خاک مخصوص کاکتوس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

خاک مخصوص کاکتوس

خاک مخصوص کاکتوس از یکسری ترکیبات ساخته شده است که استفاده از آن می‌‌تواند رشد و پایداری هر چه بهتر گیاه را در پی داشته باشد. برای انواع گیاه از جمله کاکتوس، ترکیبات مختلفی برای خاک توصیه می‌‌شود که بسیاری از آن‌‌ها از جنبه عملی برخوردار هستند و می‌‌تواند زمینه رشد و دوام هر چه بهتر گیاه را فراهم آورد. اگر بیشتر مایل‌‌اید که در مورد خاک مخصوص کاکتوس بدانید پیشنهاد می‌‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

کلیاتی درباره کاکتوس و ویژگی‌‌های آن

کاکتوس گیاهی خاص و زیباست که وجود آن را در اغلب خانه‌‌ها می‌‌توان مشاهده کرد. این گیاه به مراقبت چندانی نیاز ندارد و نسبت به کم آبی بسیار مقاوم است و تنها با فراهم آوردن نیازهای اولیه می‌‌توان به خوبی از آن مراقبت کرد و از زیبایی‌‌های کاکتوس برگرفته از واژه یونانی kaktos به معنای گیاهی خاردار و یا سوزش‌‌دار است. کاکتوس در دسته گیاهان گوشتی و رده دو لپه‌‌ای جدا برگ قرار گرفته است. ساقه این نوع از گیاهان از حالت استوانه‌‌ای خارج شده و بسیار ضخیم می‌‌باشد. برگ‌‌ها نیز حالتی خاردار دارند و تیغ‌‌هایی در بخش‌‌های مختلف آن پراکنده شده است.

خاستگاه اصلی کاکتوس کشور آمریکاست اما با این حال در سایر نقاط دنیا از جمله دشت‌‌های وسیع، جنگل-های استرالیا و آفریقای جنوبی، کنار پهنه مدیترانه و اقیانوس اطلس نیر پیدا می‌‌شود. از ویژگی جالب کاکتوس تنوع در گونه است. تا کنون بیش از 1000 گونه شناسایی شده که از نظر شکل ساختاری، رنگ و اندازه بسیار متنوع می‌‌باشند. این گونه‌‌ها که اکثرا در بیابان‌‌های قاره آمریکا یافت می‌‌شوند اندازه آن‌‌ها بین چند سانتیمتر تا 15 الی 20 متر متغیر است.

خاک مخصوص کاکتوس

از ویژگی بارز کاکتوس مقاومت در برابر کم کاکتوس به واسطه ریشه‌‌های عمیقی که دارد آب را در خود ذخیره می‌‌کند تا در موقع خشکسالی بتواند از آن استفاده نماید. کاکتوس دارای گل‌‌هایی زیبا به رنگ‌‌های صورتی، ارغوانی، سرخ، زرد و طلایی است که بیشتر آن‌‌ها در بهار و تابستان و برخی نیز در پاییز و زمستان ظاهر می‌‌شوند.

خاک و کود مناسب برای کاکتوس

خاک مخصوص کاکتوس یکی از مهمترین آیتم‌‌ها در رشد این گیاه به حساب می‌‌آید. در واقع استفاده از خاک نامناسب یکی از عمده دلایل خرابی و نابودی گیاه کاکتوس است. خاکی که برای کاکتوس در نظر گرفته می‌‌شود بایستی از زهکشی مناسب با خلل و فرج برخوردار باشد. PH کمتر از از 7 تا نزدیک به 7 ایده آل می‌‌باشد.

در واقع خاک برای گیاه کاکتوس همانند وعده غذایی برای انسان عمل کند و استفاده از خاک نامناسب نمی-تواند تضمین کننده سلامت گیاه باشد. از این رو پرورش دهنده بایستی نهایت دقت و توجه را به عمل بیاورد. خاک مخصوص کاکتوس در هر صورت بایستی غنی از مواد مغذی و املاح معدنی ضروری گیاه باشد که بتواند نیازهای این گیاه زیبا را تامین کند.

استفاده از ترکیب خاک مناسب برای پرورش کاکتوس

بسیاری از پرورش دهندگان از ترکیب خاک‌‌های گوناگونی استفاده می‌‌کنند که همگی برای رشد و پایداری گیاه مطلوب نیستند. از بهترین ترکیباتی که برای بستر کاکتوس به کار گرفته می‌‌شود می‌‌توان اشاره‌‌ای به موارد زیر نمود:

  1. ماسه

ماسه در واقع پایه اصلی برای بستر خاک گلدان کاکتوس به حساب می‌‌آید؛ و حدود 60 درصد از ترکیبات خاک را به خود اختصاص داده است. همان طور که اشاره کردیم کاکتوس نیاز به خاکی دارد که از قدرت زهکشی بالایی برخوردار باشد. که ماسه دارای قابلیت زهکشی مناسب است. این ماده تمام آب گلدان را به سمت خروجی عبور می‌‌دهد. این امر موجب می‌‌شود تا ریشه گیاه دچار گندیدگی و پوسیدگی نشود. استفاده از ماسه دو بار شور ساختمانی می‌‌تواند میزان زهکشی خاک را به حداکثر برساند.

  1. پیت ماس

این ترکیب نقش تامین مواد مغذی مورد نیاز در گیاه کاکتوس را ایفا می‌‌کند و حدود 20 درصد از خاک مخصوص کاکتوس را تشکیل می‌‌دهد. بسیاری از پرورش دهندگان از کود دامی به عنوان منبعی برای تامین مواد مغذی استفاده می‌‌کنند، که پیت ماس می‌‌تواند گزینه‌‌ای مناسب‌‌تر برای جایگزینی با کود دامی باشد. چرا که هم ارگانیک است و هم اینکه کاملا استریل می‌‌باشد. با این ترکیب می‌‌توان میزان آفت و قارچ‌‌های موجود در خاک را به حداقل رساند.

  1. پرلیت

حدود 10 درصد از خاک مخصوص کاکتوس را می‌‌توان به این ماده اختصاص داد. پرلیت در واقع یک سنگ معدنی بسیار پرکاربرد است که موجب تخلخل در خاک می‌‌گردد. با تخلخل فاصله و روزنه خاک بیشتر می-شود که این امر می‌‌تواند به میزان گردش هوا و همچنین اکسیژن رسانی به ریشه‌‌ها بیشترین کمک را نماید. با بهبود عملکرد ریشه‌‌ها، میزان جذب مواد غذایی و در نتیجه رشد گیاه نیز افزایش پیدا می‌‌کند.

  1. کوکوپیت

یکی دیگر از ترکیبات تشکیل دهنده بستر کشت کاکتوس، کوکوپیت است. و بهترین خاک کاکتوس، خاکی است که مقداری کوکوپیت داشته باشد. در ریشه‌‌زایی و یا به اصطلاح ریشه پرشدن گیاه بسیار موثر است. کوکوپیت فرایند ریشه‌‌زایی را از طریق حفظ خاک انجام می‌‌دهد. نکته‌‌ای که در این زمینه باید به آن توجه نمود، میزان وجود این ترکیب در خاک است از آنجایی که کاکتوس گیاهی کم آب است مقدار پایین کوکوپیت برای این گیاه کفایت می‌‌کند. از این ترکیب 10 درصد در خاک مخصوص کاکتوس منطقی به نظر می‌‌رسد.

در هر صورت از هر ترکیبی که برای خاک مخصوص کاکتوس استفاده می‌‌شود بایستی که نسبت ازت کم و پتاسیم بیشتر باشد.

 

خاک مخصوص کاکتوس

شرایط نگهداری از کاکتوس

علاوه بر خاک، یکسری آیتم دیگر نیز وجود دارد که در رشد و نگهداری از کاکتوس دخیل هستند. از جمله این آیتم‌‌ها می‌‌توان اشاره‌‌ای به موارد زیر نمود:

  • نور

با وجود این که کاکتوس در بیابان و مناطق گرمسیری به عمل می‌‌آید اما به نور مستقیم و زیاد نیاز ندارد.

  • دما

کاکتوس گیاهی کاملا مقاوم به شرایط سخت آب و هوایی است، این گیاه حتی می‌‌تواند تا دمای 4- درجه سانتیگراد را برای مدت زمان کوتاهی تجربه نماید.

  • آبیاری

کاکتوس گیاهی بسیار مستعد به پوسیدگی است از این رو میزان آبیاری آن بایستی با احتیاط انجام بگیرد. در تابستان پس از خشک شدن خاک می‌‌توان شروع به آبیاری کرد و در زمستان نیز میزان آبیاری باید محدود شود.

کلام پایانی

خاک مخصوص کاکتوس، خاکی است که با در اختیار قرار دادن مواد مغذی مورد نیاز، باعث فراهم آوردن شرایط رشد و ماندگاری هر چه بهتر در این گیاه زیبا می‌‌شود. مخلوطی از ماسه، کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت می‌‌تواند به عنوان خاکی مناسب برای کاکتوس مورد استفاده قرار بگیرد.

خاک مخصوص کاکتوس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *