کود مخصوص کدو آجیلی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 کدو آجیلی یکی از گیاهان سبزی است که همیشه توجه همگان را به خود جلب کرده و کاربردهای متعددی دارد. دوره کاشت و برداشت این محصول از اواخر بهار آغاز می شود و تا پاییز ادامه می یابد. گیاهان خانواده کدو به خاک مرطوب و مصرف منظم کود نیاز دارند. خاک مناسب برای کدو تنبل باید سبک تا نیمه سبک، غنی از مواد معدنی و حاصلخیز با زهکشی خوب باشد. کود مخصوص کدو آجیلی از جمله کوهایی است که می توناد در رشد بهتر این محصول کمک نماید. اگر می خواهید از چگونگی استفاده از این کود بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده از کودهای آلی قبل از کاشت این گیاه برای حاصلخیزی خاک بسیار موثر است. از آنجایی که ریشه کدو تا سطح خاک 20-15 سانتی متر گسترش می یابد، کود حیوانی باید قبل از کاشت با خاک مخلوط شود. کود مرغ گزینه خوبی برای پرورش این محصول است. از قرار دادن کود حیوانی زیر بذر خودداری کنید زیرا باعث سوختگی گیاهان می شود. بنابراین قبل از کاشت بهتر است کود حیوانی را به خاک بمالید و تا عمق 30-25 متری شخم بزنید.

نیاز غذایی کدو آجیلی قبل از کاشت

قبل از کاشت کدو تنبل باید آزمایش خاک در مزرعه انجام شود و کود مخصوص کدو آجیلی مورد نیاز خاک قبل از کاشت یا به اصطلاح زیر شخم بر اساس آزمایش خاک تجویز و مصرف شود که عموماً کودهای پایه هستند. اوره با گوگرد، فسفات، پتاسیم و گوگرد جامد و کود فاسد یا کود مرغ.

کود مخصوص کدو آجیلیاستفاده از هر نوع کود مخصوص کدو آجیلی در هر مقدار فقط بر اساس تجزیه و تحلیل خاک توصیه می شود، زیرا برای مثال خاک شما ممکن است اصلاً به کود با کود فسفاته نیاز نداشته باشد یا کمتر از مقدار مصرفی شما نیاز داشته باشد، در حالی که شما به تنهایی هزینه بالایی را پرداخت کرده اید. برای استفاده از این کود و علاوه بر آن به جای تقویت خاک، آن را مسموم کرده اید. بنابراین با آزمایش خاک به راحتی می توانید این مشکلات را برطرف کرده و هزینه های خود را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 

ضمناً با توجه به هزینه بالای کودهای شیمیایی، به جای خرید کیسه کود بیش از نیاز خاک، به راحتی می توان از این هزینه برای انجام آزمایشات خاک و شناسایی عناصر مورد نیاز با مقدار دقیق استفاده کرد و علاوه بر آن نوع زمین بافت و حتی کشاورزی مناسبی را که می توان در آن خاک کشت کرد و در صورت نیاز به تغییر بافت خاک برای تولید محصول مورد نظر می توانید با استفاده از کود دامی پوسیده، پرلیت و ماسه به درستی این کار را انجام دهید.

نیازهای غذایی دانه کدو آجیلی در زمان کاشت

قبل از پاشیدن بذرها در خاک، درصد و سرعت جوانه زنی را با پاشیدن کود مخصوص کدو آجیلی رشد مانند اسید هیومیک و جلبک افزایش دهید.

ظاهر برگهای اصلی کدو آجیلی

در این مرحله استفاده از کود مخصوص کدو آجیلی که حاوی درصد بالایی فسفر باعث افزایش تعداد ریشه های ثانویه، افزایش کارایی ریشه در جذب غذا و رساندن آن به اندام های مصرف کننده و افزایش مقاومت ریشه در برابر عوامل نامطلوب می شود. من معمولا علاوه بر این، استفاده از کودهای اسید هیومیک با اصلاح ساختار خاک باعث تهویه مناسب در خاک و افزایش جمعیت باکتری های مفید در خاک می شود که باعث افزایش رشد ریشه می شود.

کود مخصوص کدو آجیلیرشد رویشی 5-6 برگ قبل از گلهای کدو آجیلی

در مرحله رشد رویشی اندام های مختلف گیاهی تشکیل و رشد می کنند. در این مرحله برای کمک به رشد گیاه می توان از کودهای حاوی عناصر پرمصرف مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین عناصر ریز مغذی برای تامین این عناصر با استفاده از کودهای کامل استفاده کرد، می تواند بسیار موثر باشد.

1- گوگرد باعث تحریک آنزیم های تولید پروتئین در گیاه می شود. بخشی از این پروتئین غذای اصلی گیاه است که باعث افزایش عملکرد و تقویت گیاه در برابر بیماری ها و آفات می شود. در گیاهانی مانند کدو تنبل، بهترین زمان استفاده از گوگرد در مراحل رشد رویشی قبل از گلدهی و باردهی است. علاوه بر این، گوگرد شوری و PH یا کالری بالا را کاهش می دهد و منجر به جذب بیشتر عناصر غذایی مانند فسفر، کلسیم و ریزمغذی هایی مانند آهن، روی، منگنز، منیزیم می شود.

۲- اسید فولیک نیز با نزدیک شدن به گلدهی باعث افزایش تعداد گل و افزایش عملکرد می شود و رشد عمودی گیاه را کاهش می دهد.

آغاز باردهی کدو آجیلی

استفاده از کودهای پتاسیم و همچنین مقدار مشخصی فسفر در هنگام تشکیل میوه یا میوه دهی برای ذخیره سازی و پس از برداشت بسیار مهم است. پتاسیم با اثر بر روی آوندهای گیاه باعث افزایش انتقال مواد از محل فتوسنتز به محل مصرف می شود و کمبود آن در این مرحله باعث کاهش عملکرد محصول می شود.

بهترین کود مایع کدو آجیلی

دلیل اینکه ما از اسید هیومیک به عنوان کود مخصوص کدو آجیلی استفاده می کنیم این است که نقش مهمی را به طور مستقیم در خاک و به طور غیرمستقیم در افزایش بهره وری ایفا می کند، مهم نیست چقدر کود و مواد مغذی استفاده می کنید، تا زمانی که مواد آلی خاک شما باشد. مناسب نیست، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. اکثر کشاورزان از این مشکل گلایه دارند زیرا با وجود هزینه و خرید کود مرغوب، برداشت خوبی نداشته اند. دلیل این امر صرفاً عدم حاصلخیزی خاک و کمبود مواد آلی است.

کود مخصوص کدو آجیلیدر کشورهای دارای کشاورزی مدرن، حاصلخیزی خاک با مقدار مواد آلی اندازه گیری می شود. مواد آلی در واقع میکروارگانیسم ها و باکتری های مفید در خاک را فعال می کند. این میکروارگانیسم کار اصلی را برای خاک انجام می دهد. این زمین خواهد بود. خوشبختانه اسید هیومیک که از نوعی سنگ معدنی به دست می آید در بازار موجود است و به دلیل کمبود بارندگی نیاز زیادی به مصرف اسید هیومیک داریم.

بیشتر بخوانید: نحوه شناسایی و رفع کمبود آهن در گیاهان

اثرات اسید هیومیک برای کدو آجیلی

برای افزایش بهره وری نیازمند عوامل متعددی هستیم که باید فراهم شود. و مهمترین عامل خاک اسید هیومیک است که یکی از پرمصرف ترین کودهای معدنی می باشد که تاثیرات زیادی بر روی خاک و محصولی مانند کدو تنبل دارد. اثرات اسید هیومیک در کدو تنبل عبارتند از:

افزایش تشکیل ریشه و تورم ریشه در گیاه از ابتدای فرآیند رشد، همانطور که میدانید ریشه بیشتر باعث استحکام بیشتر و جذب آب و عناصر بیشتر برای رشد می شود. یک گیاه قوی و سالم بدون شک نتیجه داشتن ریشه خوب و حجیم است.

  • بذرها را برای جوانه زدن و رشد شدید تحریک می کند
  • جذب آب و مواد مغذی بیشتر برای افزایش غشای سلولی دانه
  • یک محرک قوی رشد گیاه
  • افزایش ترشح بیشتر مواد مغذی در خاک برای ریشه ها
  • ایجاد بستر مناسب برای جذب و اکسیداسیون کودها و سموم
  • تقویت خاک و بهبود میکروارگانیسم های خاک
  • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش سرما و گرما
  • افزایش حفظ رطوبت در خاک
  • تقویت گیاه و بهبود عملکرد رشد
کود مخصوص کدو آجیلی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *