جلبک دریایی برای درخت فندق

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جلبک دریایی برای درخت فندق

کاشت و پرورش درخت فندق از زمان‌های بسیار دور نیز رایج بوده‌ است و روز به‌ روز باغداران بیشتری اقدام به کشت این درخت می‌کنند. زیرا فندق گیاهی کم‌ توقع است که مقاومت زیادی در برابر شرایط نامناسب و سخت دارد. این گیاه از قابلیت نگهداری طولانی برخوردار است و باغداران می‌توانند از فروش آن‌ها به سود زیادی برسند. البته گاهی اوقات ممکن است این درخت به علت بی‌توجی، دچار آسیب شود و از بین برود. در چنین شرایطی می‌توانید از کود جلبک دریایی برای درخت فندق بهره بگیرید و درخت‌های خود را بسیار شاداب‌تر کنید.

به طور معمول کاشت درخت فندق نیاز به مهارت و تخصص زیادی ندارد اما باید از آن به‌ خوبی مراقبت کنید و تغذیه رسانی را نیز به‌ موقع انجام دهید. کود جلبک دریایی مزایای بسیار زیادی دارد و می‌تواند میزان محصول‌دهی درختان فندق را 2 برابر کند. در واقع کود جلبک دریایی ساختار شیمیایی ندارد و از مواد کاملاً ارگانیک حاصل می‌شود.

بنابر این می‌تواند در مراحل مختلف رشد درختان، از این کود بهره بگیرید و مواد غذایی مورد نیاز را به بهترین شکل ممکن تامین کنید. این کود هیچ‌ گونه آسیبی به محیط‌زیست و طبیعت وارد نمی‌کند و می‌توانید از آن هر زمانی که خواستید، به‌ صورت مرتب بهره بگیرید.

مراحل کوددهی درختان فندق با استفاده از جلبک دریایی

برای تغذیه کردن درختان فندق با استفاده از کود جلبک دریایی، باید ابتدا یک نوع مناسب از این کود را تهیه کنید. به‌ طور معمول بهتر است بدانید که کود طبیعی جلبک دریایی را می‌توان در نوع‌های مایع و پودری خریداری کرد و مورد استفاده قرار داد. بعد از تهیه کردن کود مورد نظر، باید آن را با مقدار مناسبی از آب بدون کلر مخلوط نمایید و به‌ خوبی آن‌ها را با هم ترکیب کنید تا محلولی رقیق به دست آید.

پس‌ از آن می‌توانید کود حاصل‌ شده را به‌ صورت مستقیم پای درختان‌تان بریزید و یا این‌ که با استفاده از سم‌پاش آن را به‌ صورت محلول پاشی به برگ‌ها و شاخه‌های درخت اسپری نمایید. جلبک دریایی برای درخت فندق را می‌توانید به‌ صورت چال کود نیز استفاده کنید. در این روش باید پای درخت یک چاله ایجاد کنید و سپس کود جلبک دریایی پودری را داخل آن بریزید.

هنگامی‌ که کود را به‌ صورت کامل داخل گودال قرار دادید، باید دوباره با استفاده از خاک داخل گودال را پر کنید. برای بهتر شدن کار نیز می‌توانید در آخر از مقداری آب بهره بگیرید و کار آبیاری را انجام دهید. نکته مهمی که در این روش باید در نظر بگیرید؛ این است که نباید عمق چاله ایجاد شده به حدی باشد که ریشه‌های درخت مشخص شوند زیرا اگر این کود به‌ صورت مستقیم با ریشه تماس پیدا کند، می‌تواند آسیب‌های جدی به درخت وارد کند و موجب شود دیگر محصولی تولید نشود.

جلبک دریایی برای درخت فندق

زمان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان فندق

از آن جایی‌ که کود جلبک دریایی ساختار کاملاً طبیعی دارد، می‌توانید از آن هر زمانی که خواستید استفاده کنید. اما و اگر می‌خواهید نتیجه‌ مطلوب‌تری از عمل کوددهی به دست آورید بهتر است قبل‌ از کاشت درخت فندق، زمین و باغ‌تان را به‌ خوبی با استفاده از این کود تغذیه کنید.

هنگام رشد و شکوفه دادن درخت نیز بهتر است کار کوددهی را انجام دهید زیرا در این زمان درخت به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارد و اگر این املاح تامین نشوند، ممکن محصولات باکیفیتی تولید نشود.

میزان مصرف کود جلبک دریایی

اگر از کود جلبک دریایی برای درخت فندق به صورت مصرف خاکی بهره گرفتید، باید در هر هکتار حدود 25 گرم کود مصرف کنید. برای بهره گرفتن از این کود به روش محلول پاشی نیز باید حدود 10 کیلوگرم کود جلبک دریایی را با 1000 لیتر آب مخلوط نمایید و سپس مورد استفاده قرار دهید.

همچنین بهتر است بدانید؛ کوددهی درختان فندق را می‌توانید با استفاده از جلبک دریایی هر چند باری که خواستید انجام دهید اما تعداد این دفعات باید به‌ صورت منظم و برنامه‌ریزی‌ شده باشد تا نتیجه عالی به دست آورید. در غیر این‌ صورت ممکن است تمام زحمات‌تان به هدر برود و اصلا با افزایش محصول‌دهی مواجه نشوید.

دقت داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف این کود، اصلا مناسب نیست و ممکن است اثرات نامطلوبی از خود به جای بگذارد. بنابر این بهتر است حتما به دستور العمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود جلبک دریایی توجه داشته باشید و باتوجه به آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید تا آسیبی به گیاه‌تان وارد نشود.

مزایای کود جلبک دریایی برای درخت فندق

  • کود جلبک دریایی می‌تواند حجم ریشه درختان فندق را تا حدود زیادی افزایش دهد و مقاومت آن‌ها نیز دو چندان کند.
  • این کود حاوی املاح و مواد مغذی بسیار زیادی است که کمک می‌کنند سلامت درخت به بهترین شکل ممکن حفظ شود.
  • اگر از کود جلبک دریایی بهره بگیرید، می‌توانید مقاومت درختان‌تان را در برابر بیماری‌ها، سرما و یخ‌زدگی، شرایط پرتنش و دیگر آسیب‌های محیطی افزایش دهید.
  • این کود کمک می‌کند ساختار خاک به خوبی اصلاح شود و خاک غنی‌تری داشته‌ باشید.
  • کود جلبک دریایی، میزان رطوبت در خاک را افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهند خاک زمین باغ‌تان خشک شود.
  • این کود مفید کمک می‌کند محصولات سالم‌تر و بیشتری برداشت نمایید و اجازه ندهید آسیبی به آن‌ها وارد شود.
  • اگر درختان‌تان دچار بیماری یا آفات شدند، می‌توانید به راحتی با کمک این کود آن‌ها را درمان کنید.
  • با استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانید علف‌های هرز را از بین ببرید و اجازه ندهید آن‌ها مواد غذایی و املاح درخت را مصرف کنند.
  • این کود خیلی سریع، باکتری‌های مضر موجود در خاک را از بین می‌برد و به جای آن‌ها فعالیت باکتری‌های مضر را افزایش می‌دهد و موجب شادابی و طراوت بیشتر درخت می‌شود.

جلبک دریایی برای درخت فندق

خرید جلبک دریایی

سخن پایانی جلبک دریایی برای درخت فندق

دقت داشته باشید که کود جلبک دریایی برای درخت فندق را باید با توجه به سن درخت و شرایط آب و هوایی استفاده کنید تا نتیجه عالی‌تری به دست آورید. همچنین اگر درباره کوددهی درختان فندق با کمک کود جلبک دریایی اطلاعات کافی ندارید، بهتر است از افراد باتجربه و ماهر کمک بگیرید تا راهنمایی‌تان کنند و شما نیز بتوانید کار کوددهی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

جلبک دریایی برای درخت فندق
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *