چرا باید در کاشت برنج از کود جلبک دریایی استفاده کنیم؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

امروزه کشاورزان زیادی ترجیح می‌دهند از زمین خود برای کشت برنج استفاده کنند زیرا این محصول اگر به خوبی پرورش داده شود، می‌تواند سوددهی عالی داشته باشد. از این رو اگر شما هم قصد کشت برنج را دارید بهتر است با استفاده از کودهای غنی، گیاه خود را تغذیه کنید تا محصولات بهتری داشته باشید. کود جلبک دریایی برای برنج یک انتخاب مناسب است و با استفاده از آن می‌توانید میزان برداشت و کیفیت محصولات را چندین برابر کنید.

در واقع کود جلبک دریایی، کودی طبیعی است که مزایای زیادی برای برنج به همراه دارد و از بروز بیماری‌ها و آفات نیز جلوگیری می‌کند. این کود غنی تمام املاح و مواد مورد نیاز را در مراحل مختلف رشد، در اختیار گیاه قرار می‌دهد تا هیچ گونه کمبود تغذیه‌ای وجود نداشته باشد.

مراحل تغذیه کردن برنج با استفاده از کود جلبک دریایی

 • کوددهی پیش از کشت برنج

برای داشتن محصولاتی با کیفیت و سالم باید پیش‌ از کشت برنج، کار کوددهی را انجام دهید تا نیازهای خاک به‌ خوبی تامین شود. در این مرحله باید ابتدا آزمون خاک را انجام دهید تا کمبودها و عناصر مورد نیاز در خاک مشخص شوند و سپس با توجه به آن‌ها کوددهی صورت بگیرد. به طور معمول کود جلبک دریایی برای برنج اگر در این مرحله به صورت مناسب مصرف شود، می‌توانید نتایج بهتری به دست آورید.

 • کوددهی در زمان خزانه

خزانه در واقع همان محلی است که بذر برنج را در یک قسمت از زمین کشاورزی می‌کارند تا تبدیل به نشاء شود و سپس در زمین اصلی آن را بکارند. در این مرحله بهتر است از کود جلبک دریایی بهره بگیرید تا بذرها برای رشد مناسب تحریک شوند و هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای نیز برای آن‌ها وجود نداشته باشد. شما می‌توانید در این مرحله، از کود جلبک دریایی به روش آبیاری بهره بگیرید و به راحتی گیاه خود را تقویت کنید.

 • کوددهی هنگام انتقال نشاء

در این مرحله باید نشاء را از خزانه به زمین اصلی منتقل کرد تا جوانه‌های برنج شروع به رشد کنند. گاهی اوقات ممکن است به دلیل وجود نداشتن املاح و تغذیه کافی، رشد گیاه متوقف شود و برنج نتواند به‌ خوبی جوانه بزند. از این‌ رو لازم است حتما کار کوددهی در این زمان با استفاده از کود جلبک دریایی را انجام دهید و گیاهان خود را شاداب‌تر کنید.

 • کوددهی هنگام پنجه‌زنی

گیاه برنج در این مرحله برای تجمع نشاسته بیشتر، دانه‌بندی مناسب، پنجه‌زنی بیشتر و افزایش مقاومت پنجه‌ها به فسفر نسبتاً زیادی احتیاج دارد و شما باید با استفاده از کود جلبک دریایی، این نیاز گیاه را به بهترین شکل ممکن تامین نمایید.

خرید کود جلبک دریایی 

 • کوددهی هنگام رشد ساقه‌ها

مرحله بعدی که باید حتما از کود جلبک دریایی برای برنج استفاده کنید، مرحله‌ رشد ساقه‌ها است. در این مرحله گیاه شروع به رشد کرده‌ است و شما باید برای کاهش تنش‌ها از این کود به صورت منظم بهره بگیرید.

 • کوددهی هنگام رشد خوشه

زمانی‌ که خوشه‌های برنج ظاهر شدند و شروع به رشد کردند، باید با احتیاط بالا کار کوددهی را انجام دهید تا خوشه‌ها پوک و خراب نشوند. در این مرحله اگر فسفر، نیتروژن، پتاسیم، آهن، کلسیم، روی و بور برای گیاه به میزان کافی فراهم نشود، محصولات‌تان آسیب جدی می‌بینند و از بین می‌روند.

 • کوددهی در زمان پر شدن دانه

آخرین مرحله‌ای که باید در آن کار کوددهی را انجام دهید، هنگام پر شدن خوشه برنج است. بنابر این سعی کنید در این مرحله با استفاده از روش‌های مناسب، حتما کار کوددهی را انجام دهید تا محصولات‌تان از بین نروند و میزان آن‌ها نیز افزایش یابد.

کود جلبک دریایی برای برنج

توصیه‌ها و نکات مهم برای کوددهی برنج

 • به‌ طور معمول هر کشاورزی باید قبل‌ از کاشت برنج، با نیازهای گیاه به‌ خوبی آشنا باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن آن‌ها را فراهم کند. از این‌ رو توصیه می‌کنیم پیش‌ از انجام کاشت بذر برنج، حتما از خاک زمین مورد نظرتان یک نمونه‌برداری انجام دهید و آن را به یک آزمایشگاه کشاورزی تحویل دهید تا کمبودها و عناصر موجود در خاک به خوبی مشخص شوند.
 • دقت داشته باشید؛ میزان استفاده از کود جلبک دریایی با توجه به خاک‌های قلیایی و شور متفاوت است و شما باید حتماً میزان PH خاک را بدانید و سپس کار کوددهی را انجام دهید.
 • کود جلبک دریایی برای برنج را باید قبل‌ از مصرف با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا غلظت آن به میزان کافی باشد. پس‌ از انجام دادن این کار می‌توانید به‌ راحتی کود مورد نظرتان را به سطح زمین بپاشید و اجازه دهید کود جذب خاک و گیاه شود.
 • بهترین زمان برای انجام کوددهی به روش محلول پاشی، اوایل صبح یا هنگام غروب آفتاب است زیرا در این زمان آفتاب به میزان کمتری به زمین می‌تابد و کود می‌تواند اثرگذاری عالی‌تری داشته باشد.
 • کود جلبک دریایی زمانی‌ که در آب حل می‌شود باید حداکثر بعد از گذشت 4 ساعت مصرف شود. در غیر این صورت ممکن است کود اثرگذاری مطلوبی نداشته باشد.
 • کوددهی برنج را بیش از اندازه تکرار نکنید زیرا این کار اصلا مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص برنج

مزایای کود جلبک دریایی برای برنج

 • این کود مفید، جوانه‌زنی بذر برنج را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند رشد گیاه نیز دچار اختلال نشود.
 • کود جلبک دریایی طول عمر مفید گیاه برنج را افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد عوامل محیطی آسیب‌زا، صدمه‌ای به آن وارد کنند.
 • با استفاده از این کود مغذی می‌توانید میزان جذب عناصر غذایی توسط گیاه را تا حدود زیادی افزایش دهید و هیچ گونه کمبود تغذیه‌ای به جای نگذارید.
 • کود جلبک دریایی حاوی هورمون‌های بسیار مفیدی برای رشد گیاه است و اجازه نمی‌دهد رشد آن متوقف شود.
 • با بهره گرفتن از کود مفید جلبک دریایی می‌توانید حجم محصوبات خود را افزایش دهید و به سود زیادی برسید.
 • این کود در مقایسه با سایر کودهای موجود در بازار، عوارضی برای گیاه ندارد و به سلامت خاک هم آسیبی وارد نمی‌کند.

سخن پایانی

کود جلبک دریایی برای برنج مانند یک اصلاح‌ کننده عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد ساختار گیاه دچار آسیب شود یا از بین برود. بنابر این سعی کنید با استفاده از روش‌های محلول پاشی، آبیاری و پخش سطحی، کار کوددهی گیاه برنج را انجام دهید تا محصولات باکیفیت‌تر و سالم‌تری داشته باشید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

کود جلبک دریایی برای برنج
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *