جلبک دریایی برای درخت انار

جلبک دریایی برای درخت انار

جلبک دریایی برای درخت انار

درخت انار یکی از درختانی است که احتیاج به مراقبت‌های ویژه دارد و باغداران باید از آن به بهترین شکل ممکن نگهداری کنند تا آسیب نبیند. به طور معمول این درخت را نمی‌توان در هر جایی کاشت زیرا به نوع آب‌ و هوا و خاک بسیار حساس است. بعد از کاشت درخت انار باید با استفاده از کودهای مغذی، حتماً درختان‌تان را تقویت کنید. از این‌ رو شناخت بهترین و مناسب‌ ترین کود برای درخت انار، بسیار مهم است و باید سراغ هر نوع کودی نروید. کود طبیعی و مفید جلبک دریایی برای درخت انار می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد.

این کود ساختاری کاملاً طبیعی دارد و در آن هیچ گونه مواد شیمیایی مضری وجود ندارد. بنابر این شما می‌توانید به‌ راحتی از آن بهره بگیرید و درختان انار خود را بسیار بارورتر کنید. کود جلبک دریایی نسبت‌ به کودهای شیمیایی، مزایای بیشتری دارد و می‌تواند تمام کمبودهای موجود در خاک و مورد نیاز ریشه را هم به‌ خوبی تامین نماید.

جلبک دریایی برای درخت انار

طریقه استفاده از کود جلبک دریایی برای درختان انار

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید از آن برای کوددهی درختان انار بهره بگیرید، روش چال کود است. در این روش شما کمک می‌کنید خاک حاصلخیزتر شود و درختان نیز به بهترین شکل ممکن تغذیه شوند. روش چال کود مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله مهم‌ترین این مزایا می‌توان به از بین بردن علف‌های هرز اشاره کرد.

کود جلبک دریایی اگر به‌ صورت صحیح و در زمان مناسب مصرف شود، می‌تواند موجب شود رشد ریشه درختان افزایش یابد و کیفیت میوه‌ها نیز دو چندان شود. برای کوددهی درختان انار به روش چال کود، باید ابتدا چاله‌هایی را در نزدیک تنه درختان انار ایجاد کنید که عمق مناسبی داشته باشند.

تا حد امکان سعی کنید چاله‌ها را در مسیر جریان آب ایجاد کنید زیرا در این‌ صورت کود می‌تواند بهتر جذب ریشه و دیگر قسمت‌های درخت شود. اگر می‌خواهید نتیجه عالی‌تری از عمل کوددهی به دست آورید، بهتر است برای هر درخت حدود 2 الی 4 چاله حفر کنید اما بهتر است در باغ‌های پرتراکم، 1 چاله را بین هر 2 درخت که به هم نزدیک هستند ایجاد کنید.

بهتر است بدانید؛ به‌ طور معمول اگر تعداد چاله‌ها کم باشد، ارتباط ریشه درختان با قسمت‌های اصلاح‌ شده خاک تا حدود زیادی کاهش می‌یابد و اثر خیلی مطلوبی را مشاهده نخواهید کرد. کود جلبک دریایی برای درخت انار، در روش چال کود باید در چاله‌هایی به عمق 30 الی 60 سانتی‌متر قرار بگیرد. در آخر نیز باید اقدام به پر کردن چاله‌ها کنید تا کود بهتر جذب شود و اثرگذاری مناسب‌تری داشته باشد.

شما می‌توانید به‌ همراه کود جلبک دریایی، از کودهای طبیعی دیگر نیز بهره بگیرید اما بهتر است حتما از کارشناسان باتجربه و متخصص در این زمینه مشورت بگیرید تا به شما کمک کنند. دقت داشته باشید؛ اگر از چاله‌های ایجاد شده به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید، دیگر نیازی نیست که هر ساله چاله‌هایی را برای درختان‌تان حفر نمایید.

همچنین برای این‌ که رشد ریشه در روش چال کود بهبود یابد و کارآیی مناسبی داشته باشد، بهتر است بعد از اتمام کار کوددهی، محل مورد نظر را به میزان کافی آبیاری نمایید. اما دقت داشته باشید که در مصرف آب نیز زیاده‌روی نکنید زیرا ریشه درخت دچار پوسیدگی خواهد شد و ممکن است از بین برود.

بهترین زمان برای تغذیه درختان انار

کود جلبک دریایی را می‌توانید در زمان‌های مختلفی برای درختان خود مصرف کنید. اگر می‌خواهید در فصل زمستان ریشه درختان‌تان دچار آسیب نشوند، بهتر است در اسفند ماه حتما کار کوددهی را انجام دهید.

هنگام رشد میوه‌ها نیز می‌توانید کار کوددهی را انجام دهید، در این زمان درخت انار بیشتر از هر زمان دیگری به املاح و مواد غذایی همچون کلسیم، آهن، پتاسیم، فسفر و… احتیاج دارد و برای این‌ که دچار کمبود تغذیه و آسیب نشود، باید حتما آن‌ها را با استفاده از کود جلبک دریایی تغذیه کنید.

کود جلبک دریایی برای درخت انار

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جلبک دریایی شوک آمریکایی از اینجا بازدید کنید

نکات مهم برای تغذیه کردن درختان انار با استفاده از کود جلبک دریایی

  • کود جلبک دریایی به‌ طور معمول ساختار شیمیایی و مضری ندارد اما استفاده زیاد از آن می‌تواند رشد ریشه را متوقف کند و درختان‌، دیگر محصول‌دهی مناسبی نداشته باشند. بنابر این بهتر است کود جلبک دریایی برای درخت انار را به میزان مناسب مصرف نمایید و در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.
  • اگر می‌خواهید باردهی درختان انار را افزایش دهید، بهتر است حتما به‌ صورت مرتب کار کوددهی را انجام دهید.
  • به طور معمول باید با در نظر گرفتن سن درختان، برای هر درخت حدود 300 الی 500 گرم کود جلبک دریایی مصرف کنید.
  • کوددهی را در فصل‌های پاییز و زمستان حتما انجام دهید تا از سرمازدگی و یخ‌زدگی ریشه درختان جلوگیری نمایید.
  • برای مصرف کود جلبک دریایی در سیستم آبیاری قطره‌ای یا بارانی، باید حدود 2 الی 3 کیلوگرم کود در هر هکتار مصرف شود.
  • اگر قصد داشتید کود جلبک دریایی را با سایر کودها مخلوط نمایید، بهتر است از افراد متخصص مشورت بگیرید و به‌ صورت خودسرانه این کار را انجام ندهید.
  • در صورتی که خاک زمین باغ‌تان شور است، باید با کمک کود جلبک دریایی به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده کار کوددهی را انجام دهید و تا زمانی‌ که علائم آن از بین برود، این کار را انجام دهید.
  • قبل از انجام کار کوددهی، بهتر است اطمینان حاصل کنید که کود مورد نظرتان از کیفیت کافی برخوردار است و در ساختار آن مواد شیمیایی به کار نرفته باشد.
  • کود جلبک دریایی را می‌توانید به روش محلول پاشی، روش مستقیم یا آبیاری نیز برای درختان انار مصرف کنید اما بهترین و مناسب‌ترین روش، روش چال کود است که نباید از آن غافل شوید.
  • کود جلبک دریایی به طور معمول خطری برای سلامت انسان‌ها ندارد اما بهتر است هنگام مصرف کود جلبک دریایی برای درختان انار، حتما از دستکش و ماسک بهره بگیرید.

سخن پایانی

کود جلبک دریایی برای درخت انار بسیار مفید است اما باید پیش از مصرف آن، حتما آزمایش خاک را انجام دهید تا بتوانید بهتر کمبودهای موجود را تشخیص دهید. در واقع لازم است که در مصرف کود جلبک دریایی، احتیاط و دقت خود را بالا ببرید و بدون آگاهی، دست به اقدامی نزنید. اگر از کود جلبک دریایی به خوبی استفاده کنید، می‌توانید نتایج عالی مشاهده کنید و جلوی کاهش میزان تولید محصولات‌تان را نیز بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366