کود سولوپتاس برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود سولوپتاس برای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از صیفی جات سرخ رنگ آبدار می باشد که در مناطق متفاوتی در کشور توسط کشاورزان به کاشت و پرورش آن اقدام می شود؛ با توجه به کاربردهای فراوان گوجه فرنگی در تهیه غذاها و استفاده از آن به صورت خام و چاشنی رب دانستن راه های افزایش تولید آن و آگاهی از کمبود عناصری که سبب کاهش کیفیت گوجه فرنگی می شود از ضروریات به حساب می آید.

به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که این گیاه با آن روبروست، پوکی داخل آن می باشد که عنصر پتاسیم از بروز این مشکل در گوجه می کاهد. از آنجایی که پتاسیم از ضروری ترین عناصر جهت بهبود بخشیدن به کیفیت محصولات کشاورزی تلقی می شود، تامین آن از طریق کود سولوپتاس در اولویت قرار دارد. در ادامه مقاله در مورد کاربرد کود سولوپتاس و تاثیر آن بر گیاه گوجه فرنگی توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

گوجه فرنگی:

گیاه گوجه فرنگی از جمله محصولات یک ساله و مخصوص رشد در فصل گرما به شمار می رود و نسبت به سرما مقاومت کمی دارد طوری که کشاورزان نهایتا تا اواخر تابستان به برداشت گوجه های خود اقدام می کنند تا سرما سبب آسیب رساندن و کاهش کیفیت آن ها نشود؛ گوجه فرنگی پس از درآوردن سومین برگ خود وارد مرحله گلدهی شده و روند تولید گوجه از آن پس با سرعت پیش می رود.

وقتی گوجه شروع به رسیدن میکند، رنگ، بو، مزه، بافت و ترکیب آن در مقایسه با حالت نرسیده بسیار متفاوت خواهد شد و رنگ آن از سبز به سمت نارنجی و در نهایت قرمز در خواهد آمد. یکی از عواملی که در تولید گوجه های رسیده و قرمز پر رنگ موثر می باشد، برخورداری آن از عناصر ضروری به ویژه پتاسیم که اثر فوق العاده ای دارد می باشد.

مناسب ترین کود برای گوجه فرنگی

اهمیت عنصر پتاسیم بر گوجه فرنگی:

عنصر پتاسیم یکی از عناصر ضروری معدنی کاتیونی می باشد که گوجه فرنگی به وفور به آن نیازمند است؛ علائم کمبود این عنصر ممکن است در گوجه فرنگی به ندرت بروز کند ولی کمبود آن چنان بر روی گیاه به صورت پنهانی تاثیر می گذارد که رشد گوجه را کاهش داده و در صورت تامین نشدن به موقع پتاسیم، رشد آن کاملا متوقف شده و گوجه به حالت نرسیده و یا نیمه رسیده و کوچک باقی خواهد ماند.

نیتروژن سبب می شود گوشت داخل گوجه فرنگی پوک و توخالی شده و کیفیت آن بسیار تنزل یابد ولی یکی از کاربردهای بی نظیر پتاسیم، کاهش نیترات و جلوگیری از این اتفاق خواهد شد. آب نیز از جمله عوامل تاثیر گذار بر رشد گوجه فرنگی تلقی شده و شوری بیش از حد آب از میزان تولید گوجه می کاهد اما وقتی پتاسیم از طریق کود سولوپتاس به خاک و حتی گوجه فرنگی افزوده می شود، مقاومت این محصول به صورت چشمگیری افزایش می یابد.

پتاسیم روند ریشه زایی گوجه را بهبود بخشیده و بوته های آن را قوی می سازد و از طریق تعدیل کردن میزان نیترات، شاخ و برگ های اضافی که رسیدن گوجه را با تاخیر می اندازد را کاهش می دهد.

تاثیر کود سولوپتاس بر گوجه فرنگی:

کود سولوپتاس به دلیل غنی بودن از پتاسیم از بهترین منابع تامین این عنصر برای محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی به حساب می آید. این کود گوگرد مورد نیاز گیاهان را به صورت آنیون سولفات در اختیار دارد  و پس از رسیدن به گوجه فرنگی و سایر گیاهان جذب عناصر ریز مغذی دیگر را نیز تقویت می بخشد و گیاهان را از آن ها بهره مند می سازد. از سوی دیگر وجود آنیون سولفات از قلیائیت خاک می کاهد و شرایط را برای رشد گوجه فرنگی مهیا تر می سازد.

کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

کود گوجه و خیار

مزایای کود سولوپتاس برای گوجه فرنگی :

۱)ارتقا کیفیت گوجه فرنگی و کمک به رسیدن آن و گرفتن رنگ بهتر گوجه که قرمز پر رنگ جذاب می باشد.

۲)عنصر پتاسیم موردنیاز را به طور کامل در اختیار بوته ها و ریسه های گوجه فرنگی قرار می دهد.

۳)قابلیت حلالیت ۱۰۰ درصد در آب را دارد و در سیستم های آبیاری به دلیل حلالیت مطمئن رسوبی تشکیل نخواهد شد؛ و علاوه بر امکان افزودن آن به صورت مستقیم بر خاک، به صورت محلول پاشی و آبیاری نیز به گوجه فرنگی می رسد و سبب تولید گوجه های در اندازه مناسب و کمی درشت و خوش رنگ می شود.

۴)گوجه فرنگی را در مقابل استرس های محیطی چون خشکی، سرما، بیماری ها، آفات گوناگون بوته ها و یخ زدگی محافظت می کند و سبب افرایش مقاومت آن ها و جلوگیری از تاثیر پذیری سریع می شود.

۵) جهت برطرف کردن کمبود پتاسیم گوجه فرنگی به آن ها به صورت ساده و یا مرکب داده می شود؛ کود سولوپتاس در بسته بندی های متنوع در اختیار کشاورزان قرار داده می شود.

۶) از آنجا که گوجه فرنگی از بافت نرمی برخوردار می باشد، با افزودن کود سولوپتاس به آن، خاصیت نگهداری و حمل و انبارداری آن بهبود قابل توجهی پیدا می کند.

۷)کود سولوپتاس به دلیل غنی بودن از پتاسیم سبب می شود فعال شدن آنزیم ها، انتقال قندها، سنتز پروتئین و نشاسته که از وظایف و تاثیرات پتاسیم می باشد به نحو احسن انجام گیرد.

۸)یکی از عوامل محدود کردن رشد و عملکرد محصولاتی نظیر گوجه فرنگی، تنش رطوبتی خاک می باشد که با افزودن کود سولوپتاس کاهش چشمگیری پیدا می کند.

۹)این کود چون از پی اچ پایینی برخوردار می باشد، سبب می شود عناصر فسفر، پتاسیم و کلسیم به  به آسانی در اختیار گیاهان قرار گیرد.

۱۰)در سیستم گیاهی سبب برقراری تعادل می شود تا هم از کمبود مواد مغذی جلوگیری گردد و هم از رشد بیش از حد و مزاحم رشد میوه های گوجه فرنگی

زود رسیدن گوجه

نکته:

کمبود عنصر پتاسیم سبب نکروزه شدن برگ های گوجه فرنگی به ویژه برگ های قدیمی و پیر تر می شود. این عنصر از جمله عناصر پر تحرک به حساب می آید که از اندام های پیر به سمت اندام های جوان منتقل می شود. مقدار ۲ الی ۳ درصد از پتاسیم به طور معمول در خاک ها وجود دارد.

نتیجه گیری:

در این مقاله در مورد اهمیت عنصر پتاسیم و کودی که آن را به صورت تضمین شده در اختیار گوجه فرنگی قرار می دهد توضیح دادیم؛ کود سولوپتاس با تامین پتاسیم مورد نیاز گیاه نه تنها از کمبود این عنصر جلوگیری می کند، بلکه تعادل دیگر مواد مغذی در گوجه را نیز موجب می شود. کود سولوپتاس در تولید گوجه های خوش رنگ قرمز و با دوام بسیار موثر می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *