کود قوی برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پسته، یکی از محبوب ترین و مقوی ترین مغزیجات های کشور محسوب می شود که بسیار پر طرفدار است. پسته، علاوه بر خوش طعم بودن، دارای خواص درمانی بسیار زیادی است و با مصرف روزانه چهار عدد پسته، می توانید سلامتی خود را تضمین کنید و در طول روز بسیار شاد و پر انرژی باشید. خوشبختانه، باغ ها و مزارع بسیار زیادی در کشور ما وجود دارند که در حال تولید پسته هستند. علاوه بر آن، پسته های کشور ما بسیار با کیفیت هستند و مقدار انبوهی از آن ها صرف صادرات می شوند. همانطور که می دانید، همه گیاهان برای رشد نیاز به خاک خوب و مقوی دارند. ولی امروزه به دلیل کشت و کشاورزی بی رویه و  استراحت ندادن به خاک موجب شده تا مواد مقوی خاک برخی از مناطق به طور کل از بین بروند. درخت پسته نیز برای رشد نیاز به خاک بسیار مقوی دارد تا بتواند محصول خوبی را تولید کند. بسیاری از کشاورزان بر این عقیده باورند که کود های حیوانی می تواند کود قوی برای پسته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با کود مناسب رشد پسته بیشتر آشنا گردید.

کود قوی برای رشد درخت پسته

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، درخت پسته برای آن که بتواند محصول بسیار خوبی داشته باشد، نیازمند کود بسیار قوی است. در گذشته، کشاورزان برای تقویت خاک درخت پسته از کود های حیوانی استفاده می کردند. استفاده از کود های حیوانی سبب می شد تا درخت پسته رشد بسیار خوب و باردهی بالایی را داشته باشد.

اما در کنار مزایای استفاده از کود های حیوانی برای پسته، معایبی همچون غیر بهداشتی بودن و هجوم دسته انبوهی از حشرات، موجب کار خرابی کشاورزان می شد و آن ها می بایست برای از بین بردن حشرات مزاحم زحمت های بسیار زیادی می کشیدند.

کود قوی برای پستهبا گسترش علم و تکنولوژی و به وجود آمدن کود های شیمیایی، موجب شد تا کشاورزان بتوانند به صورت آسوده و بدون دردسر، خاک درخت پسته خود را به خوبی تقویت نمایند. استفاده از کود های شیمیایی سبب می شود تا کشاورزان با انواع بیماری های مختلف گیاهی مواجه نشوند و دیگر برای تهیه آن نیازی به کار های سخت نداشته باشند. کود های شیمیایی، علاوه بر تقویت خاک، سبب می شود تا درخت پسته بتواند محصولات بسیار خوبی را در تعداد بسیار بیشتر برای کشاورزان تولید نماید.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟

درخت پسته برای رشد، نیاز به عناصری همچون نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم، آهن، روی ، منگنز، مس و بور دارد. تمامی این عناصر نقش حیاتی در رشد و باردهی این درختان دارند و غالبه همه آن ها نمی توانند درون کود های حیوانی و طبیعی یافت شوند.

به همین دلیل برای آن که بتوان تمامی این عناصر را وارد درخت نمود، می بایست حتما از کود های شیمیایی استفاده گردد. استفاده از کود های شیمایی برای درخت پسته از جمله کود هایی با فسفر بالا، سبب می شود تا تمامی عناصر مورد نیاز رشد پسته، وارد درخت شوند و در نتیجه درخت پسته شما باردهی بسیار خوبی داشته باشد.

کود قوی برای پستهزمان مناسب برای نمونه برداری از خاک

برای آن که بتوانید هر ساله، محصول زیاد و خوبی را از درختان دریافت کنید، می بایست در اول فصل بهار خاک درختان پسته را نمونه برداری کنید. نمونه برداری از خاک درختان پسته، سبب می شود تا شما بتوانید از مقوی بودن کافی خاک اطمینان حاصل نمایید. علاوه بر آن، به کمک این روش می توانید برنامه کود دهی خود را تنظیم نمایید در زمان مقرر به درخت خود کود دهی کنید. پیشنهاد می شود برای انجام این کار از افراد متخصص در زمینه کشاورزی کمک بخواهید تا بتوانید نمونه برداری دقیقی از خاک درختان پسته خود داشته باشید.

کود قوی برای پستهزمان کوددهی درخت پسته

اما مهم تر از همه، زمان کود دهی درخت پسته است. همانطور که می دانید این درخت برای رشد نیاز به خاک بسیار مقوی دارد. ولی استفاده بیش از حد از کود، سبب سوخته شدن و از بین رفتن ریشه های درخت پسته می گردد. بهترین راه برای کود دهی این درختان، داشتن برنامه ای درست است. برنامه کود دهی به کشاورزان کمک می کند تا آن ها بتوانند زمان کود دهی را مشخص کنند و بیش از حد مجاز یا کمتر، آنها را کود دهی نکنند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت گردو

اگر کشاورز هستید و در باغ های پسته فعالیت می کنید، می بایست برای آن که بتوانید محصول بیشتر و با کیفیت تری داشته باشید، حتما نکاتی را رعایت نمایید. مهم ترین نکته ای که می بایست برای کشت درخت پسته رعایت کنید، کود دهی به آن است. همانطور که در بخش های قبل به آن اشاره شد، درختان پسته نیاز به کود دهی بسیار زیادی دارند تا بتوانند محصولات زیاد و خوبی را تولید نمایند. برای خریداری و استفاده کود برای درختان پسته، می بایست با افراد متخصص در زمینه کشاورزی مشورت نمایید تا بتوانید محصول خوب و باکیفیتی را برداشت کنید.

کود قوی برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *