گیاهان یوکا تنه دار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نحوه رشد و مراقبت از گیاهان یوکا تنه دار

یوکا تنه دار دارای  بیش از 40  گونه  چند ساله است،  تعدادی از آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند، برخی از گونه های آن رشد سریعی دارند در حالی که برخی دیگر به آرامی رشد می کنند.

رشد گیاهان یوکا در فضای باز

گیاهان یوکا بومی جنوب غربی امریکا  هستند، آنها مناطق خشک و شنی مانند صحرا و دشت های بزرگ را ترجیح می دهند، می توانند خاک های ضعیف، شنی و با زهکشی خوب و نور  آفتاب را تحمل کنند.

گرما، خشکسالی و خاک های نمکی را به خوبی مدیریت کنند،  گیاهان در فضای باز نسبت به گیاهان یوکای داخل منزل  شانس بیشتری برای رشد عالی دارند.

اگر یوکا را در فضای باز کاشتید، مواظب باشید،  زیرا نوک برگ آنها تیز است و می تواند به شما آسیب برساند. مکان ایده آل برای این گیاه زیر نور خورشید است، اما آنها را در طول روز چند ساعت در سایه قرار دهید.

 چنانچه  قصد دارید یوکا در داخل خانه را در تابستان بیرون بیاورید به آرامی آن را با محیط بیرون وفق دهید،  عادت  تدریجی گیاهان به زندگی در فضای باز می تواند احتمال سوختگی برگ یا شوک سیستمیک را کاهش دهد.

 گونه های یوکا که به سرما مقاوم نیستند باید با سرد شدن هوا به داخل برگردند، البته به تدریج مجدا با فضای داخل منزل آنها را وفق دهید.

گیاهان یوکا تنه دار

مراقبت از گیاه یوکا در محیط داخلی

یوکا  به توجه بیش  از حد نیاز ندارد، ساقه های خیس آنها نشان دهنده آب زیاد است، در شرایط مناسب، آنها حدود پنج سال به عنوان گیاهان آپارتمانی زندگی می کنند و در فضای باز 20 تا 50 سال عمر می کنند.

یک مکان  روشن با رطوبت نسبتا کم بهترین شرایط داخلی برای گیاه یوکا است،  علاوه بر این، گیاهان یوکا مستعد ابتلا به بسیاری از آفات نیستند، اگرچه حشرات فلس‌دار گاهی اوقات می‌توانند مشکل ساز شوند.

  • نور

گیاهان یوکا در نور روشن و غیر مستقیم در داخل منزل رشد می کنند، رشد یوکا در نور کم می تواند منجر به رشد نازک تر و کندتر شود، در حالی که نور شدید و مستقیم خورشید می تواند باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها یا نوک ترد و قهوه ای شود.

  • خاک

گیاهان یوکا به طور طبیعی در زمین های شنی رشد می کنند، در داخل منزل ، یوکا خود را در مخلوط گلدانی شل و با زهکشی خوب بکارید.

  • آب

یوکاها به آبیاری بیش از حد حساس هستند، هفته ای یک بار گیاه خود را در طول فصل رشد بهار و تابستان آبیاری کنید، مطمئن شوید که زهکشی عالی دارد و بین دو آبیاری خشک می شود.

در فصل زمستان، سرعت آبیاری خود را به هر چند هفته یک بار (یا حتی کمتر) کاهش دهید، زیر گلدانی گیاه یوکا نباید آب داشته باشد.

  • دما و رطوبت

گیاهان یوکا  در مناطقی  که دما در روز به بالای 90 درجه سانتی گراد و در شب تا 30 درجه سانتی گراد برسد، می تواند رشد کند. بنابراین، یوکاها نسبتاً با اکثر شرایط و نوسانات دمای داخل منزل سازگار هستند.

یوکاها با رطوبت متوسط بهترین رشد را خواهند داشت، اما به عنوان گیاهان بیابانی شرایط خشک را تحمل می کنند.

گیاه یوکای داخلی خود را در طول فصل رشد با کود مایع یا با رهش کنترل شده طبق دستورالعمل برچسب کود دهی کنید، معمولاً یک بار در ماه کوددهی لازم است.

کود یوکا

انواع گیاهان یوکا

Yucca gigantea :

این گیاه گاهی به یوکای بدون خار یا نیشکر یوکا نامیده می‌شود، این گیاه از یک پایه پیازدار با برگ‌های بلند و شمشیر مانند که رشد می‌کنند، نمونه های بالغ به درختان کوچک و منشعب با تنه های برهنه به گل سرخ های مارپیچ از برگ های قوسی تبدیل می شوند.

آنها نسبتاً کند رشد می کنند ، این گونه تا حد زیادی محبوب ترین گونه گیاهان آپارتمانی است.

Yucca aloifolia:

به  نام سرنیزه اسپانیایی، معروف هستند، این گیاه دارای برگ های سفت  با نوک تیز هستند. برگها تا 20 اینچ طول دارند و می توانند به طرز خطرناکی تیز باشند.

روش های تکثیر یوکا

انواع رایج  یوکا در فضای باز عبارتند از:

 (Y. baccata):

 این ساکولنت کاکتوس مانند دارای دانه های گوشتی و شیرین به رنگ سبز تا بنفش تیره می باشد.  طعم آنها بیشتر شبیه سیب زمینی شیرین است.

درخت جاشوا (Y. brevifolia):

این درختچه  همیشه سبز و رشد آهسته دارد  که معمولاً در جنوب غربی ایالات متحده رشد می کند، بزرگترین گونه یوکا است که بیش از 30 فوت رشد می کند.

سوزن آدم (Y. filamentosa):

درختچه ای همیشه سبز، پهن برگ با رشد آهسته، گیاهی بدون ساقه با برگ های تیغه مانند بلند می باشد.

هرس گیاه یوکا

در داخل خانه، گیاهان یوکا گاهی اوقات نیاز به هرس دارند، برای هرس گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و با استفاده از یک جفت قیچی تیز تنه را از وسط نصف کنید. انتهای ریشه‌دار تنه را دوباره جابجا کنید و آن را به خوبی آبیاری کنید.

تکثیر گیاهان یوکا تنه دار

تکثیر بهتر است در پاییز انجام شود،رشد گیاه در پاییز کند می شود و آسیب کمتری به گیاه وارد می کند. یک گیاه یوکای بالغ را از گلدان خارج کنید.

ریزوم های گیاه را جدا کرده و در گلدان های جدید بکارید تا از طریق تقسیم تکثیر شوند.

برای تکثیر توسط برگ ها، وقتی برگ ها  سبز هستند، ظرفیت تولید کلروفیل کافی برای زنده ماندن مستقل دارند. برگ های  رنگ پریده و سفید رنگ برای جدا کردن خیلی جوان هستند، زیرا آنها برای بقا به گیاه اصلی متکی هستند.

با استفاده از یک چاقوی تیز، برگ را از گیاه مادری جدا کنید، آن را در یک گلدان جدید با خاک تازه بکارید، خوب آبیاری کنید و خاک را مرطوب نگه دارید.

نحوه رشد یوکا از بذر

غلاف های بذر را با شروع خشک شدن جمع آوری کنید، پس از خشک شدن، آنها را خرد کنید تا دانه ها خارج شوند. گیاهان یوکا قبل از جوانه زدن نیاز به یک دوره سرما  دارند،  بذرها را به مدت 90 روز در ماسه مرطوب در یخچال نگهداری کنید.

 اگر در ظرف بسته باشد می توانند مدت بیشتری نگهداری شوند، فرآیند جوانه زنی را در ماه مارس در داخل خانه شروع کنید. جوانه زنی در دمای 60 تا 70 درجه سانتی گراد آغاز می شود.

روش های تکثیر یوکا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *