کود سولوپتاس برای خیار 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود سولوپتاس برای خیار 

کود سولوپتاس برای خیار :  برخورداری از آب، نور و خاک حاصلخیز برای رشد تمامی گیاهان از ضروریات می باشد و میوه خیار نیز از این قائده مستثنی نیست؛ محصولات خیار بر روی ساقه رونده آویزان شده و از این بخش چیده می شوند؛ خیار برای رشد به دما و رطوبت بالا و هم‌ چنین آبیاری مداوم نیاز دارد. این گیاه در خاکی که بافت سبک دارد و سرشار از مواد آلی می باشد به خوبی رشد کرده و محصولات با کیفیتی به کشاورز تحویل می دهد.

خیار نیز همانند دیگر گیاهان اگر از جهت خاک غنی و کود مناسب تامین شده باشد، در کنار دیگر عوامل نظیر آبیاری که کار چندان تخصصی نمی باشد به آسانی به تولید محصولات بی نظیر خواهد پرداخت. یکی از کودهایی که خاک زمین خیار به آن نیاز اضطراری دارد، کود سولوپتاس می باشد که در این مقاله به طور مفصل در مورد اثرات و فواید آن توضیح خواهیم داد.

بهترین کود خیار

اهمیت عنصر پتاسیم:

کشت های سالیانه و عدم بهره گیری از پتاسیم توسط کشاورزان در زمین های زراعی از یک طرف و خاک فقیر و کمبود آب و رسیدن آب کم کیفیت به گیاهان از طرف دیگر، میزان برخورداری گیاهان از عنصر پتاسیم را به میزان قابل توجهی کاهش داده که در نهایت میزان تولید محصولات و کیفیت آن ها را شدیدا دچار افت کرده است. برای جلوگیری از این اتفاق و ترمیم خاک های کم توسعه استفاده کردن از کودهای حاوی عنصر پتاسیم بسیار ضرورت دارد.

خاک غنی از پتاسیم:

برای برداشت محصولات خیار پربار از مزارع، محل کشت آن یعنی خاکی که تمامی مواد مغذی گیاه را فراهم کرده باشد در اولویت قرار دارد. این مطلب به خوبی برای همه مشهود است که هر چه حاصلخیز تر باشد، نتیجه فوق العاده ای در بر خواهد داشت و کشاورز از برداشت میوه ها و صیفی جاتی نظیر خیار بسیار لذت خواهد برد. اما اینکه چگونه و با کمک چه چیزی خاک به بستر مناسبی جهت پرورش گیاه خیار تبدیل شود نیاز به مطالعه این مقاله دارد.

همانگونه که برای رشد بهتر نوزاد باید از بهترین شیر و مواد خوراکی استفاده کرد، برای رشد محصولاتی نظیر خیار نیز باید خاک از کود مناسبی متناسب با نیاز خاک و گیاه برخوردار باشد؛ کود سولوپتاس برای انواع خاک ها مفید بوده و بخش اعظم ترکیب آن را گوگرد و پتاسیم تشکیل می دهد.

خاکی که از پتاسیم کافی برخوردار باشد توانایی باروری بیشتری را خواهد داشت زیرا به دلیل وجود پتاسیم مواد مغذی در آن به خوبی حل شده و در دسترس گیاهان قرار می گیرند.

بهترین کود خیار

درباره کود آهن بیشتر بدانیم

مزایای کود سولوپتاس:

۱)کود سولوپتاس به دلیل دارا بودن پتاسیم کافی سبب افزایش حلالیت مواد مغذی در خاک شده و تولید محصولات کشاورزی از جمله خیار را افزایش خواهد داد. این کود حتی برای خاک های شور نیز قابلیت استفاده داشته و با آن هیچ مشکلی ندارد و به رشد بهتر گیاهان در خاک های شور نیز منجر خواهد شد. کود سولوپتاس آب شور نیست و منجر به شسته شدن مواد مغذی و ویتامین های خاک نمی شود در نتیجه غنی بودن خاک را کاهش نمی دهد و خیار به خوبی می تواند در آن رشد کند. از طرفی آبشویی کاتیون های موثر در باروری خیار را در خاک کاهش می دهد.

کود گوجه و خیار

۲)افزودن کود سولوپتاس به گیاه خیار سبب خوش طعم شدن و بهبود کیفیت آن می شود؛ هم چنین خاصیت انبار داری آن را بالا برده و در حین حمل و نقل به دلیل مقاوم نمودن خیار از وارد آمدن آسیب به آن جلوگیری می کند.

برای محصولاتی نظیر گوجه و خیار که خیلی به آب و هوا وابسته هستند، و مخصوصا در اواخر تابستان کشاورزان با استرس به جمع کردن و چیدن آن ها اقدام می کنند، در این زمان ممکن است خیار هایی کوچک وجود داشته باشند که کشاورز دوست داشته باشد آن ها را نیز به فروش برساند؛ در این گونه مواقع با افزودن کود سولوپتاس گیاه خیار به سرعت بارور شده و به خوبی می توان به انبار کردن آن اقدام نمود.

۳)کود سولوپتاس در ترکیب خود گوگرد دارد و حضور این عنصر کود را مناسب استفاده در هر خاکی می نماید. همانطور که می دانید بخش اعظم خیار در حدود ۹۵ درصد آن را آب تشکیل می دهد و وجود عنصر پتاسیم تعادل و پیوستگی آب در گیاه را حفظ خواهد کرد. پتاسیم موجود در کود سولوپتاس سبب افزایش استحکام ساقه گیاه خیار می شود و از ضعیف شدن آن جلوگیری می کند.

۴)پتاسیم در فرآیند فتوسنتز بسیار موثر می باشد و منجر به انتقال مواد قندی از اندام های تولید کننده به مصرف کننده می شود. از آنجا که آبیاری خیار عمدتا به صورت قطره ای انجام می گیرد و کود سولوپتاس نیز محلول در آب می باشد و حلالیت ۱۰۰ درصد دارد، می توان آن را به همراه آب به گیاه خیار و خاک آن رساند؛ تا از این طریق گیاه خیار را از خواص فوق العاده خود بهره مند سازد.

کود مناسب برای بوته خیار

خواص بی نظیر کود سولوپتاس:

قابلیت استفاده در خاک های اسیدی و قلیایی:

سولوپتاس علاوه بر اینکه در خاک های شور و قلیایی منجر به جذب بهتر پتاسیم می شود، در جذب دیگر عناصر نظیر فسفر، آهن و مواد مغذی توسط ریشه خیار نیز بسیار موثر می باشد.

مناسب برای کاهش نیترات:

در زمان میوه دهی خیار وجود نیترات بیش از حد در نهایت کیفیت آن را کاهش خواهد داد ؛ در چنین مواقعی افزودن کود سولوپتاس برنامه تغذیه ای گیاه را به گونه ای تنظیم می نماید که نیاز به نیترات در آن به حداقل برسد بدون اینکه ذره ای مشکل در تولید محصول به وجود آید؛ بلکه وجود پتاسیم موجود در کود کیفیت خیار های تولیدی را بالا می آورد.

بهترین کود خیار

نتیجه گیری کود سولوپتاس برای خیار  :

خیار محصولی می باشد که هم به صورت خام در فصل تابستان و هم رسیده و به صورت خیار شور مورد استفاده مردم قرار می گیرد بنابراین دانستن راه هایی برای بهبود کیفیت آن و خاصیت انبارداری پس از چیدن  بسیار اهمیت دارد؛ در این مقاله در مورد کاربرد کود سولوپتاس و عنصر پتاسیم به طور کامل پرداختیم و دانستیم که حضور این عنصر بسیاری از فرآیندهای سلولی و تولید آنزیم و انتقال مواد مغذی را سرعت می بخشد؛ طوری که عدم وجود آن سبب نابودی محصولات کشاورزی می شود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود مناسب برای بوته خیار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *