کود تقویتی شوک

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویتی شوک

در این مقاله قصد دارم شما را با نوعی ار کود تقویتی به نام شوک آشنا نمایم که برای مصارف کم مانند تامین مواد مغذی و عناصر معدنی گل ها و گیاهان در گلدان های کوچک باغچه و خانه یا گیاهان آپارتمانی کوچک و بزرگ کاربرد دارد؛ کود تقویتی شوک در حجم ۱ لیتری با خلوص ۹۵ درصد عرضه می گردد که تمامی عناصر مورد نیاز برای رشد و سلامتی و شادابی گیاه را در خود جای داده است. این کود حتی برای صیفی جاتی که در باغچه کوچک در حیاط منزل کاشته شده است نیز اثر بخش بوده و منجر به افزایش کیفی و کمی محصول باغچه می گردد.

با کود تقویتی شوک گیاهان در برابر تغییرات محیطی با دوام تر خواهند بود، شوری خاک بر عملکرد رشدی گیاه اثر منفی نخواهد داشت، ریشه محصولات توسعه یافته تر خواهد بود، گیاهان با کمبودی از عناصر روبرو نخواهند شد زیرا کود شوک تمامی مواد مغذی موردنیاز گیاهان را در اختیار آنها قرار می دهد‌.

کود شوک منجر به افزایش ریشه دهی در گیاهان مختلف شده و جوانه زنی بذر را تحریک می نماید در نتیجه زمان بارور شدن محصول به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. محصولات عموما به دلایل سرمازدگی، خشکی، بیماری، آفات و استرس محیطی دچار آسیب می گردند و کاری که کود تقویتی پس از استفاده بر روی آن ها انجام می دهد، افزایش مقاومت آنها در برابر این عوامل خسارت زا می باشد.

کود شوک گیاهان قوی، سالم تر و شاداب تر خواهند شد؛ در این کود تمامی عناصر ماکرو یا پر مصرف و میکرو یا کم مصرف وجود دارد که منجر می شود هر کدام با حضور خود به میزان کافی در گیاه و انجام وظیفه مخصوص خود، در نهایت منجر به سبزینگی بیشتر گیاهان و تولید محصول بیشتر گردد.

کود تقویتی شوک دارای تمامی عناصر ماکرو و میکرو لازمه گیاهان مختلف شامل: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد، منگنز، مس، روی، بور و آهن  می باشد که هر کدام وظیفه خاص خود را انجام می دهد که به طور کامل بدان خواهیم پرداخت.

نیتروژن:

ویتامین ها، اسیدهای آمینه و تمامی پروتئین ها به نیتروژن که جزء ضروری آنها می باشد، نیاز مبرم دارند و در ساختار آن ها یک ضرورت به حساب می آید که به راحتی با استفاده از کود شوک در اختیار گیاهان قرار می گیرد؛ در نتیجه با نیتروژن میزان پروتئین گیاهی افزایش می یابد.  در روند ساخت کلروفیل ها بایستی نیتروژن به مقدار کافی وجود داشته باشد زیرا به عنوان بخشی از ساختار کلروفیل، عمل فتوسنتز را تکمیل می کند.

فسفر:

دومین عنصری که وجود آن برای تمامی گیاهان و محصولات الزامی می باشد و در کود شوک وجود دارد، فسفر می باشد؛ فسفر پس از نیتروژن دومین عنصر غذایی مهم و پر مصرف گیاهان بوده که نقش اصلی آن تولید و انتقال انرژی و ریشه زایی می باشد فسفر چنان نقش پر رنگی در گیاهان ایفا می کند که قابل جایگزین با هیچ عنصری نمی باشد.

این عنصر از اجزای اصلی کروموزوم ها و تعیین ویژگی گیاهان بوده و از مهم ترین عناصر انتقال دهنده رمزهای ژنتیکی از نسلی به نسل بعد می باشد. فسفر در دانه ها و میوه ها به مقادیر زیادی وجود دارد و کیفیت غلات و گیاهان دو لپه ای به وجود آن وابسته می باشد.

پتاسیم:

پتاسیم از عناصر مهم در فعال سازی آنزیم های موجود در اندام و بافت های مریستمی گیاهان به حساب می آید که در تنظیم فعالیت روزنه ها و حفظ آب گیاه نقش مهمی ایفا می کند؛ پتاسیم از طرفی  منجر به جذب ازت در گیاه شده و چون نیتروژن در ساخت پروتئین نقش اساسی دارد، در نتیجه پتاسیم منجر به ساخت پروتئین ها به صورت غیر مستقیم نیز خواهد شد. پتاسیم در انتقال کربوهیدرات ها به اندام های مختلف گیاهی، بالا بردن میزان مقاومت گیاه در برابر خوابیدگی مانند ورس در گندم  و بیماری ها نقش پر رنگی ایفا می کند.

گوگرد:

حضور گوگرد در خاک های قلیایی، آهکی و شور بسیار ضروری می باشد زیرا به اصلاح خاک با اسیدی کردن آن پرداخته در نتیجه وجود مقادیر کافی گوگرد در کود شوک ، به جذب هر چه بهتر عناصر به ویژه: آهن، فسفر، روی، منگنز و دیگر موارد خواهد پرداخت در نهایت منجر به کاهش استفاده از کودهای شیمیایی خواهد شد.

گوگرد از میزان ابتلا محصولات به بیماری های قارچی به دلیل دارا بودن خاصیت قارچ کشی می کاهد در نتیجه خاک را ضد عفونی کرده و به حفظ سلامت محیط زیست منجر خواهد شد. وجود مقادیر کافی عنصر گوگرد برای کیفیت محصولاتی مانند سیر، خردل و پیاز بسیار ضروری می باشد زیرا سبب بهبود بوی این محصولات می گردد.

منیزیم:

ساختار هر مولکول کلروفیل نیازمند وجود یک اتم منگنز می باشد و بدون آن عمل فتوسنتر به طور کامل انجام نخواهد گرفت  زیرا جذب انرژی نور خورشید با حضور و کمک منیزیم صورت می گیرد؛ دخالت در متابولیسم فسفات، تنفس سلول های گیاهی و فعال شدن تعداد زیادی از آنزیم ها لازمه حضور منیزیم خواهد بود. منیزیم نیز مانند تمامی عناصر در کود شوک حضور دارد و استفاده کنندگان با وجود یک محصول پس از افزودن به درخت، با خیال راحت می توانند منتظر نتیجه بی نظیر شوند.

این نتیجه می تواند شامل: عدم بیماری گیاه به دلیل بالا بردن مقاومت آن توسط کود تقویتی شوک ، افزایش جوانه زنی و گلدهی گیاهان و گل ها، بهبود سبزینگی و عمل فتوسنتز، شادابی و طراوت گیاهان آپارتمانی، افزایش حجم ریشه و پر بار شدن سبزیجات و میوه ها و … باشد.

کلسیم:

وجود کلسیم در مقادیر کافی به استحکام هر چه بهتر دیواره سلولی ساقه، شاخه، میوه، برگ و ریشه می گردد طوری که از نرمی بافت و شل شدن اندام های گیاهی و گندیدگی و پلاسیده شدن محصولات جلوگیری می نماید از این طریق دوره زمانی نگهداری محصولات در انبار افزایش پیدا می کند. کلسیم سبب بهبود کیفیت، سفتی و ترد شدن میوه ها می گردد و بازار فروش آن ها را داغ می کند. در کشور ما یکی از مواردی که منجر به اجتناب مردم از خرید میوه و گل شاخه های بریده میگردد، اثرات کمبود کلسیم می باشد که منجر به کاهش کیفیت آن ها شده است اما با کود تقویتی شوک که در حجم یک لیتری عرضه می شود، برای مثال به منظور بالا بردن کیفیت سبزیجات در باغچه می توان روی آن حساب ویژه باز کرد.

کود تقویتی شوک

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود تقویتی شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *