کود شوک برای یونجه

کود ها با داشتن انواع مختلف ، برای گیاهان متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند  . هر یک از این کود ها می توانند برای گیاه ، کاربرد متفاوتی داشته باشند . یکی از کود های رایج مورد استفاده ، کود شوک می باشد . این محصول در واقع اسید هیومیک است که می تواند رشد یونجه ها را چندین برابر نماید .

کود شوک برای یونجه  این شرایط را برای کشاورزان ایجاد می کند که بتوانند با حداقل میزان کود ، رشد دو برابری را برای این محصول مشاهده نمایند . علاوه بر رشد ، این کود در تقویت گیاه نیز موثر است ؛ چرا که مواد مغذی برای تقویت گیاه را ایجاد می کند .

کود شوک یونجه در بازار به فراوانی موجود بوده و کشاورزان می توانند آن را خریداری نمایند . معمولا این کود به قدری غنی و تکمیل است ، که نیاز های گیاه را به طور کامل بر طرف می کند . در نتیجه نیاز کشاورز به خرید سایر مکمل ها و نیز کود های دیگر را از بین می برد .

در این مطلب ، به بررسی عناصر موجود در کود شوک یونجه ، مزایای ان و دیگر شرایط مهم ، پرداخته خواهد شد .

معرفی گیاه یونجه :

گیاه یونجه از جمله گیاهانی ست که اصلی ترین کاربرد آن ، در مصارف دامی می باشد . البته مصارف دامی ، یکی از مصارف آن بوده و برای برخی فرایند های پزشکی نیز از آن استفاده می شود . به نحوی که توانسته در دنیای داروسازی ، نقش مهمی را به عنوان یک ماده ی  دارویی به دست آورد .

کود شوک برای یونجه

این گیاه ، در دسته ی  شبدر ها از تیره ی  پروانه داران قرار دارد . در برخی گونه های یونجه ، گل آن به رنگ بنفش و در برخی دیگر ، به رنگ زرد می باشد . در زمانی که گیاه در فصل بلوغ قرار داشته باشد ، تا یک متر نیز می تواند رشد کند .

به طور کلی ، یونجه از لحاظ مقاومت ، در دسته ی  گیاهانی قرار دارد که به خوبی در برابر نوسانات دمایی ، محیطی و … مقاومت می کند . به خصوص که ریشه های عمیق ان ، بر میزان مقاومت گیاه افزوده اند . حضور ریشه های عمیق ، کمک کرده است که نه تنها مقاومت گیاه بیشتر شود ، بلکه یونجه بتواند مواد مغذی بیشتری را نیز از درون خاک جذب نماید .

بیشتربخوانید: بهترین کود برای درختان پسته

بهترین خاک با توجه به فیزیک گیاه یونجه ، خاک های رسی و شنی هستند . چرا که بیشترین میزان عمق نفوذ ریشه را شاهد خواهیم بود . با این حال ، سایر انواع خاک نیز می توانند بستر رشد مطلوبی را برای آن ایجاد کنند . در صورتی که خاک ها از نوع ضعیف بوده و عاری از مواد مغذی باشند ؛ و یا نیاز باشد که کشاورز در کوتاه ترین زمان ، به بیشترین میزان رشد و بهره برداری از مزرعه ی  یونجه دست پیدا کند ، می توان از کود ها و مکمل ها استفاده نمود .

مواد موجود در ترکیب کود شوک یونجه

کود شوک برای یونجه  از محصولات پر کاربرد در این زمینه می باشد . کود شوک در واقع اسید هیومیک است که علاوه بر یونجه ، در سایر مزارعی که با این شوک سازگاری دارند نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد .

کود شوک برای یونجه

کود شوک و یا کود هیومیک اسید ، در دسته ی  کود های طبیعی قرار دارد . این محصول در واقع از تجزیه ی  جانوران و گیاهان به دست آمده است . با توجه به طبیعی بودن این کود ، مدت زیادی برای تولید آن زمان لازم است . با این حال ، تاثیر آن بر غنی سازی خاک و نیز رشد گیاه قابل چشم پوشی نیست .

کود هیومیک اسید به طور همزمان ، دارای عناصر قوی از جمله نیتروژن ، پتاسیم ، و نیز فسفر می باشد . هر کدام از این عناصر ، نقش مهمی در رشد گیاه دارند و کمبود هر یک ، مشکلاتی را در روند رشد گیاه ایجاد خواهد نمود .

_ نیتروژن عامل اصلی رشد و تقویت یونجه ها محصوب می شود . کمبود این عنصر در مزرعه ی پرورش ، رشد را با اختلال روبرو کرده و زرد شدن برگ ها را به همراه می آورد . غنی سازی خاک با نیتروژن ، تقویت فرایند فوتوسنتز را به همراه خواهد داشت .

_ فسفر وظیفه ی  تقویت ریشه زایی را بر عهده دارد . کمبود فسفر باعث می شود گیاه ضعیف ، باریک و بیمار شود . همچنین در روند گل دهی و رشد گیاه نیز اثرات مخرب به همراه دارد .

بیشتربخوانید: کاشت درخت نارنج

_ پتاسیم فرایند های درون سلولی گیاه را تنظیم می کند . همچنین باعث می شود مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی ، دمایی ، بیماری ها و افات نیز افزایش پیدا کند .  کمبود پتاسیم ، منجر به ایجاد لکه های رنگی نا مطلوب روی برگ گیاه می شود .

مزایا و شرایط استفاده از کود شوک برای یونجه

استفاده از  کود شوک برای یونجه  نیازمند رعایت شرایط استانداردی ست که نتیجه  ی مطلوب را برای گیاه ایجاد کند .

استفاده ی  بیش از حد از این گیاه ، می تواند نتیجه ی  معکوس داشته و مزرعه را با اسیب روبرو کند .

کود شوک برای یونجه

کود هیومیک اسید معمولا به صورت مایع در بازار به فروش می رسد . در نتیجه برای استفاده از آن ، باید به صورت ابیاری و یا محلول پاشی وارد خاک گردد . این کود ابتدا با درصد های مناسب با اب مخلوط می شوند تا از غلظت آن کاسته شود . با تولید یک محلول رقیق از این کود ، می توان ان را به بخش سایه انداز پای گیاه اضافه نمود .  این روش ، رایج ترین روش افزودن کود به خاک است .

علاوه بر این ، استفاده از دستگاه سم پخش یا تانکر ها نیز می تواند خاک را غنی کند .

کود یونجه کمک می کند تا :

  • کمبود های غذایی گیاه برطرف شود.
  • حاصلخیزی خاک را افزایش دهد .
  • ریشه دهی یونجه را تسریع و تقویت بخشد .
  • فوتوسنتز را بهبود دهد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366