جلبک دریایی

جلبک دریایی (Seaweeds) یا ( Macroalgae) دسته ای از موجودات زنده آبزی هستند که در اعماق مختلف دریاها و اقیانوس ها زندگی می کنند. جلبک های دریایی بر اساس رنگ و عمق زندگی، انواع متفاوتی دارند. جلبک دریایی سبز رنگ در عمق کم و جلبک قهوه ای در اعماق آب های آزاد رشد می کند.

با افزایش عمق آب، رنگ جلبک ها به دلیل عدم نفوذ نور به درون آب تیره تر می شود. جلبک دریایی منبعی از ترکیبات مهم و فعال بیولوژیکی شامل پروتئین ها و پلی ساکاریدها است که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف مانند تغذیه، زیست پزشکی، بیولوژی، کشاورزی، علوم دارویی و … دارند.

کاربرد جلبک‌ دریایی در کشاورزی

در گذشته، کشاورزان از جلبک‌ دریایی به عنوان اصلاح‌کننده و کود گیاهی برای زراعت‌های خود استفاده می کردند. در حال حاضر کودهای محرک رشد، به موادی آلی یا میکروارگانیسم می گویند که سبب افزایش جذب عناصر غذایی، تحریک رشد، افزایش مقاومت در برابر تنش و کیفیت هر چه بیشتر محصول می شوند. این مواد شامل عصاره‌ جلبک دریایی، پروتئین هیدرولیزات‌ها، اسیدهای هیومیک و فولویک و همه ترکیبات طبیعی است که از تغذیه نقشی فراتر دارند و باعث افزایش رشد و کاهش تنش می‌شوند.

جلبک دریاییکود زیستی عصاره جلبک دریایی از جمله بهترین کودهای تهیه شده از مواد کاملاً طبیعی و ارگانیک است. این کود مواد غذایی با ارزش بالا را در اختیار گیاهان گذاشته و کمک می‌کند رشد آن‌ها دچار مشکل نشود. در واقع جلبک دریایی یک منبع  پایدار و تجدید پذیر است که ضرری برای محیط‌ زیست نداشته و شما می‌توانید با استفاده از آن، انواع گل‌‌های زینتی و گیاهان خانگی، محصولات کشاورزی و درختانتان را تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای پسته

تهیه جلبک دریایی

جلبک‌های دریایی معمولا در دریاچه‌ها، دریاها و برکه‌ها زندگی می‌کنند و شما می‌توانید به‌ راحتی آن‌ها را جمع‌آوری کرده و یک کود عالی تهیه کنید. این کود طبیعی سرشار از عناصر مغذی مانند پتاسیم، نیتروژن، منیزیم، آهن، فسفر، مس و روی است و باعث بهبود ساختار خاک می شود. بهره گرفتن از کود جلبک دریایی می‌تواند به افزایش جوانه‌زنی و گل‌دهی گیاه کمک ‌کند و رشد گیاه را بهبود دهد. این کود مغذی رطوبت موجود در خاک را افزایش می دهد و PH خاک را نیز به خوبی تنظیم می کند. با استفاده از کود ارگانیک جلبک دریایی به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده و دقیق، می‌توانید مقاومت گیاهان را در شرایط پرتنش، سرما، یخ‌زدگی، آفات، حشرات و بیماری‌ها افزایش داده و علف‌های هرز را ریشه کن کنید.

تفاوت کودهای شیمیایی با جلبک دریایی

کشاورزی، به‌عنوان مهم‌ترین عامل در فراهم کردن غذا همواره جایگاه خاصی در زندگی انسان داشته است. تولید و تامین غذا باعث شد دانشمندان، راه های جدیدی را برای افزایش کارایی در کشاورزی ارائه کنند که کاربرد انواع کودها به‌خصوص کودهای شیمیایی، از جمله آن است. اگرچه به‌ واسطه استفاده از کودهای شیمیایی، در تولید محصولات کشاورزی افزایش عملکرد قابل توجه ای حاصل شد ولی وجود مشکلاتی مانند تجمع نیترات و مواد شیمیایی دیگر در محصولات کشاورزی، باعث تغییر رویکرد به سمت استفاده از کودهای با منشأ زیستی با هدف تولید غذای سالم شده است که از جمله آن کودها می‌توان کمپوست و ورمی کمپوست، کودهای پلت شده، کودهای شامل اسیدهای آمینه، اسیدهای هیومیک و فولویک و عصاره‌های جلبک دریایی را نام برد.

جلبک دریایینحوه مصرف کود جلبک دریایی

در صورتی که خودتان جلبک‌ دریایی را برای تهیه کود جمع‌ آوری کردید، بهتر است طی مدت 36 ساعت از آن استفاده کنید و آن‌ها را مستقیما به خاک اضافه کنید. در غیر این‌ صورت احتمال دارد خواص آن‌ها از بین برود. کود جلبک دریایی را می‌توان به روش محلول پاشی، پخش سطحی، آبیاری و چال کود استفاده کرد.

  • روش محلول پاشی

در روش محلول پاشی باید کود را به‌ صورت مایع تهیه کرده و آن را با مقدار کافی آب مخلوط کنید تا به غلظت مناسبی برسد. بعد از طی این مراحل می‌توانید به کمک یک سم‌پاش، کود را به همه قسمت‌های گیاه اسپری کنید. در روش آبیاری نیز ابتدا باید کود مایع یا پودری جلبک دریایی را با آب ترکیب کنید و به صورت مستقیم آن را به خاک اضافه کنید. در روش آبیاری، این کود به‌ صورت مستقیم جذب ریشه گیاه شده و می تواند اثرگذاری بسیار خوبی داشته باشد.

جلبک دریایی

  • روش چال کود

یکی دیگر از روش‌های قابل استفاده برای مصرف این کود، روش چال کود است. در این روش، پای گیاه مورد نظر یک چاله ایجاد کنید و کود پودری جلبک دریایی را در آن گذاشته و با استفاده از خاک کاملا روی کود را بپوشانید و مقداری آب هم اضافه کنید. برای کوددهی گیاهان با استفاده از روش پخش ‌سطحی، از کود پودری استفاده کنید و به صورت مساوی بر روی سطح خاک پخش کنید. دقت کنید که در این روش نیازی به شخم زدن زمین ندارید چون ریشه گیاه ممکن است آسیب ببیند و از بین برود. در این روش کوددهی، جلبک دریایی با کمک موجودات داخل خاک مانند کرم‌ها به ریشه گیاه می‌رسد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود پلیت مرغی

عصاره جلبک دریایی را می‌توانید برای انواع گل و گیاهان استفاده کنید زیرا استفاده اصولی و صحیح از این کود، می‌تواند نتایج خوبی از خود به جای بگذارد. کود طبیعی جلبک دریایی نسبت به سایر کودها، خواص بیشتری داشته و به گیاه آسیبی وارد نمی کند اما برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب، خوب است حتما آزمایش خاک را قبل از استفاده از آن انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366