کود مخصوص برای کیوی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کیوی یک نوع گیاه تاک سریع در حال رشد می باشد و که می تواند در خاک های اسیدی و آفتابی به خوبی عمل کند، اگر قصد دارید که میوه کیوی را به باغ خود اضافه کنید برای این که از انگور ها پشتیبانی شود برنامه ریزی یک سیستم ترنج را داشته باشید، از آنجایی که میوه کیوی به شرایط خاص مواد مغذی حساسیت نشان می دهد پیش از انجام کاشت بذر و یا پیوند از آزمایشگاه محلی دانشگاه خود بهره مند شوید. قابل توجه برای کشاورزان و باغداران عزیز نیاز نیست که برای کود دادن به درختان خود به دنبال یک کود خاص باشید بلکه می توانید با استفاده کردن از کودهای دامی گل دادن و بار دادن درخت خود را به حداکثر ممکن برسانید، یک پیشنهاد مفید و کاربردی برای شما می تواند مطالعه این مقاله باشد که در آن به موضوع کود مخصوص برای کیوی پرداخته ایم.

درخت کیوی و کوددهی آن

کیوی جز محصولات مناطق معتدل می باشد و به خاطر این که بازار مناسبی دارد می تواند رقابتی هم با مرکبات داشته باشد، تغذیه کردن کیوی یکی از عوامل مهم تاثیر گذار روی رشد کردن و نمو این گیاه می باشد برای این که بتوان تغذیه ی مناسب را برای درخت های کیوی داشت لازم است که در کنار مبحث کود دهی به فاکتور های دیگری هم همچون بستر مناسب برای رشد کردن ریشه، مدیریت کردن جهت آبیاری دقیق، کنترل کردن علف های هرز، و نوع تغذیه یعنی کود آبیاری یا برگی توجه کافی کرد.

کود مخصوص برای کیویاگر برای درختان کیوی خود  ۳ یا ۴ سال از یک برنامه غذایی مناسب استفاده کنید  و استفاده از کود مخصوص کیوی را در نظر داشته باشید، به طوریکه به هزینه و زمان طولانی هم احتیاج دارد می توانید باردهی محصول خود را به حداکثر رسانده و دارای کیفیت بالایی هم باشند،این میوه می تواند مورد پسند بازار بوده و طعم و مزه ی لذیذی هم داشته باشد.  این کار دقیقا همان کاری است که هر کشاورز و باغدار نمونه‌ای به کار می گیرد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای کیوی

چال کود برای کیوی

یک نوع کود دادن که در عمق خاک و نزدیک به ریشه انجام می شود چال کود است و عناصری که برای رشد کردن گیاه ضروری هستند بیشتر در آن استفاده می شوند و غالبا درصد عنصر های موجود در چال کود کم تر از میزانی است که در فصل های فعالیت درخت مورد استفاده قرار می گیرد.

روش چال کود این طور است که به سن و حجم شاخه و برگ بوته بستگی دارد، ۲ الی ۴ گودال به قطر تقریبا ۳۰ الی ۵۰ و با عمق ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر در بخش انتهایی سایه انداز درخت و در مسیر عبور کردن جریان آب حفر می گردد، هم چنین بااستفاده از ترکیب کود های شیمیایی و آلی پر شده که در باغ هایی که به شکل قطره ای آبیاری می شوند چاله ها و گودال ها لازم است که در پایین قطره چکان ها حفر بشوند، عالی ترین فرصت برای کود دادن به روش چال کود پیش ازآغاز شدن فصل رویش و انتهای فصل خواب می باشد.

کود مخصوص برای کیوییک چال کود خوب و موثر معمولا شامل این ترکیبات می باشد: ورمی کمپوست یا کود دامی پوسیده همراه با گوگرد گرانوله و همچنین کود های ماکرو یعنی فسفات و پتاس و اوره که بهتر هست با هیومیک اسید گرانول و یا پودری هم ترکیب و مخلوط بشود، نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این که کود دامی حتما باید پوسیده باشد و به جای این که از کود های تک عنصری استفاده شود بهتر است که از کود مخصوص چال کود استفاده کنید، هم چنین استفاده ازکود های بیولوژیک هم در این ترکیب می تواند به روند جذب خیلی کمک می کند.

در کل می توان به دو روش ازترکیبات چال کود استفاده کرد

روش اول ترکیب دستی کل عنصر های موردنیاز کیوی با توجه به آزمایش کردن خاک می باشد که گاهی اوقات پیش می آید یک عنصر به خاطر بیش تر بودنش در خاک حذف شده و یا یک عنصری دو برابر مصرف بشود.

اما روش دوم ترکیب کردن مواد به همراه کود های کامل گرانوله که مخصوص و ویژه ی چال کود است، در بازار هم وجود دارند به شکل عمومی هم توصیه می شوند.

کود مخصوص برای کیوینکته های کلیدی و طلایی برای برنامه ی کامل تغذیه ی کیوی

  • مقدار توصیه شده کود برای محلول پاشی به ازای هزار لیتر آب و مقدار توصیه ی کود برای مصارف آبیاری یک هکتار است.
  • توصیه می شود که در خاک های شور و قلیایی مصرف کود های گوگردی و کود های هیومیک اسید مانند اکتیوهیوم یا اوریکس تکرار شود.
  • درصورت امکان باتانکر هایی که همزن سم پاشی دارند این کار را انجام دهید.
  • عالی ترین تایم و زمان برای محلول پاشی لحظه ی غروب و یا اول های صبح است.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای پرتقال

  • محلول کودی که آماده شده است باید و باید و حتما طی چند ساعت مصرف بشود وگرنه مشکل ایجاد خواهد کرد.
  • برای این که چند کود و یا سم را مخلوط کنید ابتدا درمقدار های کوچک تست کرده و بعد از آن مصرف کنید.
  • برای حلالیت بهتر کود ویا سم های پودری اول آن را در یک گالن ۵ لیتری کم کم ریخته و کاملا حل کنید و بعد به تانکر مرکزی انتقال دهید.
کود مخصوص برای کیوی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *