شرایط نگه داری از گیاه پیله آ

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط نگهداری از گیاه پیله آ که گیاهی زینتی است به همراه معرفی کود مناسب آن آشنا کنیم.

 گیاه پیله آ، به گیاه آلومینیومی معروف است؛ زیرا برگ های این گیاه زینتی، دارای خطوط نقره ای در میان رنگ سبز بوده و به علت زیبایی برگ ها و شرایط نگهداری آن، گزینه ای عالی برای آپارتمان ها به حساب می‌آید.

در دسته های دیگر این گیاه علاوه بر  ظاهر سبز، دارای برگ های قرمز نیز دیده شده است. باید بدانید که پیله آ توانایی گلدهی در فصل تابستان و همچنین در خارج از فضای منزل را نیز دارد، اما با منتقل کردن گلدان به آپارتمان درصد گلدهی این گیاه کاهش میابد؛ اما زیبایی چشمگیر برگ های این گیاه به تنهایی جذب کننده هستند  و نیازی به گلدهی ندارند.

شرایط صحیح نگهداری از گیاه پیله آ

اگر بخواهید درباره شرایط نگهداری از گیاه پیله آ بدانید؛ باید بگوییم که گیاه آپارتمانی پیله آ علاقه مند به مرطوب بودن خاک است اما نه به صورتی که هر روز گلدان آبیاری شود و به صورت منظم غرق در آب باشد. لذا باید با انجام صحیح آبیاری این گیاه، درصد پوسیدگی ساقه و ریشه آن را به حداقل برسانید و از ایجاد انوع بیماری های قارچی برای ساقه جلوگیری کنید؛ در غیر این صورت با آبیاری نادرست برگ های آلومینیومی گیاه از بین خواهد رفت و ریشه در صورت افراط آبیاری قهوه ای رنگ خواهد شد.

پیله آ باید زمانی آبیاری شود، که سطح خاک بعد از آخرین آبیاری خشک شده باشد و دیگر مرطوب نباشد، در این صورت در فصول بهار و تابستان بهتر است 2 الی 3 بار آبیاری شده و تعداد آبیاری را در فصل زمستان کاهش داده و به حداقل برسانید.

شرایط نگه داری از گیاه پیله آنگهداری از پیله آ در چه دمایی مناسب است؟

گیاه زینتی پیله آ از سرما فراری است و علاقه ی زیادی به هوای مرطوب و گرم دارد؛ به نوعی میتوان گفت در چنین شرایطی گیاه بیشترین میزان رشد را خواهد داشت. یکی از اثرات و علائم هوای سرد بر روی پیله آ، سیاه شدن و تیره شدن رنگ گیاه است.

مناسب ترین دما برای رشد و نگهداری این گیاه، در دمای 15 الی 22 درجه ی سانتی گراد می‌باشد.

بیشتر بخوانید: کود فولیک اسید شوک

خاک مناسب برای نگهداری پیله آ چیست؟

باید بدانید که خاک مناسب این گیاه باید دارای 2 فاکتور اصلی برای انتخاب باشد: ابتدا اینکه خاک مورد نظر به قدر کافی غنی و سرشار از مواد آلی و مغذی بوده تا بتواند نیاز های گیاه را تا حد بالایی برطرف نماید. دوم اینکه خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد تا بتواند آب اضافی را از خود عبور دهد و آن را از انتهای سوراخ گلدان خارج کند.

ترکیب سه خاک کوکولوپیت،پرلیت و پیت ماس پیشنهادی عالی برای گلدان های پیله آ بوده و به تقویت کردن آن کمک می‌کند. همچنین شما می‌توانید با تهیه کردن خاک باغچه و مخلوط کردن آن با شن و ماسه، قابلیت زهکشی خاک را دوچندان کنید.

شرایط نگه داری از گیاه پیله آکود مناسب برای گیاه پیله آ؟

زیبایی بی نهایت گیاه پیله آ و چشمگیری آن زمینه ی اینکه جهت حفظ سلامتی و تازگی گیاه خود تلاش کنید را فراهم می‌کند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواردی که میتوانید با آن به پیله آ رسیدگی کنید، استفاده کردن از بهترین و مناسب ترین کود برای آن است، تا با کمک آن بتوانید کمبود عناصر غذایی و مواد آلی را برطرف کنید تا گیاه شما رشد سریع تر و عمری طولانی تر داشته باشد.

بهترین و مناسب ترین کود برای گیاه پیله آ ، کودهای مایع شوک می‌باشد که استفاده کردن از آن ها توصیه ی کارشناسان آلکود بوده و بسیار برای گیاه شما مفید است.

کوداسید هیومیک شوک

این کود مخصوص تقویت خاک و ریشه زایی مناسب برای گیاه پیله آ می‌باشد. این کود دارای قابلیت متخلخل و سبک کردن بالای خاک، تامین مواد مغذی واصلاح خاک را دارا بوده و به همین دلایل، هیومیک اسید یکی از بهترین گزینه ها برای آبیاری گلدان های پیله آ می‌باشد.

زمان استفاده کردن از اسید هیومیک شوک برای این گیاه زینتی در تمامی فصول سال امکان پذیر است. در فصل های بهار و تابستان ماهی یکبار و در فصل های پاییز و زمستان هر دو ماه یکبار باید استفاده شود.

کود جلبک دریایی شوک

این کود بی‌نظیر دارای مواد مغذی بیشماری برای تغذیه ی گیاهان آپارتمانی است. این کود دارای انواع آمینو اسید ها، عناصر غذایی و همچنین محرک های رشد است. در صورت استفاده کردن از کود جلبک دریایی شوک نیاز به مصرف کننده های تقویتی دیگر تا درصد زیادی کاهش خواهد یافت.

زمان استفاده کردن از این کود، در فصل های بهار و تابستان هر دو هفته یکبار و در نیمه دوم سال ماهی یکبار باید انجام شود.

برای استفاده کردن از این کود باید دو سی سی از آن را در هزار لیتر آب حل کرده و محلول پاشی را انجام دهید.

شرایط نگه داری از گیاه پیله آ

کود گیاهان آپارتمانی شوک

این کود تنها مخصوص گیاهان آپارتمانی و زینتی بوده و تمام آنچه که گیاهان کاشته شده در گلدان به آن نیاز دارند در آن موجود می‌باشد. با استفاده کردن از کود گیاهان آپارتمانی شوک، می‌توان گفت تمامی نیاز های گیاه به مواد مغذی برطرف خواهند شد و گیاه به بهترین نحو ممکن رشد خواهد کرد.

برای استفاده کردن از این کود در نیمه ی اول سال هر دو هفته یکبار دو سی سی از محلول را در هزار لیتر آب حل نموده و محلول پاشی کنید، همچنین در نیمه ی دوم سال نیز همین کار را در زمان هر ماه یکبار انجام دهید.

کود آمینو اسید شوک

در صورتی که گیاهتان را به گلدان جدیدی انتقال داده اید و رشد آن متوقف شده است و یا شاهد ضعف گیاه هستید، این کود گزینه ای مناسب برای شما می‌باشد و بعد از استفاده از آن، گیاه میتواند به حالت قبلی خود بازگردد و زندگی نرمال خود را ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی زاموفیلیا

شرایط نوری مناسب گیاه پیله آ

حداقل زمانی که این گیاه باید از نور خورشید استفاده کند، 4 ساعت می‌باشد. البته لازم به ذکر است که تابش نور خورشید به گیاه باید غیر مستقیم باشد تا به طور ایده آل در سلامت کامل رشد خود را ادامه دهد. کمبود نور برای گیاه پیله آ باعث علفی شدن آن ، و نور مستقیم برای گیاه باعث سوختن برگ های گیاه خواهد شد.

در این مقاله به شرایط نگهداری از گیاه پیله آ پرداختیم و دانستیم که کود مناسب و میزان آب و نوری که این گیاه برای رشد هرچه بهتر به آن نیاز دارد چه مقدار است. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید به خوبی از گیاه خود نگهداری کنید.

شرایط نگه داری از گیاه پیله آ
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *