کود سولوپتاس برای سیب زمینی

کود سولوپتاس سیب زمینی

کود سولوپتاس برای سیب زمینی

کود سولوپتاس برای سیب زمینی : سیب زمینی پس از گندم، ذرت و برنج از اصلی ترین منابع تامین نیازهای غذایی ما به شمار می روند و در اکثر غذاها مانند کوکو، آبگوشت، فلافل، کتلت، ماکارونی و … استفاده می شود. امروزه به دلیل افزایش تقاضای جامعه و از طرفی مناسب بودن قیمت سیب زمینی، کشاورزان سالیانه به کاشت این محصول اقدام می کنند. آنچه که به کشاورزان در برداشت محصول با کیفیت و در عین حال فراوان کمک می کند، بهره مندی محل کشت سیب زمینی از عناصر ضروری جهت رشد به شمار می رود.

 پر اهمیت ترین عنصر مغذی جهت تولید سیب زمینی مرغوب در بازه زمانی رشد آن، به ترتیب پتاسیم، نیتروژن، کلسیم، فسفر و منیزیم تلقی می شوند. همانطور که شاهد هستید پتاسیم در اولویت قرار دارد و تامین آن به همراه دیگر مواد مغذی از ضروریات می باشد. در این مقاله در مورد اهمیت و کاربرد کود سولوپتاس بر سیب زمینی اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار خواهیم داد؛ پس تا انتها ما را همراهی فرمایید.

کود سیب زمینی پتاسیم

تغذیه سیب زمینی:

ریشه های سیب زمینی غالبا در عمق صفر تا ۳۰ سانتی متری زمین قرار دارند و نقش اساسی در تامین نیازهای این محصول را بر عهده دارند. وقتی غده سیب زمینی جوانه زده باشد، پس از کاشت آن به سرعت شروع به تولید ریشه می نماید؛ لازمه رشد سیب زمینی وجود مقادیر کمی رطوبت در خاک می باشد تا گیاه شروع به سبز شدن نماید.

در خاک های خشک مقدار پتاسیم کمی وجود دارد و چون این عنصر در مرحله رشد و پر شدن غده ها بسیار پر اهمیت می باشد، کمبود آن در تولید و رشد سیب زمینی اثر منفی بر جای خواهد گذاشت. در چنین شرایطی برای جلوگیری از تاثیر کمبود پتاسیم بر سیب زمینی، از کود سولوپتاس استفاده می شود.

کود سولوپتاس سیب زمینی

اهمیت عنصر پتاسیم در رشد سیب زمینی:

اگر بپرسند مهم ترین عنصر در بهبود و تامین کیفیت غده سیب زمینی کدام یک از عناصر می باشد، بدون شک نام پتاسیم را خواهیم آورد. پس از چند هفته که از سبز شدن سیب زمینی گذشت، جذب این عنصر شروع می شود و تا وقتی غنی بودن اندام های هوایی و رشد این اندام ها به حداکثر مقدار خود برسد، جذب پتاسیم ادامه خواهد داشت.

محل کشت سیب زمینی عموما خاک های سبک می باشد و این خاک ها به صورت بارز کمبود پتاسیم دارند که جهت جلوگیری از تاثیر بر پربار بودن محصول بایستی کود سولوپتاس به سیب زمینی ها و خاک برسد.

علائم کمبود پتاسیم در سیب زمینی:

در صورت مواجهه با کمبود پتاسیم، ساقه ها و شاخه های سیب زمینی ضعیف و لاغر می شوند و فاصله بین گره ها کاهش چشمگیری پیدا می کند. بوته های برگ های قدیمی و پایینی زرد شده و در حاشیه آن ها سوختگی مشاهده می شود.

غده های سیب زمینی که پتاسیم کافی ندارد به جای رنگ معمولی خود، کبود رنگ می شوند که این رنگ خاکستری مایل به آبی در زیر پوست غده سیب زمینی دیده خواهد شد و میزان خرید محصول سیب زمینی را کاهش خواهد داد؛ زیرا هیچ خریداری دوست ندارد سیب زمینی های ضعیف و ظاهر این چنینی را خریداری کند.

کود با کیفیت برای سیب زمینی

راهکار خلاص شدن از کمبود پتاسیم:

در فصل پاییز کود سولوپتاس را به سیب زمینی برسانید و قبل از کاشت سیب زمینی از مقدار مورد نیاز کود و کمبود پتاسیم اطلاعات کافی بدست آورید؛ در این زمینه کمک گرفتن از کارشناسان و مشاوران و آزمون خاک همه چیز را مشخص خواهد کرد.

مزایای کود سولوپتاس برای سیب زمینی:

۱)کود سولوپتاس یا به عبارتی سولفات پتاسیم به خوبی در خاک های شور نیز جذب سیب زمینی ها شده و محدودیتی در استفاده در نوع خاک ندارد.

۲)پتاسیم موجود در کود استحکام گیاهان و افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و آفات را افزایش می دهد و میزان تقسیم سلولی جهت تولید غده های باکیفیت و فراوان را امکان پذیر می کند.

۳)محیط را برای جذب عناصر غذایی ضروری سیب زمینی مساعد کرده و به تولید پروتئین ها، آنزیم ها و ویتامین ها در سلول های گیاهی کمک شایانی می کند.

۴)قابلیت حلالیت کود سولوپتاس بسیار بالا بوده و صد در صد در آب حل شده و می تواند به صورت محلول پاشی در اختیار خاک و گیاهان قرارگیرد.

۵)کود سولوپتاس در ساختار خود سولفور و پتاسیم دارد و به علت خاصیت ویژه خود از آب شویی و از بین رفتن مواد مغذی سیب زمینی و دیگر گیاهان جلوگیری می کند.

۶) سولوپتاس بر تولید نشاسته، قند و ویتامین ها تاثیر مثبت و فوق العاده ای داشته و از این طریق ارزش غذایی سیب زمینی را بسیار بالا می برد‌.

۷)آنیون سولفات موجود در کود سولوپتاس سبب کاهش پی اچ خاک شده و در خاک های شور تاثیر پر ارزشی دارد؛ این در حالی است که کود کلرید پتاسیم چون دارای یون کلر می باشد، ضمن ایجاد سمیت در گیاه، میزان نمک و در نتیجه شوری خاک را افزایش می دهد. به دلیل نداشتن عناصر غیر ضروری مانند سدیم و کلر، در تمامی سیستم های آبیاری و محلول پاشی می تواند مورد استفاده قرار گیرد‌.

۸)کود سولوپتاس تثبیت نیتروژن را سبب شده و ازت موردنیاز گیاهان که بسیار عنصر ضروری می باشد را تامین می نماید. هم چنین سیب زمینی را در برابر سرمازدگی و خشک سالی محافظت می کند.

۹)این کود از کمبود دو عنصر پتاسیم و گوگرد در سیب زمینی هم پیشگیری می کند و هم در صورت کمبود تامین می نماید.

۱۰)سیب زمینی از جمله محصولاتی تلقی می شود که بایستی از خاصیت انبارداری بالایی برخوردار باشد؛ همانطور که می دانید سیب زمینی ها در پاییز برداشت می شوند و مردم از آن ها به عنوان ذخیره غذایی زمستان استفاده می کنند. با افزودن کود سولوپتاس بر سیب زمینی، خاصیت انبارداری و کیفیت آن بسیار افزایش می یابد.

سخنان پایانی کود سولوپتاس برای سیب زمینی :

سیب زمینی محصول پر ارزش و با برکتی است که در نیازهای غذایی انسان ها جایگاه ویژه لی دارد؛ کشاورزان در کشت این محصول بایستی دقت لازم را به خرج دهند تا محصول از کمبود پتاسیم رنج نبرد و از ارزش بازار پسندی سیب زمینی ها کاسته نشود. در این مقاله در مورد کود سولوپتاس و تاثیر بی نظیر آن بر سیب زمینی پرداختیم.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366