کود مخصوص برای درخت آلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده کردن از عالی ترین و بهترین کود برای درخت آلو موجب می شود که رشدکردن و میوه دهی اش هم بهتر بشود، یکی از میوه های خوشمزه ی دنیا همین آلواست از این رو لازم است که نکاتی را درباره کود دادن مناسب و به موقع آن بدانیم و فراموش هم نکنیم، در این مقاله قصد داریم که به مطالبی درباره درخت آلو و کوددهی آن بپردازیم.

برای درخت آلو بهترین کود چیست؟

قبل از اینکه به مبحث بهترین کود برای درخت آلو بپردازیم لازم است که نکته مهمی را ذکر کنیم و آن هم این است که درخت آلو برای اینکه رشد عالی داشته باشد به یک خاک مرطوب و زهکشی نیاز دارد اگر هم خاک آن از مواد آلی غنی باشد شکوفایی و میوه دهی بهتری هم حاصل خواهد شد به همین خاطر هم هست که اضافه کردن کمپوست و مواد آلی به خاک همچون کودهای دامی و حیوانی پوسیده و خاک برگ توانایی این را دارد که زمینه را برای رشد کردن بهتر خاک فراهم بکند.

کود مخصوص برای درخت آلو یکی از قابلیت این کود ها این است که سطح رطوبت خاک را با نیاز درخت سازگار کند و موجب می‌شود که مواد مغذی هم چون فسفر و نیتروژن به آن برسد، اگر قصد دارید که به بهترین نتیجه برسید لازم است که از ۳ اینچ کود آلی در هنگام کاشت درخت آلو در ۱۲ اینچ خاک ترکیب کنید، در ادامه این مطلب به بهترین کود درخت آلو خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: کود برای درشتی سیر

مالچ آلی برای درخت آلو

رشد علف های هرز از دشمن های درخت آلو است این علف ها برای رشد کردن مواد مغذی چه خاک نیاز دارد را به خود جذب کرده و موجب فقیر شدن خاک برای تغذیه درخت می شود، یکی از روش هایی که می توان به کار برد تا علاوه بر بالا رفتن کیفیت خاک از رشد کردن علف های هرز جلوگیری کرد استفاده کردن از مالچ آلی می باشد، این نوع کود موجب می شود که ریشه های درخت آلو خنک شده و جلوی تبخیر رطوبت سطح خاک را می گیرد، در اقلیم و آب و هوای گرم و خشک این موضوع دارای اهمیت بسیار بالایی است چون که در این آب و هوا و اقلیم زاویه تابش خورشید بسیار تند بوده و معمولاً درختان و گیاهان دچار خشکی خاک شده گیاه را از لحاظ داشتن عنصر نیتروژن فقیر می کند.

کود سنتی برای درخت آلو

درخت های آلو فقط لازم است که یک بار درسال و درفصل بهار بااستفاده از کود سنتی تغذیه بشوند چون که این گیاه در فصل بهار به مرحله رشد وارد می شوند، درخت های آلو به شیمیایی که دارای عناصر نیتروژن  و پتاسیم و فسفات هستند واکنش خوبی نشان می دهند و تمام عنصر های مغزی که در آن موجود هستند را جذب می کند.

کود مخصوص برای درخت آلونکات مهم و طلایی درباره کود دادن درخت آلو

با بهره گیری از کود مخصوص برای درخت آلو یک برنامه ریزی دقیق و منظم نیاز است، مقدار دقیقی که کود نیازهست بستگی به اندازه ی درخت دارد، مثلا برای اینچ قطر درخت لازم است که به اندازه ی ۱۰ پوند ازت استفاده کرد، پس برای درخت های نوجوان آلو که قطرشان ۳ اینچ می باشد باید از یک سوم پوند استفاده کرد.

زمانی که از کود های حاوی ازت برای درخت آلو استفاده می کنید که اصلا نباید بخش های حساس درخت را لمس کرد و حتما و سریعا به آبیاری فوری آن اقدام کنید، تا مواد مغذی به ریشه ی درخت برسد، شخصی که درحال کود دادن به درخت باشد باید دقت بالایی در اندازه گرفتن کود به خرج دهد، چون که اگر کود به مقدار زیاد و یادر فصل نامتناسب استفاده بکنید درخت آلو می سوزد و دیگر نمی تواند میوه دهی داشته باشد.

بهتر است که در فصل پاییز کاشت درخت آلو انجام شود و فاصله ی درخت ها بین  یک و نیم متر باشد تا برای رشد آن فضای مورد نیاز مهیا باشد البته کاشت را می توانید در فصل هایی هم چون تابستان یا بهار انجام بدهید ولی باید در این شرایط آب دهی را منظم تر و بیشتر کنید.

کود مخصوص برای درخت آلوبرای درخت آلو چگونه بهترین و عالی ترین کود را می خرند؟

امروزه مجموعه ها و برندهای زیادی در تولید کود های شیمیایی، کود زیستی، کود بیولوژیک، کود ارگانیک، کود سبز و… فعالیت می کنند که علاوه بر آن اقدام به فروش و تولید محصولاتی هم چون آفت کش بیولوژک، قارچ کش زیستی، قارچ کش بیولوژیک می کنند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت انجیر

شناخت گیاه و ساختار درخت آلو

ار درختتان از نوع آلوی شابلون بود لازم است که یاد آور شویم کشور آمریکا در ایالت کالیفرنیا خاستگاه آن می باشد، به طور کل این درخت ۲۵ سال عمر می کند و بعد از سه سال به میوه و ثمره دهی شروع می کند، میوه ی آلوی شابلون تقریبا در وسط های ماه شهریور می رسد، اگر بخواهیم که از مشخصات ظاهری میوه ی آلوی شابلون برایتان بگوییم :

  • ظاهر تخم مرغی شکل دارد
  • رنگ آن قرمز است
  • گوشت آن رنگ زرد دارد
  • میوه ای است با طعم شیرین
  • و هم چنین جز میوه های آبدار می باشد.
کود مخصوص برای درخت آلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *