کود مخصوص هویج

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مخصوص هويج

کود مخصوص هویج : هویج یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین صیفی جاتی میباشد که بیشتر کشاورزان به کشت و پرورش آن علاقه دارند. شاید در ابتدا کشت هویج ساده به نظر برسد اما در صورت عدم استفاده از کود مخصوص هویج و برطرف شدن نیازهای غذایی آن، هویج هایی بسیار کوچک و نازک را شاهد خواهید بود.

کود مخصوص هویج از تمامی کودهای ضروری این محصول از ابتدا تا انتهای چرخه رشدی هویج تشکیل یافته و انواع کود های ارگانیک و شیمیایی را در بر گرفته است‌. جهت کسب اطلاعات کافی از کود مخصوص هویج و رمز و راز موفقیت در کشت این محصول، ما را در این مقاله از سایت آل کود همراهی نمایید.

اهمیت کشت هویج

خواستگاه گیاه هویج به اروپا، شمال آفریقا و آسیا برمیگردد؛ در این بین یونانیان باستان علاقه زیادی به کشت هویج داشتند. این محصول نژادهای بسیار مختلفی دارد که کشت اقسام مختلف آن توسط کشاورزان ایرانی هر ساله انجام میگیرد. پر مصرف بودن این ماده غذایی در کشور و استفاده از آن در آش، خورشت، تهیه مربا، بستنی و آب هویج و مصرف خام، دلالت بر این دارد که برای تامین نیاز جمعیت به این محصول خاص بایستی مدیریت کوددهی از سوی کشاورز اعمال شود.

هویج را در چه مناطقی میتوان کشت نمود؟

به طور کلی این محصول قابلیت رشد در انواع اقلیم آب و هوایی را دارد و از مناطق سردسیر گرفته تا مناطق گرمسیر با زمستان های معتدل، میتوانند بستر کشت هویج به شمار روند‌. هویج با اینکه قادر به رویش در تمامی خاکها میباشد، اما خاک هایی با زهکشی بالا به ویژه هوموسی نظیر خاک لومی شنی بسیار برای آن مناسب میباشد.

در کنار کشت هویج در خاک مطلوب، حتما بایستی نسبت به تامین مواد مغذی و استفاده از کود مخصوص هویج اقدام نمایید تا سالی پر بار را برای خود و مزرعه خود رقم بزنید.

نقش کود دهی برای هویج

کاربرد کود مخصوص هویج

کود مخصوص هویج در مراحل مختلف کشت این محصول بایستی مورد استفاده قرار گیرد تا هم خاک بستر کشت هویج تقویت شده و برای سال های بعدی غنی شود و هم محصول با کیفیت و پر باری برداشت گردد.

کود هویج در مرحله آماده سازی زمین:

هدف از مصرف کود در مرحله آماده سازی زمین تقویت خاک به منظور شروع قدرتمند پرورش هویج میباشد؛ زیرا هر چه خاک غنی تر، حاصلخیز تر و بستر مطمئنی برای هویج باشد، یقینا ریشه این گیاه به نحو احسن خواهد توانست مواد غذایی و آب را جذب نموده و محصول با رنگ و طعم و اندازه عالی را در پایان کار شاهد باشیم.

بدین منظور ابتدا بایستی حتما به تامین هوموس و مواد آلی خاک پرداخته شود؛ بهترین منبع تامین مواد آلی خاک با بیش از ۸۰ درصد مواد ارگانیک، اسید هیومیک شوک میباشد که در این مرحله بسیار ضرورت دارد. هم چنین با انجام آزمایش خاک میتوانید درصد نیاز آن به کودهای فسفاته، سولوپتاس و گوگرد را نیز بسنجید و نسبت به تامین آنها اقدام نمایید.

کود مخصوص هویج پیش از بذر پاشی

کوددهی در این دوره با هدف افزایش جوانه زنی در بذر هویج ارتباط دارد؛ در این مرحله بهترین گزینه برای افزایش درصد جوانه زنی بذر، استفاده از کود میکروکمپلکس فست و جنریت میباشد.

کود هویج در مرحله دو برگی

در این دوره رشد و توسعه سیستم ریشه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد‌ لذا استفاده از کودی در اولویت قرار دارد که مخصوص افزایش قدرت ریشه و بهبود راندمان آن باشد. از کودهای دارای این ویژگی میتوان به کود اسید هیومیک شوک یا ۱۰.۵۱.۱۰ و یا سوپر فسفات تریپل اشاره نمود.

به منظور مشاوره در زمینه کشت هویج، زمان کوددهی و سفارش کود مخصوص هویج از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

کود مخصوص هویج در مرحله غده زنی

هویج در این مرحله بایستی از کودهای مکمل به ویژه دارنده هورمون های رشد از جمله جلبک دریایی جنریت و اسید آمینه به منظور افزایش جذب سایر عناصر استفاده نماید. این کودها سرعت رشد و کیفیت محصول هویج را افزایش داده و از طرفی گیاه را در برابر عوامل تنش زا و آفات محافظت می نماید.

مزایای استفاده از کود مخصوص هویج

استفاده از کود مخصوص هویج و بهره گیری از برنامه تغذیه ای در این مقاله از سایت آل کود، شما را در رسیدن به بهترین نتیجه و سود اقتصادی بسیار یاری خواهد نمود. کود مخصوص هویج میزان قابل توجهی از عناصر ماکرو مانند: نیتروژن، فسفر و پتاسیم به همراه ریز مغذی ها و عناصر کم مصرفی نظیر: آهن، روی، بور، منگنز، کلسیم، منیزیم و … را برای گیاه هویج فراهم میکند؛ لذا بهترین انتخاب برای کشاورزان، استفاده از کود مخصوص هویج و برنامه ارائه شده در سایت آل کود میباشد.

کوددهی هویج با در اختیار قرار دادن عنصر ازت برای این گیاه، سبب رشد سریع غده، عنصر فسفر برای رشد ریشه و بهبود جذب مواد غذایی از خاک، عنصر پتاسیم به منظور بهبود کیفیت، عصاره جلبک دریایی برای تقویت رشد و بازدهی و هم چنین استفاده از کود آمینواسید در بهبود جذب کودهای دیگر و مقاومت بالا در برابر استرس های محیطی و کود اسید هیومیک برای اصلاح بافت خاک و در دسترس قرار دادن مواد مغذی می گردد.

کود مخصوص هویج هم چنین با کاهش شوری خاک امکان کاشت و برداشت محصول را افزایش میدهد.

نکته:

در محلول پاشی کودهای نظیر جلبک دریایی، میکروکمپلکس و …دقت نمایید در اوقات گرم روز از محلول پاشی جدا خودداری نمایید. بهترین زمان در ساعت خنک روز صبح یا عصر میباشد.

چگونه کود مخصوص هویج بر بازار پسندی این محصول می افزاید؟

۱)خوش طعم نمودن محصول

۲)خوش رنگ کردن

۳)بهبود ظرافت پوست و کاهش ضخامت بخش میانی هویج

۴) کمک به سالم بودن محصول و جلب نظر مشتری

سخن آخر:

کشت هویج از روزگاران قدیم در بین مردم جهان به ویژه ایرانیان رواج داشته و هم اکنون نیز با توجه به افزایش قیمت و ارزش محصولات باغی  و کشاورزی، این محصول اهمیت ویژه پیدا کرده است. لذا ما در این مقاله از سایت آل کود سعی نمودیم مطالب ارزشمندی پیرامون کود مخصوص هویج برای شما عزیزان ارائه نماییم.

کود مخصوص هویج
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *