تقویت درخت گردو

تقویت درخت گردو

برای دریافت برنامه غذایی تقویت درخت گردو از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

تقویت درخت گردو

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

تقویت درخت گردو

درختان گردو در نواحی مختلفی از کشورهای زیادی کشت می شوند. طول عمر درختان گردو نسبت به دیگر درختان بیشتر است و برای کاشت درخت گردو باید به نکات مختلفی توجه شود. بسیاری از کشاورزان و باغداران درختان گردو را در مزارع و باغ های خود پرورش می دهند و در نهایت هر ساله میزان زیادی گردو برداشت می کنند.

اما چه عواملی در رشد درخت و میوه دهی بهتر آن تاثیر دارد، با ما همراه باشید تا نکات مهم در مورد کاشت درخت گردو و نحوه کود دهی و تقویت آن را برای شما بازگو کنیم.

درخت گردو امروزه دارای تنوع نژادی زیادی هستند به همین دلیل در نواحی مختلف با آب و هوا و رطوبت های مختلف کشت می شود.

درخت گردو علاوه بر تولید میوه های با کیفیت، دارای چوب بسیار مرغوبی نیز می باشد که از آن می توان در صنعت چوب و نجاری استفاده کرد.
به طور کلی، پیش از اینکه درختان گردو را در زمین بکارند، در ابتدا باغ های گردو که دارای مساحت های زیادی نیز هستند را مورد بررسی قرار می دهند.

علت این بررسی و آنالیزهای متعدد این است که خاک مورد نیاز برای این درختان را بشناسند و برای کاشت نهال گردو در زمین از آن بهره ببرند تا نهال قدرت کافی برای رشد و باردهی را به دست آورد. این میزان باردهی و قدرت درخت بستگی به نوع خاک، نوع کود و همچنین میزان آن می باشد.

پس باید در ابتدا پیش از آن که نهال گردو را درون زمین بکارید، بایستی خاک را به خوبی تقویت کنید.
دلیل تقویت خاک پیش از کاشت نهال گردو این است که، میوه درخت گردو در همان سال های اولیه دارای ریشه های زیادی می باشد و کودهای آلی به همراه کودهای شیمیایی باید به خاکش تزریق شده تا درخت بتواند انرژی مصرفی خودش را از این کودها تامین کرده و باردهی داشته باشد.

تقویت درخت گردو

خاک برای تقویت درخت گردو

برای اینکه درخت گردو بتواند انرژی مصرفی خود را برای ریشه دهی و رشد تامین کند، باید آن را در داخل چاله ای همراه با انواع کودهای آلی و شیمیایی بکارید و  سپس چاله را به طور کامل پر کنید. هر چه عمق چاله بیشتر باشد شرایط بهتری را برای رشد درخت گردو فراهم می آورد.

اگر بخواهیم دقیق بگوییم، برای اینکه درخت گردو در بهترین حالت رشد کند و بارور شود، باید چاله ای به قطر 1 تا 2 متر حفر کنید و ان را از خاک غنی پر کنید.
برای کاشت بهتر این میوه، باید در فصول بهار و تابستان، اطراف نهال را با برگ های خشک و پوسیده بپوشانید تا با این روش از تبخیر آب موجود در کناره های ریشه درخت جلوگیری کنید.

تقویت درخت گردو

در مقایسه با درختان دیگر، درخت گردو به میزان تغذیه بیشتری نیاز دارند، چرا که عملکرد میوه درخت و مغز آن تحت تاثیر تغذیه مطلوب می باشد، هر چه درخت تغذیه مناسبت تری داشته باشد و به آن رسیدگی بیشتری شود، میوه و مغز بهتر و مناسب تری خواهد داد.

همانطور که گفتیم به منظور داشتن این میوه و مغر بهتر، بایستی خاک را از قبل آماده کنید. نحوه آماده سازی خاک از طریق کود بود، اما چه کودی برای تقویت درخت گردو مناسب می باشد؟

ما به شما راز و رمز بهترین کود برای تقویت درختان گردو را می آموزیم.

تقویت درخت گردو

بهترین کود برای تقویت درخت گردو

باید بدانید که برای رشد بهتر  و تقویت درخت گردو، به آن ها به جای کود گرانوله کود اسید هیومیک مایع شوک بدهید، بنابراین، بهترین کود برای تقویت درختان گردو کود اسید هیومیک می باشد. باید توجه داشته باشید که به چه میزان و به چه نحوی به درخت گردو باید کود بدهید.
انواع کودهای مفید دیگر برای این درختان وجود دارد که در این بخش آن ها را بررسی خواهید کرد. با ما همراه باشید.
کودهای درخت گردو به 3 بخش کود نیتروژنی، کود فسفر و کود پتاسیم تقسیم بندی می شوند.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : کود درخت گردو

مهم ترین و معروف ترین نقش نیتروژن، تشکیل آمینواسید است که می تواند ساختار پروتئین را تشکیل دهد، پس می شود گفت یکی از بهترین کودها برای درخت گردو همین کودهای نیتروژنی است.
فسفر یک عامل مهم در سلامت و رشد گیاهان است که نقش بسیار اساسی در رشد مفید گیاه دارد، همچنین فسفر می تواند روند فتوسنتز را نیز بهبود بخشد و تمام این ها را می توانید در کود فسفر مشاهده کنید.
کود پتاسیم نیز می تواند درختان گردو را در مقابل بیماری، آفت و خشکسالی ایمن کند. از این کود اغلب در ترکیب کودهای دیگر مثل، کود نیتروژنی استفاده می کنند.

تقویت درخت گردو

نحوه کود دهی برای تقویت درخت گردو

عملکرد بهتر کود برای تقویت درخت گردو وابسته به مقدار کود و نحوه کوددهی است.
مقدار کود دادن به درخت، به اندازه تنه آن بستگی دارد. زمانی که درختان گردو جوان هستند، باید قطر تنه را در ارتفاع سینه اندازه بگیرید، اگر قطر آن از 6 سانتی متر بیشتر نبود، به ازای هر متر باید یک کیلو از کود را استفاده کنید.
علاوه بر میزان کود باید به زمان کود دادن به درخت نیز توجه نمایید، چرا که زمان کود دادن به درخت گردو امر مهمی است که باید بدان توجه شود. اگر زمان مناسب به درخت گردو کود ندهید، نه تنها درخت پرباری نخواهید داشت، بلکه همان درخت را نیز از دست می دهید.
زمان مناسب برای کود دادن به این درختان دقیقا قبل از بهار است، در واقع، پیش از آنکه گردوهای جدید شروع به رشد کنند. پس زمان مناسب را در نظر بگیرید و عملیات کود دهی به درختان گردو را انجام دهید تا همواره درختانی بارور و سالم داشته باشید.

تقویت درخت گردو

چند نکته در پرورش و تقویت درخت گردو

 • درخت گردو نسبت به سایر درختان به میزان نور بیشتری نیاز دارند و قسمت هایی از درخت که نور بیشتری به آن ها می خورد، عملا بازدهی بیشتری خواهد داشت.
 • درختان گردو را باید طوری بکارید که فاصله بین آن ها از 10 متر بیشتر باشد چرا که تاج بزرگ این درختان پس از گذشت چند سال مزاحم یکدیگر می شود.
 • کیفیت خاک، نوع نهال و محیط کشت را در نظر بگیرید و سپس شروع به کاشت نهال گردو کنید.
 • آب ناکافی برای درختان گردو، موجب رشد غیرکافی و همچنین کاهش کیفیت محصولات می شود و اگر آبیاری بیش از حد نیز باشد، موجب ایجاد بیماری های ریشه و تنه می گردد.
 • درختان گردو بعد از مهرماه دیگر نباید آبیاری شوند چرا که آبیاری این درختان در فصول سرما، پاییز و زمستان موجب سرمازدگی می شود.
 • درختان گردو را هرگز نباید سم پاشی کرد، مگر اینکه در درختان آفتی دیده شود که بخواهید به این روش آن ها را از درخت پاک کنید.
 • یکی از بیماری های مهم درختان گردو، بیماری فیتوفترا (آب سیاه) می باشد، که برای جلوگیری از این بیماری بایستی یک نهال سالم و کاملا قوی بکارید و تنه درخت را از مواجه با آب دور کنید.
 • برداشت گردو باید به موقع انجام شود و اگر دیر هنگام گردوها برداشت شود، مغز آن ها قهوه ای می شود.
 • خشک کردن گردوها در مقابل آفتاب نیز می تواند باعث تیره شدن مغز گردو شود، خشک کردن را باید در محلی خشک و با میزان جریان هوای متعادل صورت بگیرد.
 • میزان کودی که به درختان گردو داده می شود باید هر سال به میزان 15 درصد افزایش داشه باشد.
 • هرگز نهال گردو نباید مستقیما با کودها در تماس باشد، چرا که تماس مستقیم کود با نهال موجب از بین رفتن آن می شود.
 • پس از کود دهی به درخت گردو باید به آبیاری اصولی و سطحی خاک بپردازید.

تقویت درخت گردو

جمع بندی تقویت درخت گردو

در این مطلب شما را با انواع کود مناسب برای درخت گردو آشنا کردیم، حال اطلاعاتی در مورد خرید کود برای درخت گردو در اختیار دارید و می توانید به راحتی آن را خریداری کرده و از نهال های نوپا درختان گردو محافظت نمایید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366