاهش گسترش و راندمان ریشه و در نتیجه کاهش جذب مواد مغذی و در نهایت کاهش رشد در کل گیاه، ظهور کم شکوفه ها و کاهش تعداد برگ ها و شاخه ها، ترش شدن شیره میوه و نرم شدن گوشت و در نتیجه کاهش ویژگی انبارداری میوه ها می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

سوپر فسفات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *