کود جلبک دریایی برای باغ انار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید اقدام به احداث باغ انار کنید و محصولات زیادی برداشت نمایید، بهتر است با طریقه نگهداری و مراقبت از این درخت آشنایی و مهارت کافی داشته باشید. درخت انار به‌ طور معمول برای رشد به مراقبت‌های فوق‌العاده احتیاج دارد و اگر شرایط لازم برای رشد آن مهیا نباشد، خیلی سریع از بین می‌رود و دیگر محصول‌دهی مناسبی نخواهد داشت. از این رو لازم است هر چند وقت یک‌بار، با استفاده از کودهای طبیعی مانند جلبک دریایی، درختان خود را تغذیه کنید. کود جلبک دریایی برای باغ انار انتخابی فوق‌العاده است که هر کسی می‌تواند داشته باشد.

از آن جایی که ساختار کود جلبک دریایی به‌ صورت غنی و طبیعی است، اثرات مثبت آن تا مدت‌ها در خاک باقی می‌ماند. کود جلبک دریایی کمک می‌کند رشد ریشه درخت متوقف نشود و مقاومت آن نیز کاهش نیابد.

به‌ طور معمول استفاده کردن از کود طبیعی جلبک دریایی بسیار راحت است و می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن با کمک آن، باغ خود را تغذیه کنید و درختانی سرسبزتر و پربارتر داشته باشید. البته اگر با نحوه کوددهی درختان انار به میزان کافی آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

نحوه کوددهی باغ انار با استفاده از جلبک دریایی

به طور معمول درختان انار را می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از روش‌هایی همچون روش چال کود، روش آبیاری، روش محلول پاشی و روش پخش سطحی تغذیه کنید و اجازه ندهید سلامت آن‌ها به خطر بی‌افتد. اگر می‌خواهید علاوه‌بر تقویت کردن درختان، خاک زمین مورد نظرتان را نیز حاصلخیزتر کنید، پیشنهاد می‌کنیم از روش چال کود بهره بگیرید.

در این روش کافی است پای درختان چاله‌هایی به عمق استاندارد (15 الی 20 سانتی‌متر) ایجاد کنید و داخل آن‌ها را با استفاده از کود جلبک دریایی پودر شده، پر کنید. بعد از پر کردن چاله‌ها باید با استفاده از خاک روی آن را بپوشانید و اجازه دهید به‌ مرور زمان کود اثرات عالی خود را به‌ جای بگذارد. برای تجزیه‌ سریع‌تر کود جلبک دریایی می‌توانید در آخر کار آبیاری را هم انجام دهید.

نکته مهمی که در روش چال کود وجود دارد این است که شما نباید گودال مورد نظر را خیلی نزدیک به ریشه درخت ایجاد کنید زیرا اگر کود به‌ صورت مستقیم با ریشه درخت تماس داشته باشد، سلامت محصولات به خطر می‌افتد و ممکن است رشد آن‌ها نیز متوقف شود.

کود جلبک دریایی برای باغ انار را می‌توانید به روش آبیاری نیز استفاده کنید. در روش آبیاری باید از کود جلبک دریایی پودر شده یا مایع استفاده کنید و سپس آن را با آب ترکیب کنید تا غلظت مناسبی داشته باشد. بعد از آن می‌توانید محلول تولید شده را پای درخت مورد نظرتان بریزید تا جذب ریشه شود و مواد مغذی را به قسمت‌های مختلف درخت و خاک بفرستد.

روش بعدی که می‌توانید با کمک آن کار کوددهی را انجام دهید، روش محلول پاشی است. این روش نیز نیاز به مهارت خیلی زیادی ندارد و کافی است آب تصفیه‌ شده و کود جلبک دریایی را با هم مخلوط کنید و سپس با کمک تانکر یا سم‌پاش آن را به قسمت‌های مختلف درخت انار اسپری نمایید.

این روش از کوددهی می‌تواند نتایج شگفت‌انگیز زیادی را به‌ دنبال داشته باشد اما از انجام دادن آن در روزهای بارانی خودداری کنید. زیرا ممکن است کود موجود بر روی شاخه و برگ‌های درخت شسته شود و دیگر نتیجه مثبتی به دست نیاید.

اگر قصد انجام کوددهی به روش پخش سطحی را داشتید، بهتر است پیش از کاشت نهال انار دست به کار شوید و زمین مورد نظر را تغذیه کنید. برای انجام کوددهی به‌ صورت پخش سطحی، کافی کود آسیاب شده را بر روی سطح زمین به شکل یکنواخت پخش کنید و اجازه دهید به‌ مرور زمان با خاک مخلوط شود.

البته می‌توانید خودتان نیز با شخم زدن زمین، کود را با خاک مخلوط کنید. با انجام کوددهی به روش پخش سطحی می‌توانید بستر مناسبی را برای رشد درختان خود فراهم کنید و تمام موانعی که بر سر راه رشد آن‌ها وجود دارد را هم بردارید.

کود جلبک دریایی برای باغ انار

زمان مناسب برای کوددهی باغ انار

کود جلبک دریایی برای باغ انار را بهتر است در زمان‌های مناسب و به‌ صورت اصولی مصرف کنید تا صدمه‌ای به درختان و محصولات‌تان وارد نشود. از این‌ رو اکثر کارشناسان کشاورزی توصیه می‌کنند در دوره‌های مختلف با توجه به نیاز درختان، کار کوددهی را انجام دهید.

اگر می‌خواهید درختان انارتان در برابر سرما و یخ‌زدگی دچار آسیب نشوند، بهتر است حتما در اسفند ماه با کمک کود جلبک دریایی آن‌ها را تغذیه کنید. هنگام رشد میوه‌ها نیز لازم است از کود جلبک دریایی بهره بگیرید. کوددهی در این زمان می‌تواند بسیار مفید باشد و کمک کند محصولاتی سالم‌تر و خوشمزه‌تر داشته باشید.

خرید کود جلبک دریایی 

توصیه‌های مهم برای کوددهی باغ انار

  • تا حد امکان سعی کنید کود جلبک دریایی را به تنهایی استفاده کنید و آن را با کودهای شیمیایی مخلوط نکنید زیرا ممکن است در چنین شرایطی، کود مورد نظر عملکرد مناسبی نداشته باشد و خواص عالی خود را از دست بدهد.
  • کود جلبک دریایی را نباید بیش‌ از اندازه مصرف کنید زیرا انجام دادن این کار اصلا توصیه نمی‌شود و در دراز مدت می‌تواند جلوی رشد درختان را بگیرد.
  • قبل‌ از مصرف کود طبیعی جلبک دریایی در باغ انار، لازم است حتماً آزمایش خاک را انجام دهید و سپس با توجه به آن کمبودهای موجود را برطرف کنید.
  • به‌ طور معمول کود جلبک دریایی غلظت بالایی دارد و اگر آن را با آب مخلوط نکنید ممکن است ریشه و برگ‌های درخت بسوزند و از بین بروند. بنابر این پیش‌ از مصرف کود، از مناسب بودن غلظت آن اطمینان حاصل نمایید.
  • هنگام انجام کار کوددهی درختان انار، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت انار

سخن پایانی

اگر از کود جلبک دریایی برای باغ انار به صورت اصولی و برنامه‌ریزی شده استفاده کنید، می‌توانید میزان تولید محصولات را تا حدود زیادی افزایش دهید و میوه‌هایی خوشمزه‌تر برداشت نمایید. از این رو توصیه می‌کنیم با در نظر داشتن موارد مهمی که در این مقاله گفته شد، کار تغذیه‌دهی درختان را انجام دهید و باروری آن‌ها را چندین برابر کنید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

کود جلبک دریایی برای باغ انار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *