کود جلبک دریایی | خرید جلبک دریایی | بهترین جلبک دریایی |

کود جلبک دریایی

خرید کود جلبک دریایی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت در خصوص کود جلبک دریایی میتوانید از بخش تماس با ما در قسمت پایینی سایت با بخش فروش تماس حاصل فرمائید.

جلبک دریایی چیست و چه کاربردها و مزایایی در کشاورزی دارد؟

جلبک های دریایی به مجموعه ای از گیاهان آبزی گفته می شوند که در اعماق اقیانوس ها دریاچه ها و برکه ها زندگی می کنند.

این موجودات زنده مانند سایر گیاهان روی زمین انواع مختلفی از مواد معدنی آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها را در خود جای داده است.

جلبک های دریایی به دو نوع تقسیم بندی می شوند که به آنها جلبک سبز و جلبک قهوه ای می گویند، جلبکهای سبز در کناره‌های دریاچه ها و عمق کم می گویند اما جذب های قهوه ای در کف دریا و مکان‌های عمیق امکان رویش دارند.

جلبک دریایی

جلبک ها یک منبع غنی از انواع مواد معدنی

تا سالیان پیش هیچکس از خواص فوق العاده جلبک ها مطلع نبود، اما دانشمندان ژاپنی به تدریج روی ساختار جلبکهای دریایی نیز تحقیقات خود را اجرایی کردند و به نتایج جالبی نیز دست یافتند.

برخلاف انتظاری که دانشمندان از جلبک ها داشتند، متوجه شدند که این گیاه زیر دریایی حاوی مقادیر زیادی از انواع مواد معدنی مانند آهن، روی ، مس ، کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم ، سلنیوم ، ید و غیره می باشد کی مواد برای سلامتی انسان ها و انواع جانداران زنده روی زمین مفید هستند.

همچنین مقادیر زیادی از انواع ویتامین های مورد نیاز بدن مانند ویتامین A و ویتامین گروه B ، ویتامین کا و حتی امگا ۳ را می توان در جلبکهای دریایی یافت و موجود بودن مقادیر زیادی آنتی اکسیدان نیز بر ارزش آن افزود و همین اکتشاف سبب رونق صنعت فرآوری جلبکها شد.

جلبک دریایی

فواید جلبک ها برای سلامتی انسان

قبل از اینکه به کاربردها و فواید جلبک های دریایی در زمینه کشاورزی بپردازیم. بهتر است شما را با تاثیر این ماده پر خاصیت بر سلامتی انسان آشنا سازیم :

از آنجایی که این گیاه دریایی سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها می باشد، بنابراین یک ویروس کش بسیار قوی محسوب می‌شود و می تواند بدن انسان را در برابر انواع بیماری ها به خصوص سرماخوردگی مقاوم سازی کند.

علاوه بر این تحقیقات دانشمندان نشان داده است که مواد موجود در جلبک دریایی می‌تواند به عنوان یک ضد سرطان قوی عمل کند که برای پیشگیری از سرطان سینه نیز بسیار موفق عمل خواهد کرد.

همچنین بررسی ها نشان داده که جلبک دریایی منبع سرشاری از ید می باشد که این مقدار ید را از دریا جذب نموده اند، همانطور که می دانید عنصر ید در تنظیم غده تیروئید نقش بسیار حساسی دارد.

همچنان که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، جلبک دریایی حاوی فیبر بسیار زیادی است که این فیبر ها در میوه ها و سبزیجات نیز موجود می باشد.

فیبر عامل محرک گوارشی است و باعث هضم بهتر مواد غذایی در معده و روده خواهند شد و در نتیجه از بروز یبوست در انسان جلوگیری می کند.

موارد اشاره شده فقط بخشی از خواص جلبک های دریایی بودند.

جلبک دریایی

کاربردها و فواید جلبک دریایی در کشاورزی

کود جلبک دریایی یک ماده غنی از انواع مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها همانطور که برای انسان و موجودات زنده روی زمین مفید واقعی می شود، تاثیر شگرفی نیز در افزایش باروری و مقاومت گیاهان و درختان دارد که کود جلبک دریایی به عنوان یک کود آلی و بسیار مقوی عمل خواهد کرد.

تاریخچه اولین استفاده از کود جلبک دریایی به عنوان کود طبیعی به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد، زمانی که ساحل نشینان برای بارور شدن سبزی ها و درختان خود از جلبک های قهوه ای به شکل کاملاً ساده ای استفاده کردند و پس از مشاهده نتیجه شگفت انگیز آن، بر محبوبیت و میزان استفاده آن افزوده شد تا این که امروز نیز می توانیم شکل های مختلف این کودها را در بازار پیدا کنیم.

تحقیقات گسترده دانشمندان در مورد جلبک های دریایی نشان داده است که این گیاهان زیر دریایی حاوی مقدار فیبر زیادی می باشد در حفظ رطوبت و آب زیر خاک مورد نیاز ریشه تاثیر فراوانی خواهد داشت، همچنین مواد معدنی و ویتامین های موجود در جلبک ها به رشد بهتر و تقویت ریشه ان کمک میکند و همانند کودهای طبیعی و شیمیایی به افزایش سرعت فتوسنتز برگ ها، محکم تر شدن ساقه گل ها و میوه ها و عدم ریزش و زردی برگها کمک شایانی می کند.

همچنین تحقیقاتی که از کشاورزان صورت گرفته نشان می دهد که پس از کود دهی گیاهان و درختان با جلبک ها، باروری آنها به شدت افزایش یافته و مقاومت آنها در برابر آفات و سرمای شدید و گرمای زیاد نیز قابل توجه بوده است.

کشاورزانی که محلول پاشی بوته ها و درختان خود را با استفاده از عصاره جلبک های دریایی انجام داده اند، اقرار نموده اند که آفت ها، شته ها و قارچ های موجود بر روی شاخ و برگ ها تماما از بین رفته و مقاومت گیاه در برابر انواع بیماری ها، گرما و سرما افزایش داده و مانع از جذب حشرات میشوند.

کود دهی درختان و گیاهان با استفاده از جلبک های دریایی سبب غلیظ شدن مواد معدنی موجود در آنها خواهد شد و در نتیجه شیره تولید شده درخت میز غلیظ تر خواهد شد که این خود تاثیر زیادی در افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و سرمازدگی دارد.

جلبک های دریایی شامل چه عناصری هستند؟

به طور کلی در جلبکهای دریایی سبز و قهوه ای میتوان انواع مواد معدنی مانند منگنز، پتاسیم، مس،  باریوم، ید و بور را یافت که همه این مواد برای رشد صحیح تر گیاه لازم بوده و به افزایش مقاومت آن ها در برابر آفات و بیماری ها کمک خواهد کرد و سرعت فتوسنتز و آبرسانی را به شدت افزایش خواهد داد.

همچنین در جلبک های دریای انواع هورمونهای رشد مانند اکسین، جبرلین، سیتوکنین، بتائین، استرول، مانیتول وجود دارند که محرک رشد برگان و دانه‌های گیاه و درخت آن خواهد بود.

همچنین در این جلبک ها می توان ترکیبی از انواع آمینو اسید ها، پروتئین ها و کربوهیدرات را یافت که در صورت افزودن به خاک باعث غنی شدن آن خواهد شد و به تغذیه هرچه بهتر ریشه گیاهان و درختان کمک خواهد کرد و تمامی کمبودهای خاک را بر طرف خواهد ساخت. همچنین کربوهیدرات های موجود در این جلبک ها به فعالیت بهتر میکرو ارگانیک های موجود در خاک کمک خواهد کرد و از این طریق قارچ های بیماری زا نیز از بین خواهند رفت.

جلبک دریایی

آیا فقط جلبک ها در دریا وجود دارند؟

جلبک ها نه تنها در دریا وجود دارند بلکه در هر برکه ای می‌توان آنها را مشاهده نمود که به صورت گیاهانی بدون میوه و تقریباً چسبنده هستند که در لا به لای آنها می توان قورباغه ها را یافت که زیر سایه جلبک ها زندگی می کنند.

اما منظور ما در این مقاله فقط جلبک دریایی قهوه ای و سبز می باشد ولی اگر می خواهید  تاثیر سایر جلبک ها را  نیز امتحان کنید، می توانید آنها را همراه با کودهای حیوانی و شیمیایی به خاک زراعی خود منتقل کنید و تاثیر آن را ببینید.

جلبک دریایی

آشنایی با جلبک دریایی قهوه ای

جلبک های دریایی قهوه ای دارای انواع مختلفی می باشند که برخی از آنها در آب های شیرین ولی تعداد کثیری از آن ها در آب های شور اقیانوس ها زندگی می کنند، در ادامه شما را با دو نوع لامیناریا و فوکوس آشنا خواهیم کرد.

جلبک قهوه ای لامیناریا به دلیل سرشار بودن از انواع مواد معدنی پروتئین و کربوهیدرات ها به عنوان یک ماده غذایی در ژاپن، چین و روسیه سرو می شود و در حالت غیر غذایی نیز برای استخراج اسید آلژینیک از آن استفاده می‌شود.

جلبک نوع دوم که فوکوس نام دارد در تمامی اقیانوس های دنیا به ویژه در حوزه شمال یافت می شود و بر روی صخره های کف دریا می توان آنها را یافت، این جلبک ها به رنگ قهوه ای هستند و طول آنها بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می باشد و در بیشتر مزارع کشور ایرلند به عنوان یک کود استفاده می شود، این جلبک ها قادرند نیتروژن یا ازت موجود در هوا را به ریشه، ساقه و برگهای گیاه جذب کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که سالانه ۱۵ میلیون تن جلبک قهوه ای به عنوان کود در کشاورزی مصرف می شود که مصرف این میزان از جلبک دریایی نشان از اهمیت بسیار ویژه آن در کشاورزی می باشد.

آشنایی با جلبک های سبز دریایی

جلبک های سبز دریایی رنگی سبز و همانند علف دارند که در اکثر آب های شور و شیرین دنیا زندگی می کنند، در جلبکهای سبز مقدار زیاد کلروفیل نوع A و B، گزانتوفیل و کاروتن وجود دارد که همه این مواد برای مقوی شدن درختان و بوته ها ضروری هستند و به افزایش سرسبزی و سرعت فتوسنتز آنها کمک می کند.

دستیابی به جلبک های سبز بسیار راحت تر از جلبکهای قهوه‌ای است چرا که در هر دریاچه، برکه و حتی رودخانه ای می توان نمونه هایی از آنها را یافت.

کود جلبک دریایی بهتر هستند یا خود جلبک دریایی

در پاسخ به این سوال می توان گفت که هر یک از این کود ها دارای مزایا و معایب و مزایای مخصوص به خود هستند، کودهای شیمیایی  تاثیر بسیار فوق العاده ای در رشد و باروری گیاهان و درختان دارند و تاثیرشان انکارناپذیر است، اما مضراتی نیز برای انسان و گیاه خواهد داشت که با رعایت شرایط ایمنی و استانداردهای لازم میتوان از این ضررها پیشگیری کرد.

از طرف دیگر تاثیر شگفت انگیز جلبکهای دریایی نیز غیر قابل انکار است، بنابراین اکثر کارشناسان و متخصصان کشاورزی توصیه می‌کنند که از هر دو نوع این کودها به صورت همزمان با رعایت استانداردهای لازم استفاده شود تا نهایت تاثیر خود را بر رشد و باروری درختان و گیاهان شما داشته باشد.

با اینکه کود های شیمیایی با خاک ترکیب می‌شوند و به مرور زمان با انحلال در آب جذب درخت میشوند، اما پس از مدتی این کود شیمیایی به اتمام خواهد رسید و باید کود دهی دوباره انجام داد.

اما جلبک‌های دریایی این طور نیستند چرا که دارای سلول‌های زنده هستند که حتی پس از ورود به داخل خاک نیز نمی میرند و همچنان زنده مانده و به رشد و تکثیر ادامه می‌دهند، این مزیت علاوه بر اینکه در کاهش هزینه‌های کشاورز دخیل خواهد بود، هیچ گونه ضرر و عوارض جانبی نیز به دنبال نخواهد داشت.

همچنین با توجه به اینکه جلبکهای دریایی در آب‌های شور دریا رشد و تکثیر یافته اند، بنابراین حاوی هورمون های ضد استرسی خواهند بود که در هیچ یک از کودهای شیمیایی و حتی کود های حیوانی نیز یافت نمی شود، این هورمون ها مقاومت درختان و گیاهان را در برابر سرما و گرما و تنش های محیطی مانند باد و باران و تگرگ و طوفان افزایش خواهد داد.

معمولاً برخی از گیاهان و درختان با کودهای شیمیایی سازگار نیستند و هنگام استفاده از این کود ها باید دقت بیشتری به خرج داد، اما جلبک های دریایی جز آن دسته از کودهای می‌باشند که با همه ی گیاهان و درختان سازگار هستند و هیچ تداخلی در روند رشد آنها ایجاد نمی‌کند.

همچنین همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، جلبک های دریایی حاوی عناصر بسیار کمیابی هستند که در هیچ یک از کودهای شیمیایی نیز می‌توان آنها را یافت.

جلبک

چگونه می توان از جلبکهای دریایی بعنوان کود استفاده کرد؟

حال که با کاربردها و فواید فوق العاده جلبک های دریایی در افزایش باروری و مقاومت درختان آشنا شدید، نوبت آن رسیده که شما را با نحوه استفاده از این جلبک ها آشنا کنیم.

شیوه استفاده از کودهای جلبکی دریایی به دو صورت می باشد، برخی از افراد که به دریا یا دریاچه دسترسی دارند خود اقدام به تهیه و جلبک ها فرآوری آنها می کند، اما افراد دیگری که به این دو منبع دسترسی ندارند محلول آن را از شرکت معتبر تهیه میکنند که آلکوت تضمین کننده فروش بهترین جلبک دریایی میباشد.

اگر به دریا یا دریاچه دسترسی دارید، می توانید اقدام به جمع آوری جلبک های موجود در سطح آن بکنید، هنگام جمع آوری این جلبکها باید همراه خود چند گالن یا بشکه نیز ببرید، چون برای زنده ماندن جلبک ها لازم است تا آنها را به همراه آب دریا جمع آوری کنید.

پس از انتقال جلبک ها به منزل، آنها را بیرون آورده و سنگریزه و شن های موجود در لا به لای آنها را بشوید، همچنین این کار باعث از بین رفتن مواد قلیایی موجود بر روی جلبک ها نیز خواهد شد، اما اگر خاک زمین شما اسیدیته بالایی دارد، نیازی به شستن جلبکها نیست چرا که این مواد قلیایی خود به خنثی شدن خاک شما کمک خواهد کرد.

پس از شستن جلبکها مقدار کمپوست، کود حیوانی و یا کود شیمیایی مورد نظر خود را با آن ترکیب کنید و سپس محتویات را کاملا هم بزنید تا حالتی همگن و یک دست پیدا کند.

پس از انجام این کار باید محتویات را به بشکه منتقل کنید و بر روی آن کمی آب بریزید تا محلول مورد نظر کاملا تجزیه شود، این کار معمولا چند ماه طول خواهد کشید، در طی این مدت جلبک ها کاملا رشد نموده و قدرت بسیار فوق العاده ای پیدا خواهند کرد.

پس از گذشت چند ماه میتوان این جلبک ها را از داخل بشکه بیرون آورده و به کمک یک کاسه یا پارچه آب آن را بر روی خاک مورد نظر ریخت.

دقت کنید که نباید جلبک ها را با خاک ریشه درختان ترکیب نمود، چرا که این کار موجب از بین رفتن نیتروژن موجود در خاک خواهد شد، بلکه باید آن را بر روی خاک مورد نظر مالید.

موجودات و ریز جنبنده‌ های موجود در خاک، به مرور زمان این جلبکها را به داخل خاک آن کشید و تاثیر فوق العاده آن را خواهید دید.

پرورش جلبک در خانه

جالب است بدانید که افرادی نیز هستند، با احداث یک محل کوچک و یا در خانه خود اقدام به پرورش جلبک میکند و از این راه درآمد معقول کسب می کنند.

شما می توانید برای تامین کود مورد نیاز محصولات خود اقدام به پرورش جلبک در یک مکان کوچک کنید، برای این کار به تعدادی مخزن و مقداری جلبک جمع آوری شده از دریا احتیاج پیدا خواهید کرد.

به طور کلی در هر هزار لیتر آب حدود ۱ الی ۲ کیلو گرم جلبک میتوان پرورش داد، به طور کلی روش کار به این صورت است که شما باید مقداری آب تمیز و عاری از کلر را در یک مخزن شیشه ای و یا پلاستیکی قرار دهید و آن را در معرض نور آفتاب و در یک محیط گرم قرار دهید، چراکه جلبکها در محیط‌های پر نور و گرم بهتر رشد می کند.

سپس باید لوله های تامین اکسیژن را به داخل مخزن بفرستید تا مدام اکسیژن تازه به آنها برسد پس از انجام این کار مواد غذایی مورد نیاز را به داخل آب وارد می کنید.

حال نوبت به این رسیده است که جلبک های استارتر را به مخزن بیفزایید، پس از گذشت یک  الی دو ماه متوجه رشد چشمگیر  جلبکها خواهد شد و از این جلبک های به دست آمده می توانید

طبق دستورالعمل بالا عمل کرده و آن را تبدیل به یک کود کاملاً زیست‌ سازگار کنید و به خاک زمین خود بیفزایید. همچنین در کنار این کار می توانید اقدام به فروش جلبک ها کرده و درآمد زایی نیز داشته باشید.

باتشکر آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366