کود NPK مناسب برای درخت انگور

کود NPK مناسب برای درخت انگور

درخت انگور یکی از گیاهانی می باشد که برای اینکه رشد خوب و بازدهی خوبی داشته باشد به یک تغذیه مناسب احتیاج دارد زمانی که به دانه های انگور مرغوب نگاه کنید آن قدر شفاف و هوس انگیز است که توجه شمارا به خود جلب می کند، تنها دلیلی که باعث زیبا و مرغوب بودن آن می شود استفاده کردن از کود مخصوص برای درخت انگور است، کود هایی که حاوی عناصر پتاسیم و نیتروژن و کلسیم و فسفر و … باشد می تواند گزینه خوبی برای درخت انگور باشد،در ادامه این مقاله به تمام این عناصر و مزایایی کود NPK مناسب برای درخت انگور  خواهیم پرداخت.

کود NPK برای درخت انگور

کشاورزان و باغداران معمولا تمام تلاش خودرا می کنند که تا با رسیدگی اصولی و مناسب و بیشتر باروری درخت انگور را بالا ببرند و درنتیجه محصولی باکیفیتی داشته باشند، سوالی که برای ما پیش می آید این است که آیا شما عزیزان درباره کود مخصوص این درخت اطلاعات کافی دارید یا خیر؟

کود NPK مناسب برای درخت انگورکودی که بتواند تمام عناصر ذکر شده را به درخت انگور تزریق کند می تواند کود خوبی باشد برای اینکه گیاه شما تمام نیاز هایش تامین شود می توانید از چند کود استفاده بکنید،پس اگر خواستید که درختتان به بهترین باردهی برسد از کود هایی همچون: کود NPK کامل، کود پتاس و کود آهن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای گریپ فروت

کود آلی برای درخت انگور جز کود های کشاورزی حیوانی، کمپوست، ورمی، اسید های هیومیک، اسید های آمینه می باشد این کود ها حاوی حیوان های گاو، مرغ،گوسفند، گیاهی و غیره بوده است و پیشنهاد می شود که با روش چال کود مورد استفاده قرار بگیرد.

ورمی کمپوست جز کود های آلی مفید برای درخت انگورمی باشد که با کرم های خاکی به تولید می رسد، کود ذکر شده حاوی انواع ویتامین ها عنصر های غذایی مفید برای گیاه و هورمون رشد گیاه است، کود ورمی کمپوست هیچگونه بو و یا میکروب و موادی که بیماری زا باشد ندارد از این رو توانایی این را دارد که قسمتی از نیاز گیاه را برطرف و تامین کند، یکی از مزایای مهم کود ورمی کمپوست برای درخت انگور نگه داشتن رطوبت در خاک و بالابردن کیفیت میوه، جذاب کردن رنگ آن، طعم عالی و رشد سریعش می باشد.

برای درخت انگور چگونه از کود استفاده و مصرف می کنند؟

کودی که مخصوص انگور است را به سه طریق می توان به گیاه اضافه کرد:

  • پودر پاشی
  • مایع
  • چال کود

روش مایع: زمانی که کود را به شکل مایع به خاک اضافه کنید توسط گیاه بهتر و نیز بیشتر جذب می شود، این روش کود دادن بسیار سریع و آسان بوده و همچنین می توانید در یک زمان کوتاه و به بهترین شکل ممکن کود را برروی خاک اسپری بکنید، همچنین به صورت ساده تر با اضافه کردن این کود به سیستم آبیاری می توانید مرحله های کود دادن را انجام بدهید.

کود NPK مناسب برای درخت انگورروش پودر پاشی: یک روش دیگر که می توان برای کوددادن درخت انگور به کار برد روش پودر پاشی است، برای اجرا کردن این روش نیاز است که مقدار مناسبی از کود را روی خاک بپاشید و با دستگاه های مخصوصی وارد خاکش کنید.

روش چال کود: آخرین روشی که می توان برای کوددهی درخت انگور استفاده کرد روش چال کود است، بااین روش می توان به عمق خاک رفت که ماندگاری و تاثیر گذاری بیشتر وهم سریع تر خواهد داشت.

کود NPK برای درخت انگور

این کود همان طور که پیداست دارای عنصر پتاسیم است که می تواند تاثیر گذاری بالایی در میوه دادن و بار دهی درخت انگور داشته باشد همچنین یکی از کود های پرکاربرد برای پرورش پسته و زعفران می باشد  و رشدگیاه را به شکل گسترده ای افزایش می دهد.

کود مرکبات

هنگامی که مرکبات را کود می دهید باید به این موضوع توجه داشته باشید که یکی از موادی که هنگام برداشت از دست می رود توسط کود تامین گردد، همچنین کود ها وظیفه دارند که مواد مورد نیاز برای گل دادن، جوانه زدن، میوه دادن را جبران بکنند، هنگامی که این درختان را کود می دهند دوعنصر نیتروژن و پتاسیم از فسفر بیشتر خواهد شد به همین خاطر هم مقدار فسفر در کود ها از عناصر دیگر پایین تر است.

اگر از این عناصر به مقدار مناسب بوده و استفاده شود می تواند بازدهی خوبی داشته باشد که حداقل ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش می دهد، در این صورت بهترین کودی که می توان برای درخت انگور در نظر گرفت کودی است که نیاز تاکستان را به بهترین شکل برطرف کند و موجب تقویت درخت انگور شود، بخش عمده کود کامل شامل عناصر ذکر شده از جمله پتاسیم و فسفر و نیتروژن می باشد مابقی عناصر ریز مغذی آهن، روی، منگنز و غیره با درصد پایین تر هستند.

کود NPK مناسب برای درخت انگوردربین کود هایی که برایتان نام بردیم و خواص هرکدام را ذکر کردیم کود اسید هیومیک قابلیت این را دارد که اثرات سریع تری روی درخت انگور بگذارد و خودش به تنهایی می تواند به اندازه ۳۰ تا ۴۰ درصد بار دادن گیاه را زیاد کند  که خود گواهی می باشد برای مدعا.

بیشتر بخوانید: نحوه شناسایی و رفع کمبود آهن در گیاهان

به چه صورت می توان کود مناسب درخت انگور را به درستی ارائه داد‌؟

درمرحله اول لازم است که متناسب با حجم برگ درخت و سن آن چاله های کوچکی ایجاد کنید، هر چاله به اندازه ۳۰ سانتی متر عمق داشته باشد و توجه داشته باشید که چاله ها در مسیر آب و در قسمتی که درخت سایه انداخته ایجاد شوند، زمانی که درخت انگور به خواب زمستانه رفته شروع به کوددهی و تغذیه درخت کنید، همچنین بعد از کوددهی نباید از آبیاری سنگین استفاده کنید چون که آبیاری سنگین موجب شسته شدن خاک و تاثیر نداشتن کود موردنظر خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366