کود اسفناج

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود اسفناج

جهت خرید بهترین کود اسفناج می توانید از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

کود دهی اسفناج

اسفناج از جمله سبزی هایی است که به جرات می توان گفت در داشتن دنیایی از خواص بی نظیر است ، همچنین اسفناج برای درمان بیماری ها، زیبایی پوست و مو بسیار مفید بوده و کاربردهای فراوانی نیز دارد اسفناج دو برابر دیگر سبزیجات فیبر دارد. دو آنتی‌اکسیدان لوتئین و زآگزانتین به میزان زیاد در اسفناج موجود است که ازچشم در برابر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) که به دلیل افزایش سن در برخی سالمندان روی می‌دهد، محافظت می‌کند

اسفناج به عنوان سالم ترین و راحت ترین غذا برای انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند با روش های مختلف خورده شود.

مواد معدنی و ویتامین های موجود در اسفناج

در 100 گرم اسفناج خام موارد زیر موجود است

* انر‍‍‍ژی 20 کالری

*آب 90 گرم

*پروتئین 3 گرم

*چربی 0/3 گرم

*مواد نشاسته ای 3/5 گرم

*کلسیم 90 میلی گرم

*فسفر 50 میلی گرم

*آهن 3/2 میلی گرم

*سدیم 70 میلی گرم

*پتاسیم 470 میلی گرم

*ویتامین آ 6000 واحد

خواص اسفناج

-فیبر زیادی دارد

-با سرطان مبارزه می‌کند

-خاصیت ضدالتهابی دارد

-حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی است

-برای فشار خون مفید است

-دوست بینایی انسان است

-سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد

-طراوت پوست را حفظ می‌کند

-استخوان‌ها را تقویت می‌کند

– ساز و کار کلسیم در بدن را تنظیم می‌کند

– از سیستم عصبی حفاظت می‌کند

-سرشار از ویتامین‌ها است

-منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است

-بدن را قلیایی می‌کند.

-کلسترول خون را پایین می‌آورد.

-خواص مفید خود را به مدت طولانی حفظ می‌کند

اگر می خواهید به صورت ارگانیک  اسفناج رشد کند ، قبل از گیاه از امولسیون ماهی یا کود خوب پوسیده شده به عنوان مواد افزودنی خاک استفاده کنید. کود متعادل برای اسفناج خوب عمل می کند ، اما چیزی با کمی بیشتر ازت نیز خوب عمل می کند. چیزی مثل 10-10-10 کار را تمام می کند.

کود اسفناج

قبل از کاشت ، پیشنهاد می کنیم ترکیبی از کمپوست و کود متعادل را در خاک کار کنید. ما دوست داریم این کار را چند روز قبل از کاشت بذر انجام دهید، بنابراین کود ابتدایی فرصتی برای تجزیه کمی دارد. اگر می خواهید به صورت ارگانیک رشد کند ، قبل از گیاه از امولسیون ماهی یا کود خوب پوسیده شده به عنوان مواد افزودنی خاک استفاده کنید.

کود متعادل برای اسفناج خوب عمل می کند ، اما چیزی با کمی بیشتر ازت نیز خوب عمل می کند. چیزی مثل 10-10-10 کار را تمام می کند. هنگام انتخاب کود ، به کد سه عدد موجود در بسته توجه کنید. این اعداد به ترتیب درصد نیتروژن ، فسفات و پتاسیم موجود در آن کیسه خاص را نشان می دهد.

ما قبل از کاشت در یک کود دانه متعادل مخلوط می کنیم ، و در حالی که گیاهان در حال رشد هستند ، هر 2 هفته یا از کودهای محلول در آب استفاده می کنیم. به این ترتیب ، گیاهان از همان ابتدا شروع به کار می کنند و می توانیم همزمان با صرفه جویی در آب و بارور کردن آنها ، وقت خود را صرفه جویی کنیم. ما تقریباً هر 2-3 هفته در طول فصل رشد ، اسفناج را بارور می کنیم.

اگر می خواهید در حالی که گیاهان در حال رشد هستند ، از کود دانه ای استفاده کنید ، از آن به عنوان یک وسیله جانبی در امتداد لبه ردیف استفاده کنید و هر ماه یک بار آن را اعمال کنید. توجه کنید و از تماس با گرانول ها با گیاهان خودداری کنید ، زیرا باعث سوزاندن آنها می شود. پس از استفاده از کود گرانول ، بلافاصله آن را در چاه آب دهید.

اگر می خواهید به صورت ارگانیک رشد کند ، می توانید با هر کود آلی که سرشار از نیتروژن باشد ، بپوشانید. کمپوستهای گیاهی و کودی به خوبی کار می کنند و می توان یک یا دو بار در طول فصل رشد استفاده کرد. علاوه بر این ، هر کود آلی متعادل یا غنی ازت که محلول در آب باشد نیز خوب عمل خواهد کرد.

حالا که از آب دادن و کود دادن اسفناج اطلاع دارید ، وقت آن است که در مورد برداشت آن برگهای شیرین فکر کنید ..

پرسش: بهترین کود برای اسفناج کدام است؟ آیا باید از مایع یا گرانول استفاده کنم؟

پاسخ: یکی از گزینه ها اصلاح خاک قبل از کاشت است. سعی کنید در ترکیبی از کمپوست و کود متعادل به خاک خود کار کنید. اصلاح خاک فقط چند روز قبل از کاشت. این جدول زمانی اجازه می دهد تا کود فرصتی برای تجزیه برخی از آنها داشته باشد.

پس از ایجاد گیاهان اسفناج شما می توانید از کود متعادل استفاده کنید. کود با کمی بیشتر ازت ممکن است حتی بهتر عمل کند. چیزی مثل 10-10-10 موفقیت آمیز است ، اما 15-10-10 ترجیح داده می شود.

قبل از کاشت ، از کود دانه ای استفاده کنید. سپس پس از ایجاد گیاهان ، به کود محلول در آب تغییر دهید. پیشنهاد می کنیم محلول در آب باشد زیرا تغذیه گیاهان اسفناج بدون ایجاد اختلال در سیستم ریشه کم عمق آنها آسانتر است. در طول فصل رشد ، کودهای محلول در آب هر دو یا سه هفته یا بیشتر از این کود را بارور کنید.

پس از ایجاد گیاهان اسفناج شما می توانید از کود متعادل استفاده کنید. کود با کمی بیشتر ازت ممکن است حتی بهتر عمل کند. چیزی مثل 10-10-10 موفقیت آمیز است ، اما 15-10-10 ترجیح داده می شود.

ممکن است شما علاقه مند به استفاده از کود آلی باشید. برای اصلاح خاک قبل از کاشت از امولسیون ماهی یا کود پوسیده استفاده کنید. هر کود آلی که سرشار از نیتروژن است در طول فصل رشد می باشد. کمپوستها همچنین برای تغذیه ارگانیک به خوبی کار می کنند و می توان یک یا دو بار در هر فصل از رشد استفاده کرد. هر کود آلی متعادل یا غنی ازت محلول در آب درست کار می کند.

چند بار باید اسفناج را آب کنم؟

بذر را به میزان زیاد آب کنید ، زیرا میزان جوانه زنی در هوای گرم به حدود 50٪ می رسد و بسترهای بذر را مرتباً – حتی دو بار در روز – آب دهید زیرا آب دادن به خنک شدن خاک کمک می کند.

چرا اسفناج من پژمرده است؟

در هر هفته یکبار به اسفناج خود آب بدهید. اگر به نظر می رسد که گیاهان اسفناج شما در حال پژمرده شدن هستند ، آب خود را کمی افزایش دهید و ببینید که گیاهان چگونه واکنش نشان می دهند. برای کمک به حفظ رطوبت در خاک ، یک لایه سبک از مالچ را در اطراف گیاهان اسفناج قرار دهید.

 

آبیاری و کود اسفناج

زمان فکر کردن در مورد کود دهی اسفناج قبل از اینکه حتی آن را کاشت کنید باید باشد. مخلوط کردن کود غنی از نیتروژن در خاک قبل از کاشت منجر به بازده بسیار بالایی خواهد شد. گیاهان در خاک مرطوب دائمی بهترین رشد را دارند.

نگهداری خاک در هنگام رشد اسفناج بسیار مهم است. این به دو هدف خدمت می کند – این به گیاهان اجازه می دهد تا رطوبت خاک را جذب کنند و همچنین به خنک شدن خاک نیز کمک می کند. گیاهان اسفناج در هوای گرم به سرعت پیچ می شوند. وقتی این اتفاق می افتد ، برگها تقریباً به سرعت غیر قابل خوردن می شوند. با مرطوب نگه داشتن خاک و خنک شدن ، می توانید فصل برداشت را طولانی تر کنید و برگ های بیشتری از اسفناج به شما می دهد.

اسفناج بهترین کار را با 1 تا 5 اینچ باران در هفته انجام می دهد. اگر بارانی نباشد ، خودتان گیاهان را آب کنید. آنها با 3-4 آب دادن در هفته بسیار بهتر عمل می کنند ، بر خلاف یک خیساندن عمیق طولانی. ریشه ها بسیار عمیق نیستند و در استخراج رطوبت نزدیک به سطح خاک بسیار کارآمد نیستند. از طرف دیگر ، اگر خاک برای مدت طولانی ادامه پیدا کند ، گیاهان به خوبی انجام نمی شوند. ایده اینجاست که خاک سطحی را به طور مرتب مرطوب نگه دارید.

یک راه خوب برای مرطوب و خنک شدن خاک ، استفاده از مالچ است. گیاهان اسفناج خیلی بلند نمی شوند ، بنابراین مالیدن درست تا پایه گیاه غیر عملی است. با این وجود ، لایه ای از مالچ که در هر طرف ردیف اعمال می شود می تواند شگفتی هایی برای کمک به خاک در حفظ رطوبت ایجاد کند. بریدن چمن ، نی و خرد شده باعث می شود همه به خوبی مالچ بمانند.

راهنمای سریع: کاشت ، رشد و برداشت اسفناج

بذرها را در اوایل بهار بکارید

دمای سرما را تحمل می کند ، اما از گرما متنفر است

بذر را مستقیماً درون خاک تغذیه شده و واقع در آفتاب کامل تا سایه جزئی قرار دهید

برداشت با برداشتن برگهای بالغ ، حدود 40-60 روز

آفات و بیماری ها شامل سوسک های کک ، شته ها ، کپک های زیر آب و ویروس موزائیک است

آماده سازی سایت

اسفناج به آفتاب کامل و آب معمولی احتیاج دارد و باید در خاک غنی و سست کاشته شود. قبل از کاشت ، در 10-15 پوند کمپوست آلی در 100 فوت مربع تا عمق 8 اینچ کار کنید. خاک را به طور کامل کار کنید ، و مراقب باشید تا هر گونه توده بزرگ را از بین ببرید. سنگها را باید از ناحیه کاشت جدا کنید. منبعی از نیتروژن آلی مانند وعده غذایی خون یا وعده غذایی یونجه را اضافه کنید تا برگهای سبز بزرگ و عمیق ایجاد شود.

نحوه کاشت

بذور اسفناج را مستقیماً درون زمین ، در عمق 1/2 اینچ در اوایل بهار یا اواخر پاییز بکارید. نهال های نازک به طول 6 تا 4 سانتی متر از هم جدا هستند. اسفناج آب را دوست دارد ، بنابراین خاک را به طور مساوی مرطوب نگه دارید ، رطوبت ثابت رشد سریع را تقویت می کند و به جلوگیری از پیچ خوردگی کمک می کند. مالچ کردن با کمپوست به جلوگیری از علفهای هرز کمک کرده و از هدر رفتن رطوبت جلوگیری می کند. هنگامی که گیاهان دارای چهار برگ واقعی هستند ، با امولسیون ماهی یا کودهای آلی دیگر کوددهی کنید.

کود اسفناج

نکته: برای سرعت بخشیدن به جوانه زنی ، بذرها را به مدت 15-20 دقیقه در محلول مایع حلزون یا چای کمپوست خیس کنید.

برداشت و ذخیره سازی

برداشت اسفناج هنگام برگ جوان است یا اجازه می دهد تا برگ های بیرونی بالغ شده و برداشت شود. گیاهان 40 تا 60 روز پس از کاشت مستقیم به بلوغ می رسند. قبل از اینکه خیلی گرم شود برگهای جوان و جوان را برداشت کنید. گرمای تابستان باعث برگهای تلخ و پیچ خوردگی خواهد شد. اگر دما بیش از 80 درجه فارنهایت باشد ، اغلب با پارچه سایه و آب بپوشانید.

نکته: یک گیاه بسیار سخت است ، اسفناج را می توان تا اواخر ماه دسامبر در بسیاری از مناطق برداشت کرد و در مناطق گرمتر از آن غافل می شود. اگر از قاب سرد استفاده می کنید ، می توانید آن را تقریباً در تمام سال برداشت کنید.

برای داشتن بهترین طعم ، صبح زود را انتخاب کنید ، تازه بشویید و تازه بخورید ، یا فوراً در یخچال قرار دهید.

دستورالعمل صرفه جویی در بذر

اسفناج با گرده های باد از انواع دیگر گرده افشانی می کند. برای اطمینان از خلوص ، محصولات بذر تجاری 5 تا 10 مایل از هم جدا می شوند اما باغداران حیاط خلوت می توانند از این فاصله استفاده کنند. وقتی بطور کامل روی گیاه خشک می شود دانه ها را برداشت کنید. ممکن است پوشیدن دستکش باغی لازم باشد زیرا دانه بسیار می تواند باشد.

رشد اسفناج در یک باغ سبزیجات کوچک

نهال اسفناج در باغ رشد می کند

در اینجا چند مورد از بهترین راهنمایی ها برای رشد اسفناج در حیاط خلوت یا باغچه های سبزیجات کانتینر وجود دارد!

بیاموزید که کاشت ، رشد ، مراقبت از گیاهان اسفناج در باغچه شما چقدر آسان است.

چیدمان باغ سبزیجات خود را با استفاده از نرم افزار رایگان “برنامه ریز باغ سبزیجات” طراحی کنید!

اسفناج را می توان در باغچه سبزیجات بزرگ یا کانتینری نیز پرورش داد …

امسال سعی کنید اسفناج را در بستر درون خود ، بستر بلند شده ، مربع یا باغچه سبزیجات کاشته کنید!

اسفناج را می توان از بذر کاشت و کاشت و نگهداری آن آسان است.

حتی یک باغ سبزیجات کوچک نیز می تواند شامل اسفناج باشد ، زیرا فضای زیادی را نمی گیرد.

هنگام برنامه ریزی باغ سبزیجات امسال ، حتماً ردیف اسفناج را نیز در آن قرار دهید!

برداشت بی نظیر را می توان در بعیدترین مکان ها ایجاد کرد!

برای کاشت اسفناج خوراکی و جذاب می توان از جعبه پنجره یا باغ کانتینر پاسیو استفاده کرد.

باغبانانی که از فضای کمبود فضای کافی برخوردار هستند می توانند یک نقطه آفتابی روشن را به محلی تبدیل کنند که از سبزیجات سالم برای خانواده هایشان بهره می برد.

گیاهان اسفناج همچنین در مکانهایی با سایه کم رشد خواهند کرد.

تغذیه اسفناج:  اسفناج همچنین یک فیدر سنگین است. با کار کردن 2-4 پوند از کود کامل به ازای هر 100 فوت مربع در زمان کاشت ، کار را شروع کرده و هر دو هفته یا در صورت لزوم دوباره آن را انجام دهید تا رشد شدید گیاهان انجام شود.

چگونه کود را روی اسفناج قرار می دهید؟

اگر از کود استفاده می کنید ، برای هر متر مربع خاک از یک مشت کوچک استفاده کنید.

یا چهار دست کود کرال یا کمپوست برای هر متر مربع خاک. مرحله 3: از چنگال باغ استفاده کنید تا خاک و کود یا کمپوست کاملاً مخلوط شود و سپس حتی با استفاده از چنگک بیرون بیایید.

اسید هیومیک مخصوص اسفناج

 

کود با کیفیت اسفناج
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *