مناطق مناسب کشت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پسته اهلی قابلیت رشد به دو صورت درخت و درختچه ای را دارد و به صورت دوپایه است. با این وجود درختان نر به عنوان تولید کننده گرد و درختان ماده به عنوان تولید کننده محصول فعالیت می کنند. پسته بومی مناطق جنوب شرقی آسیا است و در این مناطق رشد می کند. در کشور ما ایران نیز شهر های کرمان و رفسنجان میزان بسیار بالا و مرغوب این محصول را تولید می کنند و این مناطق بزرگ ترین تامین کنندگان بازار داخلی و خارجی بشمار می روند. در ادامه میخواهیم بدانیم که مناطق مناسب کشت پسته دارای چه ویژگی هایی هستند.

مناطق مناسب کشت پسته

از جمله ویژگی های بارز کشت درخت پسته، عدم شوری خاک می باشد. تقریبا به غیر از پسته هیچ نوع درخت و گیاهی قابلیت رشد در چنین زمینی را نخواهد داشت. البته افراد می توانند زمین شور را اصلاح کنند و با کود به رفع شوری و خشکی آن بپردازند. به علاوه منطقه ای برای رشد این محصول مناسب است که به هیچ عنوان رطوبت نداشته باشد چرا که درخت پسته در این شرایط قادر به باردهی نخواهد بود.

مناطق مناسب کشت پستهبه طور کلی شرایط محیطی که کاملا با رشد درخت پسته تناسب دارد، اب و هوای گرم و معتدل است. در آبیاری درختان پسته نیز نباید از آب شور استفاده کرد چرا که به مرور سبب شوری خاک نیز می شود و در نتیجه رشد درخت را متوقف می کند. همچنین درخت برای رشد در فواصلی نیاز به دمای مناسبی برای رشد دارد و به عنوانی درفصل زمستان افراد باید نیاز سرمایی بهینه شده را برای درخت فراهم کنند تا درخت گل دهی و باردهی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کاشت پسته در مناطق گرمسیری

عدم توجه به نیاز سرمایشی درخت مشکلاتی از قبیل عدم رشد رویشی، گل دهی، باردهی و تولید برگ های غیر طبیعی را به دنبال دارد. لازم به ذکر است که نیاز سرمایی هر نوع پسته ای متفاوت است و در پسته کله قوچی معادل ۶۰۰ ساعت و در نوع اکبری معادل ۱۲۰۰ساعت می باشد.

در کنار نیاز سرمایی، به نیاز گرمایی نیز باید توجه شود و میزان کلی نیاز گرمایی که در درخت پسته برآورد شده است معادل ۲۸۰۰ واحد می باشد. در صورت وجود رطوبت درخت پسته می تواند میزان رطوبت ۳۵ درصدی در تابستان را برای باردهی قبول کند. ولی اگر رطوبت کم تر باشد، شرایط بهتری برای رشد آن فراهم می شود. از جمله مضرات وجود رطوبت در هوا، ایجاد بیماری ها و قارچ ها در درخت پسته است که سریعا آن را از بین خواهد برد. به همین خاطر در مناطقی که هر ساله بیش از ۲۰ میلی متر باران در آن جا رخ می دهد، برای کشت پسته مناسب نمی باشند.

مناطق مناسب کشت پستهبیماری های درخت پسته

درختان پسته به شدت در برابر بیماری ها و حشرات حساس هستند و در صورت دچار شدن به آفت سریعا خشک خواهند شد. از جمله عواملی که در از بین بردن درخت پسته بسیار نیرومند عمل می کند عفونت است که توسط قارچ ها و باکتری ها به وجود می آید. این عفونت ساقه و خوشه درخت را درگیر می کند و در صورت کنترل نکردن باید جاهایی از درخت که به عفونت دچار شده را کاملا از بین برد. از جمله علائمی که می توان به راحتی عفونت درخت پسته را تشخیص داد این است که گل های درخت و همچنین شاخه های جوان دچار خشکی می شوند.

انواع پسته

پسته ایرانی دارای انواع گسترده ای است که از نظر ظاهر و زمان گل دهی با یکدیگر متفاوت می باشند. پسته ها از نظر ظاهری در دوسته قرار می گیرند که گونه ای از آن ها فندقی و گونه ی دیگری از آن ها بادامی می باشند. پسته هایی که در دسته فندقی قرار دارند عبارتند از پسته کله قوچی و بادامی و پسته هایی که در گروه بادامی قرار می گیرند عبارتند از پسته احمد آقایی و پسته اکبری.

مناطق مناسب کشت پستهکشت درخت پسته

درخت پسته می تواند تا سالیان دراز عمر کند و حداکثر میزان عمری که برای این درخت برآورد شده است حدود ۳۰۰ سال می باشد. زمانی که نهال این درخت کاشته می شود لازم است که تا ثمردهی آن ۸ سال بگذرد و پس از ۸ سال شروع تجارت با پسته آغاز می گردد. باردهی پسته در مواردی یک در میان و در مواردی هر سال است که البته پسته ای که یک سال در میان به دست می آید، طبیعتا بیشتر و پر سود تر خواهد بود. همچنین یک درخت نر توانایی این را دارد که بتواند برای حداکثر ۱۲ درخت ماده گرده تولید کند. در سالی که درخت به ۲۰ سالگی برسد می تواند باردهی حداکثری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک کود هیومیک اسید

برداشت پسته در ایران معمولا به صورت دستی رایج است در حالی که سایر کشور ها همچون آمریکا با استفاده از تجهیزات پیشرفته به این کار می پردازند. همچنین در ادامه باید گفت که گل های درخت پسته تک جنسیتی هستند و به شکل خوشه ای رشد می کنند. به علاوه درخت پسته می تواند تا ارتفاع ۱۰ متری رشد کند و برگ های آن حدود ۲۰ سانتی متر طول دارند.

مناطق مناسب کشت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *